Má smysl používat zálohovací pásky?

Libor

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #120 kdy: 12. 09. 2017, 20:02:51 »
(konkretne LTO-4)

U LTO4 by nemusel být takový problém, samozřejmě to máš kus od kusu, můžeš mít pech, co ti na to mám říct.
Mechanika se dá sehnat okolo šesti tisíc včetně několika pásek, zrovna teď mi někdo jednu nabízel (fakt pěknou sestavu), můžu mu přeposlat e-mail.


To by bylo super, diky - pisoar (na) seznam.cz - je to email na spamy, ale obcas ho ctu.


Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #121 kdy: 12. 09. 2017, 20:15:43 »
Poslal jsem mu e-mail, uvidíme, kdy se ti ozve.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #122 kdy: 19. 09. 2017, 08:55:53 »
Milfausi...jeste bych Te poprosil o upresneni...neni mi jasne zda tu EOF zancku pridavam spravne:

mt -f /dev/st0 erase
mt -f /dev/st0 rewind
tar cvf /dev/st0 /mnt/BACKUP
mt -f /dev/st0 eof

#pridani dalsich dat za stavajici
mt -f /dev/st0 eod
tar cvf /dev/st0 /mnt/BACKUP
mt -f /dev/st0 eof
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Chjo

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #123 kdy: 19. 09. 2017, 10:00:01 »
Milfausi...ještě bych tě poprosil o upřesnění, proč ten člověk pořád používá rewind zařízení tam, kde má použít no-rewind?

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #124 kdy: 19. 09. 2017, 10:31:37 »
Milfausi...ještě bych tě poprosil o upřesnění, proč ten člověk pořád používá rewind zařízení tam, kde má použít no-rewind?
Kód: [Vybrat]
General Commands Manual                                                           MT(1)

NAME
       mt - control magnetic tape drive operation

SYNOPSIS
       mt [-V] [-f device] [--file=device] [--rsh-command=command] [--version] operation [count]

DESCRIPTION
       This  manual  page documents the GNU version of mt.  mt performs the given operation, which must be one of the tape operations listed below, on a
       tape drive.

       The default tape device to operate on is taken from the file /usr/include/sys/mtio.h when mt is compiled.  It  can  be  overridden  by  giving  a
       device file name in the environment variable TAPE or by a command line option (see below), which also overrides the environment variable.

       The device must be either a character special file or a remote tape drive.  To use a tape drive on another machine as the archive, use a filename
       that starts with `HOSTNAME:'.  The hostname can be preceded by a username and an `@' to access the remote tape drive as that user,  if  you  have
       permission to do so (typically an entry in that user's `~/.rhosts' file).

       The  available  operations are listed below.  Unique abbreviations are accepted.  Not all operations are available on all systems, or work on all
       types of tape drives.  Some operations optionally take a repeat count, which can be given after the operation name and defaults to 1.

       eof, weof
              Write count EOF marks at current position.

       fsf    Forward space count files.  The tape is positioned on the first block of the next file.

       bsf    Backward space count files.  The tape is positioned on the first block of the next file.

       fsr    Forward space count records.

       bsr    Backward space count records.

       bsfm   Backward space count file marks.  The tape is positioned on the beginning-of-the-tape side of the file mark.

       fsfm   Forward space count file marks.  The tape is positioned on the beginning-of-the-tape side of the file mark.

       asf    Absolute space to file number count.  Equivalent to rewind followed by fsf count.

       seek   Seek to block number count.

       eom    Space to the end of the recorded media on the tape (for appending files onto tapes).

       rewind Rewind the tape.

       offline, rewoffl
              Rewind the tape and, if applicable, unload the tape.

       status Print status information about the tape unit.

       retension
              Rewind the tape, then wind it to the end of the reel, then rewind it again.

       erase  Erase the tape.

       mt exits with a status of 0 if the operation succeeded, 1 if the operation or device name given was invalid, or 2 if the operation failed.
nechám si poradit....
man mluví jen o rewind..pripadne mi logicke si pasku pretocit a pak najet na pozadovanou znacku
nebude tim resenim namisto st0 pouzit nst0  ...?
« Poslední změna: 19. 09. 2017, 10:36:45 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #125 kdy: 19. 09. 2017, 11:03:31 »
mt -f /dev/st0 erase
mt -f /dev/st0 rewind
tar cvf /dev/st0 /mnt/BACKUP
mt -f /dev/st0 eof

