Obor aplikovaná informatika na STU FEI

Bubo

Re:VŠ Blava
« Odpověď #30 kdy: 21. 06. 2017, 11:11:28 »
 A Praha několik měsíců po větších povodních...


Ok, nezisťoval som si, ktoré hlavné mestá v EU nemajú metro, vychádzal som z údaja, ktorý mi utkvel v hlave. Lenže ja už ťahám 60-ku, takže so spomienkami je niekedy problém.
Na druhej strane práve ten fakt, že Praha nielen neustále vo výstavbe metra pokračuje, ale dokonca zvládla aj takú nepriaznivú okolnosť ako bola povodeň, čo v konečnom dôsledku bolo skoro rovnaké ako linku A znova postaviť. Práve toto znamená, že česi sú na svoje hlavné mesto hrdí, že výstabu podporujú.
Naproti tomu obyvatelia slovakistanu svoje hlavné mesto nenávidia a predstava, že by sa malo čokoľvek zlepšiť je pre nich najhoršou nočnou morou. S tým presne súvisí aj neustále šírený názor, že Bratislava je na metro nevhodná alebo malá, alebo čokoľvek iné.
Sám súčasný súdruh premiér presne pozná tieto nálady  a kedykoľvek otŕča svoju papuľu niekde inde ako v Ba, začína vetou:"Som veľmi rád, že som medzi normálnymi ľuďmi". (znamená v Ba sú nenormálni)
Nakoniec mi nedá napísať, nie - nie som rodený Bratislavčan, ale v Ba som prežil 35 rokov, od svojich 15. Na 50-te narodeniny som sa definitívne rozhodol na Ba a slovakistan zabudnúť. Jednoducho mi došlo, že nemá zmysel ísť proti prúdu, našťastie železná opona už dávno neexistuje a existujú miesta, kde je život trochu iný.


balki

Re:VŠ Blava
« Odpověď #31 kdy: 21. 06. 2017, 11:13:00 »
Tebou uvedene veci by sa dali najst aj v inom meste, napr. Trnava. Samozrejme nie vsetko. Ale otazka znie, ako casto navstevujes operu, galerie, divadlo, oproti tomu, ako casto vyuzivas mestsku dopravu popripade cestu, ked ides autom? Denno-denne jazdim po rozbitych cestach, moje nove auto musi mat radost. Kazdy den parkujem. Radsej ozeliem niektore tebou menovane aktivity za lepsiu a pohodlnejsiu cestu. Ono taka vymena capov a tlmicov nie je lacna zalezitost :)

Skus menej pouzivat auto. Ja som tak za 30 az 40 minut v robote aj bez neho a usetrim.  Rozne vymenovane institucie navstevujem casto ako aj nevymenovane, plavarne, hradzu atd.

qwe

Re:VŠ Blava
« Odpověď #32 kdy: 21. 06. 2017, 12:13:48 »
Tebou uvedene veci by sa dali najst aj v inom meste, napr. Trnava. Samozrejme nie vsetko. Ale otazka znie, ako casto navstevujes operu, galerie, divadlo, oproti tomu, ako casto vyuzivas mestsku dopravu popripade cestu, ked ides autom? Denno-denne jazdim po rozbitych cestach, moje nove auto musi mat radost. Kazdy den parkujem. Radsej ozeliem niektore tebou menovane aktivity za lepsiu a pohodlnejsiu cestu. Ono taka vymena capov a tlmicov nie je lacna zalezitost :)

cesty nie su nieco cim by sa BA mohla chvalit, ale ked to porovnas s inymi mestami, je to podla teba tak diametralne odlisne ze BA je taka zla zla zla.....
nedotiahnuta MHD? ok nie je to idelane ale da sa tu existovat, skusal si niekedy MHD v niektorych inych krajskych mestach? u niektorych by sa s troskou prehanania dalo hovorit o neexistujucej MHD

vsetky veci na ktore nadavas su v rovnakom ak nie horsom stave v ostatnych SK mestach (urcite budu aj vynimky) tak stale nerozumieme preco ked to nefunguje v BA tak je to kvoli domacim a ked to nefunguje v meste odkial pochadzas, alebo kam sa chces prestahovat z BA, tak by to malo byt OK.

