Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

Lael.Ophir

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #225 kdy: 26. 01. 2017, 21:30:57 »
Widli registry podle tohoto clanku jsou teda dost otresne. Ve zkratce: registry jsou nachylke k chybam, format se lisi mezi verzemi widli, jsou tam mikrooptimalizace, ktere pouze zeslozituji implementaci a pritom velke vykonostni problemy nejsou resene (takze jsou pomale) atd. Odpovida to mym zkusenostem.
To mě dost pobavilo. Formát Registry je "underdocumented" a formát se mění podle verze OS? Wow, to by jeden nečekal, když jde o privátní strukturu OS, která se mezi verzemi OS může měnit a autor aplikace do ní nemá (a nesmí) hrabat. Dají se schovat informace do nepoužitého místa? Z běžícího systému ne, protože hives jsou otevřené exkluzivně, tj. má k nim přístup jen OS. Na disku samozřejmě také lze schovat data do nepoužívaného místa. Jsou použité struktury z prastarého překladače? Tomu se říká stabilní datový formát. Vyhledání klíče/hodnoty vyžaduje projití celého seznamu? O kousek dál si stěžuje že je seznam tříděný abecedně a Windows nenačtou žádnou položku která není abecedně zatříděná. Ve skutečnosti je v Registry subket list, který obsahuje sorted hash table (liší se podle verze). Při jejím procházení se používá dělení intervalu, nikoliv tupý slow search. V některých případech udržuje in-memory hash table, podle způsobu používání daného klíče. Jména klíčů by bylo vhodné implementovat jako indexovaná DB pole? Když autor provádí tupý slow search, tak si to asi může myslet :). Atd., atd.
Ten člověk podle všeho napsal knihovnu pro manipulaci se soubory Registry. Když se koukám co všechno nepochopil a přehlédnul, tak mě dost mě děsí představa že někdo by takovým kusem kódu do Registry opravdu hrábnul.
http://sww-it.ru/wp-content/uploads/2011/University%20of%20Tokyo%20Windows%20Internals%20Lectures/09-Registry/Registry.pdf
https://technet.microsoft.com/library/cc750583.aspx
http://sentinelchicken.com/data/TheWindowsNTRegistryFileFormat.pdf


jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #226 kdy: 26. 01. 2017, 21:44:01 »
suhlasim s Lael. Ono dost ludi, ktori sa tu vyjadruju zle o windowse, casto nemaju detailnejsie/technicke informacie, ako co funguje, ale system zhadzuju na zaklade ich zlych uzivatelskych skusenosti. Ale o danej problematike nemaju ani paru.

mikrom

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #227 kdy: 26. 01. 2017, 23:10:27 »
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? Ve Widich do okna musim kliknout a nejen do okna, ale i do konkretni casti, kterou chci skrolovat, jako treba v pripade Widlous Exploreru. Tohle se srasne hodi, kdyz si pisu poznamky do failu a pod Leafpadem si skroluju v browseru, aniz bych se do nej musel prepnout.

Nevím jak u vás, ale u mě při točení kolečka myši scrolluje to okno (a jeho část), nad kterou je kurzor myši. Mám za to že ve WinXP to takhle fungovalo po instalaci dodatečného SW k myši, od Visty dál se mi tak myš chovala pokud si pamatuji vždycky.
Ja to teraz skusam v praci na W7. Je to presne tak jak pise JardaP. Ked dam kurzor mysi nad okno ktore nie je aktivne a tocim koleckom mysi scroluje sa mi vzdy iba aktivne okno. V Linuxe sa scroluje okno nad ktorym je kurzor mysi.

Teraz som zapol notebook s W10 a tam to uz funguje tak isto ako v Linuxe.
A teraz co sa mi dnes zase s W10 prihodilo: Predtym ako som odchadzal z prace, dal som Notebook s W10, ktory nosim na porady shutdownovat. Nejako dlho mu to trvalo este som odbehol nieco vybavit, vratil som sa a NTB sa stale nevedel vypnut - cca po 15 minutach nebol stale vypnuty tak som ho zaklapol a zajtra rano uvidim v akom je stave.

