Rychlý přechod z Win na Linux

karlos

Rychlý přechod z Win na Linux
« kdy: 30. 09. 2017, 11:27:19 »
Ahoj, venujem sa vyvoju v jave, no bol som zvyknuty windows a vyuzivanie gui takmer pri vsetkom. Pokial som este student, chcel by som sa "prevychvoat" na linux, pretoze viem ze by to asi raz prislo a tak nech je to cim skor. Viete mi povedat sa najrychlejsie adaptovat na linux? Nejake zdroje na knihu, alebo video kde by sa povedalo vsetko podstatne, k comu su jednotlive systemove adresare v linuxe, logicke jednotky na ktore sa rozdeluje system po instalacii, atd ... proste taky rychly uvod do veci, ktore "must know". Dakujem.
« Poslední změna: 02. 10. 2017, 09:53:35 od Petr Krčmář »


linuxak

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #1 kdy: 30. 09. 2017, 11:31:35 »
Virtual s linuxem a pro zacatek prostredi kde.
Distro treba linuxmint.

Jenda

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #2 kdy: 30. 09. 2017, 13:55:16 »
Já jsem se na Linux adaptoval tím, že se mi podařilo rozbít Windows a neuměl jsem je opravit (byla to OEM XPčka a nebylo k tomu instalační médium, takže jsem to neměl jak přeinstalovat - a získat ho různými jinými způsoby jsem tehdy neuměl). Takže jsem prostě od jednoho dne měl pouze Linux a hotovo. Virtuál nedoporučuju na víc než rozkoukání, protože si nenastavíš všechny ty věci související s bližším přístupem k HW.

Jako knihu doporučuji Linux - Dokumentační projekt. Je i online.

Kit

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #3 kdy: 30. 09. 2017, 15:28:29 »
Práci s linuxovým systémem se nejlépe asi naučíš tak, že ho začneš používat. Vybereš si nějakou distribuci a tu si nainstaluješ. Vyzkoušel jsem jich asi 5, než jsem zakotvil u Ubuntu.

Na řadě je výběr GUI. Nejrozšířenější jsou asi KDE a Gnome, na slabší stroje pak LXDE, Xfce a další. Můžeš si je klidně nainstalovat zároveň a přepínat se mezi nimi.

Každá linuxová distribuce má vlastní typ instalátoru. Programy jsou zabaleny do tzv. balíčků. Většinu z nich najdeš v interním katalogu, kde si jen vybereš balíček a spustíš instalaci.

V neposlední řadě se seznámíš s terminálem. Není to žádný chudý příbuzný příkazové řádky ve Windows, ale textové pracovní a vývojové prostředí, ve kterém se dá udělat cokoliv. Příkaz "man" bude tvým dobrým kamarádem.

Jako knihu mohu doporučit Linux - Praktický průvodce.

balki

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #4 kdy: 30. 09. 2017, 16:16:19 »
Z pohladu javistu, hlavne si pozri, ako sa pouzivaju zakladne utility. V robote nikoho nezaujima, aky mas desktop, ale ak je nejaky problem na masine (na produkcii, alebo testovacej), ako si vies poradit v command line.  Alebo ak ti daju deploynut prototyp niekam, aby si nekukal ako vyorana mys ...

Radim:
1. praca so subormi (cp, mv, rm,  chmod, chown, du,  tar a ine ... )
2. tooly na pracu s textovymi vystupmi (grep, cut, awk,  a ine ...)
3. naucit sa pokrocilejsie ovladanie shellu
4. naucit sa zakladnu spravu procesov (ps, kill, top, ...)
5. naucit sa nastroje na vzdialenu spravu ssh, scp ....
6. zide sa aj vediet citat citat paratmetre prostredia (free, df, /proc filesystem a tak ....)
7. zakladne prikazy vo vi(m) :)   (netreba ovladat, len vzdy ked vidim, ako niekto edituje subory cez winscp, nieco vo mne zomrie)


Cronin

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #5 kdy: 30. 09. 2017, 16:45:24 »
Na Linux som tiež prešiel ako študent, ale to bolo už hodne dávno. V časoch, kedy sa počítače dali zmysluplne používať aj bez pripojenia na internet.  :)

Môj návod:

1. Nainštalovať Linux. Priamo na železo. Polovičaté riešenia typu virtualizácia či dualboot nutne vedú k tomu, že človek pri prvých ťažkostiach prejde naspäť do toho, čo pozná.

