Ukončená VŠ a co z toho?

neo

Ukončená VŠ a co z toho?
« kdy: 26. 09. 2017, 09:24:25 »
Pred par lety jsem ukoncil studium na FIT VUT v Brne. V dobe nastupu jsem byl plny optimizmu co se tyce programovani. Skolu tady resit nejdu, podle me to je kvalitni skola a v CR patri mezi top 3. K cemu ale narazim. Po skonceni jsem se zamestnal. Delal jsem v ASP.NET a statni zakazka. Dalsi job byla opet firma se statnimi zakazkami. Aktualni firma je o neco lepsi, ale taky mam pocit, ze to neni ono. Ja nevim. Na VS jsem stravil nekolik let, naucil se ruzne veci, samozrejme taky i zapomnel, ale v praci jsem jeste nic nevyuzil. Na trhu jsou z 90% jenom pozice co se tyce webu a webovych technologii. Uz jsem z toho unavenej. Vsude samy Angular, React, JS, jQuery, CSS, HTML. Pro mne nezajimavy veci. Proste leze mi to na nervy a nuti me to zamyslet se, delam neco spatne ja?
« Poslední změna: 26. 09. 2017, 09:32:22 od Petr Krčmář »


Fernet

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2017, 09:36:48 »
Ano, děláš.

Unknown

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2017, 09:42:01 »
Zalozte si firmu, naprogramujte a _PRODEJTE_ neco zajimavejsiho...

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2017, 09:43:29 »
Pred par lety jsem ukoncil studium na FIT VUT v Brne. V dobe nastupu jsem byl plny optimizmu co se tyce programovani. Skolu tady resit nejdu, podle me to je kvalitni skola a v CR patri mezi top 3. K cemu ale narazim. Po skonceni jsem se zamestnal. Delal jsem v ASP.NET a statni zakazka. Dalsi job byla opet firma se statnimi zakazkami. Aktualni firma je o neco lepsi, ale taky mam pocit, ze to neni ono. Ja nevim. Na VS jsem stravil nekolik let, naucil se ruzne veci, samozrejme taky i zapomnel, ale v praci jsem jeste nic nevyuzil. Na trhu jsou z 90% jenom pozice co se tyce webu a webovych technologii. Uz jsem z toho unavenej. Vsude samy Angular, React, JS, jQuery, CSS, HTML. Pro mne nezajimavy veci. Proste leze mi to na nervy a nuti me to zamyslet se, delam neco spatne ja?

Na ASP.NET, podobně jako na další podobné technologie není té práce tolik, a zaměstnavatelé si vybírají už mezi hotovými špičkami v oboru. Paradoxně spolehlivější je vyrůst na těch nižších tenchlogoiích, udělat si kontakty a jméno, a pak se teprve umět prodat.

maslo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #4 kdy: 26. 09. 2017, 09:49:53 »
Zalozte si firmu, naprogramujte a _PRODEJTE_ neco zajimavejsiho...

Kdepak presne naopak. Honem do korporaci, vyucit se, zorientovat na trhu. A az pak se zkusenostma zalozit firmu, neco okopirovat/vylepsit a PRODAT. Startup prodat! Pokud mozno jeste pred tim nez zacnete produkt prodavat.


neo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #5 kdy: 26. 09. 2017, 09:53:07 »
Ano, děláš.
v cem? podle mne je trh tak nastaven. zkuste najit praci, ktera ma nejakej hlubsi vyznam a neni to jenom o webu a statni kase/eurofondech

Aoidhghean

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #6 kdy: 26. 09. 2017, 10:01:00 »
Ano, děláš.
v cem? podle mne je trh tak nastaven. zkuste najit praci, ktera ma nejakej hlubsi vyznam a neni to jenom o webu a statni kase/eurofondech
Jsou i jiné pozice, backend a embedded atd. Co zkusit třeba Seznam nebo Oracle?

neo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #7 kdy: 26. 09. 2017, 10:34:27 »
popravde jsem spis orientovanej na MS technologie. kdysi jsem delal i linux, ale nejak mi to nesedlo

MD

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #8 kdy: 26. 09. 2017, 10:55:30 »
Citace
popravde jsem spis orientovanej na MS technologie. kdysi jsem delal i linux, ale nejak mi to nesedlo

I programováním pro Windows (desktop věci, systémové programování, ovladače...) se také dá živit. Samozřejmě, nabídek není tolik, na druhou stranu můžete obeslat firmy sám (např. antiviry, obecně firmy, co se njak snaží řešit bezpečnost na klientovi či dělají HW zařízení).

Youda

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #9 kdy: 26. 09. 2017, 10:59:52 »
popravde jsem spis orientovanej na MS technologie. kdysi jsem delal i linux, ale nejak mi to nesedlo

No tak sis sam odpovedel.

neo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #10 kdy: 26. 09. 2017, 11:12:04 »
Presne, desktop nebo kde se vyuziva HW. Nabidek je ale malo, na ceskem trhu se to hemzi hlavne tim webem a uz to dela kde kdo. Kdyz jsem nastupoval na FIT VUT rikal jsem si, super skola, ktera ma jmeno, firmy mne uprednostni. Ted? Berou kohokoliv. Asi to uz neplati.

dustin

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #11 kdy: 26. 09. 2017, 11:15:55 »
Berou zřejmě ty, kteří chtějí dělat v jimi používaných technologiích. Což ty očividně nejsi. Asi budeš muset najít firmu která dělá newebové projekty pod windows.

