Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #180 kdy: 26. 01. 2017, 09:45:09 »
ono mam pocit, ze ti, ktori sa tu casto vyjadruju a casto negativne na adresu windowsu, tak neboli dlho v kontakte s najnovsimi windowsami. prave som skusil rolovanie mysou na W10 a ked mam dve okna nad sebou, tak sa skroluje prave to, nad ktorym je myska, cize nie aktivne okno. Uvadzate tu niekedy dezinformacie, ktore uz nemusia davno platit  8)

Dezinformace neuvádějí. U Windows 10 jsem to zkoušel naposled (opět) včera. Musel jsem to totiž ukazovat uživateli jak to (blbě) funguje. Uživatelé Windows běžně používají raději posuvníky, za které tahají místo kolečka, protože jim to právě často nefunguje nebo jim to funguje blbě = točí na určitou částí okna a posunuje se jim jiná část okna a buď nevědí, že mají nejdříve kliknout do té dané části okna nebo to vědí, ale raději to nepoužívají, protože to kliknutí do té části okna také znamená, že zároveň musejí hledat neaktivní část toho okna, u které kliknutí nezpůsobí ještě nějakou jinou akci, kterou nechtějí. U Linuxu je to přesně opačně, roluje se přesně to místo nad kterým je kurzor nebo se ani nemusí rolovat, fungují takto běžně i jiné prvky - typicky třeba ovládání hlasitosti nad ikonou v systrayi a to i nad jinými než nad mixérem, třeba přehrávač hudby Amarok, ale i další věci, třeba widget přepínače plochy, karty v prohlížeči, okna spuštěných programů, když se točí kolečkem nad panelem se správcem úloh atd. ap.
to ze im to nefunguje je chyba MS? Ako som povedal, mam W10 pred sebou a tocenie 3 okien nad sebou funguje bez problemov.


jpu

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #181 kdy: 26. 01. 2017, 09:46:50 »

Zatočte prosím kolečkem nad ikonou mixéru v systrayi, aniž by jste na ni předtím klikal a focus má jiné okno. A takových příkladů, kdy to nefunguje v různých aplikacích a nebo se to chová různě podle toho, jaký program máte k myši/touchpadu doinstalovaný je hromada.
rec bola o (ne)aktivnych oknach. zvysovanie hlasitosti nejde, to mate pravdu. ale nikdy som to nepouzival. mam tlacidla na klavesnici, alebo si to preskrolujem. riesis blbosti  8)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #182 kdy: 26. 01. 2017, 10:09:20 »
Linux a Ferrari? Tak to je dost naivna predstava :). Apropo, kde uzivatel "Lael.Ophir" trolluje v jeho prispevkoch nad vami? Vas posledny komentar je skor o trollingu ;)

Citace z Wikipedie:

Citace
Troll je v internetovém slangu obvykle anonymní účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě[1][2] nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi.[3] Činnost trolla bývá v internetovém diskurzu nazývána trollingem či trollováním.

Téma diskuze je "Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?", jeho příspěvky jsou jasný off-topic, také jsou provokativní, protože nejsou pravdivé, či to jsou polopravdy nebo úmyslné dezinformace a překrucování faktů. Z této diskuze namátkou:

Mohl bych se zeptat jak konkrétně "nabobtnání registry" zpomalí počítač? Zpomaluje vám snad Linux "nabobtnání /etc" nebo "nabobtnání home adresáře"?

Dělá ze sebe úmyslně "hlupáka", aby provokoval tím, že jakože nabobtnání registrů nezpomaluje počítač... Jasně, I/O operace nad registry, které jsou 10x větší jsou "jistě stejně rychlé". A počítač, ve kterém se OS snaží takhle velké registry držet v RAM je jistě stejně rychlý, jako ten s menšími.

Další úmyslná provokace je ta zmínka o /etc nebo /home v Linuxu. Předpokládám, že víte, čím tato zmínka v daném kontextu provokuje a zda-li jsou jeho srovnání tímto směrem relevantní a pravdivé či nikoliv.

Nevím jak u vás, ale u mě při točení kolečka myši scrolluje to okno (a jeho část), nad kterou je kurzor myši. Mám za to že ve WinXP to takhle fungovalo po instalaci dodatečného SW k myši, od Visty dál se mi tak myš chovala pokud si pamatuji vždycky.

Opět off-topic, Lehce si může každý vyzkoušet, že to to neplatí vždy - úmyslná polopravda, která logicky znalé lidi provokuje, což je jeho účelem.

