Technologie pro webovou aplikaci

javaman ()

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #15 kdy: 27. 01. 2017, 16:16:54 »
+1

A co ty relace?


gll

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #16 kdy: 27. 01. 2017, 16:56:00 »
Doporučil bych jako framework odoo, ten už správu projektů na vázanou na vše potřebné, včetně účetnictví má, má promyšlenou strukturu a dá se dobře modifikovat.

https://www.odoo.com/documentation/10.0/howtos/website.html
https://www.odoo.com/documentation/10.0/howtos/backend.html

Hlavně vám to vyřeší problém s tím, až aplikace bude úspěšná a firma se bude rozrůstat, administrativní záležitosti už budete mít dopředu vyřešené. Je možný snadný přechod do cloudu a zpřístupnění pro externí klienty.

+1

také bych nedělal podobnou věc od nuly. Můžete se místo znovuvynalézání kola soustředit na featury specifické pro vaší firmu.

čumil


Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #18 kdy: 27. 01. 2017, 21:33:41 »
prototyp udělej v čemkoliv na co máš vývojáře a co dokážeš spáchat rychle, django, symfony klidně na backend, react, knockout na frontend, nebo to napíš v Adě či erlangu. Automaticky počítej s tím, že to prostě přepíšeš, ale už budeš vědět a až si ověříš koncept.

Největší chyba, kterou teď můžeš udělat je to prostě na počátku přeoptimalizovat a vysnít si dokonalou aplikaci. Je nemožné na takovémhle začátku zvolit správný technologický stack, často se ani netrefí borcí co to dělají 30 let, pač dopředu není známá návštěvnost, funkcionalita nebo třeba počet vývojářů či vývojové procesy.

Rozděl rozpočet, 1/3 dej na PoC (Proof of concept; pilot), dej tomu 3 měsíce bouřlivého vývoje bez jakýhkoliv hranic a poté se zkušenostmi to vem na zelené louce a pořádně. Zároveň už budeš vědět, jestli to obchodně dává smysl. Vývojáři k tomu ještě budou nadšení, že si mohou vyzkoušet nové technologie.

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #19 kdy: 28. 01. 2017, 14:30:04 »
presne tak. nejhorsi je zacit "aby to bylo technologicky cisty". technologie je naprosto nepodstatna. udelej to v cemkoliv na co vubec budes schopen sehnat lidi. za pul roku uvidis jestli mas vubec potencial na nejaky trh a co a jak.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Palička na maso

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #20 kdy: 28. 01. 2017, 15:39:00 »
Isomorfní aplikace, Scala na backendu i frontendu - https://www.scala-js.org  ;)

P

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #21 kdy: 28. 01. 2017, 17:13:50 »
Sáhni po největším mainstreamu. Dneska Node/PHP/ROR/Java, jQuery/React, ES6. Když dáš na lidi, co ti radí kdejaký obskurní jazyk, tak možná ušetříš pár řádků kódu, ale připravíš si peklo. Nenajdeš na to pořádně dokumentaci, lidi, knihovny, nástroje, atd.

Pro rady ohledně použití různých transpilerů platí úplně to samé. Po pár letech, kdy měly všechny tyhle "alternativy" boom a vzniklo jich milión, už jsou tím lidi neskonale otrávení. Dokola se učit livescript, deadscript, prenatalscript, mňaumňauskript a hovnoskript(které používá dohromady pět lidí, ti další tři zase používají zmrdskript), abys za týden zjistil, že vývoj "toho jazyka, co nahradí JavaScript" skončil, to už fakt nikoho nebaví.

Ber vždycky pokud možno ty nejzavedenější technologie a chybu neuděláš.

andy

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #22 kdy: 28. 01. 2017, 17:17:36 »
presne tak. nejhorsi je zacit "aby to bylo technologicky cisty". technologie je naprosto nepodstatna. udelej to v cemkoliv na co vubec budes schopen sehnat lidi. za pul roku uvidis jestli mas vubec potencial na nejaky trh a co a jak.
Bohužel u mých "free" projektů je výsledkem to, že mi pak mnoho let běží ten projekt na technologii, která mě moc netěší (ten python+angular+coffeescript) a motivace to přepsat moc není (protože to funguje). Bohužel si nemůžu moc stěžovat, protože v době, kdy jsem to psal, prostě ty lepší technologie nebyly nebo byly doslova v plenkách...

Jinak z hlediska maintenance osobně preferuju na backendu haskell (mimochodem, PostgREST je v něm napsaný), ale bohužel naučit se to je úplně jiný level, než nějaký framework... Příští projekt budu zkoušet Haskell na backendu a Purescript (asi zkusím s "pux" (i.e. React)) na frontendu. A za pár let zjistím, jestli to byl dobrý krok či nikoliv...

Jinak nerozumím tomu nadšení pro non-SQL databáze. SQL je super. Pokud není nějaký markantní důvod SQL nepoužít, tak prostě použít. Bohužel ORMka jsou tragická asi tak všechna ve všech jazycích. Ale to platí pro noSQL taky.

