reklama

PHP nebo JavaScript

Tomáš Roll

Re:PHP nebo JavaScript
« Odpověď #15 kdy: 25. 02. 2017, 11:12:44 »
Jakej jazyk podle tebe bude dominantní?

Čínština.

reklama

čumil

« Odpověď #16 kdy: 25. 02. 2017, 11:24:44 »
JS,... PHP je prostě jen na backend, nic vic.

JS už není dávno jen na animace, na to je dneska CSS. JS se používá na tvorbu aplikací, dynamických prezentací, na backend, na mobilní aplikace, na query do db ...

Web, to už je aplikační platforma, zvláště s příchodem offline cache.

Web už není jenom statická vývěska renderovaná na serveru :D

Skuste to po těch letech už pochopit.

Youda

« Odpověď #17 kdy: 25. 02. 2017, 11:52:12 »
PHP je bastl, ktery prezil dodnes jenom proto, ze byl prvni.
Kdyz se PHP zacal pouzivat, jeho konkurenci byly perlove CGI skripty a tehdy melo PHP smysl, dneska uz je mimo.

Osobne doporucuju kombinaci Java + Javascript.
Pro aplikaci s web xischtem, kde ti postaci existujici set widgetu, ktere nemuzes jednoduse sam rozsirovat, doporucuju Spring Boot backend + Primefaces AJAX - dela se v tom velice jednoduse. Mrkni na dema na primefaces.org
Pokud potrebujes mit na strane xichtu vetsi volnost (monost udelat si cokoliv podle sebe) pak na Spring Boot backend posad Angular - Spring bude postytovat data pres JSON/REST a Angulat to zobrazovat.

Alternativne muzes i na server strcit Node.JS, ale tady bych byl oprtrny. V te platforme je otresny bordel,mkazdy kdo ma do zadele diru ma nutkani prekopavat (neexistujici) standardy, z pohledu udrzovatelnosti to muze byt potiz. Spring Boot business logika s RET API rozhranim bude plne funkcni i za 10 let. Navic v pripade Java backendu mas pristup k rozsahlemu ekosystemu na Maven central, napr Apache Camel, Apache CXF, ActiveMQ a hromadu dalsiho.

čumil

« Odpověď #18 kdy: 25. 02. 2017, 12:57:25 »
Kdyz se PHP zacal pouzivat, jeho konkurenci byly perlove CGI skripty a tehdy melo PHP smysl, dneska uz je mimo.

Osobne doporucuju kombinaci Java + Javascript.
Pro aplikaci s web xischtem, kde ti postaci existujici set widgetu, ktere nemuzes jednoduse sam rozsirovat, doporucuju Spring Boot backend + Primefaces AJAX - dela se v tom velice jednoduse. Mrkni na dema na primefaces.org
Pokud potrebujes mit na strane xichtu vetsi volnost (monost udelat si cokoliv podle sebe) pak na Spring Boot backend posad Angular - Spring bude postytovat data pres JSON/REST a Angulat to zobrazovat.

Alternativne muzes i na server strcit Node.JS, ale tady bych byl oprtrny. V te platforme je otresny bordel,mkazdy kdo ma do zadele diru ma nutkani prekopavat (neexistujici) standardy, z pohledu udrzovatelnosti to muze byt potiz. Spring Boot business logika s RET API rozhranim bude plne funkcni i za 10 let. Navic v pripade Java backendu mas pristup k rozsahlemu ekosystemu na Maven central, napr Apache Camel, Apache CXF, ActiveMQ a hromadu dalsiho.
JS svět je bohužel v chaosu, protože, budu upřímný, standard na to co se po JS dnes chce nebyl připraven a tak ho začali suplovat vývojáři.
A logicky, každý začal protlačovat svoji filozofii.

Třeba formáty modulů, ... existuje AMD,UMD,IIFE,ES, CommonJS ... a možná ještě další

Ale nutně to není špatně. Ta platforma je živá a divoce se vyvýjející, todle je důkaz.

Za pár let se proměna JS z animačního paskvilu do plně aplikačího jazyka dokončí a ten chaos zkončí. A jen tak mimochodem z toho věku chaosu zbyde pár uníkátních technologií které by v konzervativnějším prostředí nikdy nevznikly.

