Ukončená VŠ a co z toho?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #255 kdy: 30. 09. 2017, 22:19:20 »
Máme nějaký jiný příklad, kde to rozhodování závažných otázek přímo občany dobře nefunguje? Právě švýcarsko je příkladem, že rádoby populistické nápady typu zaručený příjem pro každého neznamenají automatické přijetí v referendu.

Muzu vam slibit, ze v CR a nejspis vetsine zemi by to totalne zroskotalo. To totiz vyzaduje, aby se volici zajimali o veci verejne a alespon do jiste miry jim rozumeli. No, narod, ktery si dokazal zvolit Hradni lihovar, ma v prime ddemokracii male vyhlidky. A trvalo by mozna nekolik generaci, nez by se lidi naucili statnicky myslet.

A ten zaruceny prijem mozna nyni je predcasny, ale jestli bude pokracovat automatizace uplne vseho, tak i na to mozna dojde, protoze by jinak ty "zbytecne" lidi museli strilet.


qwertz

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #256 kdy: 30. 09. 2017, 22:25:10 »
Zeman je sice ostudné prase, ale že byl horší volbou než Trautumberk už bych se hodnotit neodvážil. Dodnes jsem přesvědčen, že Ovara na hrad vystřelila ona "Pražská kavárna" z klubu "Volím Karla".

Vlastně jste mi tím skvěle nahrál na směč, protože ty pseudoelity, které se údajně tak skvěle dokáží rozhodovat, si nedokázaly nia předem spočítat, že Trautumberk je pro většinu lidí nestravitelný. Zeman se dal porazit, ale to by elity musely místo své zaslepené ideologie myslet. Skvělý příklad, že toho nejsou schopny.

qwertz

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #257 kdy: 30. 09. 2017, 22:31:33 »
Vazte slova....

---------------------------------------------------------------
První federální referendum bylo uskutečněno v roce 1802 a jeho předmětem bylo právě schválení druhé švýcarské ústavy. Nová ústava byla přijata i přesto, že většina voličů se vyjádřila proti ní. Interpretace vítězné většiny se totiž opřela o tvrzení, že ti voliči, kteří se nezúčastnili hlasování, se vyjádřili pro přijetí návrhu.
---------------------------------------------------------------

Však ten státní útvar (helvétská republika) taky trval řádově 5 let. Současné Švýcarsko bylo založeno v roce 1848.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #258 kdy: 30. 09. 2017, 22:53:35 »
Máme nějaký jiný příklad, kde to rozhodování závažných otázek přímo občany dobře nefunguje?
Ano, spousty.

Právě švýcarsko je příkladem, že rádoby populistické nápady typu zaručený příjem pro každého neznamenají automatické přijetí v referendu.
Švýcarsko je příkladem toho, že když existuje několik staletí dlouhá tradice zodpovědného rozhodování, tak populistické nápady neprojdou. Vůbec nic to neříká o tom, jestli by populistické nápady prošly v zemi, která teprve před čtvrtstoletím začala znovuobjevovat, co že to vlastně znamená "demokracie".

Úplně postačí, pokud jste prolezl základním kurzem statistiky na VŠ. Asi chápete, že pravděpodonost (šance) oblbnutí/oblafnutí/přesvědčení byť vzdělaného a racionálně uvažujícího Martina Prýmka je vyrázně vyšší, než pravděpodobnost, že se vám totéž podaří s celým osazenstvem tohoto fóra.
:)) Oblbnout masy je často velice jednoduché. Opět: máme spousty historických dokladů. Poslední je právě ta zmíněná volba Zemana, kdy stačí lidem vtlouct do hlavy, že manželka protikandidáta má na zámku nacstický obraz a je vymalováno.

(mnohdy ani nemohou a spoléhají se na výbory)
To je samozřejmě správně, tak to funguje, od toho tam ty výbory jsou :)

a vy mi chcete tvrdit, že když se jedná o rozhodnutí typu Jádro vs. Czexit, že těch 200 zoufalců přijme kvalifikovanější rozhodnutí než těch cca 8 milionů voličů?
Ano, přesně to chci tvrdit.

A taky chci tvrdit, že když udělám anketu na téma "jaký je nejsofistikovanější programovací jazyk" tady na Rootu, tak dostanu rozumnější výsledek, než kdybych se ptal náhodných lidí v šalině.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #259 kdy: 30. 09. 2017, 22:56:55 »
Vazte slova....

