Má smysl používat zálohovací pásky?

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #105 kdy: 11. 09. 2017, 20:34:03 »
No s Baculou bys měl život nejspíš jednodušší.
Záleží na tobě, jestli chceš řešení click+done nebo od toho očekáváš věci, které ti bacula třeba nabídne, ale až po vynaložení stejného úsilí, které dáš do napsaní skriptů.

Mimo to, určitě se hodí, aby ta mašina uměla poslat e-mail v případech kdy:
- plánovač kontroluje, kdy záloha proběhla naposled, pokud neproběhla, měl by začít kňourat (poslat e-mail)
- pokud dojde k chybě, mělo by ti to vygenerovat e-mail
- pokud na tom počítači začne něco zavánět, mělo by ti to poslat e-mail (smart disku, stav SW raidu)
Lidé jsou stvoření líná a pokud chodí e-maily typu "úspěch" začnou to ignorovat.
Proto si myslím, že je lepší logovat především neúspěch, zato relativně intenzivně.
Já mám řešení, že v e-mailu musíš kliknout na odkaz (pustí ack.php), spuštění daného skriptu uklidní server.
(V e-mailu je zeleně napsáno kolik GB šlo na pásku fontem 60 :-D nebo červeně chyba, abych nad tím nemusel přemýšlet.)

...použij Baculu :-D
ok...pokud se mam tedy zbavit rucni prace tak je potreba GUI..jake doporucujete pro baculu?
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #106 kdy: 11. 09. 2017, 20:38:23 »
ok...pokud se mam tedy zbavit rucni prace tak je potreba GUI..jake doporucujete pro baculu?
U Baculy/Bareosu záleží nejvíc na tom, jestli se ti podaří dobře vychytat konfiguraci na tvůj use case. V ideálním případě se ti to podaří stoprocentně a pak žádný GUI nepotřebuješ, nic neřešíš, je to bezúdržbové. CLI je docela dobré (resp. je hrozné, ale dá se na to zvyknout ;) ). Podobně je to i s tím oficiálním GUI klientem: je to děs, ale v ideálním případě ho používáš málo, takže je ti to putna.

Pro Bareos je teď ještě nějaký nový webui, ale nezkoušel jsem - mám vlastní minimalistický webui přesně na to, co potřebuju já :)

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #107 kdy: 11. 09. 2017, 21:03:41 »

Kdyby okolo vás šlo nějaký hezký WebGUI, dejte vědět, rád se přiučím.



Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #108 kdy: 11. 09. 2017, 22:54:09 »
Existuje spousta prostředí, kde si umím představit, že "stará řešení" fungují naprosto v pohodě.

Souhlas.

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #109 kdy: 11. 09. 2017, 22:57:46 »
ok...pokud se mam tedy zbavit rucni prace tak je potreba GUI..jake doporucujete pro baculu?

Bacula / bareos mají GUI jen na monitoring, obnovu, a spouštění jobů.
Konfiguraci stejně musíte napsat ručně. Poté, co napíšete konfiguraci a vše vyzkoušíte, tak uvidíte, že to GUI vlastně ani postrádat nebudete - v ten okamžik už přes bconsole zvládnete všechno.


Libor

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #110 kdy: 11. 09. 2017, 23:30:25 »
Zdravim diskutujici,

co maji delsi praktickou zkusenosti s LTO mechanikama. Jak jsou na tom s realnou zivotnosti? Je treba se obavat nakupu pouzite mechaniky (konkretne LTO-4). Samozrejme, ze je to kus od kusu, ale predpokladam, ze firmy se toho zbavuji ani ne, ze by mechanika odchazela, ale spis resi prechod na novejsi generaci a zejmena vyssi kapacitu. Je to tak?

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #111 kdy: 12. 09. 2017, 00:23:50 »
Kdyby okolo vás šlo nějaký hezký WebGUI, dejte vědět, rád se přiučím.
https://www.bareos.org/en/bareos-webui.html

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #112 kdy: 12. 09. 2017, 00:52:57 »
(konkretne LTO-4)

U LTO4 by nemusel být takový problém, samozřejmě to máš kus od kusu, můžeš mít pech, co ti na to mám říct.
Mechanika se dá sehnat okolo šesti tisíc včetně několika pásek, zrovna teď mi někdo jednu nabízel (fakt pěknou sestavu), můžu mu přeposlat e-mail.

Problematická jsou právě LTO5, tenkrát kolísala kvalita pásek, ale hromada lidí kupuje právě sudou generaci.
Druhou, čtvrtou i šestou.

Druhá generace je velmi dobrá a pořídíš jí okolo tisícovky komplet včetně fungl čistící pásky, řadiče (vesměs jsou SCSI) a nějakých LTO2 pásek.

Třetí generace se pohybuje cenou okolo dvou až čtyř tisíc.

