Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #105 kdy: 21. 06. 2017, 20:01:47 »
Tak něco z toho předveď a jenom o tom nemluv. Když to bude fungovat a dávat smysl, pak to/tě možná ostatní vezmou vážně. Zatím to spíš vypadá, že si jenom rád povídáš.
Tak třeba já jsem něco takového zkoušel. Samozřejmě to nijak nedopadlo, páč čas, ale hrál jsem si hezky a dlouho. Měl jsem, nebo možná ještě mám podobnou vizi.

Možná jste na něj zbytečně agresivní, nezdá se vám? To, že to chce probrat na fóru, tak od čeho to fórum je, kruci, než aby si povídal?


Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #106 kdy: 21. 06. 2017, 20:46:28 »
Možná jste na něj zbytečně agresivní, nezdá se vám? To, že to chce probrat na fóru, tak od čeho to fórum je, kruci, než aby si povídal?
Mno, ale všimni si, že OP ani jednou neřekl "chtěl bych zkusit udělat", jenom "chtěl bych". Dostal zadarmo velmi slušně fungující systém, ale od začátku jenom držkuje, že by chtěl něco jinýho.

No tak když chce, ať vezme dva miliony a dá je někomu, ať mu to naprogramuje, ne? Nebo ať stráví pěkných pár stovek večerů tím, že to udělá sám. Ale tohleto nadávání na to, že něco, co jsem dostal zadarmo, se mi nelíbí a chci něco jinýho, to je hodný tak dítěte v období vzdoru (nebo těch millenials).

Vanek

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #107 kdy: 22. 06. 2017, 13:59:59 »
Prýmka si nevšímejte. Nepřidal jediný konstruktivný bajt informace k celýmu threadu a pouze trolí a ohání se hesly typu "udělej si sám" a honí své ego newspeakem typu "millenials".

Já si myslím, že diskuse má smysl a mnoho nápadů je tu dobrých a zrealizovatelnych i bez ztráty zpětné kompatibility.

Ladislav Michl

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #108 kdy: 22. 06. 2017, 14:38:48 »
Přesně! Prýmka si nevšímejte a sněte dál svůj sen. Až mě začíná mrzet, že jej nikdo z vás neuskuteční. Protože sny se mají plnit, teprve až se stanou skutečností, si člověk většinou uvědomí, že to vlastně nechtěl.

Josef

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #109 kdy: 22. 06. 2017, 14:51:18 »
sněte dál svůj sen. Až mě začíná mrzet, že jej nikdo z vás neuskuteční

Ja bych to tak cerne nevidel. Treba vyvojari iTerm2 jsou celkem vstricni a kdyz uz si extenduji vlastni esc sekvence tak pridat dalsi funkcionalitu nebude az tak bolet.
Jediny nedostatek je v tom, ze to je macOS only. Ale i to svedci o linuxove komunite, je svorna pokud se pinda na windows. Ale jak nekdo sahne na svate unixove dogmy tak se frakce mezi sebou pozerou navzajem. A kdyz jim to vyhodite na oci tak vas vyzenou slovy "udelej si sam". A kdyz to nahodou i nakodite tak pak po vas budou chtit zdrojaky aby roztroluji alespon ty :)


Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #110 kdy: 22. 06. 2017, 15:12:44 »
Ale jak nekdo sahne na svate unixove dogmy tak se frakce mezi sebou pozerou navzajem.
Že by to bylo tím, že některým z nás to, jak unixy fungují, prostě vyhovuje?!

A kdyz jim to vyhodite na oci tak vas vyzenou slovy "udelej si sam".
Jenže takhle to v našem světě chodí - když chci něco nového, můžu buď někomu zaplatit, ať to udělá, někoho přesvědčit, že to je tak super, že to chce udělat zadarmo, nebo to udělat sám.

Pečený holubi terminály do huby nelítaj. Za vším, co máme, je někdo, kdo na tom máknul.

A kdyz to nahodou i nakodite tak pak po vas budou chtit zdrojaky aby roztroluji alespon ty :)
Nepamatuju si, že by tady vůbec někdo z těch fantazírujících revolucionářů předvedl aspoň stupidně jednoduchý proof of concept, který bych si mohl stáhnout z githubu. Všechno to vždycky byly jenom fantazie "bylo by to něco jako Facebook, ale lepší". Nejfrekventovanější mluvnický tvar: kondicionál. Nejmíň frekventovaný: minulý čas.

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #111 kdy: 22. 06. 2017, 15:32:27 »
99% praci delam na vzdalenych strojich. zarucene transparentni a bez jakehokoliv spozdeni je textova konzole. navic je to neskutecne rychlejsi a konfortnejsi v praci nez nejake to klikani...

Josef

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #112 kdy: 22. 06. 2017, 16:38:08 »
textova konzole je to neskutecne rychlejsi a konfortnejsi v praci nez nejake to klikani...

To je jen sebeklam. Pred lety byla udelana studie (tusim Xeroxem) kde se porovnavala vykonnost lidi pouzivajicich jen klavesnici a lidi co pouzivali i polohovaci zarizeni. Prekvapive vykonnejsi jsou myso-klikaci. Obvykle se nejaka milisekunda strati pri prehmantnuti ruky z klavesnice na mys, ale pak je ten cas stoji za to a jste pak efektivnejsi.
Vysvetluje se to, ze pri mysovani se vyuzivaji nizzsi mozkove funkce (vrozene), kdezto pri psani na klavesnici funkce vyssi (naucene). Pro dukaz netreba chodit daleko, posadte male dite pred pocitac a s mysi bude kamaradit hned.
Ono pravda bude nekde uprostred, proste spravny nastroj na spravny task.

