Mikrotik - nefunguje ukládání a obnovení konfigurace [MAP2nD, RouterOS v6.39.2]

Honza

Prosím o pomoc s ukládáním konfigurace pro Mikrotik router MAP2ndD.

Po změně konfigurace potřebuji aktuální nastavení uložit pro rychlé obnovení. Samotné uložení proběhne bez problémů - pomocí vestavěné funkce backup vytvořím záložní soubor se zvoleným heslem, ten stáhnu do lokálního PC.

Problém nastane při pokusu o obnovení této konfigurace. Když provedu Restore z webového rozhraní, po resetu je veškeré uložené nastavení ignorováno a router se nachází ve stavu jako po továrním resetu.
Pokud provedu Restore přes konzoli, po následujícím rebootu router nereaguje na připojení ani po WLAN, ani po LAN, a to ani přes defaultní adresu 192.168.88.1, ani přes adresu, kterou jsem zvolil ve svém nastavení. (Router je zvenku zcela nepřístupní až do továrního resetu.)
(Před obnovením samozřejmě router nejprve uvedu do továrního nastavení.)

Jinými slovy, restore přes webové rozhraní nefunguje vůbec a restore přes konzoli sice něco udělá, ale rozhodně ne obnovení mého nastavení.

Toto chování je naprosto nezávislé na tom, co v nastavení předtím od továrního resetu změním. I když přepíšu jen IP adresu, nebo jakoukoliv drobnost, po reset + restore se toto nastavení neobnoví.

Též jsem ověřil, že není problém v heslu - pro jistotu jsem pokusné heslo zvolil velmi jednoduché a stejné chování je i pro nešifrovanou konfiguraci bez hesla.


V Google jsem našel jen zmínku, že restore funguje pouze pro konkrétní kus zařízení, ale toto není můj případ - nepotřebuji přenášet konfiguraci na jiný kus, jen obnovit nastavení na jednom zařízení.

Kromě toho jsem vyzkoušel export, ale ani ten nefunguje pořádně - po opětovném importu hází router nesmyslné chyby typu "interface už existuje", apod. Navíc export a import je moc komplikovaný, když potřebuji obnovit často a rychle.

Co je špatně, že nefunguje backup a restore?


Lol Phirae

Před dalším pátráním bych to zaktualizoval.

Kód: [Vybrat]
NEsouhlasím se zpracováním nepotřebných osobních údajů, zejména v rozsahu debilního checkboxu na fóru.

Honza

Aktualizace pomohla - díky.

Teď bojuji s tím, že nelze změnit DHCP rozsah. Ať zadám cokoliv, vždy se volba změní na 192.168.88.10-192.168.88.254. Změna nefunguje ani pokud mám síť 192.168.88.0/24, ani jakoukoliv jinou. Tedy např. 192.168.88.100-192.168.88.109 se mi ihned vrátí na 192.168.88.10-192.168.88.254, stejně tak pokud mám síť např. 192.168.1.0/24 a chci vybrat rozsah z této sítě.
Kde může být problém?
(Pro začátek se pohybuji pouze v rychlém nastavení CPE/Router, kde se nastavuje jen pár položek.)

Samotný DHCP funguje, pokud mám na LAN síť 192.168.88.0/24, jen pracuje ve špatném rozsahu (10-254), který nelze změnit.