Rychlý přechod z Win na Linux

Kit

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #30 kdy: 01. 10. 2017, 20:51:01 »
Vic než řešit WM jsem zjistil, že potřebuju hodně plochy. Aktuálně mám 2 monitory s rozlišením 2560x1440, a je mi pak vcelku jedno, jestli WM s plochou hospodaří nějak samočinně inteligentně, protože si vše sám usadím tam, kam chci.

Dva monitory se mi neosvědčily. Mnohem víc mi vyhovují virtuální plochy. Nemusím otáčet hlavu a vždy vím, na které ploše právě píši.

V tomhle směru jsou Windows trapně pozadu. Sice nějaké virtuální plochy v jakési podobě mají, ale málokdo je používá, protože jsou udělány poměrně neprakticky.


Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #31 kdy: 01. 10. 2017, 21:58:49 »
Dva monitory se mi neosvědčily. Mnohem víc mi vyhovují virtuální plochy. Nemusím otáčet hlavu a vždy vím, na které ploše právě píši.

V tomhle směru jsou Windows trapně pozadu. Sice nějaké virtuální plochy v jakési podobě mají, ale málokdo je používá, protože jsou udělány poměrně neprakticky.

Rozumím, tohle byly jen tipy, k čemu jsem došel já.
Mně virtuální plochy nesedly, ale někomu vyhovují.
Někomu vyhovuje jeden velký monitor, někomu dva menší, někomu dokonce monitory na výšku.
Způsobů je opravdu hodně.

Za sebe můžu jen říct, že na práci jsem si dokázal vlastně zvyknout na cokoliv.

ANO

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #32 kdy: 02. 10. 2017, 08:49:10 »
Nelze nic naskriptovat? Vazne?

Tak jiste, ve Widlich mame uzssny cmd a jeste uzasnejsi PoweShell. V prvnim naskriptuju hovno a to jeste za cenu znacneho usili. V druhem teoreticky naskriptuju vsechno, ale je to takovy odrb, ze je lepi upgradovat Widle na Linux. BTW, clovek nikdy nevi, jestli ten skript bude fungovat i na vedlejsim pocitaci. Nejspis tam totiz bude chybet hafo veci pro beh potrebnych.

Takze snad ted to nove Ubuntu pro Widle? Tam je bash a dalsi shelly, Python, Perl a kde co, co si clovek zamane. Otazka ale je, na co mit ty Widle. Abych si v nich pustil Ubuntu? Proc si ale nepustit rovnou Ubuntu a v nem virtualizovane Widle?

"BTW, clovek nikdy nevi, jestli ten skript bude fungovat i na vedlejsim pocitaci. Nejspis tam totiz bude chybet hafo veci pro beh potrebnych." - to mas absolutni pravdu, to me na linuxu taky vzdycky ultramaximalne sralo. Proto se mu vyhybam sec muzu. Na desktop linux rozhodne nepatri, to platilo snad vzdy. Na server, no, je to zadarmo, mozna. Je to proste zadarmo se vsim, co to obnasi, takze si aspon nemuzes stezovat;)

nobody(ten pravej)

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #33 kdy: 02. 10. 2017, 16:34:19 »
"BTW, clovek nikdy nevi, jestli ten skript bude fungovat i na vedlejsim pocitaci. Nejspis tam totiz bude chybet hafo veci pro beh potrebnych." - to mas absolutni pravdu, to me na linuxu taky vzdycky ultramaximalne sralo. Proto se mu vyhybam sec muzu. Na desktop linux rozhodne nepatri, to platilo snad vzdy. [...]

uz tak 15let je GNU/Linux na Desktop v pohode pro pokrocilejsiho uzivatele, tak 10let pro normalniho uzivatele, tak 5let pro BFU ;)

to jestli script v GNU/Linuxu bude fungovat na vedlejsim pocitaci je snadne, staci aby na jeho zacatku byl radek co zavislosti doinstaluje pokud nejsou, pr. pro deb distra:
Kód: [Vybrat]
sudo apt update -qq && sudo apt install vsechny pro script potrebne balicky
jak to zaridis ve Windows? natocis hodinove video-howto a zalozis podpurne forum a hotline? ;)

vyhoda GNU/Linux neni ze je zadarmo (i kdyz u poziti na serveru oproti Winvtipu s jeho licencema na stanici, CPU, pripojeni k databazi, pripojeni uzivatelu je to samozrejme sakra znat, jak jsou Winserver na h0vno a potrebuji specialni pravni oddeleni co bude resit jen licence ;) ... vyhoda GNU/Linuxu je ze je to otevreny svobodny system s daleko vetsima, logictejsima a snadnejsima moznostma...