Ano, je fajn že jedním příkazem aktualizujete všechny balíčky. Bohužel pokud jste něco nainstaloval mimo balíčkovací systém (řekněme Oracle, Lotus Domino, nebo účetnictví - pokud jste nějaké našel), tak jste na tom úplně stejně jako ve Windows. Ve Windows si u klasických aplikací aktualizace zařizují autoři, u aplikací z Windows Store (včetně Win32 apps zabalených pro Store) šíří aktualizace MS.

Jasně... V Debianu mám momentálě na svém desktopu dostupných 71635 balíčků, díky nakonfigurovaným zdrojům. A kolik mám nainstalovaných programů, které nejsou v těchto repozitářích? 0 slovy NULA! To samé na serverech a hromadě dalších strojů pod mou správou. A dělám na tom vše co potřebuji, nejen Internet a kancelář jako většina uživatelů, ale také grafiku, vývoj software, forenzní analýzy, zpracování dat a další a další věci. Příspěvek trolla Laela je provokující, protože záměrně uvádí pár kusů software, který je nutno instalovat jinak, pravda je ale taková, že to drtivá většina uživatelů nedělá, protože takový software nepoužívá nebo je to tvrzení zároveň lživé (např. účetnictví, jsou i takové, které mají repo). Dále to tvrdí, že to je stejné jako u Windows - záměrná lež a nepravda. I u takového software, které repo nemají je to výrazně jednodušší - typicky Java, na to mám v systému nainstalovanou utilitu, která balíček vyrobí, když tak velká firma jako je Oracle není schopna udělat repo sama. A btw. Javu mám stejně všude dávám v případě potřeby už jen OpenJDK, tu od Oracle nepotřebuju. Takže jen samé trollí provokace, polopravdy, lži...

Je otázka jestli výběr z deseti prostředí není spíš výběr nejmenšího zla. Navíc i prostředí na Linuxu se dost dramaticky mění s novými verzemi, a nové verze bývají silně nedovařené. Koukněte se na KDE nebo Unity, to byla opravdu katastrofa.
https://www.root.cz/zpravicky/unity-proslo-testy-pouzitelnosti/

To je jen jasná provokace, nic jiného...

HW vykazuje chyby velmi vzácně. Checksumy má ReFS. Na USB klíčence bych Btrfs ani ZFS nepoužíval.

Jasně, HW je bezchybný, zrušme servisy :-D... LEŽ!

Jasně ReFS má checksumy, ale už záměrně neuvádí, že si na tenhle FS Windowsy ani nenainstalujete = jako by nebyl... Záměrná dezinformace, polopravda, provokace znalých v diskuzi, off-topic.

Ve Windows stačí klíčenku před použitím zformátovat, u toho by se měl problém projevit. Upozorňuji že problém je v HW, a řešením je nekupovat si v Hong Kongu na ulici mezi krámky s nudlemi a čajem levný fake HW :)

Jasně stačí zformátovat. A proto vznikají extra utility na to nebo se jim radí, aby takové flashky zkoušeli v Linuxu či live distrech a zkušenosti uživatelů jsou opačné - viz Google. Zbytek příspěvku je už jen arogantní provokace.

...

Pokračuje citace z Wikipedie:

Citace
Činnost trollů neunikla ani sociálním inženýrům. Tak se stává, že je troll placeným, nebo i dobrovolným (z přesvědčení) spolupracovníkem nějaké agentury a jejich činnost bývá za účelem dosažení nějakého cíle koordinována. Cíle mohou být rozličné, od propagace nějakého výrobku přes dezinformační činnost nějaké agentury až třeba k propagaci nějakého náboženství.

Myslím, že si snadno dohledáte třeba jen tady na Rootu, že přesně do tohohle Lael zapadá jako tatínek do maminky. A teď mi řekněte, opravdu vám to nedocházelo, proč označení troll na Laela sedí nebo jen provokujete a tím pádem trollujete taktéž?

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #183 kdy: 26. 01. 2017, 10:13:33 »

Zatočte prosím kolečkem nad ikonou mixéru v systrayi, aniž by jste na ni předtím klikal a focus má jiné okno. A takových příkladů, kdy to nefunguje v různých aplikacích a nebo se to chová různě podle toho, jaký program máte k myši/touchpadu doinstalovaný je hromada.
rec bola o (ne)aktivnych oknach. zvysovanie hlasitosti nejde, to mate pravdu. ale nikdy som to nepouzival. mam tlacidla na klavesnici, alebo si to preskrolujem. riesis blbosti  8)

