UEFI Only 32bit distro

Lenovoo

UEFI Only 32bit distro
« kdy: 23. 01. 2017, 14:41:01 »
Zdravím, okolo vianoc operátori ľudom znovu začali k internetom dávať lacné netbooky pričom veľa ľudí ich okamžite predáva častokrát za polovicu ceny. Ja som sa tak nechal zlákať na Lenovo Ideapad 100s nerozbalený od jednej pani. Ako taký terminál sa zíde a za cenu 1/3 ceny bežného mobilu no nezober to :D Pôvodne beží na Win 10.
Problém je, že táto verzia nevie bežať v legacy bios režime, ale len uefi (secure boot sa vypnúť dá). No a aby toho nebolo málo tak jeho uefi vie nabootovať len 32bitové os aj napriek tomu, že cpu je 64bit. No a čo som pozeral tak aktuálne distribúcie sú buď 64bitové s efi, alebo 32bitové bez.
Existuje okrem windows 10 nejaké 32bitové distro schopné bežať efi only bez toho aby som si ho musel zdĺhavo skladať ? Riešili ste niečo podobné ?


Lol Phirae

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2017, 15:03:48 »
Ne, neřešíme, krámy vadné by design reklamujeme.

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #2 kdy: 23. 01. 2017, 16:01:27 »
Skúsil by som http://linuxiumcomau.blogspot.com/2016/10/running-ubuntu-on-intel-bay-trail-and.html.
Konkrétne je to 64-bitový upravené Ubuntu a používa https://github.com/hirotakaster/baytail-bootia32.efi, ktorý spustí normálny 64-bitový grub.

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2017, 16:21:10 »
je na to odkaz primo z ubuntu wiki o uefi je odkaz na 3rd postup jak pripravit instalacku s 32b uefi:
https://github.com/lopaka/instructions/blob/master/ubuntu-16.04-install-asus-x205ta.md

jinak hw to bude slusnej, jen bych nedaval Ubuntu s Unity, ale dal bych Xubuntu s Xfce, koneckoncu mam neco podobneho, Lenovo IdeaPad Yoga 300-11IBY, tedy otocne/dotek a starsi cpu Celeron N2840 s nezprasene UEFI a s N2840 neni problem z c-state, u tebe bude potreba udelat i ten post-install (z github/lopaka odkazu) tedy pridat kernel parametr intel_idle.max_cstate=1 aby se to nezasekavalo...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2017, 16:54:09 »
Mozna by stalo za to zacit updatem firmware, pokud je k dispozici. 33 bit UEFI a 64 bitovy CPU je dost zvlastni kombinace, ktere si mozna uz i vyrobce vsiml. Nasledne bych tam nedal Ubuntu, ale cokoliv jineho, treba Debian, ktery UEFI umi. Ono to cloveku dojde az tehdy, kdyz narazi na jeden z tech Ubuntu bugu, ktere po leta nikdo neopravuje a ktere snad budou opraveny v pristi verzi. Ubuntu je strasny prujem, kde nefunguji veci, ktere bezne chodi na Debianu.


m

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #5 kdy: 23. 01. 2017, 17:24:30 »
jedine co potrebujes je 32bit shim bootloader (32bit grub)... ktery ti v klidu nacte 64bit system

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #6 kdy: 23. 01. 2017, 18:42:24 »
[...] bych tam nedal Ubuntu, ale cokoliv jineho, treba Debian, ktery UEFI umi. Ono to cloveku dojde az tehdy, kdyz narazi na jeden z tech Ubuntu bugu, ktere po leta nikdo neopravuje a ktere snad budou opraveny v pristi verzi. Ubuntu je strasny prujem, kde nefunguji veci, ktere bezne chodi na Debianu.
hele JardoP, uz se konecne kopni (nekolikrat) do zadku (nezapomen vyndat hlavu) a dej si par facek zleva/zprava... snad aby se ti rosvitilo ;)
Ubuntu UEFI umi, ma out-of-box i podepsane jadra, takze podporuje i SecureBoot a to minimalne 5let
Debian SecureBoot stale neumi: https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=820036

