Ukončená VŠ a co z toho?

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #210 kdy: 30. 09. 2017, 11:33:34 »
V případě Sedláčka mám bohužel pocit, že se zařadil mezi ty pseudoelity. Jeho názory na postoje čechů k EU a Euru jsou dostatečně známy (volně přeloženo jsou češi podle něj blbci).
Hm. To samé bys mohl říct o postoji Masaryka v hilsneriádě. Ten byl tak "odtržený od reality" a "pseudoelitářský", že ho za to na ulici fyzicky napadali. To se ani tomu Sedláčkovi neděje :)


andy

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #211 kdy: 30. 09. 2017, 11:35:18 »
a liberalismus pak (ne)znají z pohledu pánů typu Keller
Ne, já znám (ekonomický) liberalismus spíš v podání Ševčíka a Liberálního institutu - a jejich myšlení mi přijde tak ujeté, že Keller mi proti nim přijde jako superexaktní mainstreamář :) Ti lidi by privatizovali i armádu :)
Heh, toho jsem měl na makro... v tomhle případě bych řekl, že nejlepší způsob, jak zabít dobrou ideu je "inept support"... koukám, že se mu to povedlo.... ale konkrétně tyhle názory jsou extremistické i na liberály, extrémnější fakt nenajdeš.

Z druhé strany: je hodně dobré mentální cvičení vysvětlit, proč armádu neprivatizovat (resp. spíš v jejich případě nezrušit). Ono je možné vyžadovat v téhle diskuzi vysokou míru přesnosti a logiky - na na úrovni matematiky, ale přesto hodně vysokou. Ty na to pravděpodobně nejsi zvyklý, všimni si, jak je třeba ten Keller vágní. Kdybych proti tobě posadil nějakého inteligentního člověka (ne Ševčíka), který má načteného Hoppeho a Rothbarda, tak by pravděpodobně redukoval veškeré tvoje argumenty na "tak je to správné, já Mirek mám pravdu a tak to má být", a ty bys akorát říkal, že to jsou extremisti a nebudeš se s nima bavit.

Trvalo hodně dlouho, než jsem našel odpověď na jejich námitky, která by mně samotného uspokojila. A navzdory tomu je ta odpověď vůbec nestaví do nějakého "extremistického" světla, spíš je to pár bodů, kde se prostě mýlí. Na druhou stranu, není to tak docela často, že zjistíš, že ti lidé, se kterými diskutuješ vlastně často nejsou ani prohnilí ani totální idioti, byť se třeba mýlí?

Mimochodem, Milton Friedman se hodně zasloužil za to, že v USA skončila povinná vojenská služba. Jestli chceš hledat něco týkající se "normálního" liberalismu, tak Friedman je asi lepší začátek než Rothbard a spol. (to je inspirace pro Ševčíka). Trošku teda s výhradou makroekonomie, ale to zrovna u Friedmana není zas tak podstatné (byť za to dostal nobelovku).

Citace
Btw, Andy, co si myslíš o Sedláčkovi? Ten o exaktnosti ekonomie taky moc velké mínění nemá. Myslíš, že je to jenom kecal, nebo má kousek pravdy?
Já od něj tu knížku moc nečetl, nějak jsem do toho nahlédl a přišlo mi to jako filosofické kecy. Můj osobní názor na makroekonomii je ten, že nikdo pořádně netuší, jak to vůbec celý pojmout a tak vymýšlí v podstatě nějaké statistické modely založené na nesmyslech. (jeden příklad za všechny: "inflace", resp. "cenová hladina" je nedefinovaný pojem. Fakt. A mimochodem to říká zrovna Rothbard (nejextremičtější liberál jakého bys našel), a IMO má pravdu).

Exaktnost ekonomie je problém trošku podobný exaktnosti meteorologie. Vzhledem k tomu, co zkoumáš, prostě určitý typ exaktnosti nelze dosáhnout, ale to neznamená, že v tom neexistují nějaké dost "betenové" zákonitosti. Když máš jasno, tak prostě z toho pršet nebude.

