Směšná až absurdní situace na trhu práce IT

I wish I could...

Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« kdy: 06. 10. 2017, 12:28:01 »
Uvažujme...

1) Velké množství IT vacancies. Zaměstnavatelé musejí pomalu na kolenou prosit, aby k nim nastoupil průměrný junior dev.

2) Nízká vstupní bariéra. Skutečně dnes není problém načíst si pár článků na netu a "jít programovat". Tímto způsobem se dá občas prolézt i u seniorních pozic, protože firmy jsou pořád zamrzlé na tom jejich programování na papír, na quicksortech a školáckých znalostech, které se právě v internetových článcích dočtete. Ano, dotyčný na té seniorní pozici nevydrží, ale těch pár velmi slušných platů si třeba i odnese.

3) Absolventky filozofie, psychologie, mezinárodních vztahů, gender studies... ty všechny již nenastupují do mekáče, ale jdou "lovit" ajťáky přes linkedin. Plat mají zhruba stejný, ale v tom mekáči alespoň produkovaly nějakou hmatatelnou hodnotu.

4) Na armádu sourcing absolventek cílí multilevel marketéři s jejich super školeními za 20-30 000, kde se nanynky naučí, jak klikat na button search a že AND je logická konjunkce. Vznikají nesmyslné firmy nabízející vlastní, naprosto bezcenné linkedin certifikáty, čímž na nanynkách vydělávají https://www.recruitmentacademy.cz/certifikacni-programy/raca-recruitment-academy-certified-architect

5) V rámci gender kvót nebudeme muže tlačit do HR, ale ženy do IT. Protože proto... Vznikají bizzare spolky jako Czechitas, kde opět po vzoru bodu 4) vydělávají fachou unavení "lektoři", které holky tentokrát místo navlékání korálků učí napsat if v Javě. Holka je po 2 týdnech o pár litrů lehčí, nastoupí do korporátu za 20 000 hrubého, kde vydrží pár měsíců, a gender svět je spokojený.

6) Šílená situace na trhu práce zvedla ego do té doby ušláplým nerdům a tak se můžeme setkat s výplody typu http://cranion.eu/cs/blog/29-pripadove-studie/133-hlavolovecka-statistika-vol-1-sto-headhunteru-za-rok-delas-si-legraci a podobné, kdy i ten nejprůměrnější dev, o kterýho by si před 10 lety nikdo ani kolo neopřel, kolem sebe teď vytváří božskou auru a lamentuje, jak musí odhánět ty desítky a stovky recruiterů a že je úplně na roztrhání.

Kdy tohle skončí? Jak dlouho ještě? Z IT se stala žumpa.


jojo

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #1 kdy: 06. 10. 2017, 12:36:08 »
Je to tak. Dokud se nezačne dělat v IT kvalita, tak to bude pořád žumpa. Jak tu několikrát psali zaměstnanci CGI, tak to je přesně ono. Vemou kohokoli, kdo je živý, dají mu sranda peníze a sami na tom vydělají balík, protože klient je stejně blbec. Tak proč nenabírat tupé hlavy, které studovaly humanitní nesmysly, když klient jim za ně stejně zaplatí? A Czechitas také ani nekomentuju, to jen doplňuje tu absurditu.

Běžný blbec si myslí, že když mu píšou denně tři HH, že má najednou cenu zlata. Jen blbec neví, že se píše úplně všem a nic to neznamená. Připravená smlouva je argument, ale k tomu se oni nikdy nedostanou, jen všude budou říkat, jak mohli mít mega měsíčně :D

Ondra.

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #2 kdy: 06. 10. 2017, 12:48:20 »
Tyhle afery vsechny jenom otravuji. Ja bych ty technologicky firmy vsechny zakazal.
Pak by nebyl prebytek nabidek.


Kozel

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #3 kdy: 06. 10. 2017, 12:54:18 »
Nechapu co vam vadi. To IT je nejake elitarske povolani kde je nutno IQ151 a 5 semestru matematicke analyzy nebo co? Vzdyt to je rutina, jazyk jak jazyk, vsechny na jedno brdo. Promenna, cyklus, podminka a trosku onanie s logickymi operatory. Po roku pochopi i lopata OOP a po dvou i FP. To povolani je lehci nez nejake remeslo, treba automechanik je mnohem narocnejsi povoalni nez programator nebo QA tester.

jojo

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #4 kdy: 06. 10. 2017, 12:57:21 »
Vlastně dobrej hlod z poslední doby:
Citace
Přetahoval mě Google, ale nešel jsem.
A u nás dělal asi za 60 tisíc :D Tak určitě ho hodně přetahoval, když tady bere tak málo a ještě do toho ani nešel. Ale na blbce ty kecy asi fungují a v hospodě bude za kinga.

