Ako na SAP?

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako na SAP?
« Odpověď #15 kdy: 08. 09. 2017, 13:20:05 »
Musím uznat, že příspěvek pana Milfause mě velmi pobavil. Konečně bych se ale chtěl dozvědět od někoho dalšího, kdo to zažil, kolik je na tom pravdy, protože nějak nemůžu uvěřit, že by něco tak rozporuplného mohlo existovat, aniž by se to samo neanihilovalo.
Problém SAPu spočívá především v tom, že posledních pár let začal ve velkým implementovat módní trendy. To samo o sobě není taková katastrofa, ale s tou obrovskou komplexností se ještě nedotáhne jedna věc a už se zase opouští a přechází k něčemu jinému. Aktuálně je to Fiori, HTML5.. a pak DB Hana - to je kapitola sama pro sebe, pro administraci jsou tři nástroje a každý umí něco... S/4 Hana je momentálně strašnej slepenec starýho s novým...
Celkově je to opravdu jen pro velmi klidné jedince, nervák musí do týdne zákonitě podpálit serverovnu a spáchat rituální sebevraždu :D


ä, ö, ü, ß

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #16 kdy: 08. 09. 2017, 13:32:16 »
Po 19 letech vyvoje na SAPu a dokonceni >50 projektu po celem svete mohu vyse uvedene pouze potvrdit.

Prezit praci v SAP vyzaduje bud zenovy klid, nebo specifickou psychickou poruchu.

Pokrocila znalost technicke nemciny je velkou vyhodou. Dokumentace v EN neni nic moc.

Zálibu v němčině a komplexních systémech považujete za poruchu? Jaký je stav vývojových nástrojů?


ffjzdgh

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #17 kdy: 08. 09. 2017, 13:38:12 »
Sap = software aus pakistan

Milfaus

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #18 kdy: 08. 09. 2017, 15:29:45 »
ale s tou obrovskou komplexností se ještě nedotáhne jedna věc a už se zase opouští a přechází k něčemu jinému. Aktuálně je to Fiori, HTML5.. a pak DB Hana - to je kapitola sama pro sebe, pro administraci jsou tři nástroje a každý umí něco... S/4 Hana je momentálně strašnej slepenec starýho s novým...

Takže se Sapové schizma ještě prohlubuje?
No tak to potěš koště!  :o

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako na SAP?
« Odpověď #19 kdy: 08. 09. 2017, 17:46:36 »
Tady je základních pět otázek a správných odpovědí:
(...)

Našel jsem tři, ty druhé dvě jsou někde schované? :)


Milfaus

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #20 kdy: 08. 09. 2017, 18:06:35 »
Našel jsem tři, ty druhé dvě jsou někde schované? :)

Tak na to by se správný SAPista NIKDY nezeptal!!!
Správný SAPista NIKDY neupozorňuje na nedodělky!
A jestli se mě ptáš proč tam nejsou, tak tě musím upozornit, že budget byl velmi limitovaný a navíc zákazník tohle téma nakonec ani neotevřel, bez specifikace to prostě nešlo naimplementovat.

(PS hele JSI FAKT DOBREJ :-D Tohle je ta čtvrtá!)

S pátou to bude o hodně složitější, ale kdo zná SAP, SAPisty a přečte si předchozí teď už čtyři otázky, tak zná i odpověď na pátou otázku. A s ohledem na to, že odpověď mu bude zřejmá, přijde i na tu otázku :-D

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako na SAP?
« Odpověď #21 kdy: 08. 09. 2017, 19:33:51 »
ale s tou obrovskou komplexností se ještě nedotáhne jedna věc a už se zase opouští a přechází k něčemu jinému. Aktuálně je to Fiori, HTML5.. a pak DB Hana - to je kapitola sama pro sebe, pro administraci jsou tři nástroje a každý umí něco... S/4 Hana je momentálně strašnej slepenec starýho s novým...

Takže se Sapové schizma ještě prohlubuje?
No tak to potěš koště!  :o
Info z posledního Techedu - ABAP ani Java tam snad vůbec nezaznělo, všechno dlaždičkovatý, aplikační logika se má snad odstěhovat do databáze, přes jakýsi nový rozhraní (naštěstí jsem zapoměl, jak mu říkají) přeblitý přes javascript a HTML5 do prohlížeče. V praxi to víceméně stejně znamená, že ABAP a Java tu budou dalších minimálně 20 let a k tomu se přidají nový ptákárny. Jinak směr má být asi víceméně takovej, aby se programování uvedlo do stavu, že nebudou potřeba super sapí odborníci za těžký prachy, ale zvládne to jakákoliv cvičená opice, která právě dodělala zvláštní školu a zvládla v JS Hello world.
Co se týče S/4, tak původně to měl být "jeden systém na všechno", ale vypadá to, že se to stejně zase rozpadne na samostatný ERP, CRM, PI atd. Jinak vůbec nechápu, jak může někdo S/4 produktivně používat, protože se to mění a rozbíjí pod rukama takovým způsobem, že to ani sapí indové na supportu nedokážou pobrat.
Uvidíme, zatím mě to baví, jestli na S/4 přejdeme dřív jak za pár let, jdu si to hodit :D

