Rozdíl mezi MariaDB a MySQL

Milfaus

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #15 kdy: 04. 10. 2017, 11:10:37 »
Mně osobně se debian už znelíbil, kde můžu, raději nasazuji freebsd, tam mám vše plně pod kontrolou.

Popravdě, jestli Debian udělá ještě jednu takovou prasárnu, tak jde pryč.
Jako by nestačila ta pochybná poloimplementace SElinuxu, kdy jiné distribuce to mají nastavené perfektně, že není potřeba na nic sáhnout a v Debianu je to jaké to je...

Já samozřejmě chápu, důvody, proč se přešlo na MáničkaDB, ale tohle řešení - bez upozornění neřku-li možnost volby, je naprosto zásadní špína.

FreeBSD je řešením, ostatně Linux používám jen jako servery bez X prostředí, které fungovalo v roce 2004 lépe!!! než dnes!!! A za těch 13 let se pořád hádají, jestli KDE, GNOME, LXDE...ale když člověk udělá CTRL+C a jinde dá CTRL+V, zčubčí to Češtinu, nereaguje to nebo se to prostě chová iditostky.

Jo, asi FreeBSD...


Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #16 kdy: 04. 10. 2017, 11:34:06 »
FreeBSD je řešením, ostatně Linux používám jen jako servery bez X prostředí, které fungovalo v roce 2004 lépe!!! než dnes!!! A za těch 13 let se pořád hádají, jestli KDE, GNOME, LXDE...ale když člověk udělá CTRL+C a jinde dá CTRL+V, zčubčí to Češtinu, nereaguje to nebo se to prostě chová iditostky.

Jo, asi FreeBSD...

X už se nesnažím ani spouštět, jsem na to příliš slabý. Windows vyhovují, kdyby ne, dovedu si představit odskok na MasOX. Zatím ale ve firmě vede pohodlí s Active Directory. (to jen jako obiter dictum, prosím nezapalovat flame).

FreeBSD mi na servery sedí ještě víc, systém portů softwaru je asi to nejpříjemnější, co jsem kdy používal. Když se to zkombinuje se ZFS a jaily, tak je to bomba na správu.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #17 kdy: 04. 10. 2017, 11:44:59 »
Popravdě, jestli Debian udělá ještě jednu takovou prasárnu, tak jde pryč.

Buď jdi rovnou nebo zůstaň, výhružky nikomu jsou jen silácké řeči. Schizofrenii s mysql debian řádně dopředu komunikoval, jedná se o kompromis s kterým souhlasit můžeš nebo nemusíš. Pokud ti vadí balíčky transitional nebo cokoliv jiného, můžeš se o změnu zasadit nebo přejít jinám.

Současné mysql není bohužel kompatibilní s open source licencí.

Jinak FreeBSD je zlatý grál, je to OS, který je férový a pro mě čitelný, jen díky němu jsem pochopil jak fungují některé zákoutí v linuxu. Bohužel se mi ho zatím nedaří prosazovat na velkých projektech, kde pevně sedí redhat/centos/ubuntu.

Adamek

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #18 kdy: 04. 10. 2017, 11:57:37 »
Tazatel ma vicemen pravdu. MySQL existuje i v GPL verzi a debianu tedy nic nebrani ji zahrnout do svych repozitaru. MariaDB mel jit svou cestou od prvniho forku a nepouzivat utilitky se stejnym nazvem jako mysql.

standardni MySQL https://dev.mysql.com/downloads/mysql/
cluster MySQL https://dev.mysql.com/downloads/cluster/

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #19 kdy: 04. 10. 2017, 12:03:14 »
apt-get install MySQL nainstaluje MariaDB.
Asi to bylo nejrychlejší řešení závislosti balíčků na MySQL. I když by bylo čistější změnit odkazy v těch závislých balíčcích.


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #20 kdy: 04. 10. 2017, 12:18:01 »
No to je úplně hrozné co ten Debian dělá! Nejen s MySQL, ale když dám

Kód: [Vybrat]
apt install www-browser
tak to dokonce místo nainstalování www-browser nenainstaluje nic, dokud si nevyberu z 38 variant něčeho jiného a www-browser nikde!
 
Prosím všechny, kteří krmí troly Milfause a Šilhavého, aby to nedělali, jen je tím živíte. Musíte přece vidět, že si vymýšlejí a normálně lžou, aby vyvolali reakci.

Lol Phirae

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #21 kdy: 04. 10. 2017, 12:29:55 »
MySQL existuje i v GPL verzi a debianu tedy nic nebrani ji zahrnout do svych repozitaru.

Myslíte tu verzi, ve které Oracle utajuje a neopravuje bezpečnostní díry, jo? No, tak určitě. Co si k tomu třeba něco dohledat?

MariaDB mel jit svou cestou od prvniho forku a nepouzivat utilitky se stejnym nazvem jako mysql.

Tak určitě, naprosto nesmyslné rozbití kompatibility ze dne na den by určitě přispělo k popularitě, nesmírně prospělo uživatelům a vzbudilo všeobecné nadšení. Stejně tak je pochopitelně třeba ze dne na den rozbít závislosti a aktualizace.

Běžte prosímvás dělat do Redmondu.

Milfaus

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #22 kdy: 04. 10. 2017, 12:30:25 »
Asi to bylo nejrychlejší řešení závislosti balíčků na MySQL. I když by bylo čistější změnit odkazy v těch závislých balíčcích.

Mně apriori nevadí, že se odešlo od MySQL, ale pokud přistoupili k tomuto kroku, mělo by tam být upozornění "bla bla bla, bude nainstalována MáničkaDB (Y/n)".