Ladislav Michl

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #113 kdy: 22. 06. 2017, 16:51:21 »
Tady by jistě neškodilo zjistit, co se vlastně srovnávalo. Asi nebude sporu o tom, že pro kreslení není klávesnice nejvhodnější, ale za práci pořád považuju vytváření obsahu, nikoliv jeho konzumování, kde polohovací zařízení stačí. Když posadíte k počítači dítě, jistě bude s myší kamarádit, ale osvětový článek o tom, co všechno je na TTY špatně napíše z klávesnice ;-)
Mimochodem, existoval projekt LinuxSTEP (ještě mám někde zdrojáky), což byl takový NextSTEP androidím směrem. Pokud se vám povede jej vzkřísit a alespoň onen proof of concept tam předvést, posune se debata alespoň trochu od fantazie ke skutečnosti. iTerm2 by tam měl fungovat naprosto bez problémů.

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #114 kdy: 22. 06. 2017, 22:40:24 »
Mimochodem, existoval projekt LinuxSTEP (ještě mám někde zdrojáky), což byl takový NextSTEP androidím směrem. Pokud se vám povede jej vzkřísit a alespoň onen proof of concept tam předvést, posune se debata alespoň trochu od fantazie ke skutečnosti. iTerm2 by tam měl fungovat naprosto bez problémů.
No když už, tak raději GNUStep, ale to je spíš neperspektivní archeologie než co jinýho.

Nejblíž tomu, o čem se tady mluví, je asi Rio z Plan 9*. Taky (bohužel) slepá větev, která se neujala. Později se Plan 9 přerodil v Inferno a opět umřel. Nikdy se to neuchytilo, a to ti lidi, kteří na tom dělali, nebyli žádní halucinisti z Rootu... Pike s Thompsonem se raději vrhli na vývoj Go :)

* https://www.youtube.com/watch?v=4a02IUvg-js - kuk na titulek v 0:10! :)

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #115 kdy: 22. 06. 2017, 22:46:18 »
Mimochodem, existoval projekt LinuxSTEP (ještě mám někde zdrojáky), což byl takový NextSTEP androidím směrem. Pokud se vám povede jej vzkřísit a alespoň onen proof of concept tam předvést, posune se debata alespoň trochu od fantazie ke skutečnosti. iTerm2 by tam měl fungovat naprosto bez problémů.
No když už, tak raději GNUStep, ale to je spíš neperspektivní archeologie než co jinýho.

Nejblíž tomu, o čem se tady mluví, je asi Rio z Plan 9*. Taky (bohužel) slepá větev, která se neujala. Později se Plan 9 přerodil v Inferno a opět umřel. Nikdy se to neuchytilo, a to ti lidi, kteří na tom dělali, nebyli žádní halucinisti z Rootu... Pike s Thompsonem se raději vrhli na vývoj Go :)

* https://www.youtube.com/watch?v=4a02IUvg-js - kuk na titulek v 0:10! :)
A celkem se jim to Go povedlo :)

Ladislav Michl

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #116 kdy: 22. 06. 2017, 23:11:52 »
No když už, tak raději GNUStep, ale to je spíš neperspektivní archeologie než co jinýho.
LinuxSTEP byl na GNUStepu postavený, ale chybělo mu to POSIXové pozadí a celý ten "klasický" userland. Prostě jen jádro, libc a framework. Mělo to i jakýsi balíkovací systém napsaný v ObjectiveC. Samo to taky zdechlo.
Jeho primární autor vymyslel i jakousi cmdline 2.0 a tomu taky nikdo nechtěl věnovat čas.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #117 kdy: 23. 06. 2017, 03:44:52 »
Nejblíž tomu, o čem se tady mluví, je asi Rio z Plan 9*. Taky (bohužel) slepá větev, která se neujala. Později se Plan 9 přerodil v Inferno a opět umřel. Nikdy se to neuchytilo, ...

LinuxSTEP byl na GNUStepu postavený, ale chybělo mu to POSIXové pozadí a celý ten "klasický" userland. Prostě jen jádro, libc a framework. Mělo to i jakýsi balíkovací systém napsaný v ObjectiveC. Samo to taky zdechlo.
Jeho primární autor vymyslel i jakousi cmdline 2.0 a tomu taky nikdo nechtěl věnovat čas.

Možná by stálo za to vytáhnout nějakou teorii proč se to neujalo.

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #118 kdy: 23. 06. 2017, 06:54:08 »
Možná by stálo za to vytáhnout nějakou teorii proč se to neujalo.
Eric Raymond k tomu má jednu dobrou poznámku, která je relevantní právě i pro tohle téma:

Citace
There is a lesson here for ambitious system architects: the most dangerous enemy of a better solution is an existing codebase that is just good enough.
http://www.faqs.org/docs/artu/plan9.html

:))

Iael Ophir

Re:Proč pořád používáme TTY, konzole a terminál?
« Odpověď #119 kdy: 23. 06. 2017, 08:08:17 »
Citace
There is a lesson here for ambitious system architects: the most dangerous enemy of a better solution is an existing codebase that is just good enough.

To naštěstí v linuxu nehrozí. Jako server to ještě běží, ale jak dojde na desktop tak je to potácení se od hrůzy ke katastrofě. Takže pro tu konzoli enté je v linuxu vhodný časoprostor na realizaci.