Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)

qwertz

Tímto zkouším sloučit dva dotazy do jednoho, kdyby se někomu zdálo téma topicu podivné....  ;D

Aktuálně programuji maximálně v SQL a jeho různých napodobeninách a dialektech. Dávno na škole jsem prošel kurzem Pascalu (tj. chápu co je funkce, procedura, proměnná apod.), nedávno jsem utrpěl krátký kurz Java for Beginners v práci. Hard-core progamování jsem nikdy nepřišel na chuť (hledat hybu v syntaxi nebo chybějící středník mě spolehlivě otráví), nicméně fakt, že neovládám žádný univerzální jazyk vnímám jako určitou nevýhodu a rád bych se v tomto někam posunul nebo alespoň o to pokusil. Svůj volný čas však nehodlám věnovat vendor-lock-in sračkám, takže nad technologiemi typu C#, .NET, SAP/ABAP a podobnými nemíním ani uvažovat.

Jako prioritu mám zmnoha různých důvodů Python, takže bych byl ocenil jakékoli doporučení kvalitního IDE. Priorita je Qt/KDE > GTK > Portable/Java/jiné rozhraní. Začal jsem s Kdevelop, ale hned při prvním použití funkce intput() jsem po kratším laborování zjitil, že Kdevelop uživatelský vstup snad ani neumí. (fakt super když řešíte, proč to sakra nejede a nkonec to není kód) Eclipse a podobné zase nepodporují 4K HiDPI displaye, alespoň jsem to dodneška nerozjel.

Vzhledem k tomu, že jsem napsal pár nejjednodušších (fakt úplně základních) prográmků v Jave, bral bych taky dobré IDE s podporou HiDPI pro Javu. Pokud teda nemáte lepší návrh jazyka pro základní zorientování se v OOP - přece jenom v Javě se dneska programují hlavně korporátní sračky :-(, tak nevím jestli to riskovat, kdybych si tím měl někdy snad vydělávat :-).



gll

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #1 kdy: 17. 08. 2017, 13:31:15 »
Pycharm nebo VS code jsou určitě lepší než Eclipse.

Ivan Nový

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #2 kdy: 17. 08. 2017, 13:35:40 »
Tímto zkouším sloučit dva dotazy do jednoho, kdyby se někomu zdálo téma topicu podivné....  ;D

Aktuálně programuji maximálně v SQL a jeho různých napodobeninách a dialektech. Dávno na škole jsem prošel kurzem Pascalu (tj. chápu co je funkce, procedura, proměnná apod.), nedávno jsem utrpěl krátký kurz Java for Beginners v práci. Hard-core progamování jsem nikdy nepřišel na chuť (hledat hybu v syntaxi nebo chybějící středník mě spolehlivě otráví), nicméně fakt, že neovládám žádný univerzální jazyk vnímám jako určitou nevýhodu a rád bych se v tomto někam posunul nebo alespoň o to pokusil. Svůj volný čas však nehodlám věnovat vendor-lock-in sračkám, takže nad technologiemi typu C#, .NET, SAP/ABAP a podobnými nemíním ani uvažovat.

Jako prioritu mám zmnoha různých důvodů Python, takže bych byl ocenil jakékoli doporučení kvalitního IDE. Priorita je Qt/KDE > GTK > Portable/Java/jiné rozhraní. Začal jsem s Kdevelop, ale hned při prvním použití funkce intput() jsem po kratším laborování zjitil, že Kdevelop uživatelský vstup snad ani neumí. (fakt super když řešíte, proč to sakra nejede a nkonec to není kód) Eclipse a podobné zase nepodporují 4K HiDPI displaye, alespoň jsem to dodneška nerozjel.

Vzhledem k tomu, že jsem napsal pár nejjednodušších (fakt úplně základních) prográmků v Jave, bral bych taky dobré IDE s podporou HiDPI pro Javu. Pokud teda nemáte lepší návrh jazyka pro základní zorientování se v OOP - přece jenom v Javě se dneska programují hlavně korporátní sračky :-(, tak nevím jestli to riskovat, kdybych si tím měl někdy snad vydělávat :-).

Zkuste Pycharm, zkušební profesionální verze na 30 dní, nebo kontinuální EAP program, nebo trochu osekaná komunitní verze zcela zdarma na neomezenou dobu. https://www.jetbrains.com/pycharm/?fromMenu

Stejné prostředí pro Javu Intellij Idea, taky má komunitní verzi. https://www.jetbrains.com/idea/specials/idea/idea.html?gclid=EAIaIQobChMIls6zr5be1QIVQ5UbCh10FgyAEAAYASAAEgKfn_D_BwE&gclsrc=aw.ds.ds&dclid=CLv97LCW3tUCFcOLUQodLnsMng

Hezký je free distraction mode, kde pracujete jako v jednoduchém editoru se všemi vymoženostmi IDE.

