Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #90 kdy: 26. 07. 2017, 11:15:00 »
Když čtu tuhle diskusi, tak se zamýšlím jestli to označování neuráží dělníky (a to myslím zcela vážně).


,,,

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #91 kdy: 26. 07. 2017, 11:21:56 »
jedine realne a trochu komplikovanejsi algoritmy si vymyslim max ve svem volnem case pro zabavu......

co jsi vymyslel?

fakt je to o me? tak jako driv jsem byl soucasti demo sceny, par pomerne vtipnych gpu algoritmu jsem myslim spachal. taky jsem podepsanej pod komercne nejuspesnejsi ceskou hrou, kde jsem mel trochu kreativni roli, ne vylozene delnik. to ale jen naokraj, na blbou otazku blba odpoved ;-)
Jako respekt, nemam v tomhle tolik zkusenosti, jedna participace na prvnim Fiasku, dvakrat na Forever, par blbosti do ruznych game comp, ale vzdy jsem povazoval za tezsi "lepit" velke projekty s vyuzitim knihoven, kde si clovek potrebuje udrzet pomerne sirokej kontext, nez kdyz se babram v izolovanem algoritmu.

ferren

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #92 kdy: 26. 07. 2017, 12:10:46 »
jedine realne a trochu komplikovanejsi algoritmy si vymyslim max ve svem volnem case pro zabavu......

co jsi vymyslel?

fakt je to o me? tak jako driv jsem byl soucasti demo sceny, par pomerne vtipnych gpu algoritmu jsem myslim spachal. taky jsem podepsanej pod komercne nejuspesnejsi ceskou hrou, kde jsem mel trochu kreativni roli, ne vylozene delnik. to ale jen naokraj, na blbou otazku blba odpoved ;-)
Jako respekt, nemam v tomhle tolik zkusenosti, jedna participace na prvnim Fiasku, dvakrat na Forever, par blbosti do ruznych game comp, ale vzdy jsem povazoval za tezsi "lepit" velke projekty s vyuzitim knihoven, kde si clovek potrebuje udrzet pomerne sirokej kontext, nez kdyz se babram v izolovanem algoritmu.

programovani je cim dal jednodussi, je to jedna z branzi co aktivne pracuje na vlastni destrukci (zcela logicky a nevyhnutelne). ono ostatne, kod generujici dle slovniho zadani kod tu mozna bude nakonec driv nez robotizace nekterych delnickych profesi ;-)


Ivan Nový

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #93 kdy: 26. 07. 2017, 13:11:52 »
jedine realne a trochu komplikovanejsi algoritmy si vymyslim max ve svem volnem case pro zabavu......

co jsi vymyslel?

fakt je to o me? tak jako driv jsem byl soucasti demo sceny, par pomerne vtipnych gpu algoritmu jsem myslim spachal. taky jsem podepsanej pod komercne nejuspesnejsi ceskou hrou, kde jsem mel trochu kreativni roli, ne vylozene delnik. to ale jen naokraj, na blbou otazku blba odpoved ;-)
Jako respekt, nemam v tomhle tolik zkusenosti, jedna participace na prvnim Fiasku, dvakrat na Forever, par blbosti do ruznych game comp, ale vzdy jsem povazoval za tezsi "lepit" velke projekty s vyuzitim knihoven, kde si clovek potrebuje udrzet pomerne sirokej kontext, nez kdyz se babram v izolovanem algoritmu.

programovani je cim dal jednodussi, je to jedna z branzi co aktivne pracuje na vlastni destrukci (zcela logicky a nevyhnutelne). ono ostatne, kod generujici dle slovniho zadani kod tu mozna bude nakonec driv nez robotizace nekterych delnickych profesi ;-)
Zadávat požadavky slovně to bude pěkná fuška, to se neujme. Spíše se jednotlivé aplikace budou samy generovat na základě vznikajících dat a budou žít, dokud je někdo bude používat.

korporátník

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #94 kdy: 26. 07. 2017, 13:12:11 »
ale vzdy jsem povazoval za tezsi "lepit" velke projekty s vyuzitim knihoven, kde si clovek potrebuje udrzet pomerne sirokej kontext, nez kdyz se babram v izolovanem algoritmu.

+1

Algoritmy jsou v tomhle jednodušší. Ale dnešní velké systémy už jen tak někdo nedá. Proto v korporacích většina SW vůbec nefunguje. Není to tak jednoduché jako stokrát zrychlit něco malinkého.