Ale pro mně to je spíš to, že víš na co se zeptat. Někdo ti navrhnul barák: když rozumíš statice, tak se zeptáš: jakou nosnost má tenhle konkrétní rám? Protože víš, že musí mít hodně neobvyklou nosnost, jinak to celé spadne. A třeba má. Ale když statice nerozumíš, tak tě taková otázka vůbec nenapadne. A s ekonomií je to podobně: když něco slyšíš, tak tě prostě napadnou určité otázky. A třeba na ně existuje dobrá odpověď. Bohužel většinou zjistíš, že ne, že to nikoho vůbec nenapadlo.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #212 kdy: 30. 09. 2017, 11:46:59 »
Já od něj tu knížku moc nečetl, nějak jsem do toho nahlédl a přišlo mi to jako filosofické kecy.
Mně to právě přijde jako dobrá protiváha té [rádoby?]exaktní ekonomii. Přijde mi, že u společenských věd se musíš pídit po motivacích, lidském myšlení hodnotách...

Úžasný příklad je pro mě třeba Bitcoin - z technického a ekonomického (libertariánského) pohledu celkem neprůstřelný, vynikající koncept. Z pohledu sociologického pomýlenost (pokud něčemu nerozumím a nemám žádnou záruku, nesvěřím tomu celoživotní úspory).

Můj osobní názor na makroekonomii je ten, že nikdo pořádně netuší, jak to vůbec celý pojmout a tak vymýšlí v podstatě nějaké statistické modely založené na nesmyslech. (jeden příklad za všechny: "inflace", resp. "cenová hladina" je nedefinovaný pojem. Fakt. A mimochodem to říká zrovna Rothbard (nejextremičtější liberál jakého bys našel), a IMO má pravdu).

Exaktnost ekonomie je problém trošku podobný exaktnosti meteorologie. Vzhledem k tomu, co zkoumáš, prostě určitý typ exaktnosti nelze dosáhnout, ale to neznamená, že v tom neexistují nějaké dost "betenové" zákonitosti. Když máš jasno, tak prostě z toho pršet nebude.
Tak na takovéhle interpretaci bysme se určitě potkali. To mi zní hodně jinak, než co jsi psal doteď ;)

andy

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #213 kdy: 30. 09. 2017, 12:07:10 »
Já od něj tu knížku moc nečetl, nějak jsem do toho nahlédl a přišlo mi to jako filosofické kecy.
Mně to právě přijde jako dobrá protiváha té [rádoby?]exaktní ekonomii. Přijde mi, že u společenských věd se musíš pídit po motivacích, lidském myšlení hodnotách...
No jo, jenomže ekonomie se právě "svým způsobem" pídí...celá ekonomie je založená na tom, že hodnotíš "výkonnost ekonomiky" z pohledu těch lidí. Nikoliv ze svého pohledu, pohledu většiny, vlády atd. Z pohledu těch lidí. A vůbec nejde o peníze, ale o "užitek", což by mělo zahrnout tak nějak celkově, co ti lidé vlastně chtějí. Co ti lidé chtějí je pro ekonoma základ, ze kterého právě vychází. Pokud někdo nevychází, tak je to naprosto validní kritika.

Mně se moc nechce Sedláčka kritizovat, protože jsem si z toho přečet před pár lety fakt pár stránek a už si to nepamatuju, ale přijde mi, že různé ekonomické názory (obzvláště ty makro-) lze kritizovat exaktně. Když bych to k něčemu porovnal, tak buď můžeš říct, že to je "odtržené od reality", nebo můžeš přesně vysvětlit, že předpoklady toho modelu nejsou splněny a to tak zásadním způsobem, že nelze z výsledku toho modelu o realitě cokoliv usuzovat. Sedláček mi (fakt zběžně) připadal jako ta první varianta....

Citace
Úžasný příklad je pro mě třeba Bitcoin - z technického a ekonomického (libertariánského) pohledu celkem neprůstřelný, vynikající koncept. Z pohledu sociologického pomýlenost (pokud něčemu nerozumím a nemám žádnou záruku, nesvěřím tomu celoživotní úspory).
Já bitcoin nesleduju, ale čistě ekonomicky bych tě rád upozornil, že všechno co jsi napsal platí pro normální měny úplně stejně. Bitcoin má dokonce tu "výhodu", že se někdo jen tak nemůže rozhodnout natisknout libovolné množství bitcoinů, zatímco normální měny ano. Obojí není kryté ničím, obojí funguje ve stylu "má to hodnotu, protože lidi věří, že to v budoucnu bude mít hodnotu".

