Technologie pro webovou aplikaci

Technologie pro webovou aplikaci
« kdy: 25. 01. 2017, 23:52:54 »
Krásný den,

byl jsem požádán, abych uřídil vývoj webové aplikace - pro jednoduchost řekněme, že to bude něco podobného Trellu, ale to je fakt zjednodušení - ne, nechceme napodobovat tento produkt, ale pro pochopení situace se dá předpokládat, že druhé Trello vyvíjíme ;-).

Ačkoli finální výběr technologie bude na vývojářích, měl bych být připraven na diskusi na téma, proč je právě zvolená technologie nejvhodnější a být relevantním oponentem.

Jalikož nejsem z webové oblasti IT pořeboval bych se nějak zorientovat v tom, co je na vývoj aplikace podobné Trellu dnes vhodná technologie.

Rád bych se poradil, kde vůbec začít - a odfiltroval uplné nesmysly. Když hledám, zjišťuju, že už teď spoustu názvů latantně znám, ale povětšinou si pod nimi neumím nic představit.  Obecně se mi už teď líbí serverside javascript, tak abych nekombinoval jazyky a aby se v případě nutnosti mohli částečně zastoupit client a server side developeři.


Moc děkuju za nějaké směrování .... ;-)


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2017, 00:37:24 »
Rubyonrails... Kamaradi se se všemi typy SQL
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Sten

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #2 kdy: 26. 01. 2017, 00:54:59 »
Trello běží na Node.js, Backbone.js a MongoDB, tak co třeba to? ;-)

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #3 kdy: 26. 01. 2017, 08:24:13 »
Výběr je skutečně velký a i když se zdá že můžete vybrat špatně, tak je to jen iluze - ve skutečnosti totiž záleží především na tom, jaké máte lidi a co oni umí.

Pokud máte vývojáře co jsou v něčem zkušení, vyberte to.
Pokud máte vývojáře a jsou natěšeni se něco učit, můžete to zvolit - ale bacha, je to riziko které ne všichni zvládnou ukočírovat.
Pokud vývojáře nemáte a teprve je chcete hledat podle zvolené technologie... tak máte docela velký problém a v podstatě nemůžete vybrat dobře.

NooN

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #4 kdy: 26. 01. 2017, 08:26:29 »
Dalsi manazer, co hovno vie ale berie tazke prachy... :(
Ach jo...


Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #5 kdy: 26. 01. 2017, 09:57:11 »
Výběr je skutečně velký a i když se zdá že můžete vybrat špatně, tak je to jen iluze - ve skutečnosti totiž záleží především na tom, jaké máte lidi a co oni umí.

Pokud máte vývojáře co jsou v něčem zkušení, vyberte to.
Pokud máte vývojáře a jsou natěšeni se něco učit, můžete to zvolit - ale bacha, je to riziko které ne všichni zvládnou ukočírovat.
Pokud vývojáře nemáte a teprve je chcete hledat podle zvolené technologie... tak máte docela velký problém a v podstatě nemůžete vybrat dobře.

Děkuji za pohled - jelikož chceme první verzi zadat k vývoji nějakému týmu, tak si odnáším, že než technologie, budou pro nás důležitější reference ;-) S tím jsme i trochu počítali, ale u věčí věci má člověk vždycky obavu, aby si někde nezavřel dveře - s ohledem na další rozvoj produktu. Děkuji moc.

Děkuji i ostatním.

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #6 kdy: 26. 01. 2017, 10:08:01 »
Dalsi manazer, co hovno vie ale berie tazke prachy... :(
Ach jo...

Zklamu Vás i Vaši negativitu ;-) Neberu za to žádné prachy - je to projekt, do kterého investuji své úsilí a taky z něj nic být nemusí, pokud nevyjde.

Ano, rozhodl jsem se vylézt z ulity a kromě techniky se naučit taky něco z byznysu, protože když si tyhle dva světy nerozumí, tak vznikají akorát výkaly ;-)

Nejsem webař a nebojím se to přiznat, to že jsem zbouchal pár věci v PHP a Nette ze mě nedělá odborníka. Jen pro představu, co moje odbornost je, tak jsem se živil i takovými věcmi, jako ladění ovladače pro síťovku a memory management Linuxu pro embeded zařízení, ovladače na flasku, správa storage .....

Mym jazykem je spíš assembler než javascript ;-) Víte, co je assembler ? :D :D

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #7 kdy: 26. 01. 2017, 10:14:38 »
Výběr je skutečně velký a i když se zdá že můžete vybrat špatně, tak je to jen iluze - ve skutečnosti totiž záleží především na tom, jaké máte lidi a co oni umí.

Pokud máte vývojáře co jsou v něčem zkušení, vyberte to.
Pokud máte vývojáře a jsou natěšeni se něco učit, můžete to zvolit - ale bacha, je to riziko které ne všichni zvládnou ukočírovat.
Pokud vývojáře nemáte a teprve je chcete hledat podle zvolené technologie... tak máte docela velký problém a v podstatě nemůžete vybrat dobře.