---------------------------------------------------------------
První federální referendum bylo uskutečněno v roce 1802 a jeho předmětem bylo právě schválení druhé švýcarské ústavy. Nová ústava byla přijata i přesto, že většina voličů se vyjádřila proti ní. Interpretace vítězné většiny se totiž opřela o tvrzení, že ti voliči, kteří se nezúčastnili hlasování, se vyjádřili pro přijetí návrhu.
---------------------------------------------------------------

Však ten státní útvar (helvétská republika) taky trval řádově 5 let. Současné Švýcarsko bylo založeno v roce 1848.
V kvalitních diskusích bývá zvykem udávat zdroj. Kdyby ho totiž Unknown dal (https://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%BD_syst%C3%A9m_%C5%A0v%C3%BDcarska#P.C5.99.C3.ADm.C3.A1_demokracie), tak by si každý mohl přečíst i to, co tomu z kontextu vytrženému textu předchází:

Citace
V prvních švýcarských kantonech – Landsgemeiden bylo zvyklostí pořádat shromáždění, která rozhodovala o obraně, přijímání nových členů atd. Výhradními členy byli jen muži s právem nosit zbraň.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #260 kdy: 30. 09. 2017, 23:08:34 »

Lama

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #261 kdy: 30. 09. 2017, 23:10:13 »
Ad Sedláček - https://www.youtube.com/watch?v=0pf1xjgg0Hc

Kdo měl ve zpětném pohledu spíš pravdu?
Ty, koukal jsem na to a fakt nevím. Podle tebe kdo? :))

No, tím si právě nejsem tak úplně jistej. Proto jsem to taky položil jako otázku...  ;D

qwertz

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #262 kdy: 30. 09. 2017, 23:23:40 »
:)) Oblbnout masy je často velice jednoduché. Opět: máme spousty historických dokladů. Poslední je právě ta zmíněná volba Zemana, kdy stačí lidem vtlouct do hlavy, že manželka protikandidáta má na zámku nacstický obraz a je vymalováno.

To je přesně ta falšná argumentace, kterou ty pseudoelity používají. Nevím, kolik znáte voličů Zemana, já si troufnu říct že hodně, ale ani jeden z nich se nezabýval nesmysly, které tady předkládáte jako rozhodující momenty. Troufnu si tvrdit, že tyhle kraviny ani nezaznamenali (já rovněž nikoliv, pamatuji si pouze bulvární spor na téma Sudetští němci)

To je samozřejmě správně, tak to funguje, od toho tam ty výbory jsou :)

Výsledkem je polofunkční legislativa plná přílepků. Nevím, jestli nějak intenzivně musít pracovat s českou legislativou, ale téměř každý v mém okolí, kdo se výsldky jejich práce musí potýkat, se bez ohledu na politickou orientaci shoduje, že je to banda negramotných debilů, zcela odtržených od reality.

Ano, přesně to chci tvrdit.
Sice s vámi nesouhlasím, ale moc by mě zajímalo, jakým způsobem bste rozhodoval která "menšina elit" má ten správný názor. A jistě máte v zásobě obhajobu, že když náhodou ve volbách nezvítězí ta správná strana/názor, tak je to populismus a hloupý volič.

Citace
A taky chci tvrdit, že když udělám anketu na téma "jaký je nejsofistikovanější programovací jazyk" tady na Rootu, tak dostanu rozumnější výsledek, než kdybych se ptal náhodných lidí v šalině.
Jenže to je čistě odborná technická otázka, která se netýká všech. Naproti tomu Czexit není odborná ani technikcá otázka. Je to otázka politická, a následky rozhodnutí ponesou všichni.

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #263 kdy: 30. 09. 2017, 23:26:55 »
No nebýt Trumpa, už by byla realizována celosvětová likvidace křesťanů a křesťanské etiky, o kterou se opíráte i vy, aniž byste si to přiznal.
.........
S Trumpem máme ještě šanci, ale malou.

Haha, ten hlupak je schopny leda tak vyvolat jadernou valku. Misto Trumpa s imohli zvolit temer libovolneho balika a vyslo by to na jedno kopyto.

Coz mi pripomina jednu sci-fi povidku, kde se po jaderne valce premnozili Indiani a zacali vytlacovat oslabeneho bileho muze do rezervaci a nasledne i z nich. Meli tam nacelniky zvucnych jmen, jako Atomova bomba, Vydava mnoho zareni a podobne.