Kate

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #3 kdy: 17. 08. 2017, 13:59:49 »
Také se přikláním k produktům JetBrains (a na menší věci VS Code)

Ondrej

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #4 kdy: 17. 08. 2017, 14:22:18 »
Osobně preferuju pycharm a na menší věci sublime.


x

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #5 kdy: 17. 08. 2017, 17:16:55 »
PyCharm je celkem dobrý. Několik kolegů na něj nedá dopustit a i já, jako dlouhodobý odmítač IDE ho teď testuju a vypadá použitelně. Můžeš si vyzkoušet trial a pokud se rozhodneš ho koupit, doporučuju udělat to do konce srpna se slevou 30% a věnováním komplet ceny ve prospěch Django Foundation: https://www.djangoproject.com/weblog/2017/aug/15/support-dsf-2017/

mikrom

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #6 kdy: 17. 08. 2017, 22:52:57 »
Na rekreacne programovanie netreba komplikovane IDE.
Kazdy bezny editor v Linuxe ma syntax-highlighting pre Python (vim, pluma, ,..)
eclipse je de facto standard pre Javu a ma tiez aj plugin pre Python.
Pred par rokmi som musel prejst z eclipse na Intellij IDEA a nijak ma to nenadchlo - pre mna prilis zlozite.
Teraz pouzivam znova eclipse.To ze by nepodporovalo 4K neviem - nemam taky monitor - otazka je ci ostatne tu doporucovane IDE 4K monitory podporuju ...
Ak chces este dalsi jazyk, tak pre Java platformu je na rychle veci dobry Groovy - je jedoduchy ako Python s tym ze mozes vyuzivat Java-kniznice - vid:
https://en.wikipedia.org/wiki/Groovy_(programming_language)

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #7 kdy: 18. 08. 2017, 16:19:03 »
PyCharms se mi líbí, ale používám Komodo IDE, protože občas potřebuji dělat i html/css/php a k tomu je PyCharms moc úzce Pythoní. Na obě IDE zas nemám peníze ;)

qwertz

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #8 kdy: 18. 08. 2017, 17:03:47 »
Na rekreacne programovanie netreba komplikovane IDE.
Kazdy bezny editor v Linuxe ma syntax-highlighting pre Python (vim, pluma, ,..)
Tak klasicky editor podporujici syntax highligting nema debugger ani detekci a komentáře chyb v kódu. Pochybuju že nějaký doplňuje závorky, uvozovky apod....

Citace
eclipse je de facto standard pre Javu a ma tiez aj plugin pre Python.
Pred par rokmi som musel prejst z eclipse na Intellij IDEA a nijak ma to nenadchlo - pre mna prilis zlozite.
Teraz pouzivam znova eclipse.To ze by nepodporovalo 4K neviem - nemam taky monitor - otazka je ci ostatne tu doporucovane IDE 4K monitory podporuju ...
Ja jsem Java mini-skoleni (naprosty uvod) absolvoval s Eclipse, a ani za nekolik mesicu mi na 4K displayi nefunguje pořádně (některé ovládací pravky jsou velmi malé až nepoužitelné, jiné škálují normálně). Prostě děs.

InteliJ i PyCharm se nainstaloval bez problémů a všechno funguje out-of-the-box. (Opensuse tumbleweed)

Citace
Ak chces este dalsi jazyk, tak pre Java platformu je na rychle veci dobry Groovy - je jedoduchy ako Python s tym ze mozes vyuzivat Java-kniznice - vid:
https://en.wikipedia.org/wiki/Groovy_(programming_language)
Nejdřív začnu miniprográmky v Pythonu pro úplné idioty  ;D
Nejsem si jist, jestli je dobre začít s Groovy místo Javy. 90% problémů mi dělá pochopení a naučení syntaxe. Z každé další variace na tentýž jazyk už má člověk solidní guláš.... >:( Cesta Java -> Groovy bude jistě jednodušší než Groovy -> Java.

gll

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #9 kdy: 18. 08. 2017, 18:04:58 »
Na rekreacne programovanie netreba komplikovane IDE.
Kazdy bezny editor v Linuxe ma syntax-highlighting pre Python (vim, pluma, ,..)
Tak klasicky editor podporujici syntax highligting nema debugger ani detekci a komentáře chyb v kódu. Pochybuju že nějaký doplňuje závorky, uvozovky apod....

