Rychlý přechod z Win na Linux

Jenda

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #15 kdy: 01. 10. 2017, 13:35:41 »
UI z roku 90/95? Vazne?
Nelze nic naskriptovat? Vazne?

Ano, vážně.


Livan

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #16 kdy: 01. 10. 2017, 14:09:21 »
Z mého pohledu je zase pro produktivitu naprosto nepoužitelné UI a filozofie Windows, už jenom z toho důvodu, že tam nejde nic naskriptovat a že jejich window manager zamrzl v roce 1990.
Mě právě ten strohý vzhled WM windows vyhovuje. Příliš mnoho možností nastavení vzhledu jenom rozptyluje a zdržuje. A vážně mne zajímá, co takového si potřebujete skriptovat. Ja používám PC cca 25 let a nikdy jsem nepotřeboval nic skriptovat a předpokládám, že většina z běžných uživatelú. Ani v linuxu, natož pak ve windows.

Jenda

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #17 kdy: 01. 10. 2017, 14:31:30 »
Mě právě ten strohý vzhled WM windows vyhovuje. Příliš mnoho možností nastavení vzhledu jenom rozptyluje a zdržuje.

Ale tady přece nejde o vzhled - moje Xfce vypadá taky extrémně stroze. Tady jde o funkce jako virtuální plochy, lepení oken, dlaždicování, always on top, nastavení sledování focusu podle myši/kliknutí/scrollování, applety do panelu s custom obsahem, správce schránky s makry a mapováním Ctrl+C/V nebo select+prostřední tlačítko, snadné remapování kláves typu xmodmap, věci jako xdotool a wmctrl a 1024 dalších věcí, které považuji za samozřejmost, ale když si výjimečně sednu k Windows, tak zjistím, že je tam v lepším případě dodělali nedávno, v horším je na to podivný third-party plugin a v nejhorším to nejde vůbec.

A vážně mne zajímá, co takového si potřebujete skriptovat.

Úplně všechno a úplně pořád, na to asi nejde odpovědět člověku, který zjevně nepoužívá počítač k tomu, k čemu ho používám já.

Ja používám PC cca 25 let a nikdy jsem nepotřeboval nic skriptovat a předpokládám, že většina z běžných uživatelú. Ani v linuxu, natož pak ve windows.

Jenže otázka nebyla o obyčejném uživateli, ale o _vývojáři_.

Neviditelný

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #18 kdy: 01. 10. 2017, 14:59:04 »
Z mého pohledu je zase pro produktivitu naprosto nepoužitelné UI a filozofie Windows, už jenom z toho důvodu, že tam nejde nic naskriptovat a že jejich window manager zamrzl v roce 1990.
Ja používám PC cca 25 let a nikdy jsem nepotřeboval nic skriptovat a předpokládám, že většina z běžných uživatelú. Ani v linuxu, natož pak ve windows.
Kdyby se spousta těch "běžných uživatelů" skriptovat naučila (a kdyby to na Windows rozumně šlo), dělali by to, protože to ušetří spoustu práce. Počítače jsou přece od toho, abysme je naučili vykonávat rutinní činnosti za nás, ne? Hodně typický příkad, který by určitě leckdo využil: Veškerá pracovní data zálohuji na server skriptem okolo rsync, pustím jeden příkaz, skript dle potřeby nahodí VPNku, zeptá se na heslo a záloha se spustí. Doma to spustím obráceně a můžu dál pracovat, navíc mám tatáž data uložená na třech zařízeních. Jasně, že bych to mohl vyklikat ve správci souborů ale dalo by mi to o dost víc práce, dřív nebo později bych se někde seknul a určitě bych neměl motivaci se s tím poctivě babrat každý den.

Jenda

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #19 kdy: 01. 10. 2017, 15:06:28 »
Neviditelný +1000. Vídám spousty BFU naprosto zjevně marnících čas něčím, na co jde napsat za pár minut párřádkový program.