33 bit UEFI a 64 bitovy CPU je dost zvlastni kombinace, ktere si mozna uz i vyrobce vsiml[...]
vyrobce o tom samozrejme vi a delaji to tak "schvalne" uz par let, kdy dost tabletu a netbooku s atom cpu to takto proste maji... nemuzes vsechno brat podle sveho Asus EEE ze sberneho dvora... ;)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2017, 19:19:13 »
Ubuntu UEFI umi, ma out-of-box i podepsane jadra, takze podporuje i SecureBoot a to minimalne 5let

Me je uplne jedno, jestli Blbuntu umi UEFI nebo treba panackovat. Pointa byla v tom, ze v Blbuntu vzdycky serou nejake bugy, ktere nikdo nikdy neresi ani mesice po te, co byly nahlaseny.

Citace
33 bit UEFI a 64 bitovy CPU je dost zvlastni kombinace, ktere si mozna uz i vyrobce vsiml[...]
vyrobce o tom samozrejme vi a delaji to tak "schvalne" uz par let, kdy dost tabletu a netbooku s atom cpu to takto proste maji... nemuzes vsechno brat podle sveho Asus EEE ze sberneho dvora... ;)

Az najdes nejaky sberny dvur, kde maji Eee, tak dej vedet. Ja si ty sve musel koupit.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #8 kdy: 23. 01. 2017, 19:57:22 »
Zdravím, okolo vianoc operátori ľudom znovu začali k internetom dávať lacné netbooky pričom veľa ľudí ich okamžite predáva častokrát za polovicu ceny. Ja som sa tak nechal zlákať na Lenovo Ideapad 100s nerozbalený od jednej pani. Ako taký terminál sa zíde a za cenu 1/3 ceny bežného mobilu no nezober to :D Pôvodne beží na Win 10.
Problém je, že táto verzia nevie bežať v legacy bios režime, ale len uefi (secure boot sa vypnúť dá). No a aby toho nebolo málo tak jeho uefi vie nabootovať len 32bitové os aj napriek tomu, že cpu je 64bit. No a čo som pozeral tak aktuálne distribúcie sú buď 64bitové s efi, alebo 32bitové bez.
Existuje okrem windows 10 nejaké 32bitové distro schopné bežať efi only bez toho aby som si ho musel zdĺhavo skladať ? Riešili ste niečo podobné ?

To že to má 32 bit UEFI, neznamená, že nejde nabootovat 64 bit OS. O víkendu jsem zrovna něco takového instaloval. Normáně na tom jede 64 bit Linux, přestože to má 32 bit UEFI a od výrobce jen 32 bit Windows

nobody(ten pravej)

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #9 kdy: 23. 01. 2017, 20:31:52 »
Me je uplne jedno, jestli Blbuntu umi UEFI nebo treba panackovat. Pointa byla v tom, ze v Blbuntu vzdycky serou nejake bugy, ktere nikdo nikdy neresi ani mesice po te, co byly nahlaseny.
@BlbecP kdyz bys nebyl BlbecP a nechoval se jak blbec Jarda tak vis ze jsi psal "bych tam nedal Ubuntu, ale cokoliv jineho, treba Debian, ktery UEFI umi" takze pointu si ty sam BlbecP nahodil takovou, ze Debian co umi UEFI je podle tebe BlbceP reseni, pritom to o tom vubec neni, Ubuntu umi UEFI take a to MNOHEM dele a zaroven umi spousty let i SecureBoot, na coz u Debianu narazis na bug ze SecureBoot stale neumi, takze se jdi nakopat, profackovat a prestat chovat jako BlbecP ;)