Takže za mě, stojí to za to, člověk aspoň v JS světě nezlenivý protože všechno je zběsile rychlé.
A taky celkem vzrušující, kdo vý co se vyloupne za 3 mesíce žejo ? :)

pelerin

« Odpověď #19 kdy: 26. 02. 2017, 03:38:30 »
PHP neodporucam a uz vôbec nie ako prvy jazyk. Programátori, ktori zacinali na PHP ziskaju zle navyky, ktorých sa potom tazko zbavuje. Je to rovnake ako ked dievca v 18tich nabucha kamarat, ale ked mu oznami ze je tehotna tak sa na nu chlapec vysere. narodi sa jej dieta a musi ho zivit. je zufala a nema peniaze, kamarat je uz v base, rodicia ju vyhodili z domu, u kamaratky uz dlhsie nemoze prespávat, hlada si byt ale nema peniaze, tak zacne robit kurvu... najprv len z casu na cas... ale po case sa jej to zapaci, zacina si to viac a viac uzivat.

Sex bez zbytocmych reci a peniaze za nic... sice nic v zivote nedokazala  ale zvykne si... nemusi rano vstavat do prace, ma na kazdy prst 10 napadnikov ktorých rad radom namotava a vyuziva... Kloktanie, prehltanie cim vcsia zvrhlost tym viac sa jej to paci. PHPckari su tiez take programatorske kurvy lenze na rozdiel od skutocnych kuriev robia za 5korun.

reklama

Kit

« Odpověď #20 kdy: 26. 02. 2017, 08:13:53 »

Dnešní PHP sice stále obsahuje mnoho funkcí z původního bastlu, ale nové konstrukce z něj udělaly moderní objektový jazyk. V podstatě všechny výtky patří verzím PHP < 5.1, které dnes už skoro nikdo nepoužívá.

Ano, PHP bylo prvním obecně použitelným jazykem na webhostingu a v mnoha případech dnes na webhostingu zůstává jediným dostupným jazykem. Až někdo přijde s něčím lepším, jistě se o tom dozvíme.

Tomas2

• 310
    • Zobrazit profil
« Odpověď #21 kdy: 26. 02. 2017, 08:31:47 »
půjdu proti proudu ostatních diskutérů, php je pro začátky dobrý jazyk (nikoliv nejlepší). Nepotřebuješ žádné složité technologie pro jeho začátky, stačí ti netbeans nebo phpstorm, frameworků je několik, ale všechny jdou stejným směrem a opisují od sebe. Jazyk je sám o sobě stabilní a tím, že tvoje aplikace běží vždy jen pár ms, nepotřebuješ dělat složité optimalizace a můžeš se věnovat algoritmům a vývoji. Řada návodů i celá komunita je uzpůsobena začátečníkům a docela je tolerují.

PHP z tebe ale nikdy neudělá dobrého programátora, na to potřebuješ znalost nižší vrstvy, ideálně z C nebo ASM, znalost objektového paradigmatu (Java, .NET, Objective-C) a tak dále.

Na php jsou hostingy, nahraješ a jedeš, dobře se vyvýjí na lokále. Někteří doporučují JS, v tom bych byl opatrný, dělal jsem v projektech o 100+ JS vývojářích a těch problémů bylo hodně, vůbec těm lidem vysvětlit jak JS funguje, co mohou dělat a co už ne, jak řešit memory leaky, jak debugovat kód. JS se vnitřním fungováním nepodobá žádnému jinému velkému jazyku a má řadu svých specifik, hromada zvyklostí a návrhových vzorů je pouze pro JS a pokud JS není pro tebe jQuery, ale programovací jazyk, je to svět sám pro sebe. Nemluvě o extrémní rozdrobenosti komunity a technologií.

noef

• 897
    • Zobrazit profil
« Odpověď #22 kdy: 26. 02. 2017, 10:05:10 »
Kdyz jsem posledne zkousel IDE pro PHP, tak to nebyla zadna slava.
bud konkretni, takhle jen mlatis prazdnou slamu.