Nechapu co vam vadi. To IT je nejake elitarske povolani kde je nutno IQ151 a 5 semestru matematicke analyzy nebo co?

Ano, jen právě dnešní hloupí lidé to zaplevelili svojí přítomností. Nemají tam co dělat. Na vývoj potřebuješ elitu, jinak dostaneš prasokód, který je na vyhození.


m

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #5 kdy: 06. 10. 2017, 13:06:08 »
Vlastně dobrej hlod z poslední doby:
Citace
Přetahoval mě Google, ale nešel jsem.
A u nás dělal asi za 60 tisíc :D Tak určitě ho hodně přetahoval, když tady bere tak málo a ještě do toho ani nešel. Ale na blbce ty kecy asi fungují a v hospodě bude za kinga.
tak Google neplati zrovna nejlepe a vyvojarske joby pro Google v CR jsou jen agenturni pod Warsavskou centralou ..
Nechapu co vam vadi. To IT je nejake elitarske povolani kde je nutno IQ151 a 5 semestru matematicke analyzy nebo co?

Ano, jen právě dnešní hloupí lidé to zaplevelili svojí přítomností. Nemají tam co dělat. Na vývoj potřebuješ elitu, jinak dostaneš prasokód, který je na vyhození.
Ale picu ... staci ti trocha abstraktniho mysleni. A schopnost ucit se.

Ondra.

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #6 kdy: 06. 10. 2017, 13:16:12 »
Nechapu co vam vadi. To IT je nejake elitarske povolani kde je nutno IQ151 a 5 semestru matematicke analyzy nebo co? Vzdyt to je rutina, jazyk jak jazyk, vsechny na jedno brdo. Promenna, cyklus, podminka a trosku onanie s logickymi operatory. Po roku pochopi i lopata OOP a po dvou i FP. To povolani je lehci nez nejake remeslo, treba automechanik je mnohem narocnejsi povoalni nez programator nebo QA tester.

Nejlip tomu problemu kozel!

Ostatni nazory jsou sovinisticky rasisticky a elitarsky zvasty.

gll

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #7 kdy: 06. 10. 2017, 13:42:21 »
Kurvy a manazeri berou jeste vic s temer zadnou kvalifikaci a je mi to uplne jedno. Nevim proc uz v asi desatem vlakne resite kolik berou ostatni. v kapitalismu jsou penize dulezite a kazdy jde tam kde ho zaplati. Nesla by tahle vlakna pojmenovavat lepe? Z nazvu neslo poznat, ze se tu zase resi platy.

gll

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #8 kdy: 06. 10. 2017, 13:45:35 »
Tak nazev vlakna je dobry, ale na mobilu se zobrazil jen zacatek.

anonym

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2017, 13:47:54 »
Zustanu radsi anonymni, vydelam i na IT urcite nadprumer, no hlavne proto, ze spis nez programator jsem analytik a mam vlastni firmu.

Kazdopadne treba mne pred lety (2011?) Google taky psal e-maily. Bylo to asi na zaklade referenci OSS. Nejprve relokace do Mountain View, tak jsem jim napsal, ze kdyz mi poslou letenku na nejaky domluveny termin, tak se tam rad podivam, ale nic z toho asi nebude :-) a do US se stehovat nehodlam. Letenku neposlali, zato zacali posilat dalsi e-maily, zkouseli "na co bych kyvnul" (zmeny pozic, mist, castecny uvazek, atd.). Nekyvnul jsem na nic, skoncili jsme na tom, ze mi nabidli "manazersko-analytickou pozici v Zurichu", ze se za nimi mam podivat a navrhnout jim co bych pro ne delal rad, naplnovalo me to, a umim to "dobre".

A ted' proc to pisu: jsem naprosto obycejny clovek, vlastne neumim nic zajimaveho. Jo, mam zrejme trosku sirsi rozhled, umim naplanovat projekt od nuly (a uplest z h*vna bic :) ). Ale to umi tisice lidi...

Milfaus

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #10 kdy: 06. 10. 2017, 13:48:15 »
Já bych třeba nikdy nešel dělat pro IT firmu - která poskytuje servis dalším firmám nebo koncákům.
Houno prachy a o upocený pajcce měsíčně se ti může leda tak zdá, víc práce, než dokážeš stihnout, pořád kupa stresu, na práci není čas, tak se to šulí a jak se to šulí, sere se to a je víc stresu.

To už bych raději šel dělat do státní sféry za 30 000 hrubého měsíčně, člověk tam pracuje 5 hodin, včetně oběd sedí šest.

