Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?

Kit

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #15 kdy: 09. 05. 2017, 14:39:39 »
PS: Je mi lito toho cloveka ve vlakne "podelal se mi HW RAID", a pro me ponauceni - vzdy SW RAID (pokud nemam na velmi drahy enterprise-level HW)

Místo SW RAID by mohl být ještě lepší vlastní cloud z více nodů (mirroring). Na každém z těch nodů RAID 0 kvůli výkonu.


TomBA

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #16 kdy: 09. 05. 2017, 15:24:39 »
Tak neviem:
1) Synology/Qnap/Netgear
    Osvedčení dodávatelia NAS riešení si to nechajú zaplatiť a NAS s povedzme 4 diskovými pozíciami je celkom mastný. Konfigurácia toho čo sa dá, je jednoduchá. Čo ale s tým čo sa nedá..... Dajú sa používať aj štandardné linuxové nástroje, ale vždy je tam voľajaké ALE. Čo sa týka FW aktualizácií si myslím že riešenie 3 ti dá 3-5 rokov navyše. Okrem toho sa vyskytujú aj perly ako SynoLock a podobné lockery ktoré hľadajú starý DSM a robia neplechu.

2) všetky tie raspberry klony na steroidoch + zdroj + škatuľa na disky + .....
    Bastlenie a vysoká cena. Je to IMO spojenie negatívnych vlastností. Nevyhneš sa konfigurovaniu, ale ani binárnym blobom a to všetko na relatívne exotickom železe. Asi ušetríš pár € na spotrebe, ale zase potrebuješ http://www.touchback.sk/public/  ....

3) x krát omielaný HP MicroServer Gen8
    Cenovo asi ako to NAS. Podpora FreeNAS, OMV ale hlavne linuxu všeobecne. Neviem prečo by si si tam dával voľajaku NAS distribuciu keď debian či ubuntu server na tom rozbeháš veľmi jednoducho. HW bez diskusií najlepšie riešenie. Ak tam chceš prevádzkovať aj voľajaké služby tak si 2-4GB RAM, rozumný CPU, poriadnu sieťovku vychutnáš. Už z tvojho popisu mi je jasne že s konfiguráciou nebudeš mať problémy. Dá sa to kúpiť kade tade. Aj ja by som asi niekde našiel ešte jeden-dva.

4) Vlastné postavené NAS na báze PC
    To isté ako 3, ale načo a asi aj drahšie....

P1trson

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #17 kdy: 09. 05. 2017, 16:22:31 »


2) všetky tie raspberry klony na steroidoch + zdroj + škatuľa na disky + .....
    Bastlenie a vysoká cena. Je to IMO spojenie negatívnych vlastností. Nevyhneš sa konfigurovaniu, ale ani binárnym blobom a to všetko na relatívne exotickom železe. Asi ušetríš pár € na spotrebe, ale zase potrebuješ http://www.touchback.sk/public/  ....


toto je blbost, je to najlacnejsie riesenie. Ake bastlenie mas prosim ta na mysli ?

Lemming

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #18 kdy: 09. 05. 2017, 17:56:54 »
K tomu WD MyCloud, ne, že bych za něj chtěl lobovat, ale zazněl tady dvě nepravdy, které chci uvést na pravou míru:

1) Když jsem ho kupoval já byl bez disku a dal jsem si tam takové, jaké jsem chtěl

2) Je v něm Linux, dá se normálně připojit na konzoli na roota

Lol Phirae

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #19 kdy: 09. 05. 2017, 18:35:23 »
1) Když jsem ho kupoval já byl bez disku a dal jsem si tam takové, jaké jsem chtěl

Nic takového už neexistuje, viz https://www.wdc.com/products/personal-cloud-storage/my-cloud.html

2) Je v něm Linux, dá se normálně připojit na konzoli na roota

Jasně, rvát Linux na nějakou proprietární sračku je určitě jednodušší, než ho nainstalovat na standardní server.


Libor

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #20 kdy: 09. 05. 2017, 21:06:19 »
Nějaký ten rok provozuji 2 diskový NAS od QNAPu. Pokud člověk nechce nic navíc oproti souborovému systemu na zálohování, ideál - nízká spotřeba, klikání v UI prohlížeče. Bohužel jsem jednom upgradu s ne úplně funkčním systémem, kdy QNAPu trvalo přes rok spravit firmware. O měsíc nebo dva později v release notes byla informace o tom, že to je poslední firmware. Po tomto a dalších problémech jsem se  definitivně rozhodnul pro otevřené řešení (linux) na Intel platformě (já sel do zmíněného HP Microserver gen8).

Rozhodně bych nešel do polo řešení a RPi apod. Napájení disků, bordel v kabelech, performance (usb připojení disků). Bohužel nevýhoda zmíněného HP je spotřeba.

