IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?

phi

Zdravim,
resim pro bono projekt, jehoz smyslem je nabidnout koncovym uzivatelum jednoduchou meteostanici s merenim prachu v ovzdusi. Sekundarnim cilem je nabidnout otevrena data ze site senzoru komukoliv, kdo by je chtel.  Proto potrebuji meteostanici pripojit k internetu.
Pozadavky na pripojeni jsou:
- moznost odeslat denne nekolik stovek bajtu na server
- pripojeni je zcela v rezii koncoveho uzivatele, nechci preprodavat konektivitu
- nizka spotreba, krabicka pojede z baterii a uzivatel by nemel byt nucen menit baterie casteji nez jednou za sest mesicu, idealne za jednou za rok.
- bezproblemova pripojitelnost Arduina

Zvazoval jsem nasledujici
a) IOT (LoRa) site, zde je problem ze vlastniky infrastruktury koncovy uzivatel nezajima, nekdo by musel fungovat jako nakupci pro vsechny uzivatele zapojene v senzorove siti. Plusem je nizka spotreba.
b) radiove spojeni na volne frekvenci s tokenem/krabickou pripojenou na Lanu routeru. To je neelegantni, uzivatel ma dve krabicky a ty bude muset zaplatit. Plusem je nizka spotreba.
c) GSM modul. Nevyhodou je vyssi spotreba a nutnost koupe a placeni SIM. Vyhodou je ze cele reseni je v jednom bloku a prakticky neomezeny dosah.
d) pripojeni pres wifi uzivatele. Nevyhodou je vyssi spotreba a zdaleka nejmensi dosah z uvedenych reseni, vyhodou je ze pripojeni  negeneruje zadne dalsi naklady na koncoveho uzivatele.
 
Zajimalo by mne, jestli nevidite jine reseni, pripadne vase prakticke zkusenosti s variantou d), hlavne co se tyce spotreby a dosahu.

Dekuji a hezky den.
« Poslední změna: 20. 04. 2017, 14:23:05 od Petr Krčmář »


Re:IOT v realite - jak pripojit "krabicku" k siti ?
« Odpověď #1 kdy: 20. 04. 2017, 12:20:03 »
Zkus kouknout na existujici reseni (trebas AirQualityEgg), at neobjevujes kolo. Tedy pokud neni cilem si uzit objevovani kola ;)

phi

Re:IOT v realite - jak pripojit "krabicku" k siti ?
« Odpověď #2 kdy: 20. 04. 2017, 12:43:56 »
Zkus kouknout na existujici reseni (trebas AirQualityEgg), at neobjevujes kolo. Tedy pokud neni cilem si uzit objevovani kola ;)
Diky, tyhle veci znam. Drahe a kdyz jsem se naposledy koukal, tak se nijak zvlast nechytly -  moc moc mrtvych vajicek o kterych nikdo roky neslysel. Stejne tak znam ceskeho "kanarka".
Implementaci si resim ja v ramci meho meho hrani s Arduinem, ale tenhle napad je asi rok stary a vybrainstormovany s dalsimi lidmi a samozrejme jsme se koukali, jestli nevymyslime kolo.
 Cilem tohoto projektu mit senzor za par stovek, aby koupe pres crowdfunding moc nebolela, aby se o to nemuseli moc starat (zrejme problem predchozich siti), ktery jim nabidne to co klasicka lowend meteostanice a navrch ziskat dostatecne hustou sit senzoru pro sledovani tepelnych ostrovu ve velkych mestech (centrum/sidliste/individualni vystabva) a prasnost tamtez. 
Nedelam si moc iluze o tom, kolik senzoru skonci po tom, co jim dojde baterka, lidi se prestehujou atd. Ale mit otevrena data trebas pro Prahu alespon pro jeden rok by bylo moc fajn.   

prezek

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
Re:IOT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #3 kdy: 20. 04. 2017, 14:09:16 »
Já bych zkusil Sigfox, nebo něco podobného. Určitě bych nenechával žádnou konfiguraci (wifi) na uživateli, pouze pokud by chtěl.

