Má smysl používat zálohovací pásky?

j

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #15 kdy: 08. 09. 2017, 11:03:00 »
... Pak už jste s NAS nahraný....
A to jako proc? Cca 20TB dat, zaloha (nikolil archiv) co 15 minut ... 1/2 roku zpatky. Narust a zmeny delaj cca 20% rocne, ty snapy zabiraj cca + 50% velikosti dat. Velikosti jednotlivych snapu sou v jednotkach MB max.

Pasky sou tak maximalne dobry na to, kdyz je nekdo nosi nekam do trezoru, coz nikdo delat dlouhodbe nebude tak jako tak. Pri vetsich objemech by musel premistovat hromady pasek, coz nepripada v uvahu uz vubec.

Sou admini ktery pasky videli, pouzivali a radi tuhle zastaralou a nepouzitelnou technologgii hodili do popelnic.


sixel

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #16 kdy: 08. 09. 2017, 11:14:44 »
pokud vim, tak se prichazi legislativa, ktera prikazuje hernam mit nad kazdym forbesem hd kameru s historii asi pul roku.

myslim, ze pasky prijdou v tomto segmentu hodne rychle do mody.

petr

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #17 kdy: 08. 09. 2017, 11:57:05 »
Na pásky jsem zálohoval mezi lety 1997 až 2005. Přímo disk->tape
Pak jsem je na nějakou dobu opustil a přešel na NAS. Takže: disk->NAS
Nakonec jsem se k nim ale opět vrátil a tak NAS zálohuju na pásky. Tedy: disk->NAS->tape

Miroslav Šilhavý

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #18 kdy: 08. 09. 2017, 12:05:17 »
... Pak už jste s NAS nahraný....
A to jako proc? Cca 20TB dat, zaloha (nikolil archiv) co 15 minut ... 1/2 roku zpatky. Narust a zmeny delaj cca 20% rocne, ty snapy zabiraj cca + 50% velikosti dat. Velikosti jednotlivych snapu sou v jednotkach MB max.

Pasky sou tak maximalne dobry na to, kdyz je nekdo nosi nekam do trezoru, coz nikdo delat dlouhodbe nebude tak jako tak. Pri vetsich objemech by musel premistovat hromady pasek, coz nepripada v uvahu uz vubec.

Sou admini ktery pasky videli, pouzivali a radi tuhle zastaralou a nepouzitelnou technologgii hodili do popelnic.

20 TB je prd, 20 TB bych zálohoval na disky nebo RDX a kašlal bych na pásky. Bavím se opravdu o větších datech.

fhfghfxghfghfxc

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #19 kdy: 08. 09. 2017, 13:11:33 »
Při ceně LTO 6 kazety 500kč není co řešit.

Kde sa da kupit LTO6 za 500kc? Je mi jasne, ze na Heureke sa to nekupuje, ale ona ukazuje cenu 750kc.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #20 kdy: 08. 09. 2017, 13:29:53 »
Ono co tu ještě snad nikdo nezmínil, tak je spolehlivost pásek. Při vhodném skladování jsou na tom momentálně snad nejlépe (minimálně z finančně dostupných technologií). Pokud zálohujete logy z DB a další data v celkových řádech PB a potřebujete mít určitou historii, v podstatě neexistuje jiná použitelná technologie.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #21 kdy: 08. 09. 2017, 14:26:18 »
máte prosim nekdo tip aplikace s GUI nejlepe pro Debian
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Miroslav Šilhavý

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #22 kdy: 08. 09. 2017, 14:57:38 »
máte prosim nekdo tip aplikace s GUI nejlepe pro Debian

GUI na linuxu existuje, např. pro Baculu nebo Bareos. Celkově ale tyto systémy nesnesou srovnání s moderními systémy běžícími pod Windows. Náročnost nasazení a údržby Baculy/Bareosu je násobně vyšší, než např. u Veritas/ARCserver/Veeam/Acronis a pod. Jestli hledáte klikačku a jednoduché řešení, dívejte se spíš po těchto řešeních.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #23 kdy: 08. 09. 2017, 15:01:59 »
GUI na linuxu existuje, např. pro Baculu nebo Bareos. Celkově ale tyto systémy nesnesou srovnání s moderními systémy běžícími pod Windows. Náročnost nasazení a údržby Baculy/Bareosu je násobně vyšší, než např. u Veritas/ARCserver/Veeam/Acronis a pod. Jestli hledáte klikačku a jednoduché řešení, dívejte se spíš po těchto řešeních.