Emotivně mi bitcoin přijde jako pomýlenost. Racionálně ti to neodůvodním.

karel

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #214 kdy: 30. 09. 2017, 12:16:16 »
Palte do pici, zas jste zasrali cele tema, vy jebove zkurveni


andy

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #215 kdy: 30. 09. 2017, 12:18:31 »
... ale když na to tak koukám, tak fakt přemýšlím, jestli diskuzi v rámci slušného chování nepřesunout jinam...

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #216 kdy: 30. 09. 2017, 12:19:19 »
Mně se moc nechce Sedláčka kritizovat, protože jsem si z toho přečet před pár lety fakt pár stránek a už si to nepamatuju, ale přijde mi, že různé ekonomické názory (obzvláště ty makro-) lze kritizovat exaktně. Když bych to k něčemu porovnal, tak buď můžeš říct, že to je "odtržené od reality", nebo můžeš přesně vysvětlit, že předpoklady toho modelu nejsou splněny a to tak zásadním způsobem, že nelze z výsledku toho modelu o realitě cokoliv usuzovat. Sedláček mi (fakt zběžně) připadal jako ta první varianta....
Pro mě bylo zajímavé, že popularizuje vývoj ekonomického myšlení a rozebírá jeho (hodnotové) základy. A to hodně od podlahy: věci jako poměr společnosti k (okolní) přírodě (židovské "člověk je dobrý a tam venku je ta chaotická příroda" vs "člověk je zkažený a příroda je ten ještě neposkvrněný ráj" apod.) Jestli je v tom popisu přesný nebo ne, to neumím posoudit. Každopádně mně to ale přišlo čtivé a hodně zajímavé.

A není to jenom o té jedné knížce - jednak jich má víc, ale hlavně se dá sledovat jeho různé komentáře k různým věcem. Mně osobně přijde inspirativní. Ale dívám se na to samozřejmě jako laik, možná že z odborného hlediska je problematický, nevím.


ale čistě ekonomicky bych tě rád upozornil, že všechno co jsi napsal platí pro normální měny úplně stejně. Bitcoin má dokonce tu "výhodu", že se někdo jen tak nemůže rozhodnout natisknout libovolné množství bitcoinů, zatímco normální měny ano. Obojí není kryté ničím, obojí funguje ve stylu "má to hodnotu, protože lidi věří, že to v budoucnu bude mít hodnotu".
V tom se myslím mýlíš, protože právě (asi) ignoruješ ten sociologický a psychologický rozměr. Za normální měnou stojí konkrétní vláda (která vydává zákony a vynucuje použití té měny přesně daným způsobem) a konkrétní centrální banka. Tj. víš, že v roce 53 ti peníze ukradl jistý konkrétní pan Zápotocký. A dneska věříš tomu, že pánové Sobotka a Rusnok by si nic takového udělat nedovolili (z mnoha důvodů).

U normální měny věříš lidem a společenskému uspořádání. U BTC věříš jakési matematice a informatice, které absolutně nechápeš (jako laik). A věci, kterou nechápeš, moc věřit nemůžeš. Mně to přijde jako nebetyčný rozdíl.

Emotivně mi bitcoin přijde jako pomýlenost. Racionálně ti to neodůvodním.
To mě dost překvapuje, můžeš to trochu víc nakousnout, jaké k tomu máš důvody (jakkoli neexaktní)? Fakt mě to zajímá.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #217 kdy: 30. 09. 2017, 12:20:48 »
... ale když na to tak koukám, tak fakt přemýšlím, jestli diskuzi v rámci slušného chování nepřesunout jinam...
Není to už teď jedno? Navíc diskusí o VŠ studiu už tady bylo tolik, že jedna zaplevelená nikomu nemusí až tak vadit, ne? ;)

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #218 kdy: 30. 09. 2017, 13:09:48 »
@quertz

Ano, hezky vyjádřeno.

