IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #15 kdy: 21. 04. 2017, 19:46:30 »
Pochopil jsem Karla tak, ze chce pouzit LoRa prenos bez zavislosti (a plateb) "poskytovateli". Coz mi pripada rozumny a velmi zajimavy pro pripad, ze se skutecne podari pokryt planovanou oblast. Nezavislost na vendor lock-inu a predevsim moznosti doplneni jinejch nez telekomunikacnich sluzeb na tyz signal je podle me velmi zajimava. Problem je trochu to pasmo okolo 800MHz, zajimavejsi by bylo pustit to nekde kolem 13MHz, nebo kde je nejnizsi ISM u nas.
Tady s Vámi souhlasím, určitě pro někoho kdo si hraje sám a má víc senzorů se vlastní gateway vyplatí. Osobně bych tu GW směřoval do nejbližší dostupné wifi sítě, ale proti gustu anebo pokud nejsou ty možnosti...
Nicméně pro původního tazatele a jeho projekt bych doporučil spíš rozumnou komerční cestu než individuální bastlení, to ušetří spoustu starostí při instalaci a pak i provozu.


Karel

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #16 kdy: 21. 04. 2017, 20:15:30 »
Tak já to dělám hlavně pro zábavu a třeba se i něco zajímavého přiučím. Připojení k wifi síti ani k elektřině nebude možné, proto GPRS + baterka + solár. Když jsem na začátku zjišťoval jaké jsou možnosti, tak bohužel o komerčních LoRa jsem se nedozvěděl prakticky nic, cenu ani pokrytí. U SigFoxu to bylo lepší, ale tam mě hned odradila cena modulů.

kar.bous: 800MHz (866MHz) pásmo zase takový problém není, hlavně ve městech. A pak je tu možnosti i 433MHz. Na nižší jsem nikde neviděl dostupné RF moduly, nejsem si ani jistý, jestli podmínky ČTÚ v těchto pásmech takový vzdálený datový přenos dovolují.

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #17 kdy: 21. 04. 2017, 20:33:21 »
U nás v Evropě/ČR je síť LoRa na frekvenci 868Mhz, podmínky provozu jsou nastavené ČTU - Je omezen vyzářený výkon, šířka pásma a klíčovací poměr je 1%, tedy je možné komunikovat pouze 36 s z každé hodiny -> a tím jsou i omezená data.
viz web ČTU  http://www.ctu.cz/vyuzivani-vymezenych-radiovych-kmitoctu

slezi2

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #18 kdy: 21. 04. 2017, 21:27:22 »
Taky si "hraji",zatím mám 8 měřících stanovišť.Mám výhodu,že pracuji pro spolek provozující wifi síť.Používám ESP8266 a připojuji je k našim AP.Data posílám jednou za 15min a v deepsleep režimu to na 3 nimh články běží 1/2 roku.

Karel

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #19 kdy: 21. 04. 2017, 22:17:34 »
U nás v Evropě/ČR je síť LoRa na frekvenci 868Mhz, podmínky provozu jsou nastavené ČTU - Je omezen vyzářený výkon, šířka pásma a klíčovací poměr je 1%, tedy je možné komunikovat pouze 36 s z každé hodiny -> a tím jsou i omezená data.
viz web ČTU  http://www.ctu.cz/vyuzivani-vymezenych-radiovych-kmitoctu
Ale nic nebrání tomu udělat si u nás svou síť i na 433MHz (samozřejmě při dodržení podmínek ČTÚ), dokonce je tam poměr 10%, jestli to chápu dobře (ne že by těch 1% nestačilo).


phi

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #20 kdy: 24. 04. 2017, 16:27:46 »
Taky si "hraji",zatím mám 8 měřících stanovišť.Mám výhodu,že pracuji pro spolek provozující wifi síť.Používám ESP8266 a připojuji je k našim AP.Data posílám jednou za 15min a v deepsleep režimu to na 3 nimh články běží 1/2 roku.
Diky za relevantni odpoved. Mozna uplne nerozumim: ty nimh clanky maji jakou kapacitu ?

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #21 kdy: 24. 04. 2017, 17:23:34 »
Ja bych se spíš zeptal co to je za čidla/měření, jelikož se leckdy spotřebuje víc na zjišťování veličin než na vlastní vysílání/komunikaci, ale může to být i naopak.

U wifi připojení je problém s dosahem sítě, typicky se dostáváte na max stovky metrů, u ESP8266 to budou IMHO desítky.
 