ok prdim na GUI...zkusil jsem to pres terminal...zajima me zda pujde poslat zaloha na pasku pres ssh...coz predpokladam by nemel byt problem
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Miroslav Šilhavý

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #24 kdy: 08. 09. 2017, 15:11:22 »
zajima me zda pujde poslat zaloha na pasku pres ssh...coz predpokladam by nemel byt problem

Nerozumím dotazu. Bareos/Bacula si řeší přenosy vlastním agentem (daemonem).
Z dotazu trochu cítím, že asi zálohování na pásky moc neznáte - není to vůbec podobné, jako odkopírovat soubor na disk.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #25 kdy: 08. 09. 2017, 15:15:28 »
Nerozumím dotazu. Bareos/Bacula si řeší přenosy vlastním agentem (daemonem).
Z dotazu trochu cítím, že asi zálohování na pásky moc neznáte - není to vůbec podobné, jako odkopírovat soubor na disk.
ano pasky jsem kdysi pouzival jen na windows...ted jsem si rekl ze po letech tu mechaniku pripnu na linuxovej stroj...
mel jsem na mysli neco takovehoto:
# tar cvzf - /data | ssh root@192.168.6.2 "cat > /dev/st0"
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Miroslav Šilhavý

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #26 kdy: 08. 09. 2017, 15:22:20 »
Nerozumím dotazu. Bareos/Bacula si řeší přenosy vlastním agentem (daemonem).
Z dotazu trochu cítím, že asi zálohování na pásky moc neznáte - není to vůbec podobné, jako odkopírovat soubor na disk.
ano pasky jsem kdysi pouzival jen na windows...ted jsem si rekl ze po letech tu mechaniku pripnu na linuxovej stroj...
mel jsem na mysli neco takovehoto:
# tar cvzf - /data | ssh root@192.168.6.2 "cat > /dev/st0"

Teoreticky by to jít mělo, ale nebudete mít žádnou správu dat na páskách. Tar přesně pro takový účel vznikl - ale před 4 dekádami :).

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #27 kdy: 08. 09. 2017, 15:23:24 »
Náročnost nasazení a údržby Baculy/Bareosu je násobně vyšší, než např. u Veritas/ARCserver/Veeam/Acronis a pod.
Co je potřeba na Bareosu udržovat?!

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #28 kdy: 08. 09. 2017, 15:29:46 »
zajima me zda pujde poslat zaloha na pasku pres ssh...coz predpokladam by nemel byt problem
Bacula/Bareos ma 4 oddělené části: director, storage (SD), file daemon (FD) a aplikaci (konzole, web nebo GUI). FD běží na stanici, která se má zálohovat. Zálohy probíhají (zjednodušeně) tak, že director řekne FD: zazálohuj tyhle soubory a pošli je na tenhle SD. SD má otevřený vlastní port, na ten se FD připojí a komunikují spolu speciálním protokolem.

...čili je otázka, proč bys tam rval ssh. Pokud je potřeba provoz šifrovat, používá se TLS. Všechny součásti systému ho umí, včetně oboustranného ověření identity.

Miroslav Šilhavý

Re:Má smysl používat zálohovací pásky?
« Odpověď #29 kdy: 08. 09. 2017, 15:36:26 »
Náročnost nasazení a údržby Baculy/Bareosu je násobně vyšší, než např. u Veritas/ARCserver/Veeam/Acronis a pod.
Co je potřeba na Bareosu udržovat?!

Např. databáze je ráda nekonzistentní, např. non ASCII znaky ve jménech souborů jsou peklo (default db je SQL_ASCII), ..., ... Prostě to vyžaduje nějaké znalosti správce.