JS

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #95 kdy: 26. 07. 2017, 14:00:06 »
Ta otazka mi trochu pripomnela tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=BKorP55Aqvg

Ctyri lide z toho videa nejspis povazuji toho pateho z nich jen za delnika. Ale objektivne?

Z meho pohledu si programatori temito otazkami zbytecne skodi. A nedavaji si dostatecny kredit za odvedenou praci. Chapu to - chteji byt uprimni - ale bohuzel si tim taky skodi.

Ivan Nový

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #96 kdy: 26. 07. 2017, 14:11:34 »
Ta otazka mi trochu pripomnela tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=BKorP55Aqvg

Ctyri lide z toho videa nejspis povazuji toho pateho z nich jen za delnika. Ale objektivne?

Z meho pohledu si programatori temito otazkami zbytecne skodi. A nedavaji si dostatecny kredit za odvedenou praci. Chapu to - chteji byt uprimni - ale bohuzel si tim taky skodi.

Celý problém dělník je/není je umělý a falešný, vychází ze škodlivé marxistické ideologie. Přínos každého je měřen ziskem, který jeho práce přinese. A reálnou mírou zisku je pouze trh. Ovšem tržní realizace některých prací může mít zpoždění i desítky let.


JS

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #97 kdy: 26. 07. 2017, 16:41:43 »
Přínos každého je měřen ziskem, který jeho práce přinese. A reálnou mírou zisku je pouze trh.

To by me zajimalo, kolik ten tvuj trh plati za trollovani v diskusi. :-)

UF

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #98 kdy: 26. 07. 2017, 16:43:34 »
Celý problém dělník je/není je umělý a falešný, vychází ze škodlivé marxistické ideologie. Přínos každého je měřen ziskem, který jeho práce přinese. A reálnou mírou zisku je pouze trh. Ovšem tržní realizace některých prací může mít zpoždění i desítky let.
jen si piskej fasisto - spojenci jdou najisto!

TRLL

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #99 kdy: 26. 07. 2017, 17:28:15 »
Přínos každého je měřen ziskem, který jeho práce přinese. A reálnou mírou zisku je pouze trh.
To by me zajimalo, kolik ten tvuj trh plati za trollovani v diskusi. :-)
Podla toho akym prinosom jeho trollovanie je. Ved to tam napisal.

v

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #100 kdy: 26. 07. 2017, 17:43:13 »
kompilator proceduralniho jazyka do bytecode a interpret toho bytecode. pro  8-bit cpu
Takže další tokenizovaný BASIC? :)
No, syntax se da asi porovnat s nejakym tim BASICem z konce osmdesatek, ale opravdu se jedna o preklad do bytekodu, koneckoncu, WHILE, REPEAT..UNTIL i IF..THEN..ELSE se preklada na nejakou sekvenci instrukci <vyhodnot vyraz>, BRANCH-TRUE a JUMP.
Psani runtime knihovny je docela pohoda, hodne mensich, izolovanych uloh, na druhou stranu pri psani tokenizotaru a generatoru syntax stromu nadavam jak starej pirat.
Cilovy CPU neni zrovna skvelej na indexovani pameti, implementace stackframu procedury tak nejak smrdela, jak vykonem tak designem,  toz jsem prisel s tim, ze lokalni promenne jsou staticky v pameti (respektive numericke promenne a heap reference na slozene promenne)  a pri vstupu do procedury jdou kopie hodnot vsechny na heap a pri navratu zpet se prekopiruji zpet. Jaky jsem to genius. Pak o mesic pozdeji neco hledam, a ejhle, tohle reseni samozrejme uz nekdy v sedmdesatkach pouzili pri psani LISPu nebo ceho, kde meli uplne stejne problemy. A porad si nejsem jisty, jestli jsem prece jen nemel napsat uplne klasickej stackframe.
Brecel jsem radosti pri psani jadra matematickych rutin.
Vubec nevim co si pocit s DATA statementem. Vypada to jako prezitej koncept, ale da se na to divat jako na konstantni a anonymni zaznamy (records). Mozna bych mel implementovat spis rovnou zaznamy ? Nebo oboje ? Decisions, decisions.
Chci first class funkce. Ale mozna by stacily jen pointry na funkce ? Ale to se mi nelibi, spousta problemu s predavanim a vyzvedavanim parametru a navratovych hodnot ze zasobniku. Kdyz se to bude kontrolovat, tak proc uz nemit hlavicku procedury pred jejim kodem ? A kdy vlastne budu ze foo() == goo() ?
jo, asi mi to taky vydrzi na celou petiletku :D   
v jakém jazyce implementujete? popř. jakými technologiemi/nástroji

Cilovej CPU je Z80, compiler je v Ruby. Vlastne se na tom Ruby ucim, zivi mne, stejne jako vetsinu korporatnich lopat, Java.
to není zrovna cutting edge, ale možná to ani není špatně

Radovan.

