PHP nebo JavaScript

javaman ()

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #30 kdy: 26. 02. 2017, 15:37:15 »
No já bych řekl že JS je nutnost + nějaký .NET/Java.. Vycházím z nedávného pohovoru kde mě pozvali na .NET vývojáře a nestačil jsem se divit. Chtěli Node.js, Angular.js, Oracle, jQuery, TypeScript, html, css na velmi pokročilé úrovni a .NET jen tak mimochodem. Takže mi připadá že dneska je moderní umět všechno nějak a ne nic pořádně. Z toho mi vychází, že buď být hodně dobrej v jednom jazyku a nebo umět všechno tak trochu. Otázka co je lepší.

Před pár týdny jsem si hledal práci jako (senior) Java backend vývojář a JS skutečně nutnost není. Na některých pohovorech se na JS zeptali, na to jsem jim řekl, že jsem dřív psával něco v jQuery, ale že chci dělat backend a všude se tvářili, že je to v pořádku a nakonec jsem dostal několik pracovních nabídek.

Přesně tak, ale jsou firmy, kde to zkouší. Protože když už je tam tolik JS, tak aby tomu člověk rozuměl. Tak pak to zkouší, jestli by se to chtěl člověk třeba naučit. Když řekneš jasně ne, tak kolikrát z toho nejsou nadšení. Si totiž myslí, že jsi blbec, který se bude učit všechno, co zrovna potřebují.


javaman ()

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #31 kdy: 26. 02. 2017, 15:38:38 »
No já bych řekl že JS je nutnost + nějaký .NET/Java.. Vycházím z nedávného pohovoru kde mě pozvali na .NET vývojáře a nestačil jsem se divit. Chtěli Node.js, Angular.js, Oracle, jQuery, TypeScript, html, css na velmi pokročilé úrovni a .NET jen tak mimochodem. Takže mi připadá že dneska je moderní umět všechno nějak a ne nic pořádně. Z toho mi vychází, že buď být hodně dobrej v jednom jazyku a nebo umět všechno tak trochu. Otázka co je lepší.

Je lepší být vynikajícím v jednom oboru, než průměrným v mnoha. Je však lepší být tím druhým, když už nemohu být tím prvním.

Podle popisu vstupního pohovoru je asi pro tebe lepší, když ta firma bude hledat dál...

Konečně něco kvalitního od tebe. Je to přesně tak. Proto máš dnes tolik "flexibilních" lidí. Uměj všechno špatně, ale to nikdo na pohovoru nezkoumá.

Thommas

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #32 kdy: 26. 02. 2017, 15:50:01 »
No já bych řekl že JS je nutnost + nějaký .NET/Java.. Vycházím z nedávného pohovoru kde mě pozvali na .NET vývojáře a nestačil jsem se divit. Chtěli Node.js, Angular.js, Oracle, jQuery, TypeScript, html, css na velmi pokročilé úrovni a .NET jen tak mimochodem. Takže mi připadá že dneska je moderní umět všechno nějak a ne nic pořádně. Z toho mi vychází, že buď být hodně dobrej v jednom jazyku a nebo umět všechno tak trochu. Otázka co je lepší.

Před pár týdny jsem si hledal práci jako (senior) Java backend vývojář a JS skutečně nutnost není. Na některých pohovorech se na JS zeptali, na to jsem jim řekl, že jsem dřív psával něco v jQuery, ale že chci dělat backend a všude se tvářili, že je to v pořádku a nakonec jsem dostal několik pracovních nabídek.

Přesně tak, ale jsou firmy, kde to zkouší. Protože když už je tam tolik JS, tak aby tomu člověk rozuměl. Tak pak to zkouší, jestli by se to chtěl člověk třeba naučit. Když řekneš jasně ne, tak kolikrát z toho nejsou nadšení. Si totiž myslí, že jsi blbec, který se bude učit všechno, co zrovna potřebují.

Přesně tak. Já se zaměřuji na backend, ale umím i trochu frontend přijde mi to tak lepší, ale v momentě kdy jde něco kompletně mimo můj záběr/směřovaní tak se to odmítám učit. Nemusím umět všechno. Hlavně co se týče nějaký JS frameworků ty jsou mi dost často buřt. Ve většině věcí je to práce pro frontendistu.