2. Nepredpokladať. Nepredpokladať, že veci v Linuxe budú fungovať rovnako, ako vo Windowse (FreeBSD, Solarise). Na naučenie sa nových prístupov sa často musíš najskôr prinútiť zabudnúť tie staré.

3. Používať, používať, používať. Nedať sa strhnúť hatermi k hatovaniu systemd, KDE, Gnome, whatever. Urobiť si zoznam vecí, ktoré potrebuješ na počítači robiť, a jednu po druhej sa ich naučiť robiť pod Linuxom a vyškrtávať ich so zoznamu.

Ak máš čas sa v systéme trochu pohrabať a rád vieš, ako veci fungujú, odporúčam Archlinux. Ak sa príliš o systémové veci nezaujímaš a potrebuješ byť v čo najkratšom čase produktívny, odporúčam Kubuntu. Ináč Java development a Linux ide veľmi dobre dohromady, choď do toho.

standa12345

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #6 kdy: 30. 09. 2017, 19:19:53 »
Ja jsem zase pro postupny prechod. Big-bang neni moc casto vhodny postup. U nas v praci maji nekteri lide windows jenom na MS Word a Outlook a ve virtualu delaji vsechno. Je to o discipline. Pochopitelne po tom, co clovek ziska jakz-takz komfort v novem prostredi (3mesice?), tak jej nainstalovat jako hlavni OS.

Po prechodnou dobu bych na windows nasdilel nejaky adresar, kde bych mel potrebna data pristupna v obou OS.Ve VM na linuxu ten adresar namountovat. A zkouset ruzne psi-kusy. Cim drzejsi, tim lepsi. Vyzkouset ruzne distribuce (rpm based, dpkg based,...?), ruzne okenni manazery (gnome, kde, xfce,...), osahat si co sedne...

Zakladni vyhodu vidim v tom, ze se pred nejakym vetsim krokem da udelat snapshot VM a v pripade problemu se vratit zpet. Da se snadno zkouset radikalnejsi veci. Osahat si, jak se to chova. Pro uceni je to nejlepsi cesta. Pokud je to jako hlavni / jediny system, tak si dokazu predstavit, ze clovek ma strach pak neco udelat, protoze kdyz se to rozjede, tak co s tim? Budu schopny to dat dohromady? A kdyz ne, tak opravdu me ceka reinstall OS? Mam tam data, mam je vsechny zalohovana (to by melo byt kazdopadne)? ...

Ja mam jako zakladni OS linux, ale i tak mam pripraveny VM s linuxem odpovidajicim memu desktopu pro pripad, kdyz chci naahodou neco vetsiho vyzkouset.

A mozna nejlepsi je, pokud mas nekoho, kdo s tim linuxem do zacatku pomuze, poradi, bude ochotny odpovidat na "blbe" otazky. Rika se, ze je vhodne mit stejnou distribuci jakou ma i ten clovek.
 
Bohuzel zadne knizky ani videa nedoporucim, protoze s linuxem uz delam tak dlouho, ze vubec nemam prehled o tom, co je k dispozici.
Jako zajimave mi prijde treba vzit PDFka, ktera jsou jako teoreticky podklad pro certifikat RHEL EX200, EX300. Bude tam hezky shrnute v podstate jak se o system postarat. Na druhou stranu pro potreby mit OS jen pro vyvoj to bude v rade veci zbytecne do siroka.