Mimochodem, KOUKNĚTE NA TOHLE!!!
http://prace.monster.cz/z%C3%A1stupce-mana%C5%BEera-ky-prodejny-turnov-pr%C3%A1ce-turnov-libereck%C3%BD-kraj-188781654.aspx

ZÁSTUPCE (NICKA) manažera prodejny v TURNOVĚ(zadelákov kdesi na severu) s nástupem 38 000 a po dvou letech 41 000!!!

Petr

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #11 kdy: 06. 10. 2017, 13:55:07 »
Problemem je podle me bodyshopping. Spousta usili byla venovana tomu aby se dalo pocitat vydaje na vyvoj. Byly zavedeny zkratky typu FTE, SP, PD, HC. To vse jen pro to, aby se dalo rict: potrebuju 10 vyvojaru na 6 mesicu abych "to" dodal. A klient na to kyvne a zaplati.

Nejzajimavejsi mi prijde FTE (Full time equivalent). To mi pride jako "programator na plny uvazek - nebo neco takoveho"
Manazer meri svou uspesnost podle HC (head count) a ne podle odvedene prace jeho FTE.
Zakaznik je spokojeny kdyz dostane levna FTE, protoze ten kdo jedna o cene FTE neodpovida za vykonanou praci a za slevu je pochvala.

To vede k vetsim a vetsim poptavkam po vyvojarich (nebo aspon necem takovem) a narusu platu, ega, poctu head hunteru a dalsim absurditam.

Kdyby neexistoval bodyshopping tak by ty zkratky nemely zadny vyznam.
Manazer by musel merit svuj uspech podle vydelku misto HC. Coz by mohlo vezt ke snizeni poctu lidi a vyssim pozadavkum na jejich kva(litu)lifikaci. Ale mozna taky ne.
Klienta by nazajimalo FTE, ale produkt(sluzba) a jeho cena.

A hlavne by to vyresilo problem s nedostatkem psychologu a filosofu na trhu prace, protoze by je  IT prestalo vysavat mimo obor.

Zajimalo by me jaky je pomer poctu bodyshopovanych programatoru k poctu celkovemu. Mate nekdo tuseni?

(Dobrovolne se priznavam, ze ja jsem FTE a muj zamestnavatel je prevazne obchodnik s lidmi)

____________________________
:-) K poslani prispevku jsem musel odpovedet na nasledujici overeni:
Doplňte nástroj k vyhazování hlíny (l.p.ta)...:
To se tematicky docela hodi...


SirMotaba

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #12 kdy: 06. 10. 2017, 14:16:02 »
To už bych raději šel dělat do státní sféry za 30 000 hrubého měsíčně, člověk tam pracuje 5 hodin, včetně oběd sedí šest.

jj, je to úplně super. 30 000 hrubého po 10 letech a hodně velkém boji, pracuju průměrně 8 hodin denně včetně víkendů a kdybych chodil do jídelny, tak se ani nenajím, protože by mě uživatelé nenechali.

Tož záleží na každém z nás, jestli si chodíme do práce odpočinout nebo pracovat a nedej bože ještě něco chtít změnit :).

Kozel

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #13 kdy: 06. 10. 2017, 14:18:44 »
Na vývoj potřebuješ elitu, jinak dostaneš prasokód, který je na vyhození.

Nemas pravdu. To jestli je kod prasacky nebo vystavni neni az tak dulezite. Tester stejne neresi kvalitu kodu ale to jestli to funguje nebo nefunguje. Kdyz da produktu zelenou tak jde ven. Stejne zakaznikovi je to putna co je pod kapotou, dulezite je ze to funguje spravne. Proste hezkost kodu je irelevantni, dulezitejsi je funkcnost a bezchybovost.
Az dodje na vyhozeni kodu tak je taky jedno jestli vyhazujeme kod prasacky nebo vystavni, proste jej uz neni potreba a jde do kose.

Osobne nejhorsi zkusenosti mam s novacky absolventy univerzit a chran buh matfyzaky. Plne hlavy idealu a poucek jak se ma kodit a dovedou prd. Clovek aby je pul roku skolil a hadal se s nima protoze sezrali cele moudro IT. A stejne pak nakonec lopatuji.

Nyx

Re:Směšná až absurdní situace na trhu práce IT
« Odpověď #14 kdy: 06. 10. 2017, 14:50:10 »
Nemas pravdu. To jestli je kod prasacky nebo vystavni neni az tak dulezite.

Zijes ve svete jednorazovych malych projektu ne? Kdyz ti stabilni dulezity klient, bez ktereho se tva firma polozi, posle soubor zmenovek a tys to postavil nad smrdutou zumpou, tak co budes delat? Shanet lidi, co se do tech sracek budou norit? Vecne navysovat zakaznikovi cenu, az te posle do rite?