Přeložím na kroky:
mt -f /dev/st0 erase ---- smaž pástku a protože je použité zařízení rewind, přetoč jí na začátek

mt -f /dev/st0 rewind ---- přetoč pásku a protože je použité rewind zařízení, přesuň se na začátek

tar cvf /dev/st0 /mnt/BACKUP -- naval to na pásku a protože je použité rewind zařízení, pretoč jí na začátek

mt -f /dev/st0 eof --předchozí operace tě přesunula na začátek pásky (použil jsi rewind st0), takže jsi na začátku a vytvoříš eof

Než se naučíš rozdíl mezi zařízením, které po provedení operace přetočí pásku na začátek (rewind) a které po provedení operace skončí, kde je (norewind), nebudeme se pouštět do žádných větších akcí.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #126 kdy: 19. 09. 2017, 11:09:13 »
Než se naučíš rozdíl mezi zařízením, které po provedení operace přetočí pásku na začátek (rewind) a které po provedení operace skončí, kde je (norewind), nebudeme se pouštět do žádných větších akcí.
:_) díky.....s tím zařízením jsem to naznačil v poslední větě předchozího příspěvku
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

spacek

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #127 kdy: 23. 09. 2017, 21:04:02 »

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #128 kdy: 25. 09. 2017, 13:04:07 »
jaké máte zkušenosti s čistícími kazetami?
jak dlouho trvá čistící proces?
díky
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

ToJsemJa

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #129 kdy: 02. 10. 2017, 01:09:09 »
Kdyby někdo chtěl, tak právě prodávám LTO4 mechaniku včetně několika LTO4 pásek, box, kabel i řadič.
Nechci za to myslím nijak moc.

https://forum.root.cz/index.php?topic=16423.0

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #130 kdy: 02. 10. 2017, 13:26:36 »
Je sice hezké, že filename je obnovený stejně, ale v praxi nic nedohledáte v konzoli, když tam jsou české znaky.
Není s tím žádným problém u systémů, které používají UTF-8. Tj. všechny běžné systémy (u Win se na UTF-8 automaticky převádí).

Databáze "nainstaluj a nestarej se" - taky hezký nápad, ale asi jste ještě u Baculy neřešil nekonzistentní FK.
Ne, to jsem opravdu neřešil - a ani nevím, jak by mohly vzniknout, protože to databáze hlídá sama. Problém může nastat s orphanes a řeší ho příkaz bareos-dbcheck.

Já neříkám, že není k použití. Sám bareos používám ke spokojenosti, ale pokud mám před sebou tazatele - méně zkušeného admina - pak i to vše, co jsem napsal, musí padat na misky vah při výběru řešení.
Vidím to přesně opačně: méně zkušený admin bude zálohovat pár serverů, typicky s jedním, dvěma operačními systémy a na žádné problémy vůbec nenarazí. Nemá pro něj sebemenší smysl investovat do nějaké předražené komerční bestie, která má taky svých problémů dost.

Jedinej problém pro začínajícího admina bude pochopit konfiguraci. To je bez pochyby oříšek, ale to by byl i s čímkoli jiným (stejné síly).

Díky za Vaše postřehy. Bareos je trochu hardcore na nastavení, ale dokumentace je poměrně dobrá a admin něčeho *NIX je na podobné záležitosti docela zvyklý. Bareos používám dokonce na domácí zálohy (mám dokonce i tapeloader, ale ještě jsem ho během 2 měsíců nestihl pořádně nakonfigurovat - je to doma), které jdou zatím tedy na NAS...

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #131 kdy: 02. 10. 2017, 13:32:55 »
Vidím to přesně opačně: méně zkušený admin bude zálohovat pár serverů, typicky s jedním, dvěma operačními systémy a na žádné problémy vůbec nenarazí. Nemá pro něj sebemenší smysl investovat do nějaké předražené komerční bestie, která má taky svých problémů dost.

Respektuji Váš názor.

Když se podívám na mzdu admina a cenu hardwaru, nepřijde mi žádné řešení na trhu předražené. Admin v malé firmě má sám na bedrech spoustu úkolů, aby se babral se složitými řešeními (a není nic smutnějšího než write-only záloha). Ve velké firmě se zase uplatní úspory z rozsahu.

Díky za diskusi.

Jistě že mzda dobrého admina nebo dokonce systémového inženýra je docela pořádná položka. Ono dát ale nižší statisíce korun za něco, co umí stejně dobře (nebo i lépe) FOSS Bacula nebo Bareos... to už nějaký ten den práce uhradí. Obecně můžu říct, že vím o několika větších i absolutně minimálních nasazeních Bareos v okolí a neslyšel/ nezažil jsem problém a to ani když se upgradoval hardware nebo operační systém nebo měnilo RAID pole.
Myslím, že když se do dokumentace trochu ponoříte, zjistíte, že Bareos není špatný ani na doma.

