Node.js vs PHP vs ASP.NET

Milfaus

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #75 kdy: 24. 09. 2017, 19:57:01 »

PHP má svoje výhody, ale ty z něj děláš opravdový programovací jazyk.

Tak například to slabé typování je právě jednou z překážek pro vytvoření nativního kompilovaného kódu.
Já vím, že o IT víš asi kulové, ale ber to takhle.
Máš proměnnou X.
Jak jí má překladač definovat?
Je to číslo? Jak dlouhé? Int? Double? Long?
I když tam dáš x = 5;
Pořád překladač bude jen hádat, jaký je to typ čísla.
Je to signed nebo unsigned int? Jak dlouhý?
Mimo to v PHP můžeš prasit i pomocí anonymních funkcí.
Jak to chceš v paměti alokovat, když překladač dopředu neví, jak se s tím poprat?
Navíc bys potřeboval slušný GarbageCollector, jinak by ti nakonec došla paměť, protože v PHP tuším nejsou rozumné mechanismy free/dispose.

Ty čuňárny, které ti odpustí PHP, překonávají snad už jen čuňárny, které můžeš prasit v Javascriptu.
C# není ani z daleka tak tolerantní jako PHP.

Kdybys neplácal a soustředil se na to podstatné, určitě by ti to nikdo nevyčítal.
PHP je nástroj pro rychlé splácání polofunkčních webovek.


Milfaus

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #76 kdy: 24. 09. 2017, 20:05:43 »
Kit-e my vieme, ze php je svaty gral pre teba :)

Asi bychom mu to neměli brát.
On je zjevně šťastnej, PHP mu umožňuje, aby se mohl cítit jako skutečný programátor.
Asi tak, jako když si děti jezdí ve šlapacím autíčku a představují si, že mají skutečné auto.
Je kruté mu bořit sny.
Těší mě, že i on si našel svoje místečko na slunci a nemusí se o něj někdo starat.
Víš, dokud si děti můžou hrát, je na světě dobře.


V pohodě Kit-e, nás si nevšímej a hraj si :-)

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #77 kdy: 24. 09. 2017, 20:11:10 »
Asi tak, jako když si děti jezdí ve šlapacím autíčku a představují si, že mají skutečné auto.
Tahle namistrovanost jen svedci o nejakem tvem mindracku.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Petr

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #78 kdy: 24. 09. 2017, 20:16:39 »
Citace
PHP je nástroj pro rychlé splácání polofunkčních webovek.

Pokud někdo tvrdí toto, pak se sám kompletně diskvalifikuje z diskuze a nemá vůbec cenu číst jeho další názory.

Čím si myslíte, že je poháněno fórum, ve kterém takové nesmysly tvrdíte. Je to paradox, že na jedné straně se účastníte diskuze, kterou Vám poskytuje právě PHP a na druhé straně o PHP tvrdíte takové nesmysly.

Typování:
V době nástupu umělé inteligence si myslím, že zrovna typování bude ztrácet na významu.


Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #79 kdy: 24. 09. 2017, 20:21:20 »
Když už tady proběhla diskuse o webovém stacku, docela zajímavá možnost je Phoenix na backendu a Elm nebo Vue.js na frontendu. Doporučuju vyzkoušet.


jpu

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #80 kdy: 24. 09. 2017, 20:23:03 »
Nastup umelej inteligencie :D. Tak to uz tu mame dalsieho Noveho.

Milfaus

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #81 kdy: 24. 09. 2017, 20:27:25 »
Tahle namistrovanost jen svedci o nejakem tvem mindracku.

Já vím, že taky čuníš v PHP, hele, já ti to přece přeju!

Pokaždé, když potřebuju něco rychle naprasit, taky po něm sáhnu.
Otto Wichterle také sestavil svůj první prototyp z Merkuru a nebylo mu to nijak blbý.