jpu

Re:VŠ Blava
« Odpověď #33 kdy: 21. 06. 2017, 12:27:14 »
ja nevravim, ze cesty v inych mestach su fajn, ale v BA je to dost katastrofa. Neviem ci by si nasiel kilometer bez nejakych zavad. Nakolko je BA hlavne mesto, tak je tu aj najvacsia MHD, cize ine mesta nebudu mat taku siet (bolo by trosku nefer porovnavat MHD v takej Trnave a BA), ale mozem to porovnat s takym Brnom, ktore je +/- rozlohou a obyvatelmi podobne BA, a tam je ta MHD na uplne inej urovni. Stale si nepochopil jednu vec. Ked by sa firmy a praca viac decentralizovali a nie sa vsetko pchalo do BA, tak by som kludne ostal aj v rodnom meste, kde napr. MHD nemame, lebo je to male mesto. Inac to by odlahcilo BA od dopravnych spiciek a mozno by aj nalada ludi bola lepsia - stat v zapche nie je tiez 2x prijemne. Zopakujem to, v BA ma drzi len praca, a beriem to ako docasnu stanicu :).

Citace
Ja som tak za 30 az 40 minut v robote aj bez neho a usetrim.
aj ja by som bol mestkou za taky cas v praci, ale casto v zime sa to dokaze natiahnut aj na hodinu, ked mestska meska alebo vobec nejde. to mas za den 1-1.5h minutu len na cestovanie. autom to mam dokopy tam+spat za 25min, vyhodou je, ze hned idem na obchvat. peniaze urcite tym neusetrim, ale usetrim cas, ktory je vzacnejsi, a mozem ho vyuzit inac.

balki

Re:VŠ Blava
« Odpověď #34 kdy: 21. 06. 2017, 12:49:25 »
Citace
Ja som tak za 30 az 40 minut v robote aj bez neho a usetrim.
aj ja by som bol mestkou za taky cas v praci, ale casto v zime sa to dokaze natiahnut aj na hodinu, ked mestska meska alebo vobec nejde. to mas za den 1-1.5h minutu len na cestovanie. autom to mam dokopy tam+spat za 25min, vyhodou je, ze hned idem na obchvat. peniaze urcite tym neusetrim, ale usetrim cas, ktory je vzacnejsi, a mozem ho vyuzit inac.

A potom, ze nie je kde zaparkovat ;)  No co uz, slovensko  je stale v tomto pozadu a preferuje sa automobilizmus.
K rozbitym cestam - Bratislava ma na cesty dost obmedzeny rozpocet, dane platia ludia s trvalym pobytom, cesty pouzivaju vsetci :-/. Bratislavcanom sa treba podakovat, ze tu nie je totalny emental.  https://www.cas.sk/clanok/553025/ziju-tu-jazdia-po-cestach-vyuzivaju-mhd-no-mesto-z-nich-prijem-nema-v-bratislave-je-takmer-40-cezpolnych/
 


jpu

Re:VŠ Blava
« Odpověď #35 kdy: 21. 06. 2017, 13:24:33 »
Citace
A potom, ze nie je kde zaparkovat   No co uz, slovensko  je stale v tomto pozadu a preferuje sa automobilizmus.
vravim, keby je lepsie rozvinuta MHD, tak nie je problem. v takom New Yorku by som z Brooklynu na Manhattan autom nesiel, pretoze metrom to trva okolo pol hodiny a autom mozno aj 1h .problem s parkovanim suvisi aj s developermi, ktori nedokazu zabezpecit parkovanie a stavaju len nove bytovky.

a ti cezpolni tu ziju zo vzduchu? nenakupuju pohonne hmoty, nenakupuju potraviny, nenakupuju listky na mhd? vsak z toho vsetkeho ma prijem mesto. Ked uz tak, mesto by malo zvysit najomne pre firmy, ktore zamestnavaju tychto ludi. Nemaju sa vsetci zamestnavatelia pchat do BA.

balki

Re:VŠ Blava
« Odpověď #36 kdy: 21. 06. 2017, 13:52:05 »
Citace
A potom, ze nie je kde zaparkovat   No co uz, slovensko  je stale v tomto pozadu a preferuje sa automobilizmus.
vravim, keby je lepsie rozvinuta MHD, tak nie je problem. v takom New Yorku by som z Brooklynu na Manhattan autom nesiel, pretoze metrom to trva okolo pol hodiny a autom mozno aj 1h .problem s parkovanim suvisi aj s developermi, ktori nedokazu zabezpecit parkovanie a stavaju len nove bytovky.

a ti cezpolni tu ziju zo vzduchu? nenakupuju pohonne hmoty, nenakupuju potraviny, nenakupuju listky na mhd? vsak z toho vsetkeho ma prijem mesto. Ked uz tak, mesto by malo zvysit najomne pre firmy, ktore zamestnavaju tychto ludi. Nemaju sa vsetci zamestnavatelia pchat do BA.

