IPv6 ease of use

lozak

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #120 kdy: 24. 08. 2017, 23:05:28 »
No právě že je.
Protože za jednu IP se schová teoreticky nanejvýš 65535 / rozumný počet portů = zařízení.
Mám 65535 zařízení, které si pošlou packet (což není ani na navázání TCP spojení) a končíme. A to jsem ještě gentlemansky neodečetl well known porty, které se jako zdrojové překvapivě nedají použít.

To, co tu je provozováno, je zbytečná onanie, IPv4 adres je skutečně dost.
Kolik je podle tebe těch nevyužitých adres, které jsou přerozdělit?


lozak

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #121 kdy: 24. 08. 2017, 23:10:05 »

Jo, takže když vidím, že ta síť je směrovaná, ale nemá bránu, tak to znamená co? Chytrá hlavo?

A schválně mi řekni, proč stará Blažková potřebuje mít v mobilu veřejnou adresu?
Nebo proč to potřebuje mít pekař Novák, který si tam jen čte novinky.cz, spamuje facebook a VELMI VESELE SKYPUJE.
Já to taky nepotřebuji.

Mimo to, jak říkám, adres je dost, jen nejsou využité.

Bavili jsme so o zařízeních, které mají neodpovídají na ping. Já řekl, že ani nemusí schválně neodpovídat na ping, že mohou být momentálNé vypnuté.

Když by měla Blažková veřejnou adresu, může si se sousedkou Vomáčkovou pokecat přes VoIP napřímo. Stejně tak pekař Novák. Když bude mít veřejnou IP, nemusí používat srajdy jako je Skype, může si zavolat napřímo.
Ono se málokrát stalo, že servery Skype byly nedostupné, že jo?

Lol Phirae

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #122 kdy: 24. 08. 2017, 23:12:27 »
nat zařízení si se stavovou informaci pro jednotlivé sessions dobře poradí  8)

Ano, určitě. A ISP si určitě výborně poradí s těmi petabajty logů ročně, které to bude generovat a které je ze zákona povinen uchovávat.

Milfaus

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #123 kdy: 24. 08. 2017, 23:14:45 »
Ani ten nejvíc dokurvený ISP s CGNATem necpe za jednu IP víc než 128 uživatelů. Hádej proč.

Tak to by ses divil, jak se to dá krásně dočuňit a co dělají některé CZ "Freenety" (ještě, že se nejmenují Free Internety...to by bylo matení zákazníka).

Já ovšem takové sado-maso praktiky nepodporuji a prskám, že se tu za jednu IP schová víc lidí, než kolik jich přijde na vystoupení Evy a Vaška! A že je to zbytečné.

Milfaus

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #124 kdy: 24. 08. 2017, 23:18:14 »
Když by měla Blažková veřejnou adresu, může si se sousedkou Vomáčkovou pokecat přes VoIP napřímo. Stejně tak pekař Novák. Když bude mít veřejnou IP, nemusí používat srajdy jako je Skype, může si zavolat napřímo.
Ono se málokrát stalo, že servery Skype byly nedostupné, že jo?

Ale veřejné adresy tu dávno jsou, IPv6 není nikomu zakázaná a stejně si ta Blažková raději pustí Skype.
Tak to mi tedy řekni proč?
Mohl bys zkusit argumentovat situací v ČR, ale není jen ČR a různé Blažkové, Blaszkové, Balszakové, TchinPingGuen, 행복한 i 祝福的 jedou na Skype nebo jejich lokální variantě nevyužívající SIP.


Lol Phirae

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #125 kdy: 24. 08. 2017, 23:19:14 »
Ani ten nejvíc dokurvený ISP s CGNATem necpe za jednu IP víc než 128 uživatelů. Hádej proč.

Tak to by ses divil, jak se to dá krásně dočuňit a co dělají některé CZ "Freenety" (ještě, že se nejmenují Free Internety...to by bylo matení zákazníka).

Dobrý, no. Já se nebavím vo Frantovi z garáže, co si se sousedama sežene /29 a začne budovat síť na přípojce od UPC, ale o ISP.