Když budete chvíli dělat v Linuxu a přijdete s tímto zvykem z komfortu do té chudé výbavy Windows, tak zjistíte, že to není jen o zvyšování hlasitosti, protože to není jen o tomhle, to byl jen příklad, že Windowsy prostě kolečko neumějí reportovat do programu, nad kterým je kurzor a příkladů se najde i hromada další s okny. Aplikace si to totiž musejí často řešit samy, není to system wide. Jak jsem psal v jiném příspěvku, odzkoušeno opět naposledy včera ve Windows 10. Komfort používání počítače pro mě blbost není a navíc je to přesně k danému tématu.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #184 kdy: 26. 01. 2017, 10:59:03 »
ja som dlhsiu chvilu robil v linuxe :). a vratil som sa k windowsu, jednoducho neprisiel som linuxu nachut, nie som zaryty fanusik open-source. kazdopadne co sa tyka toho skrolovania, niekedy to bolo na skodu, pretoze sa tym dali skrolovat aj zalozky v prehliadaci a ked som si nieco skroloval na stranke a usiel mi kurzor nad zalozky, tak sa mi stalo, ze mi to preskrolovalo na inu zalozku.


Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #185 kdy: 26. 01. 2017, 11:40:03 »
ja som dlhsiu chvilu robil v linuxe :). a vratil som sa k windowsu, jednoducho neprisiel som linuxu nachut, nie som zaryty fanusik open-source. kazdopadne co sa tyka toho skrolovania, niekedy to bolo na skodu, pretoze sa tym dali skrolovat aj zalozky v prehliadaci a ked som si nieco skroloval na stranke a usiel mi kurzor nad zalozky, tak sa mi stalo, ze mi to preskrolovalo na inu zalozku.

a ja som dlhu dobu robil vo windowse :). Konkretne od verzie  Windows 3.0, potom 3.1, 95, 98, XP, 7... 7-micka bola posledny windows na ktorom som fungoval ako s hlavnym os... po vyskusani roznych distribucii a po vybrani si tej svojej (debian-minimal install...) ma ani nenapadlo vratit sa na windows... windows jedine na hry a aj to clovek musi ladit a spekulovat aby sa to dalo pouzivat... a uz teraz mi stiahlo zadek ked som cital, ze ma prist novy update pre hracov... citim riadny pruser...  :)
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #186 kdy: 26. 01. 2017, 11:43:33 »
Nevím jak u vás, ale u mě při točení kolečka myši scrolluje to okno (a jeho část), nad kterou je kurzor myši. Mám za to že ve WinXP to takhle fungovalo po instalaci dodatečného SW k myši, od Visty dál se mi tak myš chovala pokud si pamatuji vždycky.

Tak vy mate Widle 10. Mozna, ze to MS uz po dvaceti letech zapalilo a implementovali to take. Ovsem pokud vim, tak na W7 se porad musi klikat do te casti okna, kterou chci skrolovat. Na Linuxu to chodi bez klikani a bez instalace cehokoliv extra pro mys, s jakoukoliv mysi s koleckem. Nevim, jaky dodatecny SW pro mys mate na mysli, spousta mysi ani s zadnym nechodi a ty, co chodi, tak maji jakysis SW, ktery k mysi dodela funkce, ktere me nikdy nezaujaly, nicmene s kazdou novou verzi ten SW je asi tak 2x vetsi, pricemz funkce zustavaji stejne.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #187 kdy: 26. 01. 2017, 11:48:47 »
Ano, je fajn že jedním příkazem aktualizujete všechny balíčky. Bohužel pokud jste něco nainstaloval mimo balíčkovací systém (řekněme Oracle, Lotus Domino, nebo účetnictví - pokud jste nějaké našel), tak jste na tom úplně stejně jako ve Windows. Ve Windows si u klasických aplikací aktualizace zařizují autoři, u aplikací z Windows Store (včetně Win32 apps zabalených pro Store) šíří aktualizace MS.

Aha, takze proto, ze autori nekolika aplikaci nejsou schopni splacat repo pro jejich SW, tak je cely system aktualizaci spatne.

Widlostore zase neni reseni pro aplikace, ktere v nem nejsou. Takze zase zbyva stare blbe: aktualizace se delaji rucne nebo je k aplikaci dodavan nejaky service, ktery vetsinu casu v systemu zbytecne opruzuje a kdyz je takovych 10, uz to neni zadarmo ohledne zdroju. Eventuelne se aplikace aktualizuje sama, jako treba FF, ktery kvuli tomu ale musim pustit pod adminem.