JSrulez

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #33 kdy: 27. 02. 2017, 11:57:44 »
Kód: [Vybrat]
$ php -r "echo(1/0);"
Warning: Division by zero in Command line code on line 1
$ node -e "console.log(1/0)"
Infinity

jak je videt moznosti PHP jsou omezene, kdezto u JS nekonecne :-)

SB

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #34 kdy: 27. 02. 2017, 13:49:37 »
K původní otázce:
O PHP toho moc neřeknu, hledal jsem jazyk na backend a když jsem zjistil, že v tom (stavový) aplikační server nepůjde, už jsem to neřešil.
Testoval jsem Node.js - nápad to není špatný - je to rychlé, jazyk relativně jednoduchý a schopný, prostředí snadno nasaditelné (bez sraní typu Ruby), v případě práce na frontendu ten samý jazyk, ale: Asynchronní zpracování v případech, kdy to není třeba (tj. většinou), je práce a bordel navíc, částečně to ojebává poslední Ecmascript (async-await), ale je v tom nějaký zádrhel, dá se to ojebat pomocí Promise nebo generátory, ale zase je to škrabání na pr_deli přes krk, pak existují i knihovny, ale otázkou je výkon. Není to ono. Co se týká ladění, v REPLu to není na velké věci, IntelliJ to prý umí (placené), nějak to jde přes Developers Tools v Chromiu, pak v prostředí Eclipse (i když 100% to taky není). Samotný Javascript je původně jednoduchý, ale už z něj taky začíná vznikat spleskaný bastard (pseudotřídy, mraky nové, zbytečné syntaxe, ...). Vzhledem k tomu, že nejde zároveň používat zapouzdření a prototypování, je problém s ním modelovat, to už je v tom lepší hybridní Java. Na malé kokotinky Node dobré, ale osobně bych v tom nic velkého nedělal.
Takže bída.


noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #35 kdy: 27. 02. 2017, 14:34:37 »
Samotný Javascript je původně jednoduchý, ale už z něj taky začíná vznikat spleskaný bastard (pseudotřídy, mraky nové, zbytečné syntaxe, ...).

Nekterym (treba me) se ta nova syntaxe libi. Priklady te "zbytecne syntaxe"? Tridy, splat, destructioning, fat arrow - to vse me prijde hodne uzitecne.

Na malé kokotinky Node dobré, ale osobně bych v tom nic velkého nedělal.

IMO i stredni veci v tom jdou, ale souhlas, na velke to neni.

Vzhledem k tomu, že nejde zároveň používat zapouzdření a prototypování, je problém s ním modelovat, to už je v tom lepší hybridní Java.

Co TypeScript? Aktualne co pisu v Angularu 2 s prototypy (primo) nikdy nedelam a nevadi me to. Zapouzdreni je IMO hezke pres modifikatory pristupu (nesmite byt prase a sahat na private/protected, pokud k tomu nemate mit pristup, ale to ostatne jde i v Jave).

čumil

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #36 kdy: 27. 02. 2017, 19:46:08 »
K původní otázce:
O PHP toho moc neřeknu, hledal jsem jazyk na backend a když jsem zjistil, že v tom (stavový) aplikační server nepůjde, už jsem to neřešil.
Testoval jsem Node.js - nápad to není špatný - je to rychlé, jazyk relativně jednoduchý a schopný, prostředí snadno nasaditelné (bez sraní typu Ruby), v případě práce na frontendu ten samý jazyk, ale: Asynchronní zpracování v případech, kdy to není třeba (tj. většinou), je práce a bordel navíc, částečně to ojebává poslední Ecmascript (async-await), ale je v tom nějaký zádrhel, dá se to ojebat pomocí Promise nebo generátory, ale zase je to škrabání na pr_deli přes krk, pak existují i knihovny, ale otázkou je výkon. Není to ono. Co se týká ladění, v REPLu to není na velké věci, IntelliJ to prý umí (placené), nějak to jde přes Developers Tools v Chromiu, pak v prostředí Eclipse (i když 100% to taky není). Samotný Javascript je původně jednoduchý, ale už z něj taky začíná vznikat spleskaný bastard (pseudotřídy, mraky nové, zbytečné syntaxe, ...). Vzhledem k tomu, že nejde zároveň používat zapouzdření a prototypování, je problém s ním modelovat, to už je v tom lepší hybridní Java. Na malé kokotinky Node dobré, ale osobně bych v tom nic velkého nedělal.
Takže bída.
1) jo, spleskaný bastard už z JS pomalu je, ale co naděláš, to čeká každý jazyk
2) promises ? async await se hodí jen na něco, ne to cpát všude plus když máš kvalitní objektový návrh, promises ani z velké části nepotřebuješ
3) prototypovej system JS je neskutečnej paskvil, autor se snažil udělat hybrida mezi classbased systemem a skutečnym prototype systemem...nepovedlo se mu to a je to hnus. Jako řešení máš svobodu si udělat vlastní objektový systém. To kupříkladu, v jiném dnšním mainstream jazyce neuděláš.

kdysi to šlo s lispem

Asz

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #37 kdy: 27. 02. 2017, 20:07:52 »
Samotný Javascript je původně jednoduchý, ale už z něj taky začíná vznikat spleskaný bastard (pseudotřídy, mraky nové, zbytečné syntaxe, ...).