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #12 kdy: 26. 09. 2017, 11:26:06 »
Mezi bakalářem a magistrem jsem si dal rok zaměstnání. Viděl jsem ty zástupy matfyzáků, čvut a vuťáků, s nadřenou teoretickou computer science, jak smrdí v open space králíkárně, kde se starají o zavšivený systém držící sotva na drátkách. Na standupech se předhánějí který je lepší algoritmus, přestože na škole bylo naposledy, co se s algoritmy dostali do styku. Na pozice nabízené u nás plivou školy tvrdě překvalifikované lidi, takže pozor na počáteční zklamání. Jediný jazyk, co se potřebuješ pro kariéru pořádně naučit, je angličtina nebo němčina.

Pozor na první zaměstnání, protože určuje směr tvojí kariéry. Většina mých spolužáků dělá po škole v tomtéž oboru, kde měli první práci. Takže radši vybrat pro první dva roky dobře znějící (nejlíp světová firma), ale mizerně placenou práci, nastavit zadeček pár šéfům, ale po těch pár letech zatlačit na masivní zvýšení platu (2x-3x). Tahat se o každoroční zvýšení platu o 5-10% nemá smysl. Např. v Praze začínáš tak na 30k a s rodinou je 60k/měs. hranice pro přežití, pokud nemáš vlastní zázemí. Mimo Prahu a Brno neni v IT práce, tedy pro strategii vymaxování CV pro mlaďase nepřipadají v úvahu.

Po nadrcení angličtiny, by světově měla být jistota Java/C#, protože v tom dělají banky, pojišťovny a další molochy, které nezkrachují, protože je případně stát zachrání z našich daní. Nejlepší je po těch dvou letech vypadnout ven, když se to povede, a tam by měla jistota Python i ve startupech i velkých firmách. Web a Javascript znamená každoročně obměňovat šatník (ehm. skilly, který framework je zrovna v módě), pokud na to máš žáludek.

Založení vlastní firmy je u nás krapet složitější. Mezi běžnými lidmi není moc poptávka. Podle struktury výdajů češi preferují platit daně a z toho, co jim zbyde, hypotéky, leasing na auto, náhražky jídla, levné cestování a cokoliv, kde se dá ušetřit. Není se čemu divit, že v uvedených odvětvích vzniká u nás nejvíc startupů. Ty státní zakázky taky nejsou náhoda. Češi mají ve svých chuťových preferencích odvést státu 50% ze svých příjmů a spotřeby, proto je taky velká poptávka po systémech státní správy.

Úspěch s vlastní firmou bude pouze zajištěno přežití buď při čerpání dotací, nebo při poskytování nějakého produktu zahraničnímu trhu. Říká se, že v USA se investuje, ale u nás se čerpá. Nejlepší je tedy sledovat, do jakých odvětví se soudruzi z Bruselského svazu rozhodují odklonit dotace.

Bez dotací a bez domácí poptávky je to těžší, ale i tak tady máme pár domácích úspěchů. Skoro všechny založené na tom, že mají lepší technologii, kterou poskytují firmám (ne jedincům) v zahraničí. Realistickou analýzu, jak to u nás funguje, těžko pohledat, protože tady mladým startupům radí lidé, co se k penězům přes startup nikdy nedostali. Většinou vydělali v nějaké větší firmě nebo spekulací na virtuálních pozemcích (doménách). Docela přesnou analýzu startupového prostředí má u nás třeba M. Rostock.

https://youtu.be/D6ke5lPBP5k

qwertz

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #13 kdy: 26. 09. 2017, 12:00:33 »
V případě Microsoft echnologií je zrovna velký nedostatek v Microsoft BI (SSIS, SSAS, SSRS, Power BI apod.) Můžete zkusti tohle. Pak je hromada konzultanstkých pozic na C# a .NET pro různé podnikové systémy. Možností je spousta.

Ale pokud jste si myslel, že vylezete ze školy a budete dělat jen to co vás učili ve škole, nebo to co vás zrovna baví, tak takhle to nikdy nefunguje. Jen hrstka lidí dělá super cool práci, ve které vidí úžasný smysl. Pro ostatní je to prostě "práce" s nějakými pozitivy a negativy.

btw. já jsem IT nestudoval vůbec, a všechno se učím sám. Zrovna v IT je absence vzdělání v oboru relativně snadno překonatelná bariéra.

neo

Re:Ukončená VŠ a co z toho?
« Odpověď #14 kdy: 26. 09. 2017, 12:14:37 »
vzdyt prave, clovek vyleze ze skoly a zjisti, ze to co se ucil mu bude leda tak k hovnu, minimalne tady v Cechach. Tipuji, ze stejne to bude i na Slovensku