UEFI Only 32bit distro

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #15 kdy: 24. 01. 2017, 13:53:40 »
Tak ja slibuju, ze priste budu pred odeslanim vice premyslet [...]
jj, to by chtelo
Tak a ted si bez vybarvit policka do kalendare[...]
ja si zadne policka nebarvim (asi narozdil od tebe) a jestli mas pocit ze slo o jakoukoliv formu nasrani/spatnosti, tak si uvedom ze se ti jenom vratilo co si vyslal ;) nebo se na to podivej treba tak, ze sam komolis jmena do blbu, takze to povazujes za normalni, proc ti najednou prislo nenormalni ze nekdo udelat principem to same jen je to mirene proti tobe? dvoji metr? ;)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #16 kdy: 24. 01. 2017, 14:11:19 »
Tak ja slibuju, ze priste budu pred odeslanim vice premyslet [...]
jj, to by chtelo

Bud tak laskav a pouzivej citace zpusobem, ktery nemeni jejich smysl:
Tak ja slibuju, ze priste budu pred odeslanim vice premyslet o tom, jestli je to napsano tak, aby to i nobody(ten pravej) pochopil...

Lenovoo

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #17 kdy: 24. 01. 2017, 22:03:23 »
Tak sa s ním zabávam. Priamo 64ky nenabootuje. Debian 32bit ako jediný neupravený image spustí inštalačku - radosť až do zistenia, že nevidí klávesnicu ani touchpad :D
Skúsil som aj tie od Vladimíra konkrétne xubuntu ktoré som tam aj pôvodne chcel. Na prvý pohľad všetko funkčné, ale nefunguje spánok ani zistenie stavu batérie. Niekde som sa dočítal, že veľa bugov pre túto architektúru je opravených v kerneli 4.7 tak som ho tam nahodil - spánok stále nefunkčný, ale prestala ísť aj wifi. Ďalej som to neriešil asi sa k tomu dostanem až cez víkend. Jediná výhoda, že v práci je dobrá linka tak nemám problém skúsiť veľa imageov keď už tam musím byť.

SB

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #18 kdy: 25. 01. 2017, 10:33:34 »
Co čekat od těch lemplů z Lenova. Osobně bych se toho rychle zbavil, dokud je to ještě nové.

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #19 kdy: 25. 01. 2017, 15:08:34 »
Bud tak laskav a pouzivej citace [...]
Klidek Jarousku, citace pouzivam a jak je moje vec, kazdopadne odkaz na puvodni nezkracene je soucasti ;)


BzukTuk

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #20 kdy: 25. 01. 2017, 15:41:27 »
K tomu spánku - nebude fungovat protože na těchto tableto-krámech není vůbec S3 podporováno. Jediné co funguje je hibernace. Je to dáno tím, že nová wokna používají jakýsi hybridní super cool spánek s názvem instant go (za noc vyžahne klidně deset % baterky). V podstatě se ani nejedná o spánek - wifi, aktualizace, telemetrie, dlaždicovej budík všechno tak nějak na pozadí jede, ačkoli se tablet tváří že je uspáno...

Výrobci těchto cheap PC tabletů aby dostali levnější licenci na Wokna 8/10 Home 32bit jsou svázaní mnoha omezeními - nemohou implementovat S3 (nebo nechtějí protože to dá práci a InstantGo to přeci řeší). Dále 32bit EFI pro 64bit procesor, a snad i velikost displeje je max 10,1 palce.

Sám krotím jeden tento tabletokrám BayTrail a rozchodil jsem tak nějak všechno - jediné co nejde je podsvícení displeje, tedy mi je tento krám nanic, když se díky displeji na max baterka vyplácá za 3,5h :( Jedu custom jádra  nejnovějších mainlajn kernelů + patch pro stabilní wifi a patche aby to náhodně nezamrzalo.

Moje rada je se těmto krámům vyhnout - představa že si z toho člověk udělá "terminál na cesty" s velkou výdrží - je třeba pořádně vybírat, a zkoumat co se s tim komu povedlo, aby nebyl člověk zklamán.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #21 kdy: 25. 01. 2017, 20:01:21 »
Bud tak laskav a pouzivej citace [...]
Klidek Jarousku, citace pouzivam a jak je moje vec, kazdopadne odkaz na puvodni nezkracene je soucasti ;)

Jak chces. To, jak pouzivas citace, je tvoji vizitkou, ne moji.