Nekterym (treba me) se ta nova syntaxe libi. Priklady te "zbytecne syntaxe"? Tridy, splat, destructioning, fat arrow - to vse me prijde hodne uzitecne.

Na malé kokotinky Node dobré, ale osobně bych v tom nic velkého nedělal.

IMO i stredni veci v tom jdou, ale souhlas, na velke to neni.

Vzhledem k tomu, že nejde zároveň používat zapouzdření a prototypování, je problém s ním modelovat, to už je v tom lepší hybridní Java.

Co TypeScript? Aktualne co pisu v Angularu 2 s prototypy (primo) nikdy nedelam a nevadi me to. Zapouzdreni je IMO hezke pres modifikatory pristupu (nesmite byt prase a sahat na private/protected, pokud k tomu nemate mit pristup, ale to ostatne jde i v Jave).

Když v Node.JS děláš, jak moc rozdílný programování to je oproti ostatnim jazykum vzhledem k tomu, že operace v JS jsou neblokující?

Kit

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #38 kdy: 27. 02. 2017, 20:17:08 »
K původní otázce:
O PHP toho moc neřeknu, hledal jsem jazyk na backend a když jsem zjistil, že v tom (stavový) aplikační server nepůjde, už jsem to neřešil.

V PHP standardně dělám stavové aplikační servery. Zřejmě jsi zatím nepřišel na to, jak se to dělá.

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #39 kdy: 27. 02. 2017, 20:42:52 »
Samotný Javascript je původně jednoduchý, ale už z něj taky začíná vznikat spleskaný bastard (pseudotřídy, mraky nové, zbytečné syntaxe, ...).

Nekterym (treba me) se ta nova syntaxe libi. Priklady te "zbytecne syntaxe"? Tridy, splat, destructioning, fat arrow - to vse me prijde hodne uzitecne.

Na malé kokotinky Node dobré, ale osobně bych v tom nic velkého nedělal.

IMO i stredni veci v tom jdou, ale souhlas, na velke to neni.

Vzhledem k tomu, že nejde zároveň používat zapouzdření a prototypování, je problém s ním modelovat, to už je v tom lepší hybridní Java.

Co TypeScript? Aktualne co pisu v Angularu 2 s prototypy (primo) nikdy nedelam a nevadi me to. Zapouzdreni je IMO hezke pres modifikatory pristupu (nesmite byt prase a sahat na private/protected, pokud k tomu nemate mit pristup, ale to ostatne jde i v Jave).

Když v Node.JS děláš, jak moc rozdílný programování to je oproti ostatnim jazykum vzhledem k tomu, že operace v JS jsou neblokující?
Říká se tomu callback hell, což snad mluví za vše.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #40 kdy: 28. 02. 2017, 07:20:01 »
...
Když v Node.JS děláš, jak moc rozdílný programování to je oproti ostatnim jazykum vzhledem k tomu, že operace v JS jsou neblokující?

K Node jsem jen pricuchl pri hrani si se svymi projektiky, v praci delam na front-endu. Co vim, tak u nekterych fci existuji i blokujici varianty (readFileSync). (odpovim nize)

...
Říká se tomu callback hell, což snad mluví za vše.

Opravdu? Jsem od vas cekal trochu vice.

I ve starem JS byly zpusoby, jak to ukocirovat (nezanorovat fce a udrzovat to ploche => vyhnuti se pyramid of doom). Aktualne co vim (v Node nedelam, takze je mozna jeste vice pristupu) tu mame promise, generator, async nebo "slozitejsi" abstrakce jako observable, ktera se pouziva treba v Angular 2 a IMO je dost silna a zaroven elegantni. Osobne se mi dost libi cesta, kterou se JS ubira - nejdriv to byl zmatek na lepeni toho, co HTML/CSS neumelo a nyni tu mame koncepty/syntaxi z OOP (cukr pro tridy, pripadne TypeScript) i FP v mnohem vetsi mire (odklon od mutable vseho k immutable stavu SPA aplikace - napr. redux a ngrx/store, knihovny typu ImmutableJS, Lodash, Ramda, Folktale nebo Sanctuary nabizejici FP pristup).