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #7 kdy: 30. 09. 2017, 22:47:13 »
Ahoj, venujem sa vyvoju v jave, no bol som zvyknuty windows a vyuzivanie gui takmer pri vsetkom. Pokial som este student, chcel by som sa "prevychvoat" na linux, pretoze viem ze by to asi raz prislo a tak nech je to cim skor. Viete mi povedat sa najrychlejsie adaptovat na linux? Nejake zdroje na knihu, alebo video kde by sa povedalo vsetko podstatne, k comu su jednotlive systemove adresare v linuxe, logicke jednotky na ktore sa rozdeluje system po instalacii, atd ... proste taky rychly uvod do veci, ktore "must know". Dakujem.

Nic proti přechodu na linux (osobně zvládám v klidu windows, linux, freebsd a kdysi i macos <= 9 a os/2).

Ale nějak nechápu Vaši motivaci, proč by to mělo být nutné? Pokud jste / chcete být profesionál, tak cena OS určitě nebude překážkou, a žádnou konkrétní technickou motivaci jste nezmínil.

Asi bych doporučoval přechod naráz a dát si hlavně čas na usazení klasické kancelářské práce. Dost zabrat Vám dá vyřešit poštu, aby fungovala tak, jak potřebujete, kancelářské balíky, síť a tisk. Je také možné, že zjistíte, že část Vašeho vybavení se k linuxu nehodí, a budete něco měnit.

Osobně bych takovou změnu zvážil, co mají být pro a co proti.

Kit

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #8 kdy: 30. 09. 2017, 23:20:30 »
Ale nějak nechápu Vaši motivaci, proč by to mělo být nutné? Pokud jste / chcete být profesionál, tak cena OS určitě nebude překážkou, a žádnou konkrétní technickou motivaci jste nezmínil.

Asi bych doporučoval přechod naráz a dát si hlavně čas na usazení klasické kancelářské práce. Dost zabrat Vám dá vyřešit poštu, aby fungovala tak, jak potřebujete, kancelářské balíky, síť a tisk. Je také možné, že zjistíte, že část Vašeho vybavení se k linuxu nehodí, a budete něco měnit.

Řekl bych, že cena OS už dávno není důvodem k přechodu na Linux. Spíš v něm hledáme a nacházíme jinou užitnou hodnotu.

Pošta se už většinou nemusí řešit, protože webmail je zcela běžnou záležitostí i ve firmách. Jako kancelářský balík je běžně používán LibreOffice na Windows i na Linuxu, tam také rozdíl nevidím. Plus office na cloudech. V síti by drobnou překážkou mohlo být VPN do sítě Windows. S tiskem také problémy nebývají, instalace tiskárny je IMHO jednodušší než ve Windows.

Nezbývá nic jiného, než to zkusit.

shemale

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #9 kdy: 01. 10. 2017, 01:07:52 »
... "must know" ...
Najdi si slovenské fórum a otravuj tam. Informace o přechodu na *NIX jsou dostupné na nesčetně stránkách, není třeba zakládat další.

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #10 kdy: 01. 10. 2017, 07:40:53 »
Řekl bych, že cena OS už dávno není důvodem k přechodu na Linux. Spíš v něm hledáme a nacházíme jinou užitnou hodnotu.

Tomu rozumím, ale na to se právě ptám, jaká má být ta konkrétní očekávaná užitná hodnota, aby se dala dát do rovnítka a něco smysluplného k tomu napsat. Jinak tu vznikne akorát flame.

Co se týče kancelářských aplikací, jsou oblasti, kde přechod není prakticky reálný. Stačí mít od zaměstnavatele sheety v zamknutých XLS se vzorci a grafy, a končíte. Nebo pracovat na dokumentech s vyznačenými revizemi a pracovat v týmu v revizích.

Z mého pohledu je mínusů pro produktivitu hodně, plusy mohou být v ceně a v některých speciálních aplikacích.

Jenda

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #11 kdy: 01. 10. 2017, 09:05:51 »
Z mého pohledu je mínusů pro produktivitu hodně, plusy mohou být v ceně a v některých speciálních aplikacích.