Listky tvoria len zanedbatelnu cast rozpoctu mhd, ak by mali zohladnit poplatok pre cezpolnych boli by ovela drahsie, pohonne hmoty idu rovno do statneho rozpoctu, v obchodnych centrach je najviac pracujucich cezpolnych, z ich podielovych dani nejde nic do mestskej kasy. Najomne v obchodnych centrach nevybera mesto, ale vlastnicinehnutelnosti.  Dan z nehnutelnosti je smiesnych max 5 eur za meter stvorcovy.

Vsetko je to dosledkom nedostatocneho zakona o hlavnom meste, kedy si firmy a cezpolni robia z bratislavy eldorado a neprispievaju na infrastrukturu.

jpu

Re:VŠ Blava
« Odpověď #37 kdy: 21. 06. 2017, 13:59:09 »
no ale logika nepusti. ked tu nebude tolko ludi, nebude tu tolko obchodov, pump, ktore platia za najom pozemku, tym padom menej sa vyberie. dalej platia tu smeti, pokial teda nebyvaju v podnajme u takeho cloveka, ktory nenahlasi pocet osob v byte, ale to je uz vina prenajimatela. ale samozrejme, nie su to velke peniaze. Okrem toho, neviem ake velke su dane, zavisi to od m2 bytu.

balki

Re:VŠ Blava
« Odpověď #38 kdy: 21. 06. 2017, 14:02:04 »
no ale logika nepusti. ked tu nebude tolko ludi, nebude tu tolko obchodov, pump, ktore platia za najom pozemku, tym padom menej sa vyberie. dalej platia tu smeti, pokial teda nebyvaju v podnajme u takeho cloveka, ktory nenahlasi pocet osob v byte, ale to je uz vina prenajimatela. ale samozrejme, nie su to velke peniaze. Okrem toho, neviem ake velke su dane, zavisi to od m2 bytu.

Ak by tu nebolo tolko ludi, bolo by mesto mensie a nebolo by potrebnej tolko infrastruktury a gentrifikacia mesta by nedosahovala dnesnej urovne. (T.j. aj financne menej vyhodne ale potrebne profesie by tu mohli nadalej byvat).

Cek

Re:VŠ Blava
« Odpověď #39 kdy: 21. 06. 2017, 14:22:57 »
no ale logika nepusti. ked tu nebude tolko ludi, nebude tu tolko obchodov, pump, ktore platia za najom pozemku, tym padom menej sa vyberie. dalej platia tu smeti, pokial teda nebyvaju v podnajme u takeho cloveka, ktory nenahlasi pocet osob v byte, ale to je uz vina prenajimatela. ale samozrejme, nie su to velke peniaze. Okrem toho, neviem ake velke su dane, zavisi to od m2 bytu.

Ak by tu nebolo tolko ludi, bolo by mesto mensie a nebolo by potrebnej tolko infrastruktury a gentrifikacia mesta by nedosahovala dnesnej urovne. (T.j. aj financne menej vyhodne ale potrebne profesie by tu mohli nadalej byvat).

A 40% lidi  z tech mene vyhodnych profesi by nemelo co delat, ze? :))) Nebo myslite, ze sluzby by nadale mely fungovat ve stejnem rozsahu i kdyby tam bylo o 40% lidi min? Ty kecy o tom, jak chudacek mesto na ty lidi doplaci, mi akorat lezou krkem. Pokud tam bydli, vetsina jejich prijmu zustava v tom meste, at uz se rozptyluje mezi dane/sluzby/bydleni/whatever jakkoliv. Kdyz ty lidi jenom tak uberes, cela ekonomika mesta se totalne rozpadne.