V době nástupu umělé inteligence si myslím, že zrovna typování bude ztrácet na významu.
Jo, jo, jo, za dvacet let možná jo no  ;D

byvaly phpckar

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #82 kdy: 24. 09. 2017, 23:25:02 »
Já dělam v PHP a poohlížim se po C#/Java. Celkově bych to shrnul:

PHP
- horší výkon, protože je to skriptovací jazyk
- slabý typování - u větších projektů průser
- nekonzistence - něco je objekt, něco resource, nesrovnalosti v názvech atd.
- některý věci se dělaj krmolomně, např. asynchronní operace
- na nic kromě webu/skriptů se nedá použít

C#
- moderní
- s restartem .NETu by to mohla bejt do budoucna nejlepší technologie

Koukám, že je nejvyšší čas, abys opustil PHP, se kterým si evidentně nerozumíš, a přešel k C#.

  • PHP je kompilovaným jazykem, který není pomalý. Benchmarky lžou
  • Slabé typování nevadí, když s ním umíš zacházet
  • Případnou nekonzistenci si snadno zapouzdříš do objektu a pak je ti zcela fuk
  • PHP není stavěné na asynchronní operace, ale i tohle se dá zvládnout vcelku snadno
  • PHP se dá použít jako generátor/kompilátor čehokoli. Desktop bych v něm opravdu nedělal

PHP ma par vychytavok a svetlych miest (napriklad magicke metody su velmi pekny "hack" ktorym sa da casto vyhnut pouzivaniu reflexie)...

ale moj celkovy dojem (po 15tich rokoch pouzivania) je ze je to skaredy a nekonzistentny jazyk, ktory hadze programatorovi klacky pod nohy tam kde netreba a naopak mu dava prilisnu volnost tam kde by sa tie klacky hodili.  uz len nutnost pisat this-> pred membery je zhovadilost, ktora poukazuje na to ze autori jazyka nepochopili OOP.

Kit

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #83 kdy: 25. 09. 2017, 00:13:04 »
...  uz len nutnost pisat this-> pred membery je zhovadilost, ktora poukazuje na to ze autori jazyka nepochopili OOP.

V čem je to špatně? Odlišuje to lokální komponenty metody od globálních v objektu. Prefix self:: zase ukazuje na statické (třídní) komponenty. Těmi se musí šetřit a zřejmě proto vypadají tak hnusně :D

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #84 kdy: 25. 09. 2017, 07:07:54 »
ktora poukazuje na to ze autori jazyka nepochopili OOP.
To bude pravdepodobne tim, ze to proste na zacatku neresili. Celkem pochopitelne vzhledem k tomu jak to vzniklo. Nu a pozdeji zase resili vic BC nez cistotu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Archie

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #85 kdy: 25. 09. 2017, 08:36:49 »
    Já dělam v PHP a poohlížim se po C#/Java. Celkově bych to shrnul:

    PHP
    - horší výkon, protože je to skriptovací jazyk
    - slabý typování - u větších projektů průser
    - nekonzistence - něco je objekt, něco resource, nesrovnalosti v názvech atd.
    - některý věci se dělaj krmolomně, např. asynchronní operace
    - na nic kromě webu/skriptů se nedá použít

    C#
    - moderní
    - s restartem .NETu by to mohla bejt do budoucna nejlepší technologie

    Java
    - programuje se mi v ní hůř než v C#
    - přijde mi víc těžkopádná než ASP.NET a psaní je zdlouhavější

    Node.JS
    - JS obecně nemám rád, spatlanina jako PHP
    - alspoň se dá použít na více místech, např. na mobilu je to jedna z mála multiplatformních alternativ, ale dělat v něm desktopovou aplikaci je utopie
    - vše defaultně asynchronní se mi nelíbí, přijde mi to nepřirozený na serveru (možná někdo nesouhlasí)
    - někdy bych si v něm chtěl vyzkoušet udělat webovou aplikaci, ale jedinně (!) s využitim Typescriptu, jinak je to krok vzad

    Python
    - výkonem je na tom podle benchmarků hůř než nový PHP
    - líp navržený než PHP
    - univerzální
    - ale žádnej mega boom oproti PHP (je to taky jen skriptovací jazyk), při přechodu z PHP bych spíš udělal větší krok šel do C#/Javy

s tim javascriptem a typescriptem ses fakt hodne pozadu :D

Archie

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #86 kdy: 25. 09. 2017, 08:48:29 »
Prijde mi, ze tu vetsina pisatelu delala webovou aplikaci naposled v roce 2008. Aplikace (tzn. ne velky databaze typu request na sql/sablona/jquery) ale opravdu interaktivni, pro mobil pripraveny, offline nejak funkci apky, kdy se resi kazdy drobny delay, fakt uz par let nestoji na tech nejtradicnejsich MVC architekturach.