Děkuji za pohled - jelikož chceme první verzi zadat k vývoji nějakému týmu, tak si odnáším, že než technologie, budou pro nás důležitější reference ;-) S tím jsme i trochu počítali, ale u věčí věci má člověk vždycky obavu, aby si někde nezavřel dveře - s ohledem na další rozvoj produktu. Děkuji moc.

Děkuji i ostatním.
Doporučuju Go, je nádherné blbuvzdorné, takže i méně kvalitní tým může vyprodukovat něco funkčního.

andy

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #8 kdy: 26. 01. 2017, 12:28:04 »
Něco podobného řeším už delší dobu a taky jsem z toho zoufalý....
Mám několik projektů v python+bottle na backendu a angular na frontendu. A není to dobré.

Node.js na backendu je dneska móda, pokud jo, tak bych se díval aspoň po něčem jako je Typescript. Na frontendu...v módě jsou nějaké ty Reacty, Vue apod., asi to není úplně špatný směr. MongoDB bych asi vynechal; je potřeba se nejdřív zamyslet, jestli budete mít takový provoz, že na něj sqlko nestačí...

ttt

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #9 kdy: 26. 01. 2017, 18:01:21 »
Tu je vhodný odkaz k pročtení: https://hackernoon.com/how-it-feels-to-learn-javascript-in-2016-d3a717dd577f#.ibn17k46q. V poslední době mě zaujal PostgREST (https://github.com/begriffs/postgrest), mám pocit, že by to na některé projekty, kde na serveru nepotřebuju žádnou velkou magii mohlo stačit.

Ivan Nový

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #10 kdy: 27. 01. 2017, 09:11:09 »
Doporučil bych jako framework odoo, ten už správu projektů na vázanou na vše potřebné, včetně účetnictví má, má promyšlenou strukturu a dá se dobře modifikovat.

https://www.odoo.com/documentation/10.0/howtos/website.html
https://www.odoo.com/documentation/10.0/howtos/backend.html

Hlavně vám to vyřeší problém s tím, až aplikace bude úspěšná a firma se bude rozrůstat, administrativní záležitosti už budete mít dopředu vyřešené. Je možný snadný přechod do cloudu a zpřístupnění pro externí klienty.

SB

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #11 kdy: 27. 01. 2017, 09:14:02 »
Něco podobného řeším už delší dobu a taky jsem z toho zoufalý....
Mám několik projektů v python+bottle na backendu a angular na frontendu. A není to dobré.

Node.js na backendu je dneska móda, pokud jo, tak bych se díval aspoň po něčem jako je Typescript. Na frontendu...v módě jsou nějaké ty Reacty, Vue apod., asi to není úplně špatný směr. MongoDB bych asi vynechal; je potřeba se nejdřív zamyslet, jestli budete mít takový provoz, že na něj sqlko nestačí...

Taky jsem to nedávno řešil a zjistil, že pro backend pro obchodní aplikaci není moc co vybrat - PHP jako bezestavové  nepovažuju ani za ten backend, Node.js není koncepčně špatné, ale Javascript mě jako modelovací nástroj a problematickou asynchronností zklamal. Python neposoudím. Do microsoftích vendorlockinových sraček bych nešel. Modelování by měla zvládnout Java, ale jak je to s frontendem, netuším. Osobně chci vyzkoušet ještě Pharo (implementace Smalltalku), ale to nikomu doporučovat nebudu, aby tu zas někdo nedržkoval.
Kdybych vyloženě nemusel, relační databázi bych už dnes nepoužil, protože vytvoření a aktualizace modelu v ní jsou v porovnání s dokumentovou DB extrémně náročné (už se to tu řešilo) - jasně, můžete použít nějaký framework, ale pak máte opět lock-in. To je ale osobní názor.

javaman ()

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #12 kdy: 27. 01. 2017, 11:51:49 »
Něco podobného řeším už delší dobu a taky jsem z toho zoufalý....
Mám několik projektů v python+bottle na backendu a angular na frontendu. A není to dobré.

Node.js na backendu je dneska móda, pokud jo, tak bych se díval aspoň po něčem jako je Typescript. Na frontendu...v módě jsou nějaké ty Reacty, Vue apod., asi to není úplně špatný směr. MongoDB bych asi vynechal; je potřeba se nejdřív zamyslet, jestli budete mít takový provoz, že na něj sqlko nestačí...
Kdybych vyloženě nemusel, relační databázi bych už dnes nepoužil, protože vytvoření a aktualizace modelu v ní jsou v porovnání s dokumentovou DB extrémně náročné (už se to tu řešilo) - jasně, můžete použít nějaký framework, ale pak máte opět lock-in. To je ale osobní názor.

A relace bys tam dělal jak?

hracicka

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #13 kdy: 27. 01. 2017, 15:24:41 »
nejaky opensource, ktery vypadal jako trello a byl nejak propojeny s gitlabem jsem asi pred 2 rokama rozchazel. takze technologie asi podobne. jak jsou daleko ted, netusim, ani si nevzpominam na jmeno, ale kdyz tak pohledam ...

balki

Re:Technologie pro webovou aplikaci
« Odpověď #14 kdy: 27. 01. 2017, 15:44:42 »