Trump sám o sobě nic neznamená, za ním stojí jeho voliči. Proti zrádným a dnes už se dá říci i, že šíleným elitám. Jako Clintonová, Merklová, Macron, Junker, Szoros a další.

Váš problém je, že si myslíte, že ze všemi se dá domluvit. Nedá. Ovšem přichází i čas, kdy je třeba bojovat se zbraní v ruce.



Lama

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #264 kdy: 30. 09. 2017, 23:30:15 »
Ano, tím argumentují všichni populisté. Jenže Švýcarsko je poněkud zvláštní případ. Mj. v tom má tradici několik set let.
Máme nějaký jiný případ, kde to funguje stejně dobře?


Podívejte se prosím do parlamentu. Těch 200 poloidiotů co tam sedí nejsou žádní raketoví vědci, hlasované problematice většinou nerozumí (mnohdy ani nemohou a spoléhají se na výbory), jejich názory nebo motivaci ovlivňují stranické sekretariáty, nepo i vlastní hypotéky a vy mi chcete tvrdit, že když se jedná o rozhodnutí typu Jádro vs. Czexit, že těch 200 zoufalců přijme kvalifikovanější rozhodnutí než těch cca 8 milionů voličů?

Problém bych viděl v tom, že těch dolních 8 milionů tomu rozumí stejným způsobem jako těch horních 200 zoufalců. Konec konců kdo tam ty zoufalce zvolil? A že se 8 milionů nedá jentak dobře zmanipulovat? Ale no tak, právě těch 200 zoufalců dokazuje, že dá a velice dobře.

Na druhou stranu nějak se ta tradice začít musí. Takže já nejsem apriori proti. Ale chce to začít taj nějak pomaloučku polehoučku, aby si lidi zvykali. Myslím si, že zrovna volba prezidenta je dobrý začátek. Lidé si vyzkouší jaké to je a přitom se toho mnoho nezkazí. Páprda jako páprda.  ;)

Už se docela těším na další volbu. Ti zas bude pr.d.el.

Mimochodem, koho jste volili minule? Já Dienstbiera. Druhého kola jsem se nezúčastnil.

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #265 kdy: 30. 09. 2017, 23:31:55 »
@ Mirek Prýmek

Elity ví houby. Proto je úplně jedno, zda rozhodne balík, nebo profesor. Šance, že v tom jednom pokusu najdou pravdu je stejně skoro nula. Pravdu najde až kolektivní inteligence, tedy mnoho různých pokusů, kdy úspěšné jsou kopírovány ostatními.

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #266 kdy: 30. 09. 2017, 23:36:13 »
Ano, tím argumentují všichni populisté. Jenže Švýcarsko je poněkud zvláštní případ. Mj. v tom má tradici několik set let.
Máme nějaký jiný případ, kde to funguje stejně dobře?


Podívejte se prosím do parlamentu. Těch 200 poloidiotů co tam sedí nejsou žádní raketoví vědci, hlasované problematice většinou nerozumí (mnohdy ani nemohou a spoléhají se na výbory), jejich názory nebo motivaci ovlivňují stranické sekretariáty, nepo i vlastní hypotéky a vy mi chcete tvrdit, že když se jedná o rozhodnutí typu Jádro vs. Czexit, že těch 200 zoufalců přijme kvalifikovanější rozhodnutí než těch cca 8 milionů voličů?

Problém bych viděl v tom, že těch dolních 8 milionů tomu rozumí stejným způsobem jako těch horních 200 zoufalců. Konec konců kdo tam ty zoufalce zvolil? A že se 8 milionů nedá jentak dobře zmanipulovat? Ale no tak, právě těch 200 zoufalců dokazuje, že dá a velice dobře.

Na druhou stranu nějak se ta tradice začít musí. Takže já nejsem apriori proti. Ale chce to začít taj nějak pomaloučku polehoučku, aby si lidi zvykali. Myslím si, že zrovna volba prezidenta je dobrý začátek. Lidé si vyzkouší jaké to je a přitom se toho mnoho nezkazí. Páprda jako páprda.  ;)

Už se docela těším na další volbu. Ti zas bude pr.d.el.

Mimochodem, koho jste volili minule? Já Dienstbiera. Druhého kola jsem se nezúčastnil.