Ona ta pseudoelita není originální, jsou to floutci, co říkají věci, které si u nich někdo objednal, je realita nezajímá. Říkat to musejí, aby získali systémové prebendy. Dnes říkají to, zítra zase něco jiného. Klasický případ je Bělohradský, ten se ve své pražské kampani nestyděl citovat i Baumana, toho komunistického zločince. Je to druh nájemných intelektuálů.

Unknown

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #219 kdy: 30. 09. 2017, 13:17:04 »
"Pokud někdo není schopen vnímat reaitu dnešní evropské integrace a pomáhá si prádznými floskulemi typu "musíme být v jádru", pak ho bohužel nelze brát vážně."

Po listopadu 1989 (a rozpadu vychodniho bloku) tu vznikl celonarodne sdileny etos jit se Zapadem (cti EU+USA) a jeho hodnotami, coz bylo v jiste forme i jakesi navazani na prvni republiku. Hezky to vyjadrovalo to heslo devadesatek "Zpatky do Evropy". A zatim zadny jiny etos nebyl tak silny, aby tohle smerovani nahradil.
Dnesni hlasky o vystoupeni z EU ci obnove "statni suverenity" (aniz by se kdo obtezoval vysvetlit o co by presne slo) jsou je prazdne vykriky do tmy, k EU totiz nemame alternativu. Britove si mohli dovolit vystoupit, muzou (a budou) pokracovat s velmi mocnym a rozvinutym statem se kterym je poji blizkost jazykova, historicka a castecne i kulturni, my nikoho takoveho nemame. At zastanci vystoupeni reknou s kym a kam pujdeme pote. S Cinou, Ruskem, ci Tureckem??? Hloupe reci o hrde samostatnosti necht si nechaji od cesty, osamely stat o velikosti vetsiho asijskeho mesta nema v modernim globalizovanem svete sebemensi sanci na uspech.
Pokud odnekud "vystoupit" tak hlasuju pro Visegrad, clenstvi nam prinasi uz spise negativa. Co mame spolecneho s Polskou pocinajici katolickou diktaturou ci Madarsky pocinajicim narodoveckym autoritarstvim? To si radsi se Slovaky muzeme obnovit federaci....

EU je treba reformovat zevnitr, jako plnopravni clenove, a ne ji hloupe opoustet. A prijmout co nejdrive €, bez ohledu na to co by nas to pripadne mohlo stat (Slovenske zkusenosti ukazuji ze skoro nic). Euro je pro me totiz prevazne politicky projekt, nikoliv ekonomicky. Je to dalsi zpusob jak udrzet evropske zeme v mirove spolupraci, cokoliv jineho by byla katastrofa jak vime z nedavnych dejin....

Unknown

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #220 kdy: 30. 09. 2017, 13:21:08 »
Ona ta pseudoelita není originální, jsou to floutci..... Klasický případ je Bělohradský, ten se ve své pražské kampani nestyděl citovat i Baumana, toho komunistického zločince. Je to druh nájemných intelektuálů.

Urazet pod anonymnim nickem osoby verejne vystupujici pod svymi pravymi jmeny, je nejaky klasicky projev protestanske moralky? Takhle "odvazni" jste tam vsichni?

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #221 kdy: 30. 09. 2017, 13:32:00 »
Ona ta pseudoelita není originální, jsou to floutci..... Klasický případ je Bělohradský, ten se ve své pražské kampani nestyděl citovat i Baumana, toho komunistického zločince. Je to druh nájemných intelektuálů.

Urazet pod anonymnim nickem osoby verejne vystupujici pod svymi pravymi jmeny, je nejaky klasicky projev protestanske moralky? Takhle "odvazni" jste tam vsichni?

To není urážka, to je jen zopakování známých faktů, někdo Baumana třeba uznává, mohla by to tedy být i pochvala, a to, že Bauman byl komunistický zločinec, bývalý příslušník komunistické policie mučící a bez soudu vraždící odpůrce komunismu v Polsku je známý historický fakt.

To, že Bělohradský říká co si u něho někdo objedná, to prozradil sám, a je to známo taky. V 90.letech ho pozval Klaus, aby propagoval kapitalismus, v posledních komunálních volbách zase podporoval levici a argumentoval Baumanem.
 