Martin Levy

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #188 kdy: 26. 01. 2017, 11:50:46 »
ad V Debianu mám momentálě na svém desktopu dostupných 71635 balíčků, díky nakonfigurovaným zdrojům.

mohl byste prosim sem pastnout svuj sources.list, treba bych si neco pridal

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #189 kdy: 26. 01. 2017, 11:59:51 »
ono mam pocit, ze ti, ktori sa tu casto vyjadruju a casto negativne na adresu windowsu, tak neboli dlho v kontakte s najnovsimi windowsami.

Fuj, jeste to by nam tak schazelo. Staci, ze tu o tom pse Lael Ophir.

Citace
prave som skusil rolovanie mysou na W10 a ked mam dve okna nad sebou, tak sa skroluje prave to, nad ktorym je myska, cize nie aktivne okno. Uvadzate tu niekedy dezinformacie, ktore uz nemusia davno platit  8)

Blahopreji, MS netrvalo snad ani 20 let a implementoval ficuru, ktera jinde existuje od sereho davnoveku. Je to asi druha nejvetsi vychytavka pote, co MS odstranil problem s kradenim fokusu, kdyz se otevrelo nejake okno a nasledkem toho se cloveku zavrelo Start menu, kde se snazil v tom bordelu najit jakousi polozku. Tusim, ze k ostraneni tohoto komplexniho problemu doslo jiz v XP, snad nasledkem SP1.

Bohuzel, jak se zda, vychytavka s koleckem negunguje vsem - viz ByCzech. Asi to chce tu MS certifikovanou mys, nejlepe znacmy MS. Nejspis to u ostatnich mysi MS blokuje, aby to nematlo uzivatele nebo co.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #190 kdy: 26. 01. 2017, 12:06:10 »
I u takového software, které repo nemají je to výrazně jednodušší - typicky Java, na to mám v systému nainstalovanou utilitu, která balíček vyrobí, když tak velká firma jako je Oracle není schopna udělat repo sama.

Nechces se priznat, jakou utilitu a kde jsi ji sehnal?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #191 kdy: 26. 01. 2017, 12:09:20 »
kazdopadne co sa tyka toho skrolovania, niekedy to bolo na skodu, pretoze sa tym dali skrolovat aj zalozky v prehliadaci a ked som si nieco skroloval na stranke a usiel mi kurzor nad zalozky, tak sa mi stalo, ze mi to preskrolovalo na inu zalozku.

Tak me se v PM akorat posouva lista se zalozkami, zalozky se ale neprepinaji. Stezujte si autorum prohlizece na blbe chovani nebo hledejte, jak to zmenit, pokud to jde.

Jinak jsem nepochopil, jestli je tim mysleno to, ze scrolovani je spatne a styl Widli, kde to nefunguje je lepsi, protoze pan je nemehlo a nevi, kam mu zabloudila mys.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #192 kdy: 26. 01. 2017, 12:49:45 »
IMHO riesit nejake skrolovanie je blbost. urcite by ma to nepresvedcilo prejst na iny system ci z linuxu na widle alebo opacne.

Citace
windows jedine na hry a aj to clovek musi ladit a spekulovat aby sa to dalo pouzivat
budte konkretnejsi. ja som problem nemal, jedine problemy s crackom, ked som si stiahol hru. po nainstalovani a dobrom cracknuti, som sa hral bez problemov :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #193 kdy: 26. 01. 2017, 13:42:17 »
IMHO riesit nejake skrolovanie je blbost. urcite by ma to nepresvedcilo prejst na iny system ci z linuxu na widle alebo opacne.

Vsimnete, ze zamerenim tohoto vlakna neni vas presvedcit, abyste presel na Linux, protoze nam lepe chodi skrolovani. Krome toho skrolovani neni jedina vychytavka, jak si muzete precist, kdyz to vezmete od zacatku. Pak si muzete pustit Widle Update a rikat neco o kyselych hroznech, az zjistite, ze to GUI je furt stejne blbe, ze zadne vylepseni neprislo.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #194 kdy: 26. 01. 2017, 13:52:39 »
I u takového software, které repo nemají je to výrazně jednodušší - typicky Java, na to mám v systému nainstalovanou utilitu, která balíček vyrobí, když tak velká firma jako je Oracle není schopna udělat repo sama.

Nechces se priznat, jakou utilitu a kde jsi ji sehnal?

Balíček java-package - Utility for creating Java Debian packages. Obsažen přímo v Debianu a pokud vím běžně i v distrech, které z něj vycházejí. Stáhne se tarball s Javou z webu java.com, pustí se na to make-jpkg tarball a už to sviští. Za chvíli je hotový balíček. Nenapadlo mě, že tohle někdo nezná, přijde i to notoricky známé. :)