Čtvrtá - víc mechanik se prodává v Německu, cena je různá, líp nekupovat to nejlevnější, za cca 200 Euro pořídíš dobrou bez pásek.

Behemot

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #113 kdy: 12. 09. 2017, 06:46:09 »
Presne tak. Kdyz chci neco obnovit, tak si v GUI vyberu server, adresar, datum a SW za me vlozi spravnou pasku do mechaniky a pretoci ji na spravne misto. Predevsim obnova musi byt primocara.
Nechapu jak dneska jeste nekdo muze pouzivat na pasky tar. Navic potrebuju i nejaky scheduler a reporting.
Taky jak jsem si kdysi hrál s TARem, tak při jakékoli chybě jednoho bitu ukončí úlohu a člověk se nedostane k ničemi. Možná se to dá nějak obejít, nevim, nepřišel jsem na to. Spousta těch aplikací asi TAR používá jako spodní vrstvu, ale co je nad tím je důležité :D

Když jsme u toho, měl by někdo tip na nějakou relativně jednoduchou aplikaci, se kterou bych mohl udělat jednorázově trvalou zálohu statických dat a pak třeba jednou za rok přihodil inkrementální? Požaduju od toho, aby to vědělo co je na jaké pásce a řeklo mi kterou případně vložit, v případě poškození části dat to obnovilo aspoň ostatní soubory (a ne že to vyplivne ERROR a nazdar, konec) a samozřejmě záloha probíhala tak, že tam strčim pásku, až se naplní to počká, než vložím další a zmáčknu Enter, a tak dokola a tak dále.

Koukal jsem, že toho existuje dost, např. Mondo by mělo pásky umět. Ale ideálně něco, co zvládne člověk, co není zrovna T1 admin, bez šílených konfigurací…takže určitě ne bakula :D Skutečně mi stačí že to bude umět pokyn tenhle adresář chci zapsat a pak už jen měnit pásky.

Mám dvě staré (ještě DDS/DAT) mechaniky, dá se to najít dneska v podstatě v kontejneru a média taky máte za pár korun. Pokud potřebujete sem-tam něco spolehlivě odarchivovat a nechat někde válet příštích 5 let, tak na to jsou IMHO pásky ideální (ostatně, jak již bylo zmíněno, Tape ARchiver) a pokud vám nevadí takhle jednou ročně povyměňovat za týden pár tuctů pásek, tak se můžete dobrat klidně k terabajtům kapacity za naprosto směšné drobné, není třeba utíkat do kšeftu hned pro novou Ultrium mechaniku. Ostatně, kdyby si chtěl někdo hrát, máme ve skladu právě jakousi knihovnu co je v ní 800 GB (nemá to všechny pásky v největší kapacitě, když se to osadí, tak dává tuším 1,2 TB). Nezkoušel sem, ale vypadá, že jí nic není :)

Aktuálně mám v těch DDR3 a DAT40 něco mezi 2 a 3 TB, nevim přesně, a ve skladu dalšího aspoň půl tera v dalších páskách :D Akorát to nějak roky vázne na to, že jsem právě nepohnul s tím, čím na ně něco zapsat, no :D

Lol Phirae

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #114 kdy: 12. 09. 2017, 07:11:07 »
Akorát to nějak roky vázne na to, že jsem právě nepohnul s tím, čím na ně něco zapsat, no :D

Tak zkus nějaký nový Ultrium, sice stojí ~50+K, ale zato tam můžeš kopírovat přetažením v Průzkumníkovi.  ;D

Behemot

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #115 kdy: 12. 09. 2017, 10:03:00 »
Má to balík pro Debian?

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #116 kdy: 12. 09. 2017, 10:20:38 »
Mám tu SDLT 160GB/300GB komprimovaně, asi 10 pásek čistící kazetu atd.
Je to lepší než ty malé 4GB mrňky.
Za něco to rád vyměním, nikde nepoužívám SDLT.

LTO i SDLT funguje v debianu bez problémů.
Stačí nastavit konfiguraci.

dbuisdn

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #117 kdy: 12. 09. 2017, 10:34:51 »
Mám tu SDLT 160GB/300GB komprimovaně, asi 10 pásek čistící kazetu atd.
Je to lepší než ty malé 4GB mrňky.
Za něco to rád vyměním, nikde nepoužívám SDLT.

LTO i SDLT funguje v debianu bez problémů.
Stačí nastavit konfiguraci.

Co za to, pripadne co pijes?

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #118 kdy: 12. 09. 2017, 11:05:31 »
Co za to, pripadne co pijes?

Hadr pětikilo SATA/SAS v cajku, případně dvě 300 GB SAS 3.5" a drobné budu mít na poštovné.

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #119 kdy: 12. 09. 2017, 11:08:33 »
a drobné budu mít na poštovné.

Aby to bylo zřejmé.
Myslím o těch drobných 100GB víc v SAS než co chci v SATA ;)