Lenovoo

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #22 kdy: 26. 01. 2017, 21:45:43 »
Tak som tam na skúšku hodil pôvodný image windowsu. Podľa powercfg skutočne podporuje len ten jeden druh "živého" spánku. Štandardne odpovedá na pingy aj keď "spí". Vypnutie wifi pri uspatí sa síce dá nastaviť, ale len vo windows. V takom režime potom cez noc (8 hodín) spotrebuje asi 6% baterky.
Spustil som na tom aj live ElementaryOS a zaujímavé je, že ten sa pokúša spánok napodobniť len mu to úplne nevychádza - opačne nastavuje power ledku. V spánku svieti ako zapnutý a v bežnom režime potom zhasne
S windowsom by som sa vedel zmieriť, ale nie na takom stroji kde nemám pod kontrolou ani či beží, alebo nie ...

Je to škoda výkonom aj dizajnom sa mi dosť páčil. Ešte aj displej to má matný a vďaka svojej tenkosti vošiel aj do sedačky v aute :D
Predať ho za nákupnú cenu nieje problém. Aj na bazoši sú drahšie, ale čo sa teda oplatí v tejto cenovej kategórii ? Tuším sa to tu už riešilo.

Na náročnejšie veci mám firemný T440p s 16GB RAM takže výkon nepotrebujem. Skôr len niečo malé lacné čo nevadí keď niekde zabudnem.

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #23 kdy: 27. 01. 2017, 03:54:10 »
[...] čo sa teda oplatí v tejto cenovej kategórii ? Tuším sa to tu už riešilo [...] niečo malé lacné čo nevadí keď niekde zabudnem.
pomer cena/kvalita/vykon je bezkonkurencni Thinkpad X201 kam se hodi GNU/Linux i po slepu ;)

jinak pokud se ti ten Ideapad 100 zamlouva tak to jeste nevzdavej... pokud Debian zacne instalovat a nejde klavesnice/mys, zkus pripojit USB klavsnici/mys, dokoncit instalaci, provest kompletni aktualizaci systemu, pridat backports a z nej natahnout posledni jadro...

Lenovoo

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #24 kdy: 28. 01. 2017, 15:52:36 »
Ako som si overil nieje problém spojazdniť akékoľvek distro, ale bez toho spánku to moc zmysel nemá ...
X201 som pôvodne pozeral môžno by to nebol problém vymeniť, ale to by som už mal dva podobné stroje

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #25 kdy: 28. 01. 2017, 16:28:51 »
Ako som si overil nieje problém spojazdniť akékoľvek distro, ale bez toho spánku to moc zmysel nemá ...

Bych z toho zase nedelal katastrofu. Nema to mechanicky disk, tak se to da prenaset a kdyz se s tim, klepne, nic se nepo.... Hibernace snad bude chodit, pokud to clovek bude obcas potrebovat. Jinak se to proste vypne nebo naopak necha bezet. Treba by sel nadefinovat nejaky skript na zaklapnuti vika nebo na nejakou klavesovou kombinaci, ktery zhasne podsviceni, podtaktuje CPU a posle pres killall -sigstop vybranym aplikaci, ktere jsou znamymi zrouty, i kdyz nic nedelaji (FF, PM a jine browsery, podle toho, co maji naotvirano a podle toho, ze se v nich momentalne posralo, VLC, ktere nekdy pri zastavenem filmu furt zere CPU, ....). A bude to skoro jako suspend! :)

I tak mi to pripada lepsi, nez na tom mit Widle a neustale rust z toho, kdy se konecne pohne kurzor, kdyz jsem mys posunul pred peti minutama.

Livan

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #26 kdy: 28. 01. 2017, 17:21:26 »
I tak mi to pripada lepsi, nez na tom mit Widle a neustale rust z toho, kdy se konecne pohne kurzor, kdyz jsem mys posunul pred peti minutama.
Teda bych rád vědel, kam na ty blbosti chodíte. Mám osobní zkušenost s takovými notebooky a win10 na tom chodí celkem v pohodě. Naopak neustálé tvrzení jak je linux vúči windows rychlejší jsem jaksi nepozoroval. Nikdy jsem v praxi neviděl opoždění pohybu kurzoru. Jedinou výjimkou jsou aktualizace, ty dávají ve windows tomu počítači zabrat.