Nějakou integraci debuggeru má každý lepší editor. Detekci chyb také. Zrovna zde zmiňované VS Code to umí pro Python velice dobře. Doplňování uvozovek je triviální featura.


mikrom

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #10 kdy: 18. 08. 2017, 20:58:41 »
Tak klasicky editor podporujici syntax highligting nema debugger ani detekci a komentáře chyb v kódu. Pochybuju že nějaký doplňuje závorky, uvozovky apod....
Skript pisem v editore a hned spustam na terminale. Debugger som na python este nikdy nepotreboval. Pocas pisania pridavam do skriptu na kontrolu par vypisov a nakoniec ich odstranim.
Doplnovanie zatvoriek a uvodzoviek tiez nepotrebujem. Uplne mi staci ked mi gvim farebne sparuje korespondujuce zatvorky. Ak by som zabudol na uvodzovky, tak okolity kod sa zafarbi ako string.
Nepochybujem o tom, ze IDE ako Pycharm moze zvysit produktivitu, ale mne sa jednoducho nechce ucit dalsie nove IDE, ked ho nepotrebujem a na vacsinu veci mi staci jeden univerzalny editor. (V praci musim pouzivat 2 rozne IDE a to mi staci, dalsie IDE uz nechcem, vsetko ostatne sa snazim vyriesit s editorom)

Som toho nazoru, ze v pripade zaciatocnika je nejake zlozite IDE dokonca kontraproduktivne - ved sam si napisal:
Začal jsem s Kdevelop, ale hned při prvním použití funkce intput() jsem po kratším laborování zjitil, že Kdevelop uživatelský vstup snad ani neumí. (fakt super když řešíte, proč to sakra nejede a nkonec to není kód)
   

fernet

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #11 kdy: 18. 08. 2017, 21:44:18 »
Pokud se nechceš programováním živit, tak se na Javu vykašli. Python je OK, ale já bych ti poradil, aby ses naučil rovnou nějaký funkcionální jazyk, dříve než získáš OOP návyky. Třeba Elixir se dobře učí, má snesitelnou syntaxi a jakmile projdeš Aha momentem, jde to samo a je radost v něm programovat. Navíc to není žádná hračka pro nerdy, stojí to na Erlangu a jeho VM, můžeš využívat Erlang moduly a je neskutečně rychlý. Navíc k němu existuje super webový framework, Phoenix.
Doporučuji aspoň lehce mrknout.

A k tomu IDE, jak tady již zaznělo, na začátku ti to může spíše uškodit. Píšeš, že máš problém se syntaxí, ale tu dostaneš do krve lépe v nějakém obyčejném editoru, neŽ v IDE, které ti našeptá každou blbinu. Když použiješ nějaký lepší editor, jako Atom nebo VS.code s nějakým doplňky na python (nebo elixir), tak budeš spokojen.

qwertz

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #12 kdy: 18. 08. 2017, 22:19:18 »
Na rekreacne programovanie netreba komplikovane IDE.
Kazdy bezny editor v Linuxe ma syntax-highlighting pre Python (vim, pluma, ,..)
Univerzálně používám Kate a chyby s vysvětlením to rozhodně nezobrazuje  :D

Som toho nazoru, ze v pripade zaciatocnika je nejake zlozite IDE dokonca kontraproduktivne - ved sam si napisal:
Nemusí to tak nutně být. Když to neopruzuje zbytečnostmi, a dá se to bez učení hned začít používat jako editor tak proč ne. Už několikrát mi highlight chyby s vysvětlením rychle pomohl. Zbytek ignoruju, i když je to overkill.

Pokud se nechceš programováním živit, tak se na Javu vykašli. Python je OK, ale já bych ti poradil, aby ses naučil rovnou nějaký funkcionální jazyk, dříve než získáš OOP návyky.

Zatím stavím na dávných návycích z Pascalu ze školy a vycházím z toho co lze realně alespoň potenciálně využít v práci. Proto Python jako základ, z funkcionálního programování by to bylo asi R-ko. Javu jsem zkusil proto, že máme v práci volnočasový kurz Javy pro idioty pod vedením zkušených developerů, takže na to nejsem sám. Není moc na výběr, takže proč to nevyzkoušet.

Uvidíme, třeba se mi podaří vetřít na nějaké Geek Girl Carrots a vyzkouším i něco jiného ;D

balki

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #13 kdy: 18. 08. 2017, 22:21:45 »
Na javu odporucam Netbeans.

Na python odporucam pyCharm.

Python je hrackarsky jazyk vhodny na rychle ubastlenie prototypu, alebo na proof of concept. Potom uz produkcne veci radim prepisat do serioznejsieho jazyka napriklad do javy, C#, alebo do ANSI C.

Honza

Re:Dobré IDE pro Python a Java (případně jaký další jazyk zvolit?)
« Odpověď #14 kdy: 18. 08. 2017, 22:27:14 »
Python je hrackarsky jazyk vhodny na rychle ubastlenie prototypu, alebo na proof of concept. Potom uz produkcne veci radim prepisat do serioznejsieho jazyka napriklad do javy, C#, alebo do ANSI C.
Já tedy také nejsem fanoušek Pythonu, ale přepsání takového programu do Javy nebo C# má být jakože posun vpřed?