Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?

vlad_zzz

Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« kdy: 14. 06. 2017, 10:40:39 »
Ahoj,

široká otázka... Nejsem sysasmin, ale mám k IT blízko ze strany businessu (pohybuju se mezi marketingem/strategií a nyní samotným fungováním obchodu). Jsme velká hightech vývojová/výrobní firma, aktuálně vybíráme CRM (můj úkol) a koukáme po řešeních pro projektový management.

Věc se má tak: procesy, které chceme řešit spadají od business development (& sales) po plánování produktového portfolia (každý nový business s sebou nese požadavky na kapacitu/technologie v R&D a výrobě), po poptávkové a nabídkové řízení & prodej (je smyslu práce s objednávkami, změnovým řízením) až po after sales (reklamace). Tohle si dokážu představit jako "CRM". Komplikuje se to ale v moment, kdy získáme business a nastoupí do něj projektový tým/vývojáři, kteří mají na starosti to, abychom za rok byli schopni vstoupit do sériové výroby. Jsou v kontaktu se zákazníky? Ano. Mají jiné potřeby než obchodníci? Taky ano. Měli by obě strany vědět, kde se právě který projekt nachází, co se zrovna děje? No nejvíc.

Nemám za sebou vzdělání (ani praxi) v enterprise softwaru a jsem upřímně zmatený v tom, zda hledáme CRM + něco pro projektový management nebo CRM, ve kterém se dá spolupracovat i s projekťáky nebo nějaký úplně jiný kočkopes.

Co hledám je zřejmě nějaký přehled enterprise software infrastruktury - "které nástroje řeší co", jak funkcionalita nástrojů lícuje s business procesy uvnitř firmy. Nebo možná přímo odpověď na otázku v předchozím odstavci. Nebo prostě někoho, kdo pochopil na co se ptám a byl by ochotný mi k tomu říct svých pár slov.

Všechny odpovědi jsou vítány. Díky!
« Poslední změna: 14. 06. 2017, 11:46:07 od Petr Krčmář »


Josef

Re:Eh, a jaký enterprise software teda vlastně potřebujeme?
« Odpověď #1 kdy: 14. 06. 2017, 11:00:58 »
Kouknete se co pouziva vase prima konkurence. Bud vyberte to samy, nebo neco drahsi  8)

Re:Eh, a jaký enterprise software teda vlastně potřebujeme?
« Odpověď #2 kdy: 14. 06. 2017, 11:52:05 »
Firmy, co ty enterprise softwary nasazují, by na nich právě měly být schopny namodelovat vaše procesy. Takže hledajte spíš schopnou firmu než software. Zkusil bych http://gemco.cz/ - znám pana Staška, je to česká firma, jsou velmi solidní, féroví a mají přesvědčivé portfolio. Buď by mohli pokrýt vaše potřeby anebo poradit.

andy

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #3 kdy: 14. 06. 2017, 11:58:50 »
Je este jedna skratka - ERP. Neviem ci chces pocut open source riesenia. IMO ti to vyriesi po uprave kazdy lepsi CRM (odoo, adempiere, ofbiz..). Ak ide o drahsie riesenie, tak office365 ma aj projektove nastroje a ako CRM dynamics alebo sarepoint. Vyhoda je, ze ziskate aj office programy (jj, MS zase svojou vahou a vahou ich kancelarskeho balika drti konkurenciu). Ak ste tak velka firma, odporucam kontaktovat niekoho skoleneho aby vam to predviedol.

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #4 kdy: 15. 06. 2017, 08:05:00 »
Hmm, tady je každá rada drahá. ERP dělá správu zákaznických požadavků, z toho následně generuje výrobu, nákupy a prodeje, a řídí sklady. Na druhou stranu neumí dobře plánování, projekty a CRM. Bez nějakých rozšíření neumí ani dobře kapacitně plánovat výrobu (přesněji řečeno naplánuje výrobu podle zákaznickýchj požadavků, a nezajímá jej, že není kapacita). CRM naopak dělá CRM, a projekty naopak dělají projekty. Donutit je vzájemně spolupracovat stojí roky času a milióny peněz.

Implementátoři ERP vpodstatě naslibují všechno. Při fázi modelování už se nemluví tak moc s vedením projektu, ale s klíčovými osobami za jednotlivá témata (jako jsou sklady, výroba, nákup, prodej, ...), navíc ty klíčové osoby cítí trochu zodpovědnost, takže mají spíš tendenci říct, že to nějak dají dohromady, než, že ERP je neadekvátní potřebám firmy. Každopádně, ERP pracuje s objednávkami. Zjednodušeně řečeno, když se v ERP bude řešit oprava v rámci výroby, bude tam na ni nějak muset vznikat objednávka (trochu přeháním, ale vpodstatě to tak je). V ERP je složité dělat nějaké aftersales, protože to je v tom objednávkovém systému hrozně těžkopádné.

Napojování ERP na další systémy je PITA, ERP implementátoři se do toho moc nehrnou a snaží se to přehodit na zákazníka (na Vás).

Pokud jste velká firma s výrobou, tak už ERP máte. Já osobně bych doporučil dát prioritu tomu řízení projektů - to znamená snažit se vybírat tak, aby zrovna to řízení projektů vyhovovalo co nejvíce, a budovat ruční postupy pro komunikaci mezi projekty, CRM a ERP. Jakmile máte ruční postupy vybudované, dají se zautomatizovat z "zpočítačštět", ale pokud je nemáte, tak budete chtít něco implementovat a nebudete vědět co. A jak já s oblibou říkám, na tom se dají strávit roky času.