Jenda

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #126 kdy: 24. 08. 2017, 23:23:41 »
A kolik lidí z deseti tisíc leze někam jinam než na web, poštu a Skype/Viber/Blabla?

Ty máš asi v hlavě opravdu totální hovna.

Ten Skype je zrovna dobrý příklad - místo toho, aby to fungovalo P2P jako na začátku, se nejdřív začalo se supernody (a zneužíváním jejich kapacity), pak supernody dělal provozovatel a teď je to totálně centralizované.

A schválně mi řekni, proč stará Blažková potřebuje mít v mobilu veřejnou adresu?

Že by třeba pro to, aby mohla synchronizovat fotky a kontakty jinak než přes gůgle čmoud? Nebo prostě pro to, že odpadá spousta štvaní s NATem?

Milfaus

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #127 kdy: 24. 08. 2017, 23:27:48 »
Dobrý, no. Já se nebavím vo Frantovi z garáže, co si se sousedama sežene /29 a začne budovat síť na přípojce od UPC, ale o ISP.

U lokálních WIFInářů je to běžná praxe a protože mají klidně dva nebo tři tisíce lidí, řadí je to mezi ISP.
Že to je hnus a svinstvo, na tom se doufám shodneme.

Já, věřím, že by se veřejná IP adresa měla dostat na wanové rozhraní k tobě domů a NAT by měl být starostí tvojí a to včetně asi nejběžnější situace s vytáčením PPPoE. Tj. když chceš mít na netu RPI, tak si ho měj, prostě si vystrč požadovaný port a žij blaze a dlouho. Stávající situace, když tu je moře nepoužitých IP adres a na druhé straně přenatováno, je prostě špatně.

lozak

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #128 kdy: 24. 08. 2017, 23:28:05 »
Ale veřejné adresy tu dávno jsou, IPv6 není nikomu zakázaná a stejně si ta Blažková raději pustí Skype.
Tak to mi tedy řekni proč?

Protože Blažková nemá páru, že to jde jinak a líp a v tom je ten problém. Lidi si zvykli na omezení daná tím, že jsou za NATem.
Ale zkus přijít za starou Blažkovou až bude nasraná sedět u notebooku, protože bude mít zrovna Skype výpadek a ona si nepokecá s vnoučatama. Řekni ji, že si zavolá i bez Skypu a uvidíš ten zájem.

Milfaus

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #129 kdy: 24. 08. 2017, 23:35:33 »
Že by třeba pro to, aby mohla synchronizovat fotky a kontakty jinak než přes gůgle čmoud? Nebo prostě pro to, že odpadá spousta štvaní s NATem?

Jo, jenže to s IPv6 dělat dávno může, ale nedělá.
Čím to co?

Ten Skype je zrovna dobrý příklad - místo toho, aby to fungovalo P2P jako na začátku, se nejdřív začalo se supernody (a zneužíváním jejich kapacity), pak supernody dělal provozovatel a teď je to totálně centralizované.

A proč by to muselo být P2P?
Dřív se jel MSDOS a dnes se jede Windows, já se k MSDOS vracet nechci.
Dřív se chodilo pěšky, dnes se jezdí autem.
Lidem to nevadí, lidem to vyhovuje tak, jak to je - a to je to přitom zbytečně sprasené.

Lidi se nechtějí zabývat rozcházením pravidel na firewallu, aby se jim přes tu IPv6ku někdo dobouchal.
Lidi prostě chtějí otevřít program jedním stisknutím, druhým přetáhnout fotky a třetím se vrátit k předchozí činnosti.
Nezajímá je technické pozadí, nechtějí se v tom (vesměs) vrtat.

A blábolte si co chcete, realita je taková, že lidem stávající model dostačuje, nevyžaduje od nich žádné zásahy do firewallu, nemusí se zabývat technickými detaily, protože to řeší centrálně spravovaný server. Lidi jsou líný a klidně si tvrďte něco jinýho. Je mi to fuk.

