Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #15 kdy: 26. 01. 2017, 18:00:27 »
Není mi jasné, jaký je rozdíl mezi instalací VirtualBoxu a instalací nějaké jiné aplikace. Pak to zas odinstaluješ. Ale když jsi zmínil W7 64bit, není to náhodou verze Pro ? Tam by měl být XPMode a VirtualPC. To máte taky zakázané ?


ET

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #16 kdy: 26. 01. 2017, 20:32:19 »
a ptal ses IT? instalace virtuabloxu by snad mohla projit, kdyz to vhodne zduvodnis - vyvoj, nebo tak neco... technicky to IMHO nepujde, kdyz se v tom notebooku nechces vrtat (coz chapu)

jejda

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #17 kdy: 26. 01. 2017, 20:59:44 »
Windows bootloader by měl teoreticky zvládnout nabootovat jakýkoli OS. Kdysi za éry winXP jsem to používal. Stačilo zkopírovat pomocí dd bootsektor linuxu někam kde ho windows přečtou (třeba do C:\linuxboot.bin), přidat položku do boot.ini a NTLDR bez keců nabootoval linux nainstalovaný na jinačím disku. S USB fleškou ani SD kartou jsem to ale nezkoušel. No třeba by to jelo taky. Ve windows Vista a novějších se to nastavuje programem bcdedit který je součást systému. Jestli ti nezakázali taky zásahy do registrů, můžeš zkusit, ale konfigurace není zrovna triviální.

Mirek

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #18 kdy: 26. 01. 2017, 21:05:11 »
Není mi jasné, jaký je rozdíl mezi instalací VirtualBoxu a instalací nějaké jiné aplikace. Pak to zas odinstaluješ. Ale když jsi zmínil W7 64bit, není to náhodou verze Pro ? Tam by měl být XPMode a VirtualPC. To máte taky zakázané ?
Rozdíl žádný, ani jedno nejde, protože systémové politiky...

Tonda

  • *****
  • 631
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #19 kdy: 26. 01. 2017, 21:09:22 »
Tak ono v té virtuále může dělat úplně cokoliv a oni to nemají šanci zjistit. U virtualizace měli kecy i u nás a to jinak coby vývojáři máme lokálního admina.

Chápu, že IT admini nenainstalují co nemusí, sami se někomu zodpovídají.

S uvedenými omezeními asi není šance. Zkusil bych se zaměřit na to jak požadované soukromé aktivity realizovat pomocí portable programů, web prohlížeč ani video přehrávač by neměl být problém.


Tonda

  • *****
  • 631
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #20 kdy: 26. 01. 2017, 21:10:36 »
přidat položku do boot.ini
Pochybuju, že jako běžný user zapíše do boot.ini

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #21 kdy: 26. 01. 2017, 21:14:22 »
Vykašli se na to - znám firmu, kde se za to chodilo na koberec a byly z toho pěkné pr**ery - taky tvrdá politika.
Na dovolenou bych firemní notebook určitě netahal - jen bych se tím stresoval. Je rok 2017 - máme vzdálené přístupy - kdyby byl jooooo důvod, pak by ti ho IT povolili. ...a to by byl jejich zájem, na dovolené po tobě nemůže nikdo nic chtět, i kdyby to tam mělo celé vyhořet. Mají si zajistit provoz bez tebe.

rv

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #22 kdy: 26. 01. 2017, 21:20:03 »
Jezis proc to resis?! Kup si vlastni PC/notebook a firemni nechavej v praci! Ja toto fakt nechapu, lidi dostanou firemni notebook a hned zapomenou ,ze si danou vec muzou koupit sami. Vzdyt novej ntb/pc cena do 10K!

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #23 kdy: 26. 01. 2017, 21:34:42 »
Virtualbox, manipulace se systémem a podobné čachry - ono jim jde o licenční čistotu, nechcou riskovat trestně právní postih ..ani za podezřelé aktivity.