Je třeba si vybrat
 - spotřeba, jednoduchost - normální NAS.
- Výkon, otevrenost (balíčky) a dlouhá budoucnost v podpoře - intel stroj.

RPi mam doma 2x, jednou automatizace, jednou UI frontend s LCD. Ale nas bych na tom nestavěl ani náhodou.

P1trson

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #21 kdy: 09. 05. 2017, 21:29:03 »

Rozhodně bych nešel do polo řešení a RPi apod. Napájení disků, bordel v kabelech, performance (usb připojení disků). Bohužel nevýhoda zmíněného HP je spotřeba.
RPi mam doma 2x, jednou automatizace, jednou UI frontend s LCD. Ale nas bych na tom nestavěl ani náhodou.

Zalezi ake ma poziadavky, kolko diskov a tak dalej. Ako som spominal vyssie, mne to uz dlho fici na xu4 bez problemov s tym, ze s napajanim/kablami (co je to za argument?) a performance nemam absolutne ziadny problem, dokonca by stacil aj menej vykonny CPU.

Mne zas pride HP microserver ako overkill - ved autor pise, ze nepotrebuje vykonny CPU a chce nizku spotrebu.

Kit

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #22 kdy: 09. 05. 2017, 21:47:02 »
... já sel do zmíněného HP Microserver gen8 ... Bohužel nevýhoda zmíněného HP je spotřeba.

Kolik vychází ta spotřeba (bez disků)? Stále totiž váhám mezi Synology a Gen8.

Pro Synology mi zatím vychází:
+ jednoduchost instalace i provozu
+ nízká spotřeba
+ snadná přenositelnost (do tašky)

Pro Gen8:
+ až 4 disky
+ výkonová rezerva i pro další účely
+ otevřené řešení

Lemming

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #23 kdy: 09. 05. 2017, 22:02:57 »
1) Když jsem ho kupoval já byl bez disku a dal jsem si tam takové, jaké jsem chtěl

Nic takového už neexistuje, viz https://www.wdc.com/products/personal-cloud-storage/my-cloud.html

Nojo, koukám, že bez disků už v nabídce fakt není. Tak to je blbý.

2) Je v něm Linux, dá se normálně připojit na konzoli na roota

Jasně, rvát Linux na nějakou proprietární sračku je určitě jednodušší, než ho nainstalovat na standardní server.
[/quote]

Nic tam rvát nemusíš, to je tam už od WD. A hlavně jsem reagoval na to, že výhodou Synology oproti WD mělo být, že na Synology root je.

Kit

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #24 kdy: 09. 05. 2017, 22:20:12 »
Jak je v Synology nahrán OS? Na nějaké interní flešce?

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #25 kdy: 09. 05. 2017, 22:27:35 »
Ještě k tomu WD MyCloud... Nedávno jsem ho tady chválil, ale bohužel po delším používání bych do něj znova nešel. Když pominu, že předpokládám, že tam poběží nějakej SBC, takže pokud si člověk udělá RPI, vyjde ho to na stejno, tak:

- Nedávno byly objeveny bezpečnostní chyby a docela závažné, takže není radno ho strkat ven (což jsem nikdy nedělal, ale předpokládám, že jsou lidi, co to udělají). Nutno podotknout, že WD je opravoval přes měsíc,
- Linux je jen „chroot“, tzn. skoro nic tam nenastavíte, pokud si tam nenarvete vlastní FW, čímž dle Inda z WD ztratíte záruku (docela by mne zajímalo, jak je to vymahatelné),
- Pokud používáte diakritiku v názvu souborů (uznávám, tady asi moc lidí nebude), tak bývá problém s jejich opětovným přečtením, takže řešení je nalogovat se přes ssh a přes mv přejmenovat,
- Disk umožňuje připojit další externí disk USBčkem, každopádně ExFat disk se mi nepodařilo připojit a WD to prakticky opravuje od ledna...
- Pokud chcete zálohovat MacOS pomocí Time Machine, tak nainstalovaný Netatalk je docela pomalý, oproti třeba Banana PI, Armbianu a Netatalku nainstalovaným ručně, na stejné síti, nezkoumal jsem, čím by to mohlo být...