mikrom

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #228 kdy: 26. 01. 2017, 23:27:02 »
Len tak ma napadlo spytat sa, ze ci podporuje linux komprimaciu pamati, ako je to po novom vo W10.
samozrejme:
"Mac users have been using a very similar feature since 2013, and even newer versions of the Linux kernel employ a type of memory compression."  - vid tu: http://lifehacker.com/why-is-windows-10s-system-process-using-so-much-ram-1725076206

a pozri tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zram

mikrom

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #229 kdy: 26. 01. 2017, 23:31:31 »
Registry su databaza.  A vyhladavat v databaze kde je 1000 zaznamov, alebo 100.000 zaznamov je rozdiel.
Doporučuji vám nastudovat si pár věcí:
1. Složitost, konkrétně hledání v B-tree. Napovím že v Big O Notation je to O(log n).
2. Seznamte se s tím, jak je databáze Registry implementovaná.
3. Uvědomte si, že přidání souboru na FS je velmi podobné přidání klíče do Registry. Proč by se vám měly zpomalovat Windows po přidání klíčů do Registry (nemluvě o hodnotách), a ne Linux po přidání souborů na FS?
Skusenosti ukazuju, je ze Windows sa po case spomaluju. Defragmenatacia disku nepomoze. Pomoze len preinstalovanie. Ked to nie je registry tak cim to je ?


mikrom

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #230 kdy: 26. 01. 2017, 23:44:04 »
... ja som problem nemal, jedine problemy s crackom, ked som si stiahol hru. po nainstalovani a dobrom cracknuti, som sa hral bez problemov :)
A ja odkedy pouzivam Lnux uz cracky nepotrebujem - som fanusikom opensource.

mikrom

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #231 kdy: 26. 01. 2017, 23:48:43 »
... mne to GUI vyhovuje, urcite viac ako v Linuxe, kde sa o GUI neda ani hovorit, aspon nie v mojom ponimani.
ja som si v Linuxe zvykol pouzivat Compiz so 4 virtualnymi dektopmi a odvtedy mi nejako Window uz nevyhovuje.

mikrom

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #232 kdy: 26. 01. 2017, 23:57:06 »
Neviem ci to niekto spomenul, alebo nie - ale:
Pre mna je dolezity prikazovy jazyk. Linus Shell vs command language z Windows je ako Porsche vs Trabant.
Ja ked dostanem v praci PC s Windows vzdy tam medzi prvymi nainstalujem MSYS, aby som mal nieco s cim sa da robit ...

Unknown

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #233 kdy: 27. 01. 2017, 00:32:50 »
Neviem ci to niekto spomenul, alebo nie - ale:
Pre mna je dolezity prikazovy jazyk. Linus Shell vs command language z Windows je ako Porsche vs Trabant.
Ja ked dostanem v praci PC s Windows vzdy tam medzi prvymi nainstalujem MSYS, aby som mal nieco s cim sa da robit ...

Tak urcite.....

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #234 kdy: 27. 01. 2017, 01:54:44 »
Potvrzuji že horizontální scrolling mimo aktivní okno u mě nefunguje. Upřímně by mě nikdy nenapadlo ho používat :). Ale zkuste ty utility které jsem linkoval, třeba to pomůže.
Jako kdyby na tom záleželo. Když se bavíme o tom, že linux má nějakou vychytávku, kterou windows nemá, a ty jsi windowsák, tak nepřekvapí, že to nebudeš znát a používat.

Já to používám hodně, a je to extrémně užitečné.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #235 kdy: 27. 01. 2017, 02:04:06 »
1) Aktualizace pod jednou strechou. To znamena jednim prikazem nebo spravcem balicku aktualizuju vse (zalezi na tom, jetli mate radi prikazovy radek, nebo vokynka). Moc dobre si pamatuju, co to bylo rucne stahovat veskery software a instalovat ho, jak id**t. A jak jsem u znamych nachazel roky stare programy, ale Windows, ten aktualizace mel :-).
Ano, je fajn že jedním příkazem aktualizujete všechny balíčky. Bohužel pokud jste něco nainstaloval mimo balíčkovací systém (řekněme Oracle, Lotus Domino, nebo účetnictví - pokud jste nějaké našel), tak jste na tom úplně stejně jako ve Windows. Ve Windows si u klasických aplikací aktualizace zařizují autoři, u aplikací z Windows Store (včetně Win32 apps zabalených pro Store) šíří aktualizace MS.
Supr, takže jestli to pročítám dobře, tak je to jednoznačně bod pro Linux.

nobody(ten pravej)