Sob

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #87 kdy: 25. 09. 2017, 10:30:59 »
Před pár měsíci jsem dělal benchmark na jednoduché REST API (obsahovalo směrování požadavků, parsování parametrů, autorizaci, několik CRUD endpointů a jednoduché SQL dotazy) v Node.js a v PHP7.  Spočíval v měření času za jaký dokážou obě platformy obsluhovat vzrůstající počet paralelních požadavků.
PHP7 bylo v podstatě na všech měřených úrovních o cca 30% rychlejší, ale to bylo patrně dáno tím, že čekání na SQL server bylo minimální (jednoduché dotazy) a tak Node.js nedokázal moc dobře využít asynchronicitu a PHP mohlo využít více procesů, které se podělily o vícejádrový procesor (Node.js běží v jednom procesu).

ASP ani Javu jsem nezkoušel, ale domnívám se, že by mohly být na tasky, které vyžadují CPU, rychlejší, než PHP.

Jinak PHP je pro začátečníky vhodnější (sledovat flow asynchroní aplikace v Node je zážitek), a taky pro jednoduché projekty (WordPress) pohodlně stačí, ale sám se začínám poohlížet po Javě pro důležitější API. Server side JS mě nějak nechytnul, ale trochu mě zajímá React.

Archie

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #88 kdy: 25. 09. 2017, 10:50:21 »
Před pár měsíci jsem dělal benchmark na jednoduché REST API (obsahovalo směrování požadavků, parsování parametrů, autorizaci, několik CRUD endpointů a jednoduché SQL dotazy) v Node.js a v PHP7.  Spočíval v měření času za jaký dokážou obě platformy obsluhovat vzrůstající počet paralelních požadavků.
PHP7 bylo v podstatě na všech měřených úrovních o cca 30% rychlejší, ale to bylo patrně dáno tím, že čekání na SQL server bylo minimální (jednoduché dotazy) a tak Node.js nedokázal moc dobře využít asynchronicitu a PHP mohlo využít více procesů, které se podělily o vícejádrový procesor (Node.js běží v jednom procesu).

ASP ani Javu jsem nezkoušel, ale domnívám se, že by mohly být na tasky, které vyžadují CPU, rychlejší, než PHP.

Jinak PHP je pro začátečníky vhodnější (sledovat flow asynchroní aplikace v Node je zážitek), a taky pro jednoduché projekty (WordPress) pohodlně stačí, ale sám se začínám poohlížet po Javě pro důležitější API. Server side JS mě nějak nechytnul, ale trochu mě zajímá React.

Tak to neni ale jen otazka jazyka, ale spis cely infrastruktury. Optimalizujes si data, ktery ti chodej na klient? Predvidas ? Optimistic UI? Code splitting? Prefatching? Cache? SQL/NoSQL? Pocet requestu? Renderujes na serveru? Zipy, bundly..

Nehlede na to, ze pouzivat REST je dneska uz u spousty aplikaci jenom zvyk. GraphQL to resi efektivnejc.
Cool uz neni RESTE naval mi vsechny filmy a ja si nad nima zacnu filtrovat nebo si udelam tunu API pro kazdou prkotinu zvlast. Slusnost je rict GraphQL, naval mi nazvy filmu a mozna mi v pozadi stahni jejich hodnoceni.


Archie

Re:Node.js vs PHP vs ASP.NET
« Odpověď #89 kdy: 25. 09. 2017, 11:00:17 »
Jeste doplnim k tomu REST API

Co je narocnejsi? Kdyz si uzivatel musi rict 4x o request z Irska do Singapuru a nebo 1x? Kde je ted nejaka core vypocetni sila dany technologie?