Prime dane jsou jenom minimalni prispevek k ekonomice mesta a pokud to mesto neni schopne z nich ty penize dostat jinak neprimo, tak je proste neschopne.

balki

Re:VŠ Blava
« Odpověď #40 kdy: 21. 06. 2017, 14:33:52 »
no ale logika nepusti. ked tu nebude tolko ludi, nebude tu tolko obchodov, pump, ktore platia za najom pozemku, tym padom menej sa vyberie. dalej platia tu smeti, pokial teda nebyvaju v podnajme u takeho cloveka, ktory nenahlasi pocet osob v byte, ale to je uz vina prenajimatela. ale samozrejme, nie su to velke peniaze. Okrem toho, neviem ake velke su dane, zavisi to od m2 bytu.

Ak by tu nebolo tolko ludi, bolo by mesto mensie a nebolo by potrebnej tolko infrastruktury a gentrifikacia mesta by nedosahovala dnesnej urovne. (T.j. aj financne menej vyhodne ale potrebne profesie by tu mohli nadalej byvat).

A 40% lidi  z tech mene vyhodnych profesi by nemelo co delat, ze? :))) Nebo myslite, ze sluzby by nadale mely fungovat ve stejnem rozsahu i kdyby tam bylo o 40% lidi min? Ty kecy o tom, jak chudacek mesto na ty lidi doplaci, mi akorat lezou krkem. Pokud tam bydli, vetsina jejich prijmu zustava v tom meste, at uz se rozptyluje mezi dane/sluzby/bydleni/whatever jakkoliv. Kdyz ty lidi jenom tak uberes, cela ekonomika mesta se totalne rozpadne.

Prime dane jsou jenom minimalni prispevek k ekonomice mesta a pokud to mesto neni schopne z nich ty penize dostat jinak neprimo, tak je proste neschopne.

Napriklad, v Bratislave mame akutny nedostatok ucitelov. Ucitelia maju aj rodiny. 3 izbovy byt stoji 120 000 az 140 000 eur. Ceny stupaju este stale. Tak tu nemozu byvat.  Tak isto ani stavebni robotnici, ti sem chodia na tyzdnovky a pachaju kriminalitu. Zdravotne sestry, vseobecni lekari, vodici mhd, kulturni pracovnici...   Bratislava je jedna z najhorsich ukazok gentrifiakcie a draveho kapitalizmu mafianskeho stylu. S tym suvisi aj mafiansky urbanizmus a nicenie ducha mesta.

Cek

Re:VŠ Blava
« Odpověď #41 kdy: 21. 06. 2017, 16:05:10 »
no ale logika nepusti. ked tu nebude tolko ludi, nebude tu tolko obchodov, pump, ktore platia za najom pozemku, tym padom menej sa vyberie. dalej platia tu smeti, pokial teda nebyvaju v podnajme u takeho cloveka, ktory nenahlasi pocet osob v byte, ale to je uz vina prenajimatela. ale samozrejme, nie su to velke peniaze. Okrem toho, neviem ake velke su dane, zavisi to od m2 bytu.

Ak by tu nebolo tolko ludi, bolo by mesto mensie a nebolo by potrebnej tolko infrastruktury a gentrifikacia mesta by nedosahovala dnesnej urovne. (T.j. aj financne menej vyhodne ale potrebne profesie by tu mohli nadalej byvat).

A 40% lidi  z tech mene vyhodnych profesi by nemelo co delat, ze? :))) Nebo myslite, ze sluzby by nadale mely fungovat ve stejnem rozsahu i kdyby tam bylo o 40% lidi min? Ty kecy o tom, jak chudacek mesto na ty lidi doplaci, mi akorat lezou krkem. Pokud tam bydli, vetsina jejich prijmu zustava v tom meste, at uz se rozptyluje mezi dane/sluzby/bydleni/whatever jakkoliv. Kdyz ty lidi jenom tak uberes, cela ekonomika mesta se totalne rozpadne.

Prime dane jsou jenom minimalni prispevek k ekonomice mesta a pokud to mesto neni schopne z nich ty penize dostat jinak neprimo, tak je proste neschopne.