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #236 kdy: 27. 01. 2017, 04:04:04 »
ja jsem nedavno prisel na to, ze s amiga diskem se da v linux pracovat rovnou.
kdyby jen pracovat, da se i vytvaret, pred casem sem si takhle pripravil CF kartu komplet na GNU/Linuxu, inicializoval jako RDB disk, vytvoril oddily, zformatoval, rozbalil svou ~15(?)let starou zalohu systemu (lha), kartu pak jen strcil do Amiga 1200 a boot fungoval :)

nobody(ten pravej)

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #237 kdy: 27. 01. 2017, 04:08:16 »
suhlasim s Lael. Ono dost ludi, ktori sa tu vyjadruju zle o windowse, casto nemaju detailnejsie/technicke informacie, ako co funguje, ale system zhadzuju na zaklade ich zlych uzivatelskych skusenosti. Ale o danej problematike nemaju ani paru.
tohle presne plati o lidech co chodej na linuxove fora placat kraviny o linuxu a ze windows jsou bozi a c00l, jako treba ty... nemas zadne technicke informace o linuxu ale pises jak je hroznej...
troufam si rict ze ja jako systemam mam s windows za ~20let nasobne vetsi zkusenosti nez ty s Windows, o tom ze mam nasobne vetsi zkusenosti s GNU/Linuxem se ani nema cenu bavit, ale OPRAVDU nemam tu ujetou potrebu chodit na Windows (vyhradne ci like "nejen ze sveta Windows") fora abych tak trolloval jak dement...

Lael.Ophir

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #238 kdy: 27. 01. 2017, 06:48:33 »
Potvrzuji že horizontální scrolling mimo aktivní okno u mě nefunguje. Upřímně by mě nikdy nenapadlo ho používat :). Ale zkuste ty utility které jsem linkoval, třeba to pomůže.
Jako kdyby na tom záleželo. Když se bavíme o tom, že linux má nějakou vychytávku, kterou windows nemá, a ty jsi windowsák, tak nepřekvapí, že to nebudeš znát a používat.

Já to používám hodně, a je to extrémně užitečné.
Vím že myši mají horizontální scrollování, ale na rozdíl od vertikálního jsem ho použil jen párkrát když jsem si kdysi pořídil první myš, která to uměla (bohužel dodnes to umí jen některé myši). Já zpravidla nemám co horizontálně scrollovat, protože se naprostá většina obsahu vejde na šíři obrazovky. Jako možné použití mě napadá snad leda textový editor ve kterém bych mohl otevřít soubor s velmi dlouhými řádky bez zalamování, ale to se mi stává zcela výjimečně. A když už někdy potřebuji vertikálně scrollovat, tak jsem nikdy neřešil že bych to potřeboval mimo aktivní okno. To už jako užitečnější vidím možnost scrollovat pomocí touchscreenu nebo tabletu.

Lael.Ophir

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #239 kdy: 27. 01. 2017, 06:50:11 »
Registry su databaza.  A vyhladavat v databaze kde je 1000 zaznamov, alebo 100.000 zaznamov je rozdiel.
Doporučuji vám nastudovat si pár věcí:
1. Složitost, konkrétně hledání v B-tree. Napovím že v Big O Notation je to O(log n).
2. Seznamte se s tím, jak je databáze Registry implementovaná.
3. Uvědomte si, že přidání souboru na FS je velmi podobné přidání klíče do Registry. Proč by se vám měly zpomalovat Windows po přidání klíčů do Registry (nemluvě o hodnotách), a ne Linux po přidání souborů na FS?
Skusenosti ukazuju, je ze Windows sa po case spomaluju. Defragmenatacia disku nepomoze. Pomoze len preinstalovanie. Ked to nie je registry tak cim to je ?
Zpravidla tím že má uživatel nainstalovanou spoustu služeb a programů které se zavádí při přihlášení. Ve Windows 10 máte startup programs dokonce vypsané v Task Manageru na zvláštní záložce, spolu s informací o tom jaký mají dopad na trvání startu. Také tam máte Performance Recorder, kterým můžete pořídit záznam událostí při bootu nebo za běhu systému, a pomocí Performance Analyzeru můžete výsledek analyzovat nebo exportovat pro další zpracování. Obdoba existuje i pro Win7 (a existovala i pro starší verze), i když není součástí instalace. Odjakživa máte k dispozici také Performance Monitor.
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30652
https://channel9.msdn.com/Blogs/Taste-of-Premier/WindowsPerformanceToolkit

Mimochodem jak je možné, že mám na svých počítačích instalace upgradované přes 10 let od Visty x64 až na Win10, a počítače mi fungují velmi svižně? Nejspíš neinstaluji každý nesmysl, který se někde válí po netu.