Má smysl používat zálohovací pásky?

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Má smysl používat zálohovací pásky?
« kdy: 07. 09. 2017, 19:31:25 »
Ahoj...připadá to pouze mě, že používat dnes zalohování na TAPE device je neohrabané?
« Poslední změna: 07. 09. 2017, 22:11:06 od Petr Krčmář »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Maestro

Re:má smysl používat zálohovací pásky/TAPE
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2017, 20:02:45 »
Zalezi co od zalohy ocekavas. Na neco jo, na neco ne... Asi je kazdemu jasne ze je rozdil mezi zalohovanim fotek a transakcniho logu z na WORM pasky...

JSH

Re:má smysl používat zálohovací pásky/TAPE
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2017, 20:19:10 »
Ahoj...připadá to pouze mě, že používat dnes zalohování na TAPE device je neohrabané?
Neohrabané to bylo vždycky. Ale i teď jsou stále aplikace, kde je to jediné rozumně použitelné řešení.

Milfaus

Re:má smysl používat zálohovací pásky/TAPE
« Odpověď #3 kdy: 07. 09. 2017, 20:33:52 »
je to jediné rozumně použitelné řešení.

Rozumné a celkem i laciné řešení.
https://www.mironet.cz/hp-ultrium-625-tb-lto6-data-tape+dp227704
6.25 TB a pro firmu je cena 688Kč.
To by mě zajímalo, na co levnějšího by se mělo zálohovat  :P

6TB disk vyjde na 5800 a mám jeden, za stejnou cenu mám deset pásek.

Samozřejmě, je potřeba započítat cenu mechaniky, ale pokud bych vzal 10 disků 6TB, jsem na 58 000.
Při potřebě mít jednu měsíční zálohu po dobu dvou let = 24 pásek + 5-8 pásek na točení, abych měl zálohu každý den, je to prostě i laciné.

Mimo to, nechat stát disk dva roky není právě nejlepší nápad, dnešní disky plněné heliem a částečným přepisem stop (aby se na disk vešlo víc stop, tak se část stopy vždy přepíše) ... tyhle nové disky jsou dost citlivé na seřízení. Nejsem si jistý, jestli by se disku chtělo ještě po dvou-třech letech ležení v trezoru makat bez poruchy.

Kdežto ty pásky můžu používat klidně šest let.

Ivan

Re:má smysl používat zálohovací pásky/TAPE
« Odpověď #4 kdy: 07. 09. 2017, 22:04:32 »
nic levnejsiho neexistuje. bohuzel to ale neni pro kazdeho. pocatecni naklady jsou dost velke. rozumny sw, ktery umi pracovat v knihovnami taky neni zadarmo. pokud ale pocitate objem zaloh v PB, tak je potreba vzit v uvahu i cenu elektriny.


Milfaus

Re:má smysl používat zálohovací pásky/TAPE
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2017, 22:18:25 »
nic levnejsiho neexistuje. bohuzel to ale neni pro kazdeho. pocatecni naklady jsou dost velke. rozumny sw, ktery umi pracovat v knihovnami taky neni zadarmo. pokud ale pocitate objem zaloh v PB, tak je potreba vzit v uvahu i cenu elektriny.

Linux si s páskou velmi dobře poradí, minimálně LTO2,3,4,5.
mt proti st0 nebo nst0 a žádný velký software není potřeba.
Bacula s páskou tuším taky umí (nebo ne?).
A viděl jsem i docela dobrý softík za bratru 5k, který měl evidenci toho, co je na které pásce...jméno mi vypadlo, nekoupil jsem ho.

A Microsoftí zálohovací křáp ....pěkně děkuju...FUJ!

Já mám pásky rád :-D

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2017, 22:21:18 »
Kdyby někdo hodně brečel, že by si to chtěl vyzkoušet, můžu do netu vystrčit pokusnou mašinu s LTO2 mechanikou a páskou, mám tu i LTO4, ale tu mám rád :-D

Sten

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #7 kdy: 07. 09. 2017, 22:27:18 »
Záleží, kolik toho potřebujete zálohovat. Páska má nízkou cenu za bajt, ale obrovské počáteční náklady. Je to podobné, jako když se zeptáte, jestli se dnes vyplatí vlaky. Pokud přepravujete tisíce tun, tak se vlaku nic nevyrovná. Pro přepravu deseti tun je o hodně levnější odvézt to náklaďákem. S páskou je to podobné, pokud budete zálohovat desítky petabajtů, nemá konkurenci, pokud desítky terabajtů, tak se vám investice do mechaniky nikdy nevrátí.

LunDys

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #8 kdy: 07. 09. 2017, 22:37:21 »
Kombinace free VTL a jedné mechaniky je myslím doposud ekonomicky nepřekonatelné řešení i pro větší objemy dat v řádu desítek TB, VTL používám qualstor a naprostá spokojenost. Při ceně LTO 6 kazety 500kč není co řešit. Další krutý trik je LTOFS...

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #9 kdy: 07. 09. 2017, 22:44:54 »
pokud desítky terabajtů, tak se vám investice do mechaniky nikdy nevrátí

Asi ti rozumím, ale nepíšeš to formálně správně.