Myslim, ze slo o IDEA (takze WebStorm). Ale jsem si jisty, ze zadne type hinty jsem nepouzival, takze mozna s nimi to naseptaveni bude na podobne urovni jako s TypeScriptem.

Toto tema je takove dost divoke. OP totiz neuvedl (nebo jsem si toho nevsiml), zda se chce zamerit na front-end (tam asi php neuzije), back-end nebo fullstack.

V pripade front-endu v (novem) JavaScriptu ci TypeScriptu to vidim celkem pozitivne. Ten jazyk zacina byt dost zraly a napr. v kombinaci s tim Angularem se to zacina velmi napadne podobat Jave (vsude objekty, dedicnost, interfacy, DI, kontrola typu pri kompilaci). Ta roztristenost zacina IMO ubyvat - napr. moduly tusim, ze jsou jiz v aktualnim standardu.

Pokud by slo o back-end a na vyber byly pouze PHP a JavaScript, tak prestoze me obe technologie neprijdou na BE vhodne, tak bych se asi stale priklanel vice k JavaScriptu (pripadne TypeScriptu). Ale v pripade BE se radeji opravdu podivat spise na Javu (pripadne jine jazyky nad JVM) nebo (pokud mate v lasce M$) C#. Osobne vnimam .NET platformu jako velmi omezenou, vetsinu diktuje MS, takze na co MS nemyslel, to nebudete mit (v Jave mate alternativy snad na vse). Podobnou zkusenost mam i s .NET programatory - velmi omezeni, casto pouze znaji jeden nebo dva mainstream jazyky a mivaji neprijmne casto velke mezery ve vseobecnem IT rozhledu. To je IMO zpusobene samotnym navrhem C#, kde se za kazdou cenu snazi MS zjednodusit vstup - napr. LINQ, ktery pouziva terminy z SQL na kolekce (to se libi PHPistum). Pak tu jen vidim na foru, jak nekolik C# programatoru ani netusi, co je map nebo reduce operace (nechapu, jak mohli dostudovat VS).

K JS full-stacku jsem skepticky a nedoporucil bych ho vubec. Budto ruzne jazyky (ne moc vhodne pro zacatecnika), nebo vzit neco, co se osvedcilo na jedne strane a k tomu pouzit neco mene znameho na strane druhe - napr. Scala na BE a ScalaJS na FE (tady je zase problem s rozsirenim, nabidky prace budou velmi omezene). Zatim mne full-stack vyvoj prijde spise jako utopie - budto je to hrozne neohebne (Java a dalsi BE jazyky snazici se back-endisty odstinit od JS mnoha vrstvami abstrakce) nebo hrozne rychle se menici (JS svet). FE se vetsinou tak dlouho neudrzuje, BE tu ale casto byva i destiky let, na to je IMO JS nevhodny.

Thommas

« Odpověď #23 kdy: 26. 02. 2017, 11:25:00 »
No já bych řekl že JS je nutnost + nějaký .NET/Java.. Vycházím z nedávného pohovoru kde mě pozvali na .NET vývojáře a nestačil jsem se divit. Chtěli Node.js, Angular.js, Oracle, jQuery, TypeScript, html, css na velmi pokročilé úrovni a .NET jen tak mimochodem. Takže mi připadá že dneska je moderní umět všechno nějak a ne nic pořádně. Z toho mi vychází, že buď být hodně dobrej v jednom jazyku a nebo umět všechno tak trochu. Otázka co je lepší.

noef

• 897
    • Zobrazit profil
« Odpověď #24 kdy: 26. 02. 2017, 11:34:54 »
Vycházím z nedávného pohovoru kde mě pozvali na .NET vývojáře a nestačil jsem se divit. Chtěli Node.js, Angular.js, Oracle, jQuery, TypeScript, html, css na velmi pokročilé úrovni a .NET jen tak mimochodem.

.NET vyvojar a chteli Node? To maji back-endy v .NETu i v Node? :o To ses asi hlasil na full-stack, ne? Jinak prece normalni firmy nemuzou chtit znalost Angularu a TypeScriptu na pozici .NET vyvojar...