Napriklad, v Bratislave mame akutny nedostatok ucitelov. Ucitelia maju aj rodiny. 3 izbovy byt stoji 120 000 az 140 000 eur. Ceny stupaju este stale. Tak tu nemozu byvat.  Tak isto ani stavebni robotnici, ti sem chodia na tyzdnovky a pachaju kriminalitu. Zdravotne sestry, vseobecni lekari, vodici mhd, kulturni pracovnici...   Bratislava je jedna z najhorsich ukazok gentrifiakcie a draveho kapitalizmu mafianskeho stylu. S tym suvisi aj mafiansky urbanizmus a nicenie ducha mesta.

No vidis, ja ted hledam bydleni v Praze, a sehnat slusny 2+kk v Praze pod 3 miliony(cca 115k Euro) je skoro zazrak, tak si z toho nic nedelej....
Stavebni delnici te kriminality krome toho, ze se nekde ozerou, moc neudelaji, protoze musej MAKAT, mel by ses bat spis tech, co nepracujou. Navic ti stavej ty nove byty, ktere zpusobuji, ze ceny rostou prece jenom pomaleji nez kdyby se nestavelo vubec.

Jinak, chtel bys zabranit "mafianske urbanizaci", takze naklast novym stavbam mnohem vic veci do cesty, jako tady v Praze? To je super vec, to urcite snizi ceny bytu, zejo? :-D V Praze to bohuzel udelali a je to jeden z duvodu, ze se na ty ceny neda koukat. Kdyz priprava projektu trva 5 let pred prvnim kopnutim, opravdu se toho moc nepostavi.

Proste mi to pripada, ze Ty uz jsi v Blave, tak bys to kolem ohradil a nikoho dalsiho tam nepoustel, protoze Ti to ubira z te Tvoji krasne pohody, a navic bys vsechno super zorganizoval tak, ze by se nic nestavelo ale vsechno by bylo najednou levnejsi. Musis misto toho proste pockat az lidem ty prachy na jeste drazsi byty dojdou ;-)

BTW chudeho vseobecneho lekare s aspon jednou atestaci jsem opravdu jeste nepotkal.....

Sklicko

Re:VŠ Blava
« Odpověď #42 kdy: 21. 06. 2017, 16:17:36 »
Je podľa vas dobrý odbor aplikovaná informatika na STU FEI ? ake mate skusenosti s tymto odborom,školou

Synovec si bol pozriet skolu v BA a Brne a rozhodol sa pre Brno. Na VS v BA(informatika) by ho prijali aj bez prijimaciek. O Bratislave nieco objektivne napisat, to je tazke ak tu pracujes a zijes. Urob si dojem o BA, ked prides vlakom na Hlavnu "Štanicu", to je hrozna hanba. Dalej radsej nebudem pisat.

snuff

Re:VŠ Blava
« Odpověď #43 kdy: 21. 06. 2017, 19:17:28 »
Napriklad, v Bratislave mame akutny nedostatok ucitelov. Ucitelia maju aj rodiny. 3 izbovy byt stoji 120 000 az 140 000 eur.

Neviem teda, kedy si naposledy kupoval byt v BA, ale na slusny 3izbak  si priprav tak 180  tisic minimalne..
Inak co sa tyka BA, suhlasim ja som tu tiez len kvoli praci. Na nehnutelnostiach sa da tiez celkom pekne zarobit , co by clovek v mensom meste setril niekolko rokov..Takze treba si zobrat z BA to co dava a ked je clovek zabezpeceny ist inde..Bratislava je fakt skarede mesto ..Aspon ze je tu vela bab a roboty  ;D

balki

Re:VŠ Blava
« Odpověď #44 kdy: 21. 06. 2017, 21:34:53 »
Napriklad, v Bratislave mame akutny nedostatok ucitelov. Ucitelia maju aj rodiny. 3 izbovy byt stoji 120 000 az 140 000 eur.

Neviem teda, kedy si naposledy kupoval byt v BA, ale na slusny 3izbak  si priprav tak 180  tisic minimalne..
Inak co sa tyka BA, suhlasim ja som tu tiez len kvoli praci. Na nehnutelnostiach sa da tiez celkom pekne zarobit , co by clovek v mensom meste setril niekolko rokov..Takze treba si zobrat z BA to co dava a ked je clovek zabezpeceny ist inde..Bratislava je fakt skarede mesto ..Aspon ze je tu vela bab a roboty  ;D

No a preco je to tu potom take napicu, ze? Sami si to robite :P