Jde o četnost.
Na pásku můžeš narvat všechna firemní data každý den.
Točit 14 pásek a můžeš se vrátit 14 dní zpět i když chytneš ten nejhnusnější virus šifrující disky.
Nebo mít připisování a jednou za týden přehodit pásku, tj. týdenní páska je inkrementální.
Každé pondělí prostě do mechaniky vložíš novou pásku a jsi v pohodě.
Pokud data hrneš na přimapované disky, může se nakrásno stát, že budou taky zašifrované.

Když lze zanedbat pořizovací náklady (třicet tisíc je cena jednoho notebooku), získáš celkem solidní zařízení.
Naprosto zásadní je mít software, který tě NESERE, jinak se z pásky stává peklo.
Je lepší takový sráč vyhodit a nepoužívat, než se drbat s kokotským softwarem.
Ale s páskou si můžeš život udělat o hodně pohodlnější.

Jasně, dneska jsou shadowcopy a podobné vyfikundičky, taky jsem z pásky hlodal data asi dvakrát, protože shadowcopy je daleko rychlejší a když nejde shadowcopy, je snazší sosnout data z disku, než laborovat s páskama, ale víš, že ty zálohy máš a když ti začne hořet půda pod nohama, prostě vytáheš pásku a data máš.

Milfaus

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #10 kdy: 07. 09. 2017, 22:46:47 »
Kombinace free VTL ...LTOFS...

Ty znáš nějaký takový dobrý software pro Virtual Tape Library?
LTOFS neznám, tato pokud můžeš přidat něco relevantního, budu ti VELMI vděčný!

j

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2017, 09:13:25 »
...
Pokud data hrneš na přimapované disky, může se nakrásno stát, že budou taky zašifrované.
...
Uplne stejne budes mit zasifrovany pasky ... na discich si udelas snap a potrebujes ve skutecnosti kapacitu nikoli 14x, ale tak mozna a kdovi jestli 2x. V 99% pripadu nebudes delat obnovu cely zalohy, ale obnovu jednotlivych souboru, coz pri pasce znamena mit dalsi uloziste kam se nejdriv rozbali data z pasky ... a pak z nich vytahnes jeden soubor, coz muze byt klidne i na desitky hodin. Na discich si primontujes snap a soubor skopirujes, otazka 2 minut.

atarist

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #12 kdy: 08. 09. 2017, 09:45:49 »
...
Pokud data hrneš na přimapované disky, může se nakrásno stát, že budou taky zašifrované.
...
Uplne stejne budes mit zasifrovany pasky

Samozrejme to je mozne, ale dnesni viry snad neumi sifrovat na zarizeni, ktera nejsou pripojena jako dalsi FS, ale ovladaji se jinak, ne? Ukolem tech viru je byt co nejdele neviditelny, takze pro cteni (backup SW) vraci desifrovana data, ktera ten SW protlaci na pasku...

Re:má smysl používat zálohovací pásky/TAPE
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2017, 09:57:25 »
Bacula s páskou tuším taky umí (nebo ne?).
U Baculy/Bareosu je páska primární datový model - ke všemu se chová víceméně jako k pásce. I když zálohuješ na disk, ukládá tam Bacula data do souborů, které zapisuje/čte sekvenčně jako pásku.

Bacula umí s páskama hodně dobře - dává na začátek label, takže automaticky pozná, jestli je vložená správná páska, využívanou pásku odmítne přepsat, pokud se při zálohování dojde na konec pásky, umí poslat operátorovi mail, že má vložit novou pásku atd. atd. Pokud je to dobře promyšlené ohledně retencí atd., musí se s tím pracovat hodně dobře (osobně to ale vyzkoušeno nemám - plánoval jsem, ale nakonec nezrealizoval).

Miroslav Šilhavý

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #14 kdy: 08. 09. 2017, 10:07:46 »
Ahoj...připadá to pouze mě, že používat dnes zalohování na TAPE device je neohrabané?

Záleží na tom, co od toho očekáváte, a jakou máte infrastrukturu. V mnoha případech jsou pásky nenahraditelné.

1. Pokud máte jen jeden site, tak úder blesku může zničit veškeré disky nebo RDX kartuše, pásky v knihovně ne.
2. Jednoduše lze odnášet a rotovat sady pásek (podobně ale i RDX kartuší).
3. Cena za 1 TB je u pásek nejnižší, ale víc zase stojí knihovna. Od určité kapacity se vyplatí pásky.
4. Pásky jsou škálovatelné do celkové velikosti úložiště, kterou na NAS nikdy rozumně nevytvoříte.
5. Pásky jsou ale pomalé.

Mnoho firem řeší např. problematiku archivace dat kvůli liberaci pro případ průšvihu v nastupujícím GDPR. Firmy, kterým stačlo do nedávna pár TB dat, chtějí mít např. archiv po dnech i půl roku. Pak už jste s NAS nahraný.

Nejčastěji se setkávám s backup D2D2T - tedy backup disk-to-disk-to-tape. Nejdřív je VM rychle odzálohována na NAS, poté "v poklid" do knihovny pásek.

Pak existují admini, kteří zatím pásky nepoznali, a vyhýbají se jim, a ti jsou se s vámi schopni do krve hádat, že nejsou potřeba - to je podobné, jako automatickou převodovku u auta odsuzuje jen ten, který nikdy s žádnou nejezdil.