Takže mi připadá že dneska je moderní umět všechno nějak a ne nic pořádně. Z toho mi vychází, že buď být hodně dobrej v jednom jazyku a nebo umět všechno tak trochu. Otázka co je lepší.

No, dost firem by rado cloveka, co zvlada praci dvou a vice lidi, tak to IMO zkousi, jestli se nekdo neulovi. Casto ale na takove machry nemaji penize a pak jen placou u novinaru, jak je tu hrozny nedostatek kvalifikovanych uchazecu.

Thommas

« Odpověď #25 kdy: 26. 02. 2017, 13:52:35 »
No ne byl to senior .NET vyvojar. A podle toho co jsem pochopil tak jejich SW je splacanej z tohoto vseho v jednom balicku. Popos pozice byl .NET s znalosti nHibernate. Tak jsem jasne na pohovoru vyhorel protoze otazky na Node.js a Angulas.js jsem nedaval protoze jsem hlavne backend vyvojar. PS: byl to velky softwarehouse. Zadna mala firma ve ktere pracuji ted.

Thommas

« Odpověď #26 kdy: 26. 02. 2017, 13:59:26 »
Abych dopnil jednalo se o takoveto pozadavky bral jsem ze Angular je vyhodou...

zkušenost  s  vývojem  v  C# -  zkušenost  s  vývojem  ASP.NET  MVC  a Angular  výhodou-  zkušenosti  s  vývojem  nad  DB  Oracle  /  MS  SQL-  zkušenosti  s  integrací  aplikací  (zejména  s  vyuitím  SOAP)-  zkušenosti  s  implementací  ESB  výhodou-  schopnost  číst  UML  diagramy  (například  v  Enterprise  Architect)-  analytické  myšlení

Kit

« Odpověď #27 kdy: 26. 02. 2017, 14:20:22 »
No já bych řekl že JS je nutnost + nějaký .NET/Java.. Vycházím z nedávného pohovoru kde mě pozvali na .NET vývojáře a nestačil jsem se divit. Chtěli Node.js, Angular.js, Oracle, jQuery, TypeScript, html, css na velmi pokročilé úrovni a .NET jen tak mimochodem. Takže mi připadá že dneska je moderní umět všechno nějak a ne nic pořádně. Z toho mi vychází, že buď být hodně dobrej v jednom jazyku a nebo umět všechno tak trochu. Otázka co je lepší.

Je lepší být vynikajícím v jednom oboru, než průměrným v mnoha. Je však lepší být tím druhým, když už nemohu být tím prvním.

Podle popisu vstupního pohovoru je asi pro tebe lepší, když ta firma bude hledat dál...

čumil

« Odpověď #28 kdy: 26. 02. 2017, 15:25:31 »
Abych dopnil jednalo se o takoveto pozadavky bral jsem ze Angular je vyhodou...

zkušenost  s  vývojem  v  C# -  zkušenost  s  vývojem  ASP.NET  MVC  a Angular  výhodou-  zkušenosti  s  vývojem  nad  DB  Oracle  /  MS  SQL-  zkušenosti  s  integrací  aplikací  (zejména  s  vyuitím  SOAP)-  zkušenosti  s  implementací  ESB  výhodou-  schopnost  číst  UML  diagramy  (například  v  Enterprise  Architect)-  analytické  myšlení
to je nemoc dneška, firmy chtěj úplně všechno, ale pak zjistíš že vlastně v realitě chtěj jenom jednu věc a ty ostatní jsou tam jenom aby to nebylo tak prázdný.
Třeba u tebe chtěly někoho na angular a node, ten C#, různý DB a tak tam měli jen aby to nebylo tak prázdný a mohly ti dát měnší plat když by tě přijali protože přece toho tolik neznáš ...

Uchazeč

« Odpověď #29 kdy: 26. 02. 2017, 15:31:48 »

Před pár týdny jsem si hledal práci jako (senior) Java backend vývojář a JS skutečně nutnost není. Na některých pohovorech se na JS zeptali, na to jsem jim řekl, že jsem dřív psával něco v jQuery, ale že chci dělat backend a všude se tvářili, že je to v pořádku a nakonec jsem dostal několik pracovních nabídek.

reklama