TomBA

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #26 kdy: 09. 05. 2017, 23:43:00 »
toto je blbost, je to najlacnejsie riesenie. Ake bastlenie mas prosim ta na mysli ?
Môžeš mi prosím spočítat cenu tvojho riešenia? Mb+zdroj+krabica na 4 disky so zdrojom+káble.... Tiež by ma potešila fotografia tohoto riešenia pre posudenie WAF. A napíš mi, v čom je toto riešenie jednoduchšie konfigurovatelne ako HP Microserver, aké má konkrétne výhody a aku má teda spotrebu včítane tej krabice na disky...............a tiež tam strčím pcie kartu (tuner, kamery, riadenie, kryptografia,......).

r443

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #27 kdy: 09. 05. 2017, 23:48:53 »
Já jsem měl WD MyCloud 3TB (jednodiskový), který kromě toho, že obsahoval již zmíněný odpadní recertified disk, který bídně zdechnul, nebyl moc dobrý ani po dalších stránkách:

- pomalý, dlouhé probouzení, záseky a prostoje při práci se soubory přes sambu
- občas kompletně vytuhnul, odpovídal na ping, ale neposlouchal na žádném portu (ani ssh, https, cifs.. prostě nic)
- špatně chlazený, disk měl většinou okolo 45 - 50°C
- již tak slabý HW ještě zatěžovaný nesmyslnými úlohami, např. skriptem pro generování koláčového grafu využití volného místa podle typu souborů (naštěstí šlo přes SSH vypnout)

(některé z těch bodů mohou mít souvislost s použitým diskem)

Ještě se mi tu válí to, co z něj zbylo (konkrétně krabička + board, zdroj jsem využil jinde), kdyby se to někomu hodilo.

Jako náhrada se mi náhodou dostal do rukou HP Proliant Microserver N36L (starší model, než o kterém je tu řeč), který budu v nejbližší době instalovat, až pořídím disky. Na systém použiji 16GB SSD a dám tam normální CentOS.

Jeste dotaz ktere disky? Dival jsem se, jestli "NAS ready HDD" (napr WD Red hdds) neni jen PR bullshit a nazory se ruzni; dobu parkovani hlav si dokazu nastavit sam...

Tohle by mě také docela zajímalo. Disky WD RED jsou poměrně drahé, o co jsou lepší než třeba Toshiba DT01ACA300, která je o litr levnější než stejně velký WD RED?

Případně co byste doporučili za disky do NASu? Máte třeba někdo nějaké zkušenosti s novou "NAS ready" řadou Seagate Ironwolf?

Další otázka - používáte při dvoudiskovém SW RAID 1 dva stejné disky, nebo různé?
Ještě donedávna bych bezmyšlenkovitě odpověděl, že disky mají být v RAIDu stejné, ale nedávno mi tu v práci v jednom dvoudiskovém QNAPu zdechly asi týden po sobě oba disky Seagate SV35, což mě trochu vyděsilo a nahlodalo, jestli raději nepoužít různé disky pro snížení pravděpodobnosti takového selhání.

P1trson

Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #28 kdy: 10. 05. 2017, 01:06:34 »
Môžeš mi prosím spočítat cenu tvojho riešenia? Mb+zdroj+krabica na 4 disky so zdrojom+káble.... Tiež by ma potešila fotografia tohoto riešenia pre posudenie WAF. A napíš mi, v čom je toto riešenie jednoduchšie konfigurovatelne ako HP Microserver, aké má konkrétne výhody a aku má teda spotrebu včítane tej krabice na disky...............a tiež tam strčím pcie kartu (tuner, kamery, riadenie, kryptografia,......).

Cenu xu4 + SDkarta(OS) + adapter odhadujem momentalne na 100e
Cena toho 2bay enclosure bola 80e, ak si dobre spominam.

Ako som pisal vyssie - ten raid enclosure nie je nutnost, da sa predsa pouzit aj SW raid. Takisto som spominal vyssie, ze spotrebu som nemeral a nemam ani ako. Bude nizsia (netrufam si ale povedat o kolko) a nechce sa mi to hladat, ved to ani nebol moj primarny argument. Takze:
odroid + 2bay enclosure = 180e
odroid + sufliky/vlastne riesenie(SW raid) = ?? pod 150e

Cena najlacnejsej konfiguracie HP ProLiant MicroServer Gen8 = 230e. (Bez OS disku a RAM, ak to tam maju spravne uvedene):
https://www.alza.sk/hp-proliant-microserver-gen8-d2930950.htm?o=1#discussionPosts

Co sa tyka kabelaze, tak nechapem naco narazas. Z odroidu mi ide: 1x napajaci kabel, 1x usb3 kabel do enclosure, 1x ethernet do routra, 1x napajanie enclosure (takze "az" dva kable naviac - napajanie/data enclosure)

Odroid je mensi a tym padom aj prenosnejsi a skladnejsi, tichsi. Spotreba je mensia ako u Microservera v akejkolvek konfiguracii. Mozno by autorovi stacila prenosova rychlost usb2, tam by klesla cena o nejakych 40e. Takisto dlhsie ARM krabicky nesledujem, mozno uz je nieco s usb3/sata na trhu s prijatelnou cenou.


Re:Domaci NAS: WD MyCloud (Mirror) vs DIY (low power) NAS (FreeNAS/OMV)?
« Odpověď #29 kdy: 10. 05. 2017, 07:09:37 »
Jak je v Synology nahrán OS? Na nějaké interní flešce?
Na těch discích, které do něj dáte.