Já totiž rozumím důvodům, proč se přešlo na MáničkaDB, ale nic to nemění na tom, že se někdo rozhodl "LS není dále LS, ale RM" a BEZ UPOZORNĚNÍ, se ti provede RM.

Pokud by tam to upozornění bylo, tak by mi nezbývalo nic jiného, než STFU.
No a ono tam není, všechno se tváří, jak má a přitom se provede něco úplně jiného, než jsem z logiky příkazu a popisu chtěl.

Milfaus

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #23 kdy: 04. 10. 2017, 12:36:45 »
Tahle diskuze ve mně budí neuvěřitelnou chuť zapojit se do projektu MariaDB jen abych tam mohl nabouchat nějaké backdoory nebo ještě lépe, přidat nějaký bug, aby došlo k zahazování/poškození starších dat.

A přitom by stačilo:
apt-get install MySQL-Server
MySQL server is no more supported, MariaDB will be installed instead (Y/n)

Největší lahůdka je, když jste velmi specifičtí a zadáte apt-get install mysql-server-5.5 a čekáte, že se nainstaluje opravdu MySQL 5.5 a přitom se nahodí MáničkaDB ...

To, že řada lidí poškozuje Oracle tím, že používá PROPRIETÁRNÍ konektory, které jsou Oraclem licencované pouze s MySQL, to je normální krádež a ty lidi to ani nemusí dělat úmyslně.
Tímhle krokem udělali z Oracle oběť a okrádanou firmu partou levicových zmrdů!

A stačila jedna blbá věta!

Lol Phirae

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #24 kdy: 04. 10. 2017, 12:47:46 »
Prosimtě, zapoj si třeba 240V do zadeke.

Milfaus

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #25 kdy: 04. 10. 2017, 12:50:15 »
Prosimtě, zapoj si třeba 240V do zadeke.

Když už tak 230V troubo!

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #26 kdy: 04. 10. 2017, 12:59:49 »
Já totiž rozumím důvodům, proč se přešlo na MáničkaDB, ale nic to nemění na tom, že se někdo rozhodl "LS není dále LS, ale RM" a BEZ UPOZORNĚNÍ, se ti provede RM.

Pokud by tam to upozornění bylo, tak by mi nezbývalo nic jiného, než STFU.
No a ono tam není, všechno se tváří, jak má a přitom se provede něco úplně jiného, než jsem z logiky příkazu a popisu chtěl.

Blbnete a stojíte na dogmatech.

Debian je postavený na tom, že řeší závislosti a poskytuje poměrně stabilní platformu. K tomu patří i rozhodování o věcech, u kterých se vždy najde kritik. Z pohledu laika-poloprofesionála je vlastně šumák, jestli tam skočí mysql, nebo kompatibilní mariadb. Maintaineři prostě museli vyřešit problém s mysql, které najednou nebylo a najednou se objevila mariadb, která zase nebyla od začátku vývoje mysql. Tak se mohli rozhodnout několika způsoby. Vybrali jeden, který, jak se zdá, nevadí skoro nikomu - takže asi vybrali správně.

Vám se prostě nelíbí, že se nezměnila jen verze v rámci stejně pojmenovaného balíku a totožného software, ale že se přešlo na druhý fork téhož softwaru.

Stejně filozoficky bychom teď mohli diskutovat o tom, proč správci už dávno nepřešli "ručně" na mariadb, zanedbali to, ačkoliv se o tom ví dlouho, ale nechali to až na dobu, kdy došlo k tranzici.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #27 kdy: 04. 10. 2017, 13:05:12 »
Tahle diskuze ve mně budí neuvěřitelnou chuť zapojit se do projektu MariaDB jen abych tam mohl nabouchat nějaké backdoory nebo ještě lépe, přidat nějaký bug, aby došlo k zahazování/poškození starších dat.

A přitom by stačilo:
apt-get install MySQL-Server
MySQL server is no more supported, MariaDB will be installed instead (Y/n)

Největší lahůdka je, když jste velmi specifičtí a zadáte apt-get install mysql-server-5.5 a čekáte, že se nainstaluje opravdu MySQL 5.5 a přitom se nahodí MáničkaDB ...

A stačila jedna blbá věta!

Asi mi nedochází co ti vadí. Původní vývoj mysql pokračuje pod značkou mariadb i s částí původních vývojářů, došlo kvůli licencím k přejmenování, názvy balíčků kvůli závislostem zůstaly stejné a udělala se roadmapa na 4 kroky postupného přechodu, tak aby to co nejméně zasáhlo do existujícího ekosystému. Verzí jak se k tomu zachovat bylo několik, zvítězila ta, která měla nejmenší zásah do ekosystému.

Současné MySQL je jiný produkt a jde si svým směrem, verze CE pod GPL není aktualizovaná a dále udržovaná, existuje poté placená verze.

Milfaus

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #28 kdy: 04. 10. 2017, 13:06:29 »

Mně vadí to, že chci provést konkrétní příkaz a provede se něco naprosto jiného - a to bez upozornění.

Milfaus

Re:Rozdíl mezi MariaDB a MySQL
« Odpověď #29 kdy: 04. 10. 2017, 13:08:24 »
Asi mi nedochází co ti vadí.

Vadí mi to, že zadám apt-get install mysql-server a nainstaluje se mi Autocad....
To mi vadí.

Kdyby tam bylo upozornění, že se místo požadovaného příkazu provede něco jiného, mlčím.