Jinak TypeScript je pokud vím normální Javascript s typovou kontrolou. Zkušenost s tím nemám, ale obecně typová kontrole je důležitá. Hodně. Speciálně kvůli tomu, až do toho budeš chtít za pár let šáhnout a budeš chtít mít nějakou jistotu, že to nerozbiješ.

gll

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #23 kdy: 28. 01. 2017, 17:46:06 »
Jinak nerozumím tomu nadšení pro non-SQL databáze. SQL je super. Pokud není nějaký markantní důvod SQL nepoužít, tak prostě použít. Bohužel ORMka jsou tragická asi tak všechna ve všech jazycích. Ale to platí pro noSQL taky.

Jak by mělo vypadat netragické ORM?

P

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #24 kdy: 28. 01. 2017, 17:49:14 »
Citace
Jinak TypeScript je pokud vím normální Javascript s typovou kontrolou. Zkušenost s tím nemám, ale obecně typová kontrole je důležitá. Hodně. Speciálně kvůli tomu, až do toho budeš chtít za pár let šáhnout a budeš chtít mít nějakou jistotu, že to nerozbiješ.

Dělej, jak uznáš za vhodné, jenom jsem ti nabídl svůj pohled na věc po zhruba deseti letech v oboru. Do apllikace postavené na haskell/typescript bych osobně nešel. V JS se dají dělat i velké projekty, je to jenom o zkušenostech. TypeScript se samozřejmě překládá do JavaScriptu. Problém je trochu jinde, třeba na takovém TIOBE není ani v první stovce jazyků. To je tak trochu sebevražda z mojeho pohledu. Až do toho budeš chtít za pár let šáhnout, tak TypeScript možná už ani nebude existovat. Kdyby ho brutálně netlačil MS, tak není už teď. Ale jestli to má být jenom jednoduchá nástěnka typu trello, tak je to vlastně víceméně jedno.

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #25 kdy: 28. 01. 2017, 18:19:38 »
a motivace to přepsat moc není (protože to funguje).
no tak kde je problem?

preferuju na backendu haskell
pro samo-domo(nauc se sam) nebo naopak mega projekty(nemusis moc resit prachy) dobry, ale jinak si shanej vyvojare...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #26 kdy: 28. 01. 2017, 18:28:44 »
Příští projekt budu zkoušet Haskell na backendu a Purescript (asi zkusím s "pux" (i.e. React)) na frontendu. A za pár let zjistím, jestli to byl dobrý krok či nikoliv...
Skvělá odvaha a vývěr technologií, to mi imponuje ;)

Zvažoval jsi Elm? Vyřadil jsi ho na základě něčeho konkrétního? (pokud už jsem se tě na to ptal, tak sorry, jsem hlava děravá :) )

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #27 kdy: 28. 01. 2017, 18:28:59 »
Obecně se mi už teď líbí serverside javascript, tak abych nekombinoval jazyky a aby se v případě nutnosti mohli částečně zastoupit client a server side developeři.
Četl jsem o praktickém provozu Node.js dost škaredé věci... A představa, že bych adminoval JS na backendu je moje nejhorší noční můra. No... možná až po adminování web serveru na Windows ;)

Se stackem radit nebudu, na to situaci málo sleduju, jenom moje 2 halíře: možná by mohlo pro inspiraci pomoct kouknout na https://stackshare.io/stacks (nebrat smrtelně vážně, jenom tak kouknout, co se v praxi vyskytuje ve světě...)

...
+100!

Jestli je něco určitě potřeba o webařině vědět, tak to, že "nejnovější trendy" budou zaručeně za dva roky úplně jiné, takže je úplně jedno, jaká technologie se dneska vybere. Za dva roky bude beztak out jak slipy do zvonů ;)

gll

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #28 kdy: 28. 01. 2017, 18:55:10 »
Obecně se mi už teď líbí serverside javascript, tak abych nekombinoval jazyky a aby se v případě nutnosti mohli částečně zastoupit client a server side developeři.
Četl jsem o praktickém provozu Node.js dost škaredé věci... A představa, že bych adminoval JS na backendu je moje nejhorší noční můra. No... možná až po adminování web serveru na Windows ;)

Se stackem radit nebudu, na to situaci málo sleduju, jenom moje 2 halíře: možná by mohlo pro inspiraci pomoct kouknout na https://stackshare.io/stacks (nebrat smrtelně vážně, jenom tak kouknout, co se v praxi vyskytuje ve světě...)

Snadná administrace je naopak jednou z výhod node.js. Je to jen jeden proces. Když chcete, aby se po pádu restartoval, spustíte ho pomocí forever. To je vše.

dement jak prase

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #29 kdy: 28. 01. 2017, 20:18:29 »
Podivej se na velke projekty, co pouzivaji za technologie. Nema cenu nasazovat neco exotickeho kdyz jsou tu osvedcene veci, ktere zvladnou bez problemu i velky traffic. Takze na backend Ruby on Rails, Django, pripadne neco ze sveta PHP nebo Javy a na front end (pokud potrebujes neco jako SPA, coz je dnes moda ale podle me se bez toho da bez problemu obejit) Angular nebo React. Urcite stoji za to uvazovat i o nejakem CSS frameworku, nejznamejsi je asi Bootstrap.