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #222 kdy: 30. 09. 2017, 13:37:55 »
@unknown

A, že pseudoelita není originální je přece taky jasné, jak by mohli být originální, to by nebyli v houfu, a neměli by prebendy, protože originalita se neprodává snadno. Dokud jste originální, nepatříte do elity, do elity se dostanete teprve, až se ta vaše originalita stane banální a ohání se jí kde kdo :-)))

Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #223 kdy: 30. 09. 2017, 13:45:05 »
"Pokud někdo není schopen vnímat reaitu dnešní evropské integrace a pomáhá si prádznými floskulemi typu "musíme být v jádru", pak ho bohužel nelze brát vážně."

Po listopadu 1989 (a rozpadu vychodniho bloku) tu vznikl celonarodne sdileny etos jit se Zapadem (cti EU+USA) a jeho hodnotami, coz bylo v jiste forme i jakesi navazani na prvni republiku. Hezky to vyjadrovalo to heslo devadesatek "Zpatky do Evropy". A zatim zadny jiny etos nebyl tak silny, aby tohle smerovani nahradil.
Dnesni hlasky o vystoupeni z EU ci obnove "statni suverenity" (aniz by se kdo obtezoval vysvetlit o co by presne slo) jsou je prazdne vykriky do tmy, k EU totiz nemame alternativu. Britove si mohli dovolit vystoupit, muzou (a budou) pokracovat s velmi mocnym a rozvinutym statem se kterym je poji blizkost jazykova, historicka a castecne i kulturni, my nikoho takoveho nemame. At zastanci vystoupeni reknou s kym a kam pujdeme pote. S Cinou, Ruskem, ci Tureckem??? Hloupe reci o hrde samostatnosti necht si nechaji od cesty, osamely stat o velikosti vetsiho asijskeho mesta nema v modernim globalizovanem svete sebemensi sanci na uspech.
Pokud odnekud "vystoupit" tak hlasuju pro Visegrad, clenstvi nam prinasi uz spise negativa. Co mame spolecneho s Polskou pocinajici katolickou diktaturou ci Madarsky pocinajicim narodoveckym autoritarstvim? To si radsi se Slovaky muzeme obnovit federaci....

EU je treba reformovat zevnitr, jako plnopravni clenove, a ne ji hloupe opoustet. A prijmout co nejdrive €, bez ohledu na to co by nas to pripadne mohlo stat (Slovenske zkusenosti ukazuji ze skoro nic). Euro je pro me totiz prevazne politicky projekt, nikoliv ekonomicky. Je to dalsi zpusob jak udrzet evropske zeme v mirove spolupraci, cokoliv jineho by byla katastrofa jak vime z nedavnych dejin....

Poslechněte si varšavský projev Trumpa - tam se přihlásil k Mezimoří, který ve svých pracech rozvíjí profesor Chodakiewicz. To je jediný koncept, který nás může uchránit jak před Německem, tak před Ruskem a Čínou. Je třeba se vrátit ke kořenům naší civilizace, tedy k biblickému křesťanství. Katolická církev už pracuje na zničení naší civilizace, je ovládnuta kryptomarxisty, jako jsou jezuité a jejich hlavní kůň papež František. Jaký je jejich cíl? Který nás může ohrozit? Globální vláda, zánik národních států. Rozdělení světa do geopolitických sfér vlivu, něco jako byla Jaltská dohoda, ale nyní v globálním měřítku.

Pokud v tom nespatřujete hrozbu, není vám pomoci. Mylně se domníváte, že vaše křesťanská etika platí všude. Ale to je váš tragický omyl. Ale to poznáte až praxí, setkáním s jinou etikou, třeba čínskou.



Ivan Nový

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #224 kdy: 30. 09. 2017, 13:50:24 »
@unknown

Proč přijímat euro, když právě nesouhlasíme s tím politickým projektem, německou unií.

Měli bychom usilovat o to, aby Německo zaniklo jako stát a bylo formálně i prakticky rozděleno na jednotlivé spolkové země. Neměli bychom jim dovolit, mít společný stát a proto se musíme spojit s ostatními, abychom měli dost síly to prosadit. To by byla reforma EU, která by pomohla. Ale je utopická. Proto je třeba budovat Mezimoří, jako protiváhu jak Německa, tak Ruska.