Zmigroval jsem na systemD

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #30 kdy: 22. 03. 2017, 08:43:41 »
Hmm, posun času je snadné opravit
Nejde o to, jestli to je nebo není snadné opravit, ale o to, že je fajn, když se kritické části systému chovají předvídatelně a člověk se na ně může spolehnout. Když se mi dvakrát ročně nespustí nějaký důležitý cronjob a nevím proč, jenom vím, že před systemd to nedělalo, tak mi moc nepomůže že to "je snadné opravit" :)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #31 kdy: 22. 03. 2017, 08:44:59 »
Závěr: Stačilo by místo fušérského "AND/OR" napsat pouze "nebo".

Nestacilo. Lomitko tam znaci, ze plati jedno nebo druhe, Tedy ne "nebo", ale "bud, anebo". Tedy slozi server nebo znici data nebo udela oboji.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #32 kdy: 22. 03. 2017, 08:53:59 »
proste u komplexniho SW bugy jsou, byly a budou - SD je komplexni software a neni v tomhle vyjimka....

Aha. A je zadouci, aby init byl komplexni? Aby navic nebyl init, ale nabalil na sebe kdeco, vcetne Tetris a firewallu?

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #33 kdy: 22. 03. 2017, 08:55:42 »
Bindmountnutý /var normálně používám a na tenhle problém jsem nenarazil
Což je jenom horší, protože pak tahle -bug- featura někde je a někde není. Neznámo proč. A to je horší než kdyby byla všude.

a reportující by mohl (a měl) zjistit proč.
A rovnou by mohl i poslat patch, ne?

Zvolené řešení vede k tomu, že je journal uložený jak v /run/log, tak ve /var/log a obé leží v RAM.
To je irelevantní.

tnr

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #34 kdy: 22. 03. 2017, 09:00:00 »
To je pravda, ale když zacoredumpuje apache, tak ho supervisor restartne a jede se dál močálem černým kolem bílých skal. Když zacoredumpuje systemd nebo systém nenaběhne po updatu, je to trochu větší legrace :)

Ale je fakt, že v dnešní době už je hodně serverů totálně zkomoditizovaných - když tam něco zahapruje, tak se smaže a spustí znovu někde jinde, takže chyby tohodle typu (pokud se neobjevují deterministicky všude) už taky tolik nevadí.

No a kdyz je chyba v kernelu ci glibc (viz ty stovky bugu co jsem linkoval), tak je to jeste horsi, protoze ty narozdil od SD pouziva opravdu uplne vsechno... ale pointa je, jak moc problematicke je takovy SW pouzivat a jak casto se takove veci stavaji - coz nastesti neni pripad ani jedne z techto komponent (ve vetsine pripadu)...

A s tou kontejnerizaci mas samozrejme pravdu - kdo dneska nepouziva neco typu docker, nebo aspon puppet a podobne...


Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #35 kdy: 22. 03. 2017, 09:04:09 »


Systemd by si vazne zaslouzil nejake kompetentni kritiky.

tnr

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #36 kdy: 22. 03. 2017, 09:05:16 »
Aha. A je zadouci, aby init byl komplexni? Aby navic nebyl init, ale nabalil na sebe kdeco, vcetne Tetris a firewallu?

SD neni (jen) init, ale komplexni zaklad userspace systemu, takze tento argument je irelevantni.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #37 kdy: 22. 03. 2017, 09:15:35 »
SD neni (jen) init, ale komplexni zaklad userspace systemu, takze tento argument je irelevantni.

To se pak bude SW portovat uplne levou zadni.

Ladislav Michl

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #38 kdy: 22. 03. 2017, 09:16:20 »
...
Což je jenom horší, protože pak tahle -bug- featura někde je a někde není. Neznámo proč. A to je horší než kdyby byla všude.
...
A rovnou by mohl i poslat patch, ne?
...
Odzadu: Tu irelevantní věc berte jako vysvětlení, proč to tak nedělat. Původní komentář nemá beztak s hlášenou chybou nic společného.
Patch by poslat mohl, ale v tomhle případě asi není co opravovat.
Souhlasím, je to strašné, ale kdyby se povedl tolik obávaný master plan, tedy sjednocení dister, nebylo by to nutné řešit. Ale teď vážně - všimněte si, že i diskuse tady je zmatená. Původní začíná větou "in some cases (i can't seem to narrow down which yet), systemd fails to create /run/log/journal...". Persistentní úložiště není k funkci třeba, jenže jemu to nefunguje vůbec a v kódu ten problém nebude:
https://github.com/systemd/systemd/blob/master/src/journal/journald-server.c#L360
Takže jestli Vás napadá něco jiného, než že do /run/log nejde zapsat, pak sem s tím.