--

Pro představu úplně out-of-random věci vytahané z konfigurace -- týkající se čistě WM/DE/UX, že z povahy svého zaměstnání píšu hromady totálně custom skriptů je tady asi offtopic:

klávesová zkratka na vyvolání menu s historií schránky

klávesová zkratka na převedení formátovaného textu ve schránce do plaintextu

klávesová zkratka na vygenerování náhodného hesla do schránky

klávesová zkratka na vyvolání autoscrolling ve firefoxu

klávesová zkratka na escapování HTML obsahu schránky

klávesová zkratka na otevření souřadnic co jsou ve schránce na openstreetmap

makro na napsání '<a href="">[menšítko které nejde místnímu CMS vrazit]/a>' a přesunutí kurzoru mezi uvozovky

klávesová zkratka na vypsání aktuálního data ve formátu "2017-10-01 " na pozici kurzoru

klávesová zkratka na udělání aktuálního okna always on top

klávesová zkratka na zobrazení celé obrazovky bílé, počkání 30 sekund a uspání počítače (nejjednodušší způsob jak vyřešit abych se nepřerazil při cestě do postele :))

klávesová zkratka na nastavení předdefinovaného jasu, kontrastu a gammy pro čtení blbě oskenovaných dokumentů a pro promítání na vybledlém dataprojektoru

klávesová zkratka pro spuštění youtube-dl a mplayeru na obsah schránky

klávesová zkratka pro vyťukání obsahu schránky aktivnímu oknu (pro různé remote managementy serverů, které neumí paste)

skript detekující podle okolních wifi sítí že jsem ve škole a ztlumí zvuk

skript na callback Odorik.cz

skript na stažení aktuálního GPS almanach a efemerid

skript který se tváří jako že je odemčená obrazovka, ale pokud se udělá cokoli jiného než začne psát validní heslo, spustí nesdělenou akci :)

skript který vyrobí náhodnou emailovou adresu jenda.XXX (z) hrach.eu, zaloguje ji a k ní aktuální obsah schránky (chtělo by to přímo umět získat z Firefoxu otevřenou URL) a vloží ji do schránky

skript na zálohování hloupého cyclocomputeru

skript který vyplotí obsah schránky jako line graf (ano, fakt to používám)

skript, který najde v obsahu schránky " [0-9\.]+h$", sečte ta čísla a vystaví fakturu

skript, který monitoruje obsah schránky, a když se dvě minuty nepoužila, tak ji deaktivuje a pro obnovení je potřeba zmáčknout jinou klávesu -- chrání před náhodným pastnutím senzitivního obsahu do IM/webu

skript na zálohování na vzdálený šifrovaný NBD svazek

skript logující při každém připojení k síti okolní SSID, IP, MAC, gateway a traceroute do netu

skript zapínající a vypínající dedikovanou grafiku (mám notebook s nVidia Optimus) když chci spustit opencl/cuda aplikaci, protože si to platform controller neumí udělat sám

aliasy v shellu na vyhledání v aktuálním adresáři, předání obsahu schránky do stdin programu a jeho stdout do schránky, zakódování a dekódování jako hex/binary/bits, převody mezi soustavami, dereference symlinků a spousta dalších věcí, které už jsou platform-specific a tedy mimo záběr původního dotazu

+ ad-hod kouzlení v shellu a ipythonu, opět usage-specific

1) Neříkám, že to nejde udělat na Windows, ale podle mě mnohem komplikovaněji, tady to je typicky na 2-3 řádky shellu.

2) Neříkám, že někdo jiný nedokáže efektivně používat počítač i jiným způsobem :), ale neviděl jsem to (OTOH neviděl jsem toho moc)

3) Výsledkem toho všeho je, že když mi BFU (nebo i leckdo jiný) kouká přes rameno, okna lítají, divné věci se vypisují a oni z toho jsou úplně WTF a pak je fascinuje, že nějaký úkol vyžadující zdánlivě spoustu lidské práce udělal program.


Jenda

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #20 kdy: 01. 10. 2017, 15:22:50 »
Inspirace: https://www.jitbit.com/alexblog/249-now-thats-what-i-call-a-hacker/

Lidé to přijali jako "wtf", mně to přijde jako naprosto přirozené použití počítače.

makk

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #21 kdy: 01. 10. 2017, 15:23:48 »
bohužel se mi ztratil text příspěvku po odpojení wifi, ve zkratce hledám náhradu za přehrávač PotPlayer, který má mraky klávesových zkratek na mraky funkcí, přehrávání s ním je radost a přesto funguje výborně hned po instalaci. Umí to, o čem se jiným přehrávačům ani nezdá (skoky v časech,kapitoly,náhledy, slučování souborů do série, shadery/efekty, označování pasáží,seek snímků, playbackRate,2titulky, rychlé přepínání stop/titulků, velikost okna,grabování,ukládání úseků/snímků do souboru/schránky. ). Z výkonnostních důvodů  hledám nativní náhradu pro linux.