Lol Phirae

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #10 kdy: 23. 01. 2017, 20:49:27 »
Dejte vědět, až se budou trhat občanky. A nezapomeňte tancovat kolem výrobců, jak si zapískaj a ještě jim u toho děkovně zapanáčkujte. Sorry, ale notebook s amd64 CPU, na který bez debilních tanečků, shimů a shitů kolem nejde nainstalovat 64bitový systém, je prostě rozbitý. Tečka.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #11 kdy: 23. 01. 2017, 21:35:16 »
@BlbecP kdyz bys nebyl BlbecP a nechoval se jak blbec Jarda tak vis ze jsi psal "bych tam nedal Ubuntu, ale cokoliv jineho, treba Debian, ktery UEFI umi" takze pointu si ty sam BlbecP nahodil takovou, ze Debian co umi UEFI je podle tebe BlbceP reseni, pritom to o tom vubec neni, Ubuntu umi UEFI take a to MNOHEM dele a zaroven umi spousty let i SecureBoot, na coz u Debianu narazis na bug ze SecureBoot stale neumi, takze se jdi nakopat, profackovat a prestat chovat jako BlbecP ;)

Tak ja slibuju, ze priste budu pred odeslanim vice premyslet o tom, jestli je to napsano tak, aby to i nobody(ten pravej) pochopil a napisu treba Debian, ktery UEFI take umi.

Tak a ted si bez vybarvit policka do kalendare modreho zivota, mas splneno hned vicero polozek: byl jsi neprijemny, nekoho jsi oslovil nadavkou, nekoho jsi se alespon pokusil nasrat (zde si vybarvis je pul policka, protoze jsi me nenasral, pokus nevysel).

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #12 kdy: 24. 01. 2017, 01:52:50 »
Sorry, ale notebook s amd64 CPU, na který bez debilních tanečků, shimů a shitů kolem nejde nainstalovat 64bitový systém, je prostě rozbitý. Tečka.

64 bitový systém tam nainstalovat jde (o žádných shimech nic nevím, na podobný stroj jsem normálně dal Debian, který to poznal a nainstaloval si proto 32 bitovou verzi Grubu pro UEFI a tento zavaděč nemá problém natáhnout z disku soubor, ve kterém je 64 bitový kernel a k tomu soubor s 64 bitovým ramdiskem a jádro normálně odstartovat a další startování PC mu předat), to co tam nejde nainstalovat jsou 64 bitová Windows, která 32 bitový zavaděč neumějí.

To, že 64 bitové PC má 32 bitový firmware je určitě špatně a dalo by se to z určitého úhlu pohledu říct, že to je rozbité je fakt, nicméně podle mého názoru je to záměr a "domluva" výrobce s MS. Zřejmě se na to vztahují nějaké licenční (finanční) výhody a výrobce na tuto nabídku kývne a vyrobí takové zařízení - rozbité, chcete-li. Nicméně klasicky to je problém pouze a jenom u Windows nikoli u Linuxu (btw. na takovém stroji si pak v 64 bitovém Linuxu ve virtualizaci klidně 64 bitové Windowsy pustíte :D). Když to vezmu kolem a kolem, tak když UEFI umí natáhnout a spustit zavaděč tak to stačí, víc od něho pro opravdové OS není potřeba.

Fantomas

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #13 kdy: 24. 01. 2017, 08:44:59 »
Support for mixed-mode systems: 64-bit system with 32-bit UEFI

Some systems have been released containing 64-bit Intel Atom CPUs (such as the Bay Trail), but unfortunately use 32-bit UEFI firmware with no BIOS compatibility mode. Using the 32-bit UEFI x86 support, an i386 installation should be possible on these machines but it won't make the most of the 64-bit hardware.

Debian Jessie (8.0) was the first Linux distribution to include full support for mixed-mode UEFI installation on these machines. The multi-arch installation media (available in netinst and DVD form) include the UEFI boot loaders necessary for both i386 and amd64 boot. By selecting "64-bit install" from the initial boot menu, debian-installer will install a 64-bit (amd64) version of Debian. The system will automatically detect that the underlying UEFI firmware is 32-bit and will install the appropriate version of grub-efi to work with it.

kk

Re:UEFI Only 32bit distro
« Odpověď #14 kdy: 24. 01. 2017, 10:13:54 »