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #34 kdy: 02. 10. 2017, 16:55:32 »
jak to zaridis ve Windows? natocis hodinove video-howto a zalozis podpurne forum a hotline? ;)

vyhoda GNU/Linux neni ze je zadarmo (i kdyz u poziti na serveru oproti Winvtipu s jeho licencema na stanici, CPU, pripojeni k databazi, pripojeni uzivatelu je to samozrejme sakra znat, jak jsou Winserver na h0vno a potrebuji specialni pravni oddeleni co bude resit jen licence ;) ... vyhoda GNU/Linuxu je ze je to otevreny svobodny system s daleko vetsima, logictejsima a snadnejsima moznostma...

Podle mě moc Windows neznáte. V PowerShellu nainstalujete vše, co potřebujete jedním příkazem, a neřešíte, jaké distro máte. Licence MS nejsou zas až tak složité a cena není vysoká. Byly pokusy, jak přejít na OSS s většími (eko)systémy (nejznámější je Linux v Mnichově), ale až na výjimky cena MS byla nižší, než supportovat prostřeďový Babylon linuxu - a to tomu dali opravdu několik roků.

Větší, logičtější, snadnější možnosti = mluvíte o tom, že jedno prostředí znáte, druhé ne, a a priori ho odsuzujete.


Kit

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #35 kdy: 02. 10. 2017, 17:15:45 »
Byly pokusy, jak přejít na OSS s většími (eko)systémy (nejznámější je Linux v Mnichově), ale až na výjimky cena MS byla nižší, než supportovat prostřeďový Babylon linuxu - a to tomu dali opravdu několik roků.

Ano, o dumpingových cenách microsoftích produktů pro významné hráče (zejména pro státní správu) jsme už slyšeli.

nobody(ten pravej)

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #36 kdy: 02. 10. 2017, 18:27:44 »
Podle mě moc Windows neznáte. V PowerShellu nainstalujete vše, co potřebujete jedním příkazem, a neřešíte, jaké distro máte. Licence MS nejsou zas až tak složité a cena není vysoká. Byly pokusy, jak přejít na OSS s většími (eko)systémy (nejznámější je Linux v Mnichově), ale až na výjimky cena MS byla nižší, než supportovat prostřeďový Babylon linuxu - a to tomu dali opravdu několik roků.

Větší, logičtější, snadnější možnosti = mluvíte o tom, že jedno prostředí znáte, druhé ne, a a priori ho odsuzujete.

tak jiste, podle sebe soudis me, ty Linux neznas a vyjadrujes se k nemu, ja ale Windows znam (~15 let sem mu delal profesne support ~250klientu a nekolik serveru)

cena pro pouziti Windows serveru jako file/print/db server pro (napr.) 250 klientu je opravdu vysoka, to ze support "dokaze" delat kdejakej matlak je pravda, ale podle toto to take vypada, kdyz uz tak dementni Windows servery se chovaj jeste hure (i kdyz se muze zdar ze hure uz to nejde...) komplikovanost licenci dokazuje ze si casto s tim nevi rady ani support Microsoftu ;) to proste neokecas, jen se budes ztrapnovat...

jednim prikazem nainstalujes co je potreba? proc kecas kraviny? viz. napr jen priklad dementnosti toho jak se musi komplikovane resit instalace aktualizaci...

tech pokusu, resp. realneho prechodu na OSS nebylo par, ale mnoho a je jich cim dal vice, viz napr. peknej serial na LinuxExpresu:
https://www.linuxexpres.cz/verejna-sprava
https://www.linuxexpres.cz/business/urady
v Mnichove nebyla cena MS nizsi(=opet LZES), naopak usetrily hromadu penez, ani jak pises nemuseji supportovat Babylon Linuxu, maji vlastni distribuci zalozenou na Ubuntu, takze maji 1, coz vychazi jeste lepe nez Babylon ruznych Windows verzi (XP,V7,Vista,W8,W81,W10, W10.1, W10.2... a to vse v kombinaci Basic, Home, Pro, Pro for Workstation, Ultimate), statni urad samozrejme obecne ma vicero ruznych verzi, protoze HW obnenuje po etapach v prubehu mnoha let a Windows maji OEM k danemu HW, tedy verze podle toho kdy se zrovna danej HW poridil...
jedinek problem s Linuxem v Mnichove ma starosta Mnichova kterej tomu nerozumi, ignoruje informace od IT oddeleni Mnichova a nasloucha jen Microsoftu kterej ho uplaci aby presli na Windows za kazdou cenu, krome financni tlaci Microsoft i tim jestli bude/nebude hlavni pobocka Microsoftu v Mnichove, tedy z toho bude/nebude mit Mnichov prachy na danich...