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #22 kdy: 01. 10. 2017, 18:40:24 »
V prvnim naskriptuju hovno a to jeste za cenu znacneho usili. V druhem teoreticky naskriptuju vsechno, ale je to takovy odrb, ze je lepi upgradovat Widle na Linux. BTW, clovek nikdy nevi, jestli ten skript bude fungovat i na vedlejsim pocitaci. Nejspis tam totiz bude chybet hafo veci pro beh potrebnych.

Tak to si myslím, že je spíš o znalostech a učení se. V PowerShellu nascriptujete snad všechno, ostatně Windows Servery už vůbec nepotřebují GUI. Možnosti správy, scriptování a vzdálené správy scripty jsou ve Windows o mnoho dál, než na linuxu. Pravda, je že je to holt složitější se naučit.

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #23 kdy: 01. 10. 2017, 18:46:48 »
Ad přizpůsobení GUI.
Windows mají z funkcí, co kdy byly vynalezeny, opravdu jen část.
Mně osobně to nevadí, příliš velká možnost konfigurací, aspoň umě, vedla spíš ke ztrátě času (produktivity) nastavováním. Na konec jsem zjistil, že prakticky jakémukoliv prostředí (které netrpí vyslovenými nedostatky) se dokážu přizpůsobit. A to jsem pěkně prosím začína na FVWM (nikoliv fvwm2), používal jsem i NEXTStep.

Vic než řešit WM jsem zjistil, že potřebuju hodně plochy. Aktuálně mám 2 monitory s rozlišením 2560x1440, a je mi pak vcelku jedno, jestli WM s plochou hospodaří nějak samočinně inteligentně, protože si vše sám usadím tam, kam chci.

opiiio

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #24 kdy: 01. 10. 2017, 18:47:57 »
Ahoj, venujem sa vyvoju v jave, no bol som zvyknuty windows a vyuzivanie gui takmer pri vsetkom. Pokial som este student, chcel by som sa "prevychvoat" na linux, pretoze viem ze by to asi raz prislo a tak nech je to cim skor. Viete mi povedat sa najrychlejsie adaptovat na linux? Nejake zdroje na knihu, alebo video kde by sa povedalo vsetko podstatne, k comu su jednotlive systemove adresare v linuxe, logicke jednotky na ktore sa rozdeluje system po instalacii, atd ... proste taky rychly uvod do veci, ktore "must know". Dakujem.

Doporucuju nejdriv najit alternativu k zakladnim programum, ktere pouzivas. Kdyz nepocitam vyojove prostredi, ktere pravdedpoobne je multiplatformni. Pokud znas linux trochu vice, skocit do toho primo, zadny dualboot/virtual. Pro nektere programy, ktere pouzijes jednou denne na chvili.. nainstalovat windows do virtualu.

Me se to dlouho nevedlo, pro zavislost na total commanderu, pote co sem objevil double commander sem pod linuxem spokojenej s gnome-shell, dole lista jako na macu a pravy horni roh pro prehled oken s vice plochami.. genialni.. da se zvyknout rychle. Na virtualboxu mi zbyl jen ten photoshop. Pod gnome-shell doporucuju quicklaunch (rychle spousteni prikazu napr. mountovani, ssh apod.)

neklan

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #25 kdy: 01. 10. 2017, 19:10:33 »
beee, beee, beee


tak dej priklad, rekneme neco jednodussiho, jak nastavit ve windows, aby pri kliknuti midle mouse na na horni listu okna  nebo na hlavnim panelu se dotycnemu oknu udelal allways on top toggle.

nobody(ten pravej)

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #26 kdy: 01. 10. 2017, 19:18:47 »
protoze je v dotazu "Rychly prechod", rozhodne nedoporucuju ani Linux ve Virtualu pod Windows, ani dualboot, ale Linux naprimo na zelezo a pripadne pro urcite programy VirtualBox s Windows, nez (/jestli) si najdes alternativu pro Linux...