Z mého pohledu je zase pro produktivitu naprosto nepoužitelné UI a filozofie Windows, už jenom z toho důvodu, že tam nejde nic naskriptovat a že jejich window manager zamrzl v roce 1990 (můžete si nainstalovat spoustu 3rd-party rozšíření, které ho přenesou alespoň do roku 1995, ale s moderními WM prostě nelze srovnat).

neklan

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #12 kdy: 01. 10. 2017, 11:13:53 »
Na to není jednoznačná odpověď. Každý je jiný. Například lidé, kteří ješte v DOSu rozbalovali Doom2 za čtyř disket pomocí ARJ vetšinou ocení upně jiné věci a jiný přístup k získávání informací než "vidláci" a ti zase jiné než "ksichtaři". Taky je dost podstatné jestli už máš zkušenosti s jinou platformou (ať uz apple nebo comodore64), u některých "win only" lidí absence ikony "Tento počítač" na ploše vyvolává existenciální uzkost a mysl zatemňující paniku.

Chybné očekávání je přívlastek "rychl" v dotazu - učení, myšlení a poznání není rychlý proces, vyžaduje čas, spánkové cykly a přiměřené množství podnětů v čase.

Cestu si prostě musíš najít sám a se mnohdy to, co si na začátku myslíš, že chceš a je pro tebe optimální ukáže být omyl. Já jsem taky začínal s dualbooty a virtuály, ale opravdový breakthrought se konal až když jsem si jednoho dne koupil nový ntb a rozhodl, že na něm prostě bude jenom linux a archlinux a touto "hard way" jsem konečně pochopil věci, které jsem v "just works" distrech soustavně míjel a zpětně zhodnoceno ani oběvit asi nemohl.

Pokud jde o tom začít programovat v Javě na linuxu, tak to není problém. Nainstaluješ nějaké v podstatě náhodně (podle screenu a webu) zvolené "just works" distro (Manjaro, Mint, Ubuntu). Tam ti dneska už snad naprosto bez problému bude fungovat www-browser a přehrávač na muziku a pod. Stáhneš z webu instalačku Eclipse/Netbeans/Idea nebo co používáš, spustíš a jedeš v podstatě stejně jako na win. 

MP

Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #13 kdy: 01. 10. 2017, 11:32:21 »
Z mého pohledu je mínusů pro produktivitu hodně, plusy mohou být v ceně a v některých speciálních aplikacích.

Z mého pohledu je zase pro produktivitu naprosto nepoužitelné UI a filozofie Windows, už jenom z toho důvodu, že tam nejde nic naskriptovat a že jejich window manager zamrzl v roce 1990 (můžete si nainstalovat spoustu 3rd-party rozšíření, které ho přenesou alespoň do roku 1995, ale s moderními WM prostě nelze srovnat).

Lhat se nema.
UI z roku 90/95? Vazne?
Nelze nic naskriptovat? Vazne?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rychly prechod z win na linux - Ako na to?
« Odpověď #14 kdy: 01. 10. 2017, 11:42:45 »
Nelze nic naskriptovat? Vazne?

Tak jiste, ve Widlich mame uzssny cmd a jeste uzasnejsi PoweShell. V prvnim naskriptuju hovno a to jeste za cenu znacneho usili. V druhem teoreticky naskriptuju vsechno, ale je to takovy odrb, ze je lepi upgradovat Widle na Linux. BTW, clovek nikdy nevi, jestli ten skript bude fungovat i na vedlejsim pocitaci. Nejspis tam totiz bude chybet hafo veci pro beh potrebnych.

Takze snad ted to nove Ubuntu pro Widle? Tam je bash a dalsi shelly, Python, Perl a kde co, co si clovek zamane. Otazka ale je, na co mit ty Widle. Abych si v nich pustil Ubuntu? Proc si ale nepustit rovnou Ubuntu a v nem virtualizovane Widle?