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #41 kdy: 28. 02. 2017, 09:40:14 »
...
Když v Node.JS děláš, jak moc rozdílný programování to je oproti ostatnim jazykum vzhledem k tomu, že operace v JS jsou neblokující?

K Node jsem jen pricuchl pri hrani si se svymi projektiky, v praci delam na front-endu. Co vim, tak u nekterych fci existuji i blokujici varianty (readFileSync). (odpovim nize)

...
Říká se tomu callback hell, což snad mluví za vše.

Opravdu? Jsem od vas cekal trochu vice.
Ono k tomu není moc co dodat, ale je to jen estetický problém, takže někomu se to může i líbit. A není pro problém jen v JS, například v Cocoa se taky používají callbacky dost často, kód pak odmigruje doprava a Xcode ho zalamuje a vypadá to hrozně. Kdo chce asynchronní volání, moc možností stejně nemá, pokud si nenapíše vlastní kooperativní scheduler à la Go.

Nicméně že syntax JS se lepší a že přechod k immutable je požitivní, s tím se dá souhlasit bez výhrad.

JSrulez

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #42 kdy: 28. 02. 2017, 09:56:20 »
Říká se tomu callback hell, což snad mluví za vše.

To uz zavisi na implementaci. Callbacky jsou obvykle controllery v MVC. To je oldschool, nebo objektovy pristup.  U velkych porjektu v JS fici spise Model-View-Intent. Takze kdyz nejste prase tak pouzivate immutable objekty, mate funkcionalni pristup aspon na hlavnim workflowu, reactive message driven streamovy pristup, pouzivate observables a subscribers tak jste nad veci a zadny hell nehrozi. Viz http://reactivex.io https://cycle.js.org/ http://redux.js.org/ atd.

SB

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #43 kdy: 28. 02. 2017, 11:52:54 »
Samotný Javascript je původně jednoduchý, ale už z něj taky začíná vznikat spleskaný bastard (pseudotřídy, mraky nové, zbytečné syntaxe, ...).

Nekterym (treba me) se ta nova syntaxe libi. Priklady te "zbytecne syntaxe"? Tridy, splat, destructioning, fat arrow - to vse me prijde hodne uzitecne.

Vzhledem k tomu, že nejde zároveň používat zapouzdření a prototypování, je problém s ním modelovat, to už je v tom lepší hybridní Java.

Co TypeScript? Aktualne co pisu v Angularu 2 s prototypy (primo) nikdy nedelam a nevadi me to. Zapouzdreni je IMO hezke pres modifikatory pristupu (nesmite byt prase a sahat na private/protected, pokud k tomu nemate mit pristup, ale to ostatne jde i v Jave).

Tak zrovna ty třídy jsou na co? Aby JS mohl předstírat, že je třídně-instanční? Proč by to dělal? Pro trubky, co přelízají z Javy?
Generátory - čemu skutečně slouží? Promises - v okamžiku potřeby asynchronnosti postradatelné, v okamžiku nepotřeby pouze učesávající roztržení funkce a kontextu. Async prosakující do deklarace funkce. Ukrutně složitě fungující Proxy. Mnoho funkcionalit definovaných neobjektovým způsobem Object.dělejNěcoS(objekt) místo objekt.dělejNěco(). Object.defineProperty - co to je za komplikovaný bastl (s neobjektovým formátem)? Kde to kurva jsme?

Přece nezačnu používat typovaný jazyk jen kvůli tomu, aby mi začlo fungovat zapouzdření.

SB

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #44 kdy: 28. 02. 2017, 12:00:54 »
1) jo, spleskaný bastard už z JS pomalu je, ale co naděláš, to čeká každý jazyk

Čeká to jen jazyky se špatným návrhem, které se začnou podbízet.

2) promises ? async await se hodí jen na něco, ne to cpát všude plus když máš kvalitní objektový návrh, promises ani z velké části nepotřebuješ

Když potřebuju synchronní volání, Promise k ničemu není, když asynchronní, tak ten jeden callback ještě napsat umím.

3) prototypovej system JS je neskutečnej paskvil, autor se snažil udělat hybrida mezi classbased systemem a skutečnym prototype systemem...nepovedlo se mu to a je to hnus. Jako řešení máš svobodu si udělat vlastní objektový systém. To kupříkladu, v jiném dnšním mainstream jazyce neuděláš.

Nevěřím vám, že nějakým jednoduchým způsobem udělám v JS jiný objektový systém. Zkoušel jsem omrdat chybějící zapouzdření (najdete k tomu na inetu diskuse) a je to hrozný opich.