Volba prezidenta? Dnes? To je volba mezi čínskými a německými agenty.

Podívejte na Polsko, či Slovensko. Tam si zvolili agenty za prezidenty, kteří jsou probuzeni vždy, když jsou ohroženy zájmy těch států, které je naverbovaly. Tedy Ruska, Německa a Číny.

qwertz

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #267 kdy: 30. 09. 2017, 23:42:20 »
Problém bych viděl v tom, že těch dolních 8 milionů tomu rozumí stejným způsobem jako těch horních 200 zoufalců. Konec konců kdo tam ty zoufalce zvolil? A že se 8 milionů nedá jentak dobře zmanipulovat? Ale no tak, právě těch 200 zoufalců dokazuje, že dá a velice dobře.

Pokud souhlasíte, že těch 200 zoufalců je stejných jako ostatní občané, pak logicky 8milionů občanů musí generovat přesnější rozhodnutí (výsledek). To je elementární zákon statitiky. Čím větší statistický soubor, tím menší vliv mají extrémy.

Citace
Už se docela těším na další volbu. Ti zas bude pr.d.el.
Doufám, že Ovar skončí na smetišti na vysočině. Jen se trochu bojím, že se "Pražské kavárně" opět podaří do druhého kola procpat někoho, kdo bude opět zcela nestravitelný a zajistí tak "hradnímu lihovaru" dalších pět let oplzlostí v příém přenosu.

Citace
Mimochodem, koho jste volili minule? Já Dienstbiera. Druhého kola jsem se nezúčastnil.

Avatara. On už ten základní výběr byl dost děsný. Každopadně ve druhém kole jsem se ani za týden nedokázal rozhodnout, který z těch dvou pánů je příšernější, a vhodil prázdný lístek. Ze zásady chodím ke všem volbám, ale aby byli oba kandidáti tak hrozní, že ani nepoznám horší zlo, to se mi ještě nestalo :-)

Lama

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #268 kdy: 30. 09. 2017, 23:43:50 »
Výsledkem je polofunkční legislativa plná přílepků.

Za to ale IMHO nemohou výbory, ale způsob projednávání a hlasování o zákonech. Problém je v tom, že pozměňovací návrhy, prilepky, ale i navrhy novych zákonů mohou dávat jednotliví poslanci. Kdyby tuto pravomoc měly třeba jen ty výbory, tak věřím tomu, že naše legislativa bude mnohem jednodušší a srozumitelnější, než když k nějakému zákonu podá každý jednotlivý poslanec deset pozměňovacích návrhů.

andy

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #269 kdy: 01. 10. 2017, 00:02:48 »
Ad Sedláček - https://www.youtube.com/watch?v=0pf1xjgg0Hc

Kdo měl ve zpětném pohledu spíš pravdu?
Ty, koukal jsem na to a fakt nevím. Podle tebe kdo? :))
No, tím si právě nejsem tak úplně jistej. Proto jsem to taky položil jako otázku...  ;D
No..já taky ne. V každém případě Sedláček je z té společnosti nejsympatičtější :) S bankrotem je problém. Dřív fakt ty státy krachovaly docela často. Ono toho krachovalo poměrně dost, takže na to lidi byli připraveni. Jenomže posledních 50let tady státy zachraňují co se dá, takže by bankrot byl fakt průšvih. A co teď.... takže se to vyřešilo, tak jak se to řešilo vždycky... myslím, že ta paní vpravo co prosazuje bankrot nemá moc představu, co by bankrot země DNESKA znamenal. Argentina to před docela nedávnem udělala a minimálně donedávna řešila soudní spory s věřiteli, kteří na podmínky nepřistoupili... no na druhou stranu Argentina celkem žije... ono zase z druhé strany, když tyhle věci nastanou, tak se řešení někdy překvapivě najde. Řecko mělo koukám v roce 2016 malinkatý rozpočtový přebytek, vzhledem k optimismu v okolí v tom možná budou pokračovat... na druhou stranu krátká návštěva severního Řecka... no, prostě Řecko, no...

Ono u dluhů je docela zajímavá věc, že ony se tak úplně platit nemusí. Musí se platit především úrok....

V tom spojování té měny má IMO pravdu. Ona existuje nějaké teorie o optimální měnové zóně, ale nějak....mám pocit, že to historie docela vyvrací, a ten postřeh o rozdílech v USA je moc hezký.