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #37 kdy: 02. 10. 2017, 18:28:02 »
Ano, o dumpingových cenách microsoftích produktů pro významné hráče (zejména pro státní správu) jsme už slyšeli.

To je možné, ale stále je to levnější, než "zadarmo" - to je pozoruhodné, ne?

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #38 kdy: 02. 10. 2017, 18:31:11 »
tak jiste, podle sebe soudis me, ty Linux neznas a vyjadrujes se k nemu, ja ale Windows znam (~15 let sem mu delal profesne support ~250klientu a nekolik serveru)

Spravuju obojí. Linux jsem začínal na jádru 1.2.7, tak se mrkněte, jaká je to asi doba. V té samé době i Windows, i OS/2. Myslím, že srovnání mám. Jen pro informaci, provozuji víc linuxů (a freebsd) než windows, přesto bych si nedovolil tvrdit, co tu zaznělo.

Kit

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #39 kdy: 02. 10. 2017, 18:38:48 »
Ano, o dumpingových cenách microsoftích produktů pro významné hráče (zejména pro státní správu) jsme už slyšeli.

To je možné, ale stále je to levnější, než "zadarmo" - to je pozoruhodné, ne?

I když počítám TCO, vychází mi Linux stále levnější.

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #40 kdy: 02. 10. 2017, 18:55:46 »
I když počítám TCO, vychází mi Linux stále levnější.

Ve speciálních případech to může platit.
Obecně ale v TCO musí být i oppurtunity costs, a ty jsou pro malé podniky snažící se o přechod na linux obrovské. V praxi pak podniky kombinují, Linux (OSS obecně) nasazují jen do určitých rolí, kde je ověřené užití.

Kit

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #41 kdy: 02. 10. 2017, 19:16:33 »
Obecně ale v TCO musí být i oppurtunity costs, a ty jsou pro malé podniky snažící se o přechod na linux obrovské.

Co je zde tou "obětovanou příležitostí"? Možnost úhrady licenčních poplatků za Windows a dodatečný software?

j

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #42 kdy: 02. 10. 2017, 19:26:21 »
Obecně ale v TCO musí být i oppurtunity costs, a ty jsou pro malé podniky snažící se o přechod na linux obrovské.

Co je zde tou "obětovanou příležitostí"? Možnost úhrady licenčních poplatků za Windows a dodatečný software?
Kdepak, prijdes o moznost se soudit s M$ o platnost eula a o nemoznost existovat v EU (paac gdpr rozhodne widle ani ve snu nesplnujou, sak maji primo v prave v ty eula ze odesilat muzou libovolny data).

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #43 kdy: 02. 10. 2017, 19:32:12 »
Co je zde tou "obětovanou příležitostí"? Možnost úhrady licenčních poplatků za Windows a dodatečný software?

Za oppurtunity costs bych považoval:
Zúžený výběr software třetích stran.
Windows síť mohu snáz rozdělit ku správě mezi méně a více kvalifikované správce, kterých je na trhu víc (dokonce přebytek), než na linux.
U větších systémů bude rychlost implementace srovnatelná, u menších budou pravděpodobně vyhrávat windows ekosystémy.

nobody(ten pravej)

Spravuju obojí. Linux jsem začínal na jádru 1.2.7, tak se mrkněte, jaká je to asi doba. V té samé době i Windows, i OS/2. Myslím, že srovnání mám. Jen pro informaci, provozuji víc linuxů (a freebsd) než windows, přesto bych si nedovolil tvrdit, co tu zaznělo.
ja zacinal s Linuxem 0.9 na m68k ;) spravoval sem Novell, OS/2 klienty/servery (1.x-4.x), Win od 2.x + WinNT, AIX, srovani mam i Geos na C64, Amiga Workbench 1.x-4.x, Atari TOSs, MacOS, OSX a dalsi ;) prave proto sem tvrdil co sem psal a prave proto chapu ze si LHAL, stale cekam na ten jeden prikaz na instalaci cehokoliv ve Win s Powershellem ;)