Technik

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #22 kdy: 24. 04. 2017, 21:33:29 »
"nabidnout koncovym uzivatelum jednoduchou meteostanici s merenim prachu v ovzdusi"

Jednoduchá meteostanice s měřením prachu v ovzduší ? A na baterie s výdrží 6 měsíců ?
Až tohle vyřešíte, tak přenos dat doděláte levou zadní.

A pokud to má být použitelné s nějakou perspektivou, tak takové věci se budou montovat spíš na lampy veřejného osvětlení, kde máte každý den garantovanou dobu na dobití akumulátorů a síť bude fungovat v nějaké dlouhodobější perspektivě nezávisle na libovůli majitelů meteostanice.

Dan

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #23 kdy: 25. 04. 2017, 10:59:42 »
Loni jsem domácí meteostanici stavěl. výsledné řešení: ESP8266, vysílá 1x za 10minut, pak deep sleep, napájení 1ks LiFePO4 akumulátor 1100mAh. (jmenovité napětí je 3,2V ESP8266 to napájí napřímo bez stabilizátoru) + malý solární panel na dobíjení. Akumulátor je značně předimenzovaný, fungovalo to i když byl solární panel týden pod sněhem. Dobíjení LiFePO4 malým proudem ze soláru i v teplotách pod bodem mrazu vypadá že není problém, ale kapacitu jsem po roce provozu zatím neměřil.

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #24 kdy: 25. 04. 2017, 12:44:39 »
Loni jsem domácí meteostanici stavěl. výsledné řešení: ESP8266, vysílá 1x za 10minut, pak deep sleep, napájení 1ks LiFePO4 akumulátor 1100mAh. ...
Smím se zeptat jak daleko máte tu meteostanici od Vašeho routeru/AP?  Ono to ESP8266 prý umí až skoro 400m, ale to za přímé viditelnosti a dobrého počasí... 

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #25 kdy: 01. 06. 2018, 16:10:20 »
Když jsem na začátku zjišťoval jaké jsou možnosti, tak bohužel o komerčních LoRa jsem se nedozvěděl prakticky nic, cenu ani pokrytí. U SigFoxu to bylo lepší, ale tam mě hned odradila cena modulů.
Zajímavou alternativou je The Things Network (komunitní LoRa síť). Bohužel v ČR má oproti komerčním sítím slabší pokrytí.

jotr

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #26 kdy: 01. 06. 2018, 16:51:07 »
u kaktusu máš sim kartu s platností jeden rok, minimální dobití 50Kč.
Dá se pořídit nová za 100Kč(+500MB)

Technik_T

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #27 kdy: 02. 06. 2018, 15:18:00 »
Zkuste mrknout na projekt Mysensors.org.
Na výběr různé radiové moduly pro různé frekvence. Gateway s MQTT, moduly dokáží předávat zprávy od jiných, vzdálených mimo přímý dosah GW ( retranslace ).
A komunita celkem žije.

Tereza

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #28 kdy: 06. 06. 2018, 11:58:44 »
Dobrý den, váš dotaz je sice staršího data, ale odpovídám pro případ, že by někdo řešil podobný problém a zabrousil do diskuze. Jsme startup v oblasti IoT ZOOCO a nabízíme licence pro připojení k Sigfox sít (v libovolném množství).

Konečná cena se liší dle počtu odesílaných zpráv, ale obecně se tarif platí na jeden rok. Spolu s licencí poskytujeme i přístup do aplikace, ve které můžete data o zařízení snadno spravovat. Pokud byste měli dotazy, napište na info@zooco.io a rádi vám ať už s licencí či informacemi o Sigfox síti poradíme.

https://www.zooco.io/licence/

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #29 kdy: 06. 06. 2018, 13:41:36 »
Dobrý den, váš dotaz je sice staršího data, ale odpovídám pro případ, že by někdo řešil podobný problém a zabrousil do diskuze. Jsme startup v oblasti IoT ZOOCO a nabízíme licence pro připojení k Sigfox sít (v libovolném množství).

Konečná cena se liší dle počtu odesílaných zpráv, ale obecně se tarif platí na jeden rok. Spolu s licencí poskytujeme i přístup do aplikace, ve které můžete data o zařízení snadno spravovat. Pokud byste měli dotazy, napište na info@zooco.io a rádi vám ať už s licencí či informacemi o Sigfox síti poradíme.

https://www.zooco.io/licence/
Takze nejlevnejsi tarif umoznuje jenom 2 zpravy denne a jedna zprava prijde na cca 0.25Kc. To neni zrovna levny. A SigFox rozhodne neni "nejmodernejsi" sit.