Ivan Nový

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #5 kdy: 15. 06. 2017, 08:22:12 »

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #6 kdy: 15. 06. 2017, 09:15:44 »
https://www.odoo.com/
Spíš než odkaz na software, který se dřív jmenoval openerp sem napište jméno firmy, která to v česku implementuje a dělá tomu podporu. Protože myšlenka, že si to firma naimplemetuje sama je, ehm, jak bych to řekl, naivní.

Ani tak nejde o to co, ale s kým. Můj názor je, že všechna ERP umí vpodstatě totéž, a záleží spíš na tom, jak jedná firma, která to implementuje. To se bohužel často pozná až ve třetí fázi projektu, když budete rozporovat nějakou funkčnost.

Michal Kovačič

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #7 kdy: 15. 06. 2017, 12:51:02 »
Hmmm...

Trochu korporátní přístup - ale tady se obávám, že bude velice namístě:

1. krok - osobně bych v tomto okamžiku zcela vynechal nějaké SW nebo IT nebo cokoli podobného. Firma se chce nějak změnit, něco zlepšit, něco dokázat nebo něco potřebuje - a cílový stav MUSÍ být schopna popsat - písemně.

2. krok - podívat se po někom, kdo pomůže s transformací, firma, konzultant - někdo, kdo je schopen doporučit postup, možnosti řešení a pomůže napsat smysluplné a měřitelné zadání.

3. krok - podívat se na trhu, kdo mi dodá co chci, za kolik, co bude stát support... Jednoduše si dobře spočíst pro jednotlivé varianty.

Neříkám, že to je ideální postup, ale je použitelný, pro dodavatele pochopitelný a generuje "standardní" rizika...

.

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #8 kdy: 15. 06. 2017, 13:10:48 »
Čichám čichám korporátní softwarovou sra123čku...


.

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #9 kdy: 15. 06. 2017, 13:18:30 »
Doporučuji toto řešení: očividně jste neschopní, tak to prostě zabalte a nechte na trhu prostor těm lepším. Chápu, že vám jako korporátnímu zaměstnanci se to nelíbí, protože přijdete o práci, ale vemte to z te lepsi stranky, můžete si přejít k lepší konkurenci a budete mít lepší práci. Rozřešení každého problému pořádně totiž potřebuje taky odpověď na otázku "Proč?". Zeptejte se sám sebe, na světě je tolik sračk123oidních firem, tak komu bude zrovna ta vaše chybět? Nikomu. Tak se prostě seberte a běžte pracovat jinam, tam, kde takové otázky vůbec neřeší, protože se jim daří, protože jsou schopní a protože na to mají.

Jiná možnost je, že by vás nikde jinde nechtěli. V tom případě zůstaňte tam kde jste, ale pomoct vám nikdo nemá jak.

Doporučuji všem na tento dotaz neodpovídat.

Malloy

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #10 kdy: 15. 06. 2017, 13:25:40 »
V rámci CRM - projecty a věcí s tím spojených bych ideální řešení viděl od Atlassianu. Pracuji v jedné instituci, kdy máme od nich řešení a ruku na srdce, je radost v tom pracovat.

w

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #11 kdy: 15. 06. 2017, 13:36:21 »
a ještě jiná možnost je guerilla marketing :))

Tuxik

 • *****
 • 1 473
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #12 kdy: 15. 06. 2017, 14:03:09 »
A nikdo to neřekne... Tak teda já... Opravdu velká hightech vývojová/výrobní firma? A do teď neřešila CRM a projekt menežment? Zvláštní představa, ale řešení je prosté - SAP  :) Sice to není nejlevnější, ale dá se to... ne... musí se to přiohnout na míru, takže pohoda. Teda pokud se to přiohýbání nepromění v táhnoucí se noční můru a neskončí krachem  :D

anonym

Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #13 kdy: 15. 06. 2017, 15:15:07 »
Ked firma ustane implementaciu sap, tak ustane vsetko, co? :)

Tuxik

 • *****
 • 1 473
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Jaký enterprise software vlastně potřebujeme?
« Odpověď #14 kdy: 15. 06. 2017, 15:53:15 »
Ked firma ustane implementaciu sap, tak ustane vsetko, co? :)
Říká se to, ale není to úplně pravda. Tohle platilo řadu let zpátky, kdy rychlozbohatlící chtěli SAP proto, protože to blo cool. Jenomže on jim potom slušně rozjetej byznys přibrzdil a byl z toho problém. Netvrdím, že to někoho opravdu nepoložilo, ale myslím, že velká část by jich lehla i bez sapu.
Hlavní problém je s implementací - buď neznalost/neexistence vlastních procesů na straně zákazníka, absolutní neochota zaměstnanců měnit starý zažitý programy a postupy a občas zcela nesmyslné požadavky.

Obecně se dá ve střední firmě nasadit SAP tak za dva roky, první půlrok se řeší, že zákazník neví, co chce a hádá se o věci, kterým nerozumí, pak se to začne nějak implementovat, předělávat, zapracovávají se požadavky, mnohdy nesmyslné, pak se to pustí mezi lidi k otestování, ti chcou půlku věcí jinak, protože i když má dodavatel černý na bílým napsaný, jak to zákazník chtěl, včetně doplněných varování, že je to kravina, to celý úředně ověřený a opatřený kolkem a modrým mauriciem, tak se stejně bude hádat, že to nikdy takhle nechtěl... No a když se vychytají ty základní problémy a spustí se to naostro, přijde další vlna připomínek, protože minimálně půlka lidí se ani neotravovala do testovacího prostředí přihlásit, natož si zkontrolovat, že to tak může být... po roce ostrýho provozu to tak nějak sedne a je to. Mezitím třikrát SAP překope některé věci, vymyslí Fiori, přestane podporovat pár věcí, o kterých pořádal nadšené konference, že bez toho se nedá žít a tak...