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #27 kdy: 28. 01. 2017, 19:29:59 »
Ako som si overil nieje problém spojazdniť akékoľvek distro, ale bez toho spánku to moc zmysel nemá ...
X201 som pôvodne pozeral môžno by to nebol problém vymeniť, ale to by som už mal dva podobné stroje
Jak pise jarda, muzes hibernovat, jak sem psal mam neco podobneho Ideapad Yoga 300 s N2840 a 2GB RAM a eMMC 32GB a hibernace je tam v pohode a hodne rychla ;)
jinak X201 je preci jedno ze je podobna T440p, aspon budes mit neco s lepsi klavesnici ;)

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #28 kdy: 28. 01. 2017, 19:40:02 »
Teda bych rád vědel, kam na ty blbosti chodíte. Mám osobní zkušenost s takovými notebooky a win10 na tom chodí celkem v pohodě. Naopak neustálé tvrzení jak je linux vúči windows rychlejší jsem jaksi nepozoroval. Nikdy jsem v praxi neviděl opoždění pohybu kurzoru. Jedinou výjimkou jsou aktualizace, ty dávají ve windows tomu počítači zabrat.
mam porovnani na Lenovo Ideapad Yoga 300 s N2840, 2GB RAM a 32GB eMMC...
Windows10:
 - pri instalaci byl system nepouzitelnej jen bezel prouzek a neukazoval zadne udaje o prubehu
 - nechodil touchscreen dokud si po par hodinach po instalaci se nestahl ~50MB ovladac
 - po prvnim startu byl pocitac ~3hodiny nepouzitelne pomalej, zdrzovalo dotahovani metroapp, ozivovani dlazdicek
 - po par dnech kompletniho zaktualizovani systemu kdy zacal byt pouzitelnej
 - system se choval vlacne, spousta veci chodila divne, virtualni plochy podivne, klavesoce zkratky omezene
 - ve WindowsStore sem nenasel ZADNEJ program z tech co pouzivam (bezne programy pro konzumni internet a video)
 - rucni stahovani a instalace aplikaci

GNU/Linux Xubuntu 14.04.5
 - pri instalaci sem system mohl rovnou pouzivat, ukazoval detailni prubeh instalace
 - touchpad chodil rovnou jak pri instalaci tak po instlaci z hdd
 - po prvnim startu byl pocitac okamzite pouzitelnej, nic nezdrzovalo
 - aktualizace byla za 1h dokoncena, v prubehu zadne zpomalovani
 - system lital jako blesk, vse chodilo vyborne, virtualni plochy v pohode, klavesove zkatky v pohode
 - uz v ramci instalace se nainstalovalo dost aplikaci
 - v Centru Software sem nasel 99% aplikaci co pouzivam a automaticky nainstalovane na par tuknuti


btw: delal sem to jen v ramci vyzkouseni W10 na slabem realnem HW, jinak o Windows10 z racionalne technickych duvodu a obecne o Windows nemam zajem a na muj HW nepatri

Livan

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #29 kdy: 28. 01. 2017, 19:56:13 »
mam porovnani na Lenovo Ideapad Yoga 300 s N2840, 2GB RAM a 32GB eMMC...
Windows10:
 - pri instalaci byl system nepouzitelnej jen bezel prouzek a neukazoval zadne udaje o prubehu
 - nechodil touchscreen dokud si po par hodinach po instalaci se nestahl ~50MB ovladac
 - po prvnim startu byl pocitac ~3hodiny nepouzitelne pomalej, zdrzovalo dotahovani metroapp, ozivovani dlazdicek
 - po par dnech kompletniho zaktualizovani systemu kdy zacal byt pouzitelnej
 - system se choval vlacne, spousta veci chodila divne, virtualni plochy podivne, klavesoce zkratky omezene
 - ve WindowsStore sem nenasel ZADNEJ program z tech co pouzivam (bezne programy pro konzumni internet a video)
 - rucni stahovani a instalace aplikaci
Dá se souhlasit s tím, že při instalaci a aktualizacích je win10 pomalé a trvá to dlouho. Já jsem však mluvil o běžné práci na už nainstalovaném a zaktualizovaném win10. To běhá celkem dobře.