Ukončená VŠ a co z toho?

qwertz

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #15 kdy: 26. 09. 2017, 12:27:31 »
Jenže smysl VŠ není v tom, aby vás naučila přesně to, co budete používat v práci. Smyslem VŠ je naučit se řešit odborné úlohy nebo problémy a používat informace. Hodně čechů s diplomem z prestižních US univerzit uvedlo, že tamní studium je vlastně "lehčí" než na českých VŠ, protože se nemusí biflovat, nemají složité zkoušky na konci etapy, u kterých vypadnutí hrozí koncem studia, naopak se zaměřují více na rozvoj všeobecných znalostí a používání informací (např. v prvních dvou ročnících si zapisujete úplně co chcete až pak volíte obor).

Pokud jste šel na VUT, protože to je "premiova škola" a budete tak mit super práci, zklamu vás. V ČR není prémiová škola nic, a téměř nikoho nezajímá, jakou školu jste vystudoval (pokud to nejsou nějaké privátní obskurní pseudoškoly, či práva v Plzni). Měl jsem kolegy z Matfyzu, a byli mírně řečeno v teamu nejhorší. To fakt nikoho nezjímá a není to zárukou ničeho. Jen za dobu co tu školu studujete se svět IT otočí minimálně jendou vzhůru nohama.


Kiwi

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #16 kdy: 26. 09. 2017, 12:28:53 »
vzdyt prave, clovek vyleze ze skoly a zjisti, ze to co se ucil mu bude leda tak k hovnu, minimalne tady v Cechach. Tipuji, ze stejne to bude i na Slovensku

Čím to, že mně to k h..u nebylo? (FJFI-ČVUT dokončené před 15 lety)
Podle mě, pokud někdo žehrá na svoje údajné překvalifikování, je to projevem jeho kolosální neschopnosti a dost bych pochyboval i o reálnosti té jeho kvalifikace a odbornosti, o níž je přesvědčen on sám. Na tyhlety "neuznané génie" jsem byl vždycky alergický.

Mln

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #17 kdy: 26. 09. 2017, 12:40:10 »
Sakra, preco sa podobne diskusie neviedli no rootovi uz pred 10 rokmi ? Usetril by som si sklamanie po skonceni VS a mohol som sa na VS radsej flakat a zabavat. Predtym nez som isiel na VS mi vsetci tvrdili ze ak sa budem dobre ucit budem mat dobru pracu. Namiesto toho prisla kriza,  studentov/absolventov bez praxe zrazu nikto nechcel a zostal som u zaujimavej a narocnej (rozne embedded veci) ale zle platenej prace (sucasna firma nie je napojena na eurofondy). Robil som v jednej malej firme na zapadnom slovensku, pokial boli eurofondy, tak bol aj slusny plat, eurofondy sa zasekli a firma 2 roky skoro nic nepredala. A zase udajne prisli eurofondy, ale medzicasom usli skoro vsetci zamestnanci (vratane mna). Horsie ako byt prekvalifikovany je neustale zapasit s nedostatkom vedomosti/skusenosti a najma nedostatkom casu na sebavzdelavanie sa. Budte radi ze ste prekvalifikovany, ja som ten luxus byt prekvalifikovany na slovenskej VS napriek cervenemu diplomu nedostal.

JerryM

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #18 kdy: 26. 09. 2017, 12:40:35 »
škola ti má jen zvednout IQ a nikoliv tě finančnězajistit to budoucna. Máš mnoho možností, např. odejít do zahraničí, založit si firmu, nechat se zaměstnat atd... vše je otázka štěstí, zkušeností, zdrav. možností a cviku, kontaktů, praxe  apod. když si třebazaložíš firmu na výrobu zemědělských strojů tak stačí sehnat někoho kdo to od tebe bude kupovat a za pár let je z tebe milionář ....

neo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #19 kdy: 26. 09. 2017, 13:01:04 »
nesnazim se navodit dojem, ze me ma VS naucit. Ja jenom rikam, ze to, co jsme se ucili, tak zatim mi to bylo v zamestnani k nicemu. Jako mam alespon ako takej prehled v ruznych oblastech. Hlavne me stve, ze tady neni poradny job, ktery by za neco stal. Najdou se firmy, ale jen minimalne.