pokud bys dal Linux do Virtualu, jednak neoveris funkci ovladacu, uspavani atd, druhak bys pri nejmensim problemu mel tendenci se prepnout z Virtualu do Windows (to same s Dualboot ktere je jeste horsi)

pokud chces desktopove prostredi co bude principem jako Windows, tak doporucuju Xfce, pokud bys sahnul po Gnome tak je to neco naprosto jineho a budes se hure adaptovat, pokud bys sahnul po KDE5 tak je sice take podobnost s Windows, ale je to hroznej moloch (s tim souvisi obrovske moznosti nastaveni, coz muze byt plus, pokud bys to vyuzil) kdy stale jeste prechod z KDE4=>KDE5 neni dokoncen tak aby VSE zakladni/zasadni funkce vsechny fungovalo ok (obcas se restartuje prostredi(nastesti necha bezet aplikace), muzou byt problemy pri pouziuti vice monitoru nebo dokovaci stanice u nb (ne vzdy ale muzou))...
takze z meho pohledu (~25let skusenosti s Linuxem, zkusenosti s vsema dostupnejma desktop prostredima, i zkusenosti s AmigaWorkbench, OS/2, Windows, MacOS/OSX/macOS), je opravdu nejvhodnejsi zvolit Xfce, ulehcis si tim prechod na desktop protoze nebudes s nim nic resit a budes se zamerovan jen na spravu systemu jako takovou, na vyber alternativ aplikaci ktere pouzivas atd... az si tohle vyresis, muzes klidne zkouset jine desktop prostredi a vyberes si ktere by ti nejvivce vyhovovalo...

nobody(ten pravej)

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #27 kdy: 01. 10. 2017, 19:23:34 »
tak dej priklad, rekneme neco jednodussiho, jak nastavit ve windows, aby pri kliknuti midle mouse na na horni listu okna  nebo na hlavnim panelu se dotycnemu oknu udelal allways on top toggle.
ja ti dam jinej priklad dementnosti Windows naskriptovani ;)

aktualizace systemu a aplikaci v GNU/Linuxu (deb based):
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
sudo apt update -qq && sudo apt upgrade -y && sudo apt full-upgrade -y

aktualizace systemu ve Windowsviz:
Kód: [Vybrat]
## ------------------------------------------------------------------
## PowerShell Script To Automate Windows Update
## Script should be executed with "Administrator" Privilege
## ------------------------------------------------------------------

$ErrorActionPreference = "SilentlyContinue"
If ($Error) {
$Error.Clear()
}
$Today = Get-Date

$UpdateCollection = New-Object -ComObject Microsoft.Update.UpdateColl
$Searcher = New-Object -ComObject Microsoft.Update.Searcher
$Session = New-Object -ComObject Microsoft.Update.Session

Write-Host
Write-Host "`t Initialising and Checking for Applicable Updates. Please wait ..." -ForeGroundColor "Yellow"
$Result = $Searcher.Search("IsInstalled=0 and Type='Software' and IsHidden=0")