Tom K

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #4 kdy: 20. 04. 2017, 14:47:57 »
Byl jsem na přednášce Tomáše Poláčka ze SimpleCell o Sigfox. IMHO je to přesně na takovéto věci - sběr telemetrie, nízká spotřeba energie, typicky desítky zpráv za den, malý objem dat (22 bytů/zpráva, z toho data 12 bytů).

Sežeň si na něj mail a napiš mu, říkal že má nějaké vývojové kity na rozdání či prodej.
TomK
« Poslední změna: 20. 04. 2017, 14:50:09 od Tom K »


Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #5 kdy: 20. 04. 2017, 16:33:36 »
Zdravím, myslím že bych vám snad mohl pomoci s připojením do sítě LoRa, má oproti sigfox řadu výhod. 
Zkuste mi napsat mailem...
 

robotron

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #6 kdy: 20. 04. 2017, 17:52:55 »
Nepracoval jsem s LoRa/LPWAN ani Sigfox, ale pokud je pravdou, co se o techto dvou sitich clovek docte v prvnich odstavcich na Wikipedii, tedy Sigfox: velmi uzkopasmova a LPWAN: chirpem rozprostrene spektrum, pak mi pripada koncept LPWAN smysluplnejsi.

robotron

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #7 kdy: 20. 04. 2017, 17:54:39 »
Nepracoval jsem s LoRa/LPWAN ani Sigfox, ale pokud je pravdou, co se o techto dvou sitich clovek docte v prvnich odstavcich na Wikipedii, tedy Sigfox: velmi uzkopasmova a LPWAN: chirpem rozprostrene spektrum, pak mi pripada koncept LPWAN smysluplnejsi.

Omlouvam se za zmateni klicovych slov, srovnavam LoRa vs. Sigfox, nahradit tedy LPWAN vyse LoRa.

Ado

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #8 kdy: 20. 04. 2017, 18:05:19 »
hologram.io


bompfy

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #9 kdy: 20. 04. 2017, 20:45:16 »
Jak u Sigfoxu, tak u LoRA budete muset řešit cenu za konektivitu. U obou je to nastaveno dost striktně jako cena za zařízení a čas (typicky např. rok), ČRA jsou v tomto více variabilnější a otevřenější diskuzi. Pokud teoreticky prodáte např. 1000 zařízení, pak se připravte na náklady cca 200 kkč/rok za konektivitu (je to variabilní podle tarifu). Zajímavá cena za konektivitu začíná u cca 100 000 zařízení... Musíte tedy mít vymyšlený bussines model, jak ty peníze ze zákazníků dostat. Také se připravte na nutnost managovat zařízení v síti (pokud zařízení např. "umře" v půlce roku, aby jste zbytečně neplatili konektivitu; co pak dál, když v něm uživatel vymění baterku a zařízení po půl roce zase zavysílá apod.).

Pokud hodláte pokrývat hlavně větší města, pak bych volil LTE modem. Je relativně "low power", máte neomezené vysílání, neomezenou obousměrnou komunikaci (což je u obou výše zmíněných trochu problém) a dobrou možnost data agregovat a rádio zapínat jen párkrát za den a nasypat tam data třeba za x hodin (což by zase u LPWAN byl problém, protože délka zprávy). Uživatel bude akorát muset platit SIM, ale dá se udělat rozumný datový M2M tarif, takže náklady na roční provoz můžete dostat níž něž u LPWAN.

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #10 kdy: 20. 04. 2017, 21:16:19 »


----
Pokud hodláte pokrývat hlavně větší města, pak bych volil LTE modem. Je relativně "low power", máte neomezené vysílání, neomezenou obousměrnou komunikaci (což je u obou výše zmíněných trochu problém) a dobrou možnost data agregovat a rádio zapínat jen párkrát za den a nasypat tam data třeba za x hodin (což by zase u LPWAN byl problém, protože délka zprávy). Uživatel bude akorát muset platit SIM, ale dá se udělat rozumný datový M2M tarif, takže náklady na roční provoz můžete dostat níž něž u LPWAN.

