A presne na to narazim. Misto nekolika centralnich FW se bude konfigurovat FW na kazdym koncaku. A protoze ipv6 pouziva ipsec, tak mu urcite nestaci jen ip/dns druhe strany. Kde mate klice, DH, protokoly atd.? Doted jsem nevidel, jak se to na (linux) koncaku konfiguruje, to jako by se parametry ipsecu vcetne phrase/certs musely ulozit v kazdym koncaku?
BTW, ipv6 ma v rfc "should" ohledne ipsecu...
Ne, nastaví se centrální FW, aby se sítě s daným prefixem viděly. Zbytek routování už je jenom na té úrovni, že jsou sítě spojený, jenom máš v takové síti dva (nebo několik) prefixů. V takto spojených sítích vidí každý každýho (proto je dobrý mít od ISP minimálně /65 a řešit subnet pro sdílený zdroje).
Šifrování je o modifikaci cestou, volba šifrovanýho protokolu je jistota (https, sshfs,...). A protokoly jsou snad standard.
Pokud je někde potřeba klíč k síti/mašině, tak se dá hodit koncákovi skriptem, pomocí rsync,... Nebo hodit klíče do balíčku, zaregistrovat si repo a je to.
A další možnost, na co se využívá VPN, je protunelování do domácí sítě. Ve standardu je navrženo nastavení domácí sítě s automatickým mechanismem, který tohle dovoluje automaticky. Připojíš se do sítě, pošleš automaticky info o IP adrese na domácí router, ten pak cokoliv pošle na tebe a odesílateli řekne, že máš dočasně jinou IP adresu... V pracxi jsem to ještě netestoval.