Já ta omezení chápu. ...a jak vidím, mají k tomu důvod.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #24 kdy: 26. 01. 2017, 21:38:20 »
znám firmu, kde se za to chodilo na koberec a byly z toho pěkné pr**ery
to šel ten člověk do vězení, nebo co mu tak strašného udělali? Je rok 2017, poptávka po lidech na trhu práce vysoká, pokud ti firma nepovolí nástroj který ti umožní dělat tvoji práce lépe, tak je čas jít o dům dál.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #25 kdy: 26. 01. 2017, 21:43:16 »
jak, na typickém PC v korporátním prostředí (povolený BOOT jen z HDD a bez přístupu do BIOSU, bez možnosti si nechat oficiálně nainstalovat dual-boot a nebo virtualizaci, bez možnosti instalovat do Win jakýkoliv SW s instalací, se zakázaným připojováním USB HDD, jediné co jde, je možnost číst z USB Flash/SD karty)
pokud se nedostaneš do biosu ani to nebootuje ze sítě, tak se bez minimálně místního admina nepohneš. Pokud máš k PC fyzický přístup, tak bych prohodil disky, ale spíš bych doporučil neřešit tento problém technicky, ale promluvit si s tvým bossem, pokud nebude reagovat na poklep, tak to eskalovat výše.

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #26 kdy: 26. 01. 2017, 21:56:10 »
Podle ust. § 316 odst. 1 zákoníku práce nesmíte bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu je oprávněn zaměstnavatel přiměřeně kontrolovat.

...s politikou, co tam mají, dost pochybuji, že by dovolili vzít ten notebook na dovolenou.

Jediné řešení je pořešit to s IT a nadřízenýma. Jestli je stěžejní pracovník, tak by neměl byt problém.
Mám neblahé tušení, že se notebook bude přihlašovat přes VPN, takže to firma uvidí, na té jejich proxy :D

Manipulace s HW/SW - podle toho, jak se ptá, tam něco rozdrbe, nebo tam po těch jeho aktivitách nechá stopy,
na které se ho pak bude IT ptat.  ..tu dovolenou si může opravdu dlouho pamatovat.


u nás se lítalo i za Solitaire, na hodinu, a to šlo o vysokou šarži z prodeje.

...ať to zkusí, může nám pak říct, jak to po dovolené dopadlo :D

Mirek

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #27 kdy: 27. 01. 2017, 07:35:40 »
Podle ust. § 316 odst. 1 zákoníku práce ...

...s politikou, co tam mají, dost pochybuji, že by dovolili vzít ten notebook na dovolenou.

Jediné řešení je pořešit to s IT a nadřízenýma. Jestli je stěžejní pracovník, tak by neměl byt problém.
Mám neblahé tušení, že se notebook bude přihlašovat přes VPN, takže to firma uvidí, na té jejich proxy :D

Manipulace s HW/SW - podle toho, jak se ptá, tam něco rozdrbe, nebo tam po těch jeho aktivitách nechá stopy,
na které se ho pak bude IT ptat.  ..tu dovolenou si může opravdu dlouho pamatovat.

u nás se lítalo i za Solitaire, na hodinu, a to šlo o vysokou šarži z prodeje.

...ať to zkusí, může nám pak říct, jak to po dovolené dopadlo :D
Chvíli jsem si nebyl jistý koho svým příspěvkem oslovuješ, nejdříve mně a potom o mně píšeš ve 3. osobě...

Myslím že řešíš věci, které tě vůbec nemusí trápit. Na dovolenou si beru NTB ne proto, že bych po něm toužil, ale proto, že je to po mně požadováno, tedy zaměstnavatelem nařízeno, a já s tím souhlasím.

Stačilo abys napsal něco ve smyslu: "ne, opravdu nevím jak zařídit to, na co se ptáš a podle mně to ani nejde"  a byli bychom všichni spokojeni.

Můj dotaz byl technického charakteru na technickém fóru. Pokud bych hledal právní radu půjdu na www.mujmalypravnik.cz...

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #28 kdy: 27. 01. 2017, 08:48:25 »
Ta 3. osoba ?  ...vlastně jsem mluvil obecně, aby někdo další nedostal podobný nápad - máme 2 stovky uživatelů, dost netvárných, takže s nimi permanentně válčím - pohled z druhé strany. ...startuji na první našlápnutí :D

Tak se omlouvám, neber to osobně.
 
To co se tu psalo mi připadalo jako radit někomu, jak má zapojit elektrickou zásuvku, aby mu to fungovalo(že zabije 1/2 rodiny je vedlejší). Lidi sem chodí různí a ne všechno je pravda, co v dotazu napíšou. To mluvím taky obecně :D

jpu

Re:Jak spustit Linux (Ubuntu?) na typickém korporátním PC?
« Odpověď #29 kdy: 27. 01. 2017, 08:52:04 »
tu si chce niekto zarobit na problem. v korporacii by som sa do takychto veci nepustal.