Milfaus

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #22 kdy: 08. 09. 2017, 20:03:16 »

Obdivuju tě, já to s nervama nedával.
Když jsem to spravil, proběhl update a rozbilo se něco jiného, když jsem to spravil, chvilku to fungovalo a člověk si mohl spokojeně honit triko, jak je to všechno super, ale proběhl další update a rozbilo se buď to, co jsem předtím spravil nebo se rozbilo něco jiného. Případně se rozbíjely transakce, když někdo něco implementoval Polákům a při té příležitosti nakopl transakci používanou u nás. Pro mě nebylo zdravé prostředí...

PS: Jestli to budou víc štěpit, bude to víc sranda.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ako na SAP?
« Odpověď #23 kdy: 08. 09. 2017, 20:39:10 »

Hele, ono to není zase tak strašný. Když je dobře navrženej landscape, tak se maximálně natáhne nasazení do produkce a rozbije se jenom vývoj. Když semtam něco proklouzne do produkce, tak to většinou není zase tak zásadní. Navíc se stejně většinou rozbíjí custom věci a to mě na bázi zase tak moc nezajímá, to je problém vývojářů :D Jinak když se to bere s humorem, S/4 je fakt srandovní (dukud je jen testovací) :D Hana je taky bezva, Větší aktualizace co týden, semtam to spadne a nejde to za boha zvednout. Většinu věcí, co řešíme, tak asi nikdo neřešil, protože na portále nic není, případně je tam sice na první pohled to samý, ale řešení, který jednomu pomůže, u druhýho nefunguje, support je totálně vedle, testovací systémy jsou jim u řitě (ostatně poslední dobou kašlou i na produktivní R3ku)...
Celý to má jednu obrovskou výhodu. Tím, že se v tom člověk věčně hrabe a pokaždé se rozbije něco jinýho, tak proniká do věcí, který by ho nikdy nenapadlo zkoumat. A to je ta pravá zábava, žádná opičárna, skutečná diagnostika a řešení pokaždé něčeho jiného :)

Milfaus

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #24 kdy: 08. 09. 2017, 21:49:53 »
Citace: Tuxik link=topic=16232.msg224713#msg224713 A to je ta pravá zábava, žádná opičárna, skutečná diagnostika a řešení pokaždé něčeho jiného :)[/quote

No, po tom, co jsi napsal, se cítím hrozně starej ;D

Lama

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #25 kdy: 09. 09. 2017, 03:05:19 »
Slzy A Pot.

To je hezký. Mě napadlo akorát system-anus-pycus...

qwertz

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #26 kdy: 09. 09. 2017, 17:09:42 »
Ocitol som sa v situacii, ked sa budem musiet naucit SAP za velmi kratku dobu, tak sa chcem opytat ci niekto nemal podobnu skusenost.

V SAPe som nikdy nepracoval a budem ho musiet za kratku dobu(<3 mesiace) pochopit a zorientovat sa; aspon v oblastiach, kde s nim budem pracovat. Konkretne je to SAP FI(-TV) a HR, napln prace bude vacsinou customizing.

Budem vdacny za akekolvek rady, linky a tutorialy. Hladam si ich samozrejme aj sam, ale kedze som SAP nepouzival, tak neviem posudit ako su relevantne/kvalitne.

Asi byste měl začít studiem zákonníku práce. Pokud nemáte v popisu práce SAP, můžete se na to vysrat, a nechat se vylejt s odstupným. Ve skutečnosti se SAP za 3 měsíce nenaučíte, a hlavně si dobře rozmyslete, zda víte so to obnáší a zda do toho chcete jít. Ten SW je prolezlý němčinou od ABAPu až po názvy polí v databázi, nasazení tohoto molochu do firmy je totální peklo na několik let, přičemž utopí se v tom tolik peněz, že s touto hrůzou budete odsouzen pracovat navždy (nikdo už nepřizná, že ty prachy odepíše a přejde jinam). SAP se navíc čím dál více snaží o vendor-lock, takže od S/4 zakázal všechny standardní databáze a musíte si od nich pořídit HANA.

Tohle si dobře rozmyslete. Ideální příležitost vytřískat odstupné a opustit potápějící se loď :-D

vgy

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #27 kdy: 09. 09. 2017, 17:35:07 »
Citace
What is the best in life?
film Barbar Conan https://www.csfd.cz/film/6685-barbar-conan/prehled/

vgy

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #28 kdy: 09. 09. 2017, 17:39:57 »
Spíš barbar Onan :P

kz

Re:Ako na SAP?
« Odpověď #29 kdy: 09. 09. 2017, 19:36:32 »
Citace
What is the best in life?
film Barbar Conan https://www.csfd.cz/film/6685-barbar-conan/prehled/
Teplá voda, dobrý zubař a měkký toaletní papír.