LTE modem bych naopak nevolil, musíte mít pro každé zařízení datovou sim a tam cena začíná na 552k Kč/rok (pro 1MB sim x 1000). Cenu za konektivitu bude potřeba řešit u každé varianty a v tomto případě je IMHO technologie LoRa ideální volbou.   

Cek

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #11 kdy: 21. 04. 2017, 11:02:06 »


----
Pokud hodláte pokrývat hlavně větší města, pak bych volil LTE modem. Je relativně "low power", máte neomezené vysílání, neomezenou obousměrnou komunikaci (což je u obou výše zmíněných trochu problém) a dobrou možnost data agregovat a rádio zapínat jen párkrát za den a nasypat tam data třeba za x hodin (což by zase u LPWAN byl problém, protože délka zprávy). Uživatel bude akorát muset platit SIM, ale dá se udělat rozumný datový M2M tarif, takže náklady na roční provoz můžete dostat níž něž u LPWAN.

LTE modem bych naopak nevolil, musíte mít pro každé zařízení datovou sim a tam cena začíná na 552k Kč/rok (pro 1MB sim x 1000). Cenu za konektivitu bude potřeba řešit u každé varianty a v tomto případě je IMHO technologie LoRa ideální volbou.

Coze? 552Kc za SIM na rok???? On nechce mit zadarmo volani do vsech siti ;-)

Karel

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #12 kdy: 21. 04. 2017, 13:33:47 »
Pro inspiraci - hraju si a bastlím teď něco podobného a vymyslel jsem to následovně:
- malé senzory s LoRa, napájené z baterie (výdrž předpokládám několik let při cca 2 měřeních/hod), případně možná i dobíjené z malých solárních panelů (tímpádem "nekonečná" výdrž).
- centrem všeho bude gateway, k internetu připojená přes GPRS (vyjde to na 200,- na půl roku (taková je platnost kreditu/SIM)) a bude přijímat data ze senzorů. Napájení z baterie + dobíjení solárním panelem. Přenášet se bude vždy pár bajtů, takže GPRS bohatě stačí.

Při správném nastavení parametrů přenosu (co nejnižší rychlost, co nejvyšší "spread" a výkon) by to ve městě mohlo mít dosah řádově km, na volném prostranství i desítky km.

Všechny součástky mám z Číny, takže cena v řádu jednotek dolarů... ale je to zatím jen moje bastlení ve volném čase, třeba z toho nakonec nic nebude :)

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #13 kdy: 21. 04. 2017, 15:22:13 »
- malé senzory s LoRa, napájené z baterie ...
...
- centrem všeho bude gateway, k internetu připojená přes GPRS (vyjde to na 200,- na půl roku (taková je platnost kreditu/SIM))...

Jak jsem psal výše, LoRa je dle mého názoru dobrá volba, ale GPRS gateway je pro dotazovaný případ zbytečná.
Pokud nebudete požadovat nadstandardní přístup k datům, s cenou se dostanete na podobnou úroveň a s gateway garantovanou poskytovatelem.
   

robotron

Re:IoT v realitě - jak připojit „krabičku“ k síti?
« Odpověď #14 kdy: 21. 04. 2017, 16:03:50 »
- malé senzory s LoRa, napájené z baterie ...
...
- centrem všeho bude gateway, k internetu připojená přes GPRS (vyjde to na 200,- na půl roku (taková je platnost kreditu/SIM))...

Jak jsem psal výše, LoRa je dle mého názoru dobrá volba, ale GPRS gateway je pro dotazovaný případ zbytečná.
Pokud nebudete požadovat nadstandardní přístup k datům, s cenou se dostanete na podobnou úroveň a s gateway garantovanou poskytovatelem.

Pochopil jsem Karla tak, ze chce pouzit LoRa prenos bez zavislosti (a plateb) "poskytovateli". Coz mi pripada rozumny a velmi zajimavy pro pripad, ze se skutecne podari pokryt planovanou oblast. Nezavislost na vendor lock-inu a predevsim moznosti doplneni jinejch nez telekomunikacnich sluzeb na tyz signal je podle me velmi zajimava. Problem je trochu to pasmo okolo 800MHz, zajimavejsi by bylo pustit to nekde kolem 13MHz, nebo kde je nejnizsi ISM u nas.