Pewell

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #39 kdy: 22. 03. 2017, 09:23:47 »
Tak jsem ze zvedavosti kouknul jak ten SystemD vyvijeji a je na tom kus pravdy, ze se to dela profesionalne. Frci continuous inegration jak na githubu
https://semaphoreci.com/systemd/systemd
tak treba u fedory
https://koji.fedoraproject.org/koji/packageinfo?packageID=10477
Kod obsahuje unit testy, lokalne jsem to nespoustel ale tady sem nalezl 2 roky stary unit testing a uz tehdy meli temer 50% function coverage, co u takovyho macka je dost dobry. Dnes to bude mnohem lepsi.
https://www.freedesktop.org/software/systemd/coverage/index.html

j

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #40 kdy: 22. 03. 2017, 09:25:30 »
...
jj treba nekolu, ten co placne to perla ... sice zcela vohovne a zcela vzdy 100% OT, ale coz.

To se pak bude SW portovat uplne levou zadni.
Hlavne je zabavny sledovat, jak dodavatele, kteri si daj na web podporu centosu/fedory/... vcetne verzi se sytemd, pak cumej jak z visne spadly na to, co to vlastne vsechno dela nebo nedela ... Sranda je, ze skoro vsichni skoncej u "tak tam dejte starsi verzi co tuhle hovadinu nema".

Alternativne to vypada tak, ze si nekam naladujou vlastni verze vsech knihoven ktery jejich appka pouziva vcetne ty appky, a spoustej to pekne kilometrovym bashovym scriptem, zcela mimo jakejkoli init. A logujou si samo taky sami ... pekne do vlastniho textaku. Presne stejne jako to ostatne delaj widloaplikace.

Jo a samo ti neopomenou do dokumentace na prvni stranku dat 20tkou a tucne, ze v zadnym pripade nemas ten system aktualizovat, ze pak nerucej za to, ze to jeste taky bude fungovat.

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #41 kdy: 22. 03. 2017, 09:38:27 »
...
jj treba nekolu, ten co placne to perla ... sice zcela vohovne a zcela vzdy 100% OT, ale coz.

Ještě něco nám chceš povědět?

MP

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #42 kdy: 22. 03. 2017, 10:14:50 »
Mam systemd nasazeny na vsech debianech D8+. Zatim jsem narazil na dva problemy, ktere s puvodnim initem nebyly.

1] postgresql se nestartovalo po instalaci, pokud byl stroj restartovany. Duvod - mainteneri zapomeli systemd unitu nastavit jako aktivovanou. Casem to opravili.
2] pri pouziti openvswitch + drbd se rozbijely disky na masterovi, pokud byl dan restart. Duvod - openvswitch byl spousten jako soucast network unity, cili drbd nevedelo o zavislosti na nem. Openvswitch se z nejakeho duvodu vypinal drive nez drbd. Reseni - nastesti jiz kernel 4.x umi vice vlan na jednom sitovem interface, takze doslo k opusteni openvswitche.

Naopak jsem narazil na jednu ze zajimavych vyhod pri mountovani nfs. Pokud systemd mountuje na klientovi automaticky, tak pri pokusu o pristup do daneho adresare je pristup odmitnut, pokud selze spojeni s nfs serverem. Bezny non-systemd mount naopak zobrazil obsah prazdneho adresare, logicky tam jde pak zapisovat.

tnr

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #43 kdy: 22. 03. 2017, 10:23:48 »
To se pak bude SW portovat uplne levou zadni.

To ale neni problem uplne autoru systemd, ze ne ?:-) Navic ze by s portovanim SW byly nejake extra problemy se rici neda - SW ktery skutecne striktne vyzaduje systemd zas tolik neni - vetsinou je to resene na nejake abstraktni vrstve, pripadne podminenym prekladem. A pripadne spousta SW vyuziva SD jen jako service manager a poskytuje max unitu, coz tez nicemu nevadi :) Hledas problem tam, kde absolutne neni.

A ano, samozrejme ze existuje SW jako GNOME, ktere vyzaduje logind ci neco podobneho,ale to uz je uplne jina story - prave proto,ze GNOME potrebuje neco jako logind, logind to presne resi - tudiz to pouzivaji... A neni to nijak jine nez jakekoliv jine platform specific veci v ruznem SW (a ze jich je)...

tnr

Re:Zmigroval jsem na systemD
« Odpověď #44 kdy: 22. 03. 2017, 10:28:26 »
a reportující by mohl (a měl) zjistit proč.
A rovnou by mohl i poslat patch, ne?

Ano, idealne by mel. Je to open source, jsou zdrojaky, navic pouzivaji neci praci zcela zdarma - takze prispet obcas neco zpet (i treba kvalitni bugreport) je celkem fajn pristup. I kdyz samozrejme je to vec, ktera se deje v minimu pripadu.
A to prosim myslim zcela obecne - ne ve vztahu k systemd, ale k jakemukoliv open source software. A tohle konkretne je pripad spatneho bugreportu - /var mountemto urcite nebude, to je docela standardni vec co funguje. A obecne nevidim moc rozdil v tomhle a napr. bugreporty v kernelu (reportoval jsem jich mnoho, vetsina je dodnes neresena, takze jsem si par veci radsi spravil sam a poslal patche).