Citace
pokud někdo žehrá na svoje údajné překvalifikování,
ja nezehram. Ja se jenom zamyslim, jak to ve skutecnosti je a proc.


Ladislav Michl

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #20 kdy: 26. 09. 2017, 13:18:59 »
nesnazim se navodit dojem, ze me ma VS naucit. Ja jenom rikam, ze to, co jsme se ucili, tak zatim mi to bylo v zamestnani k nicemu. Jako mam alespon ako takej prehled v ruznych oblastech. Hlavne me stve, ze tady neni poradny job, ktery by za neco stal. Najdou se firmy, ale jen minimalne.

A to si představte, že spousta lidí se nakonec živí mimo svůj obor a přesto si nemyslí, že by VŠ studium bylo k ničemu.
Firmy nabízí práci, kterou dokáží zaplatit. Pokud máte dojem, že existuje lepší (*) práce, jen ji ještě nikdo neobjevil (tj. nedokáže ji prodat) směle do toho!

(*) V souvislosti s tím, co jste psal prve, Vám navrhuji poněkud upravit přístup. Práce Vám nemusí dávat smysl, práce je zdrojem obživy. Pokud jí trávíte veškerý svůj čas, potom v ní budete muset hledat nějaký hlubší smysl, abyste se z toho nezblázil, ale pořád bych považoval za vhodnější netrávit prací jako zdrojem obživy tolik času. Zvláště ve 21. stol. by to již nemělo být nutné.

qwertz

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #21 kdy: 26. 09. 2017, 13:27:40 »
A to si představte, že spousta lidí se nakonec živí mimo svůj obor a přesto si nemyslí, že by VŠ studium bylo k ničemu.
Firmy nabízí práci, kterou dokáží zaplatit. Pokud máte dojem, že existuje lepší (*) práce, jen ji ještě nikdo neobjevil (tj. nedokáže ji prodat) směle do toho!

Je to ještě mnohem horší (z pohledu tazatele)  ;D

Existují (kvalifikované a velmi dobře placené) IT pozice, kde je formální IT vzdělání téměř nepřekonatelnou diskvalifikací  ;D

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #22 kdy: 26. 09. 2017, 13:37:40 »
vzdyt prave, clovek vyleze ze skoly a zjisti, ze to co se ucil mu bude leda tak k hovnu
Tak to dopadá, když jde člověk studovat IT místo něčeho pořádného a perspektivního, například gender studies  ;D

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #23 kdy: 26. 09. 2017, 13:40:40 »
Hodně čechů s diplomem z prestižních US univerzit uvedlo, že tamní studium je vlastně "lehčí"
  Na ty opravdu prestižní je ovšem neskutečně těžké se dostat.

neo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #24 kdy: 26. 09. 2017, 13:41:16 »
kdyz porovnam dobu tak 15 let zpatky, tak tehdy podle mne byt IT neco znamenalo. Tedka? Dela to kde kdo. Ja jsem pred 15 lety jeste chodil na ZS, ale jeden muj znamy dela programatora profesijne od roku 2002. Jeho zdrojem informaci byly knihy napr. C++ od cpressu. Ted se uz nic moc nevydava. Kdyz prisel z prace, tak opet samostudium v podobe knizek. Dnesni doba? Internet, par video kurzu, fora. Vim, ze doba pokrocila, ale abych mel znat XYZ javascriptovych frameworku, tak asi je neco spatne. To je muj nazor

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #25 kdy: 26. 09. 2017, 13:48:56 »
kdyz porovnam dobu tak 15 let zpatky, tak tehdy podle mne byt IT neco znamenalo. Tedka? Dela to kde kdo.
To sice jo, ale většina jen něco patlá.

j

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #26 kdy: 26. 09. 2017, 13:55:02 »
vzdyt prave, clovek vyleze ze skoly a zjisti, ze to co se ucil mu bude leda tak k hovnu, minimalne tady v Cechach. Tipuji, ze stejne to bude i na Slovensku
... kdyz na tech VS (a SS jabysmet) ucej duchodci, pripadne "asistenti", ktery bud realitu videli naposled pred 50ti lety nebo ji nevideli nikdy ... a presne podle toho to vypada. Nakopat jim zadek s pozadavkama na miliardy, at si o ne reknou u tech firem, kterym dodavaj svoje vytvory. Az ty vytvori budou pouzitelni ... tak jim jiste rady prispejou.