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #132 kdy: 02. 10. 2017, 13:42:33 »
Kde sa da kupit LTO6 za 500kc? Je mi jasne, ze na Heureke sa to nekupuje, ale ona ukazuje cenu 750kc.
Mimo to, někde jsem viděl nabídku na pásky za 550Kč (BEZ DPH) i tady v ČR, jen se mi to teď nechce hledat.

Pro tvojí informaci:
https://www.mironet.cz/quantum-data-cartridge-lto5-lto-ultrium-gen-5-16003200gb+dp106869/
Pokud ti stačí 1.6TB, jsou pásky LTO5 levnější a v mechanice LTO6 je normálně zapíšeš.
Mohl by ses dostat na 450Kč/kus (den?).
Zase teoretik alebo niekto, kto zaplati tisicku aby usporil stovku  ::).
LTO5 v LTO6 mechanike zapise a aj precita, ale rychlo si znici hlavu. Po 500 zapisanych paskach ju bude musiet vymenit. Kompatibilita je na urovni marketingu a pre pripad nutnosti, nie pre kazdodenne pouzivanie. LTO5 paska do LTO6 mechaniky je ako smirgel.

Nevím o tom, LTO5 běží a je testováno v LTO6 mechanice bez problému. Nám mechanika neodešla a to je prosím 24x tapeloader, kde se otočí kolem deseti nebo více pásek za týden. Navíc cleaning tape je obyčejně pro více generací. Brusný papír to rozhodně není...

Milfaus(ten pravej)

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #133 kdy: 02. 10. 2017, 15:32:51 »
LTO5 běží a je testováno v LTO6 mechanice bez problému. Nám mechanika neodešla a to je prosím 24x tapeloader, kde se otočí kolem deseti nebo více pásek za týden. Navíc cleaning tape je obyčejně pro více generací. Brusný papír to rozhodně není...

Děkuji za potvrzení, musím říct, že mě ten člověk trochu znejistěl.
Vím o tom, že před pěti lety měl jeden výrobce médií problémy, ale člověk samozřejmě nechce, aby se komukoliv cokoliv potvrdilo. Musím říct, že mám s používáním médií řadu zkušeností, ale ne na úrovni tak intenzivního využití!

VELMI DĚKUJI ZA VÁŠ NÁZOR!
Považuji ho za mimořádně důležitý.
Ostatně ze začátku budou a JSOU pásky LTO7 nesmyslně drahé, jejich cena klesne až postupně a přitom mechaniku lze pořídit v nabídce za podobné peníze, jako LTO6.

Spacek

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #134 kdy: 06. 10. 2017, 21:41:12 »
Vidím to přesně opačně: méně zkušený admin bude zálohovat pár serverů, typicky s jedním, dvěma operačními systémy a na žádné problémy vůbec nenarazí. Nemá pro něj sebemenší smysl investovat do nějaké předražené komerční bestie, která má taky svých problémů dost.

Respektuji Váš názor.

Když se podívám na mzdu admina a cenu hardwaru, nepřijde mi žádné řešení na trhu předražené. Admin v malé firmě má sám na bedrech spoustu úkolů, aby se babral se složitými řešeními (a není nic smutnějšího než write-only záloha). Ve velké firmě se zase uplatní úspory z rozsahu.

Díky za diskusi.

Jistě že mzda dobrého admina nebo dokonce systémového inženýra je docela pořádná položka. Ono dát ale nižší statisíce korun za něco, co umí stejně dobře (nebo i lépe) FOSS Bacula nebo Bareos... to už nějaký ten den práce uhradí. Obecně můžu říct, že vím o několika větších i absolutně minimálních nasazeních Bareos v okolí a neslyšel/ nezažil jsem problém a to ani když se upgradoval hardware nebo operační systém nebo měnilo RAID pole.
Myslím, že když se do dokumentace trochu ponoříte, zjistíte, že Bareos není špatný ani na doma.
No já se momentálně snažím rozchodit Bareos doma, aby mi zálohoval na pásku data z domácího win serveru. Už do toho čumím tři dny (myšleno konfigurace) a zatím nic moc pokrok. Asi to budu muset fakt všechno dočíst do konce a zkouknout YT videa taky do konce... :-)