Milfaus

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #130 kdy: 24. 08. 2017, 23:38:05 »
Ale zkus přijít za starou Blažkovou až bude nasraná sedět u notebooku, protože bude mít zrovna Skype výpadek a ona si nepokecá s vnoučatama. Řekni ji, že si zavolá i bez Skypu a uvidíš ten zájem.

Paní Blažková, musíte se přihlásit tady do té krabičky, povolit si pravidlo firewallu pro příchozí spojení a to musíte udělat úplně všude, protože jinak se Vám Máňa nedovolá, musíte to nastavit u všech, kde budete na návštěvě, protože jinak se vám Máňa nedovolá, no a když to zrovna nepůjde, tak RTFM Blažková!

Aha  ;D

lozak

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #131 kdy: 24. 08. 2017, 23:49:28 »
Jo, jenže to s IPv6 dělat dávno může, ale nedělá.
Čím to co?

Protože spousta providerů má v hlavě nasráno stejně jako ty a IPv6 nemá. To souvisí s tím, že autoři aplikací prdí na princip end2end a radši použijí nějaký server jako prostředníka.

lozak

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #132 kdy: 24. 08. 2017, 23:55:38 »
A proč by to muselo být P2P?
Dřív se jel MSDOS a dnes se jede Windows, já se k MSDOS vracet nechci.
Dřív se chodilo pěšky, dnes se jezdí autem.
Lidem to nevadí, lidem to vyhovuje tak, jak to je - a to je to přitom zbytečně sprasené.

Ne, to je blbý příklad. Lepší příklad je, že za války byl nedostatek potravin (paralela s nedostatkem IP adres) a tak se zavedl přídělový systém na lístky (paralela se sdílením adres a s masivním NATováním). A teď, když je možnost reformovat hospodářství a přídělový systém zrušit (paralela se zavedením IPv6) přijde nějaký blbeček a řekne, že reforma není potřeba, protože v sýpkách jde ještě vymést z podlahy pár zrníček (paralela s přerozdělováním nevyužitých adres).

Lidi se nechtějí zabývat rozcházením pravidel na firewallu, aby se jim přes tu IPv6ku někdo dobouchal.
Lidi prostě chtějí otevřít program jedním stisknutím, druhým přetáhnout fotky a třetím se vrátit k předchozí činnosti.
Nezajímá je technické pozadí, nechtějí se v tom (vesměs) vrtat.
Nic takového přece dělat nemusí. Vše může být plug-and-play i s IPv6.

lozak

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #133 kdy: 24. 08. 2017, 23:57:46 »
Paní Blažková, musíte se přihlásit tady do té krabičky, povolit si pravidlo firewallu pro příchozí spojení a to musíte udělat úplně všude, protože jinak se Vám Máňa nedovolá, musíte to nastavit u všech, kde budete na návštěvě, protože jinak se vám Máňa nedovolá, no a když to zrovna nepůjde, tak RTFM Blažková!

Aha  ;D

A NAT si snad Blažková taky musela nastavovat sama?

Milfaus

Re:IPv6 ease of use
« Odpověď #134 kdy: 24. 08. 2017, 23:58:48 »
Protože spousta providerů má v hlavě nasráno stejně jako ty a IPv6 nemá. To souvisí s tím, že autoři aplikací prdí na princip end2end a radši použijí nějaký server jako prostředníka.

Jo, jo, jo, a platí to pro celý svět viď  ;D

Houby, lidi neumí na firewallu nastavit ani prd a proto se ty služby nepoužívají, lidi by volali vývojáři té aplikace "a proč nám to nejde". Na mobilech to jde daleko snáz, tam je jen SW firewall a stejně se to nepoužívá, protože jak by se lojza připojil ne přes data, ale přes WIFI, byl by zase v háji, protože si neumí nastavit firewall.

Jen šílenci mohou věřit, že se vrátí situace z devadesátých let. Dneska je Internet masovka a ty lidi se o to nechtějí zajímat, chtějí konzumovat, nechtějí nic nastavovat, chtějí přednastavené zařízení a spustit to jedním tlačítkem.
Ale když myslíte...