Jenže smysl VŠ není v tom, aby vás naučila přesně to, co budete používat v práci....
jasne, smyslem VS je 5 let se ucit picoviny ... takovej budouci sitar napriklad, zcela jiste a nezbytne nutne potrebuje umet zmerit kyvadlo nebo trebas urcite potrebuje umet prepocivat moly (a tim nemyslim ty zviratka) nebo potrebuje umer recitovat vety a definice jak kdyz bicem, ale switch, tak ten si na hrani musi koupit vlastni, protoze ho na ty VS za 5 let neuvidi.

... Tak to dopadá, když jde člověk studovat IT místo něčeho pořádného a perspektivního, například gender studies  ;D
Tak tak ... tuhle sem nekde zahlid nejakej clanek na tema, jaka je to tragedie, ze ty ITci nechtej na ty VS chodit ... aby ne, kdyz ITci sou prevazne (narozdil od tech co je maj ucit) naprumerne inteligentni, a tudiz zahy pochopej, ze za tech 5 let si muzou vydelat na vlastni bydleni, a naucit se pri tom muzou 10x vic, nez co by stravili cas hovadinama na VS ...

Naprosto nejvic me (v souladu s predpokladem)  dojal novy obor na FELu ... "pocitacove hry" a kdo ze je garantem oboru? Mno clovek, kterej VS vzivote neopustil a praci (natoz vyvojem nejaky hry) se vzivote nezivil.

lazywriter

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #27 kdy: 26. 09. 2017, 14:02:45 »
Absolovent IT VŠ bez praxe? To existuje? To se ale nemůže divit, že ho holt předběhli ti, co už několik let praxe mají.

.....

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #28 kdy: 26. 09. 2017, 14:05:21 »
Já to vidím podobně jako zakladatel. Dělají se u nás samé sračky, což se ovšem netýká Prahy a Brne, kde si člověk může něco najít. Na ostatní města zbyla odpadní práce snad z celé Evropy. Pro firmy ze západu, pro které děláme, je Čech programátor jen o něco lepší než Ind.

To je jakoby jsi byl šikovný truhlář a dělal bys v podniku lepení překližkového nábytku pro nějakou Ikeu nebo co, taky nevyužiješ své schopnosti a pokud pro tebe není ve městě lepší uplatnění, tak smůla. Lidi jsou prostě kokoti a kupujou si nejraději co nejlevnější šmejdy, které půjdou za pár let do popeláku. Navíc jsou tady mezinárodní korporáty, ty inkasují na hlavu u západních zákazníků neskutečné peníze a tobě z toho dají jen zlomek. Ikdyby chtěl zákazník kvalitní produkt a platil, tak takováto kunda korporát stejně shrábne všechno a zaměstnancům dá jen tak tak, aby to nějak fungovalo.

Já jsem už jen akorát na vážkách, na co se přeorientovat. Uvažuju, že budu sportovat, udělám si snad časem rodinu a do práce budu chodit jen oddělat si svoje a semtam vyměnit firmu, abych za to měl alespoň co nejvíc zaplaceno. Zakládat vlastní firmu nebudu, to mi za ty starosti nestojí. Bohužel přestávám doufat, že bych se u nás mohl profesionálně nějak slušně realizovat.

neo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #29 kdy: 26. 09. 2017, 14:19:45 »
Tak tak ... tuhle sem nekde zahlid nejakej clanek na tema, jaka je to tragedie, ze ty ITci nechtej na ty VS chodit ... aby ne, kdyz ITci sou prevazne (narozdil od tech co je maj ucit) naprumerne inteligentni, a tudiz zahy pochopej, ze za tech 5 let si muzou vydelat na vlastni bydleni, a naucit se pri tom muzou 10x vic, nez co by stravili cas hovadinama na VS ...

Naprosto nejvic me (v souladu s predpokladem)  dojal novy obor na FELu ... "pocitacove hry" a kdo ze je garantem oboru? Mno clovek, kterej VS vzivote neopustil a praci (natoz vyvojem nejaky hry) se vzivote nezivil.
dovedete si predstavit, ze na VS vas maji ucit XY odnozi ruznych JS frameworku? Ja teda ne.