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #101 kdy: 26. 07. 2017, 18:55:45 »
kod generujici dle slovniho zadani kod tu mozna bude nakonec driv nez ...
Je nebo není podle tebe COBOL dostatečně slovní zadání? Já bych řekl že jeho autorka v tom měla dost jasno ;D

Brecel jsem radosti pri psani jadra matematickych rutin.
Vubec nevim co si pocit s DATA statementem. Vypada to jako prezitej koncept, ale da se na to divat jako na konstantni a anonymni zaznamy (records).
Matematické rutiny Bill Gates koupil od kamaráda. Sám nedokázal udělat správně ani vyplňování plochy barvou. Naštěstí ty nejdůležitější věci naprogramoval Paul Allen, který to opravdu uměl.

DATA v BASICu nebo DATA ve FORTRANu? To je dost podstatný rozdíl! A co takhle data nekopírovat někam ale použít ukazatel na ně? Plus dynamická správa paměti... Koukni se od jedenácté minuty: https://www.youtube.com/watch?v=sFAsp3Ys0Xo (Koukni se na celé video, ať máš víc inspirace. Dex si s tím programem dal opravdu hodně práce... http://dexovo.cz/tag/basic)

Z80 má dvě sady registrů. Jednu můžeš použít třeba pro předávání parametrů funkcí. Víc než sedm jich budeš potřebovat opravdu výjimečně. Mimochodem, když jsem zjistil jak se v tom FORTRANu (velkými písmeny je <F77) předávají ukazatele na funkce, pochopil jsem že C opravdu není odvozené z Algolu!

LISP: http://kuna4.mk.cvut.cz/36jui/PomstaNerdu.html Co dodat.

Pětiletku naprosto chápu. Já už šestým rokem vymýšlím vlastní počítač, malý stroj s bubnovou pamětí zhruba na úrovni roku 1960, složený z tranzistorových mikromodulů. Stylem že zhruba jednou za čtvrt roku se k tomu na týden až dva vrátím. Už mám většinu procesoru ;D

Kdybys to chtěl probrat s odborníky, tak 14.10 na Smíchově: http://www.bytefest.org/