If ($Result.Updates.Count -EQ 0) {
Write-Host "`t There are no applicable updates for this computer."
}
Else {
$ReportFile = $Env:ComputerName + "_Report.txt"
If (Test-Path $ReportFile) {
Remove-Item $ReportFile
}
New-Item $ReportFile -Type File -Force -Value "Windows Update Report For Computer: $Env:ComputerName`r`n" | Out-Null
Add-Content $ReportFile "Report Created On: $Today`r"
Add-Content $ReportFile "==============================================================================`r`n"
Write-Host "`t Preparing List of Applicable Updates For This Computer ..." -ForeGroundColor "Yellow"
Add-Content $ReportFile "List of Applicable Updates For This Computer`r"
Add-Content $ReportFile "------------------------------------------------`r"
For ($Counter = 0; $Counter -LT $Result.Updates.Count; $Counter++) {
$DisplayCount = $Counter + 1
    $Update = $Result.Updates.Item($Counter)
$UpdateTitle = $Update.Title
Add-Content $ReportFile "`t $DisplayCount -- $UpdateTitle"
}
$Counter = 0
$DisplayCount = 0
Add-Content $ReportFile "`r`n"
Write-Host "`t Initialising Download of Applicable Updates ..." -ForegroundColor "Yellow"
Add-Content $ReportFile "Initialising Download of Applicable Updates"
Add-Content $ReportFile "------------------------------------------------`r"
$Downloader = $Session.CreateUpdateDownloader()
$UpdatesList = $Result.Updates
For ($Counter = 0; $Counter -LT $Result.Updates.Count; $Counter++) {
$UpdateCollection.Add($UpdatesList.Item($Counter)) | Out-Null
$ShowThis = $UpdatesList.Item($Counter).Title
$DisplayCount = $Counter + 1
Add-Content $ReportFile "`t $DisplayCount -- Downloading Update $ShowThis `r"
$Downloader.Updates = $UpdateCollection
$Track = $Downloader.Download()
If (($Track.HResult -EQ 0) -AND ($Track.ResultCode -EQ 2)) {
Add-Content $ReportFile "`t Download Status: SUCCESS"
}
Else {
Add-Content $ReportFile "`t Download Status: FAILED With Error -- $Error()"
$Error.Clear()
Add-content $ReportFile "`r"
}
}
$Counter = 0
$DisplayCount = 0
Write-Host "`t Starting Installation of Downloaded Updates ..." -ForegroundColor "Yellow"
Add-Content $ReportFile "`r`n"
Add-Content $ReportFile "Installation of Downloaded Updates"
Add-Content $ReportFile "------------------------------------------------`r"
$Installer = New-Object -ComObject Microsoft.Update.Installer
For ($Counter = 0; $Counter -LT $UpdateCollection.Count; $Counter++) {
$Track = $Null
$DisplayCount = $Counter + 1
$WriteThis = $UpdateCollection.Item($Counter).Title
Add-Content $ReportFile "`t $DisplayCount -- Installing Update: $WriteThis"
$Installer.Updates = $UpdateCollection
Try {
$Track = $Installer.Install()
Add-Content $ReportFile "`t Update Installation Status: SUCCESS"
}
Catch {
[System.Exception]
Add-Content $ReportFile "`t Update Installation Status: FAILED With Error -- $Error()"
$Error.Clear()
Add-content $ReportFile "`r"
}
}
}

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #28 kdy: 01. 10. 2017, 19:25:09 »
tak dej priklad, rekneme neco jednodussiho, jak nastavit ve windows, aby pri kliknuti midle mouse na na horni listu okna  nebo na hlavnim panelu se dotycnemu oknu udelal allways on top toggle.

Ale o tom se hádat nemusíme, to určitě nejde. Osobně jsem tuto funkci nikdy nepotřeboval, takové okno jsem si hodil na druhý monitor.

Z hlediska ergonomie, některé myši mají kolečko tak měkké, že spolehlivé kliknutí bez scrollu nejde udělat, jako ovládací povel je to dost nešťastné.

neklan

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #29 kdy: 01. 10. 2017, 20:10:58 »
beee!

Ty dva monitory si s sebou beres i do letadla?

Co je komu potom, ze to mas uprostred mekky? Treba thinkpad ma 3button trackball, muzes si koupit mys s pouzitelnm midlebuttonem, muzes si koupit mys s programovatelnymi tlacitky a nastavit si to kam chces. Co to sem vybec pletes za pitomosti?

Prijdes do diskuse, kde se odpovida na dotaz jak nejlepe prejit z windows na linux pro java vyvojare. Zacnes tu trollit o tom, ze "Windows ma scripting na lepsi urovni nez linux", coz je kravina nonplus ultra. Zaroven tu honis sveho prostredniho mekkeho na tom, jak v pohode zvladas dvacet os na padesati monitorech s rozlisenim fotbaloveho hriste, ale spis to vypada, ze si v zivote neotevrel vic jak 5 oken.

Klidne si sed ve svym kanclu s windowsema a monitorama a mekkym koleckem a fidlej si tam podepsany excely, me je to egal ... do ty doby nez zacnes offtopic trollit. Coz spis vypovida o tom, ze zas tak spokojenej nejsi, kdyz mas takovato nutkani.