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #102 kdy: 26. 07. 2017, 19:55:14 »
Tuxiku a kolik jsi toho naprogramoval (naposledy v diskusi si pamatuji, ze jsi resil problemy jako admin :-D), ze mas pocit, ze jsi expert na to jak se ma a nema programovat :)
Že se tím neživím neznamená, že o tom nic nevím. Programuju pro zábavu už bez mála 30 let. Tragédií dnešního programování je to, že čitelnost kódu je upřednostňována před vším, včetně funkčnosti a nakonec to stejně čitelný není, vysvětlím dále...
Za druhe, ten problem co se tu snazis navodit, ve skutecnosti neexistuje. Pouzije programator 30 knihoven ? No a ? Od toho ty knihovny jsou, od toho ma vetsina jazyku dobre vyresene verzovani + packagovani tech knihoven. Navic u spousty jazykovych ekosystemu je vetsina (ci alespon znacna cast) open source, takze v pripade problemu se do knihovny muzu podivat, opravit a poslat PR. A nemusim znovu vynalezat kolo.
Ten problém existuje přesně tak, jak jsem ho popsal dříve - v těch 30 knihovnách je totiž zcela běžně spousta věcí zdvojená, ztrojená... a typická opice používá pokaždé jiný postup pro stále stejné operace podle toho, v jaké části zrovna co opsala ze Stack Overflow a většinou sama netuší, proč a jak to vlastně funguje. To zároveň značně znepřehledňuje kód, obzvlášť v případě, že polovina knihoven je z pochybných zdrojů a každá má jiný, nebo žádný, naming konvence.
Nevidim jediny duvod, proc bych si mel znovu a znovu programovat napr. connection pooling do DB (knihovna), REST framework (dalsi knihovna), validaci komponent (ditto), databazovy driver (zase knihovna), messaging knihovnu (knihovna!).
Pokud víš co děláš a víš, že jsou ty knihovny kvalitní, klidně.
Naopak snaha o to se frameworkum a knihovnam vyhnout je typickym projevem ala NIH a vetsinou vede ke kodu, ktery se psal vecnost a stejne nefunguje (nebo nefunguje dobre). A misto zamereni se na problem, ktery realne je potreba resit, programator znovuobjevuje kolo... A s tou efektivitou, mozna bys byl prekvapeny v kolika pripadech tyhle snahy o nepouziti frameworku / knihovny, ktere jsem zazil, ve skutecnosti efektivitu snizily. A samozrejme, jsou knihovny horsi, lepsi, ale o tom to neni.
Pro konkrétní úlohu může mít konkrétní FW význam, ale problém je v tom, že mladí už se ani neučí "čistý jakzyk" pod tím FW a rovnou všechno dělají jen v tom jednom vybraném a to nezávisle na tom, k čemu je určen. Potom to vypadá dost podobně, jako snaha se za každou cenu FW a knihovnám vyhýbat.
Naopak, pouziti standardnich knihoven a nejakeho frameworku, prinasi velke moznostvi vyhod. Neni nutne psat uz napsane, kod je snadneji pochopitelny (srovnej ucici krivku novacka na projektu s Spring vs vlastni framework), vetsinou je framework komplexni (vs vlastni reseni, psane na mimru, nerozsiritelne bez velkeho vyvoje) a mohl bych pokracovat dale a dale.
Důležité je to použití STANDARDNÍCH knihoven. Učící křivku nemá cenu srovnávat. Za prvé, je to individuální, za druhé to záleží na použití FW. Pokud ho někdo přiohne na něco, na co se nehodí, výsledek je stejný.
Ale ty to stejne nepochopis, protoze dokud si tuhle praci nevyzkousis
Ne, děkuji. Programování jako zaměstnání mě přestalo zajímat už dávno. Stačí, že se občas musím hrabat v cizím kódu. Kapitola sama pro sebe je potom diskuze s opičákama, kteří pro nás něco dělají. Nejdřív pohoda, není problém, všechno umíme, v zápětí ukáží absolutní nekompetenci při práci s databází - většinou je nacpeme do Oracle a polovina z těch, co tvrdí, že to není problém, tak se to pak za chodu učí a ještě navíc blbě. A nedej bože, když mají komunikovat se SAPem. Napřed není problém, potom trvají na komunikaci pomocí různých exportů a importů a posledně se dožadovali na úplnou kravinu nákupu connectoru za půl mega. Ten jsem jim napsal za den.

jpu

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #103 kdy: 26. 07. 2017, 21:15:56 »
kokos riesite tu uplne picoviny a honite si ego. pri vasom mysleni by sme este asi pisali do kamena. toto sa vidi fakt len na roote.

O.

Re:Proč se o programátorech říká, že jsou to moděrní dělníci?
« Odpověď #104 kdy: 26. 07. 2017, 22:17:21 »
jedine realne a trochu komplikovanejsi algoritmy si vymyslim max ve svem volnem case pro zabavu......

co jsi vymyslel?

fakt je to o me? tak jako driv jsem byl soucasti demo sceny, par pomerne vtipnych gpu algoritmu jsem myslim spachal. taky jsem podepsanej pod komercne nejuspesnejsi ceskou hrou, kde jsem mel trochu kreativni roli, ne vylozene delnik. to ale jen naokraj, na blbou otazku blba odpoved ;-)
Jako respekt, nemam v tomhle tolik zkusenosti, jedna participace na prvnim Fiasku, dvakrat na Forever, par blbosti do ruznych game comp, ale vzdy jsem povazoval za tezsi "lepit" velke projekty s vyuzitim knihoven, kde si clovek potrebuje udrzet pomerne sirokej kontext, nez kdyz se babram v izolovanem algoritmu.

programovani je cim dal jednodussi, je to jedna z branzi co aktivne pracuje na vlastni destrukci (zcela logicky a nevyhnutelne). ono ostatne, kod generujici dle slovniho zadani kod tu mozna bude nakonec driv nez robotizace nekterych delnickych profesi ;-)
Zadávat požadavky slovně to bude pěkná fuška, to se neujme. Spíše se jednotlivé aplikace budou samy generovat na základě vznikajících dat a budou žít, dokud je někdo bude používat.


Jakym zpusobem se budou generovat? Muzes to nejak blize popsat? Nebo dat nejaky priklad?