Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

mikrom

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #165 kdy: 26. 01. 2017, 00:06:11 »
Dale od pradavna existujici virtualni desktopy, ktere ve Widlich byly k dispozici leda pomoci nejakych dementnich aplikaci, vetsinou tretich stran a ktere za moc nestaly. MS s velkou slavou zavedl virtualni desktopy teprve do Widli 10, jako svuj nejnovejsi objev na poli ergonomie desktopu. Jeste jsem to nevidel, ale podeziram, ze to zase tak nejak nebude to prave orechove.
Virtualne desktopy pouzivam v Linuxe stale. Moj syn mi ukazoval, ze virtualne desktopy su aj vo W10, ale bolo to tam nejake ine, ako som zvyknuty - zatial som sa to nenaucil pouzivat :) 


Lael.Ophir

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #166 kdy: 26. 01. 2017, 01:16:39 »
No a dalsi problem je, ze vo Windows po par rokoch tak nabobtnaju registry, ze sa Win spomalia a uplne sa rozoseru, ze ich bude treba len znova preinstalovat. Za tie generacie Windows sa v tomto nic nezmenilo. Mam v praci na notebooku W10 a tie tiez pri upadatoch vyzaduju restart. Skratka Win stale vyzaduju pozornost uzivatela :)

Mohl bych se zeptat jak konkrétně "nabobtnání registry" zpomalí počítač? Zpomaluje vám snad Linux "nabobtnání /etc" nebo "nabobtnání home adresáře"?

Lael.Ophir

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #167 kdy: 26. 01. 2017, 01:18:57 »
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? Ve Widich do okna musim kliknout a nejen do okna, ale i do konkretni casti, kterou chci skrolovat, jako treba v pripade Widlous Exploreru. Tohle se srasne hodi, kdyz si pisu poznamky do failu a pod Leafpadem si skroluju v browseru, aniz bych se do nej musel prepnout.

Nevím jak u vás, ale u mě při točení kolečka myši scrolluje to okno (a jeho část), nad kterou je kurzor myši. Mám za to že ve WinXP to takhle fungovalo po instalaci dodatečného SW k myši, od Visty dál se mi tak myš chovala pokud si pamatuji vždycky.

Lael.Ophir

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #168 kdy: 26. 01. 2017, 01:29:19 »
1) Aktualizace pod jednou strechou. To znamena jednim prikazem nebo spravcem balicku aktualizuju vse (zalezi na tom, jetli mate radi prikazovy radek, nebo vokynka). Moc dobre si pamatuju, co to bylo rucne stahovat veskery software a instalovat ho, jak id**t. A jak jsem u znamych nachazel roky stare programy, ale Windows, ten aktualizace mel :-).
Ano, je fajn že jedním příkazem aktualizujete všechny balíčky. Bohužel pokud jste něco nainstaloval mimo balíčkovací systém (řekněme Oracle, Lotus Domino, nebo účetnictví - pokud jste nějaké našel), tak jste na tom úplně stejně jako ve Windows. Ve Windows si u klasických aplikací aktualizace zařizují autoři, u aplikací z Windows Store (včetně Win32 apps zabalených pro Store) šíří aktualizace MS.

2) Mam desktop, ktery ja chcu. To znamena okna, panely a jejich rozlozeni, ikony. XFCE, KDE, Unity a dalsi. Co se mi libi. Windows vzdy s novou verzi prisel s novym vzhledem a clovek ho musel prijmout ikdyby se postavil na hlavu. U linuxu se to nedeje a tomu rikam svoboda.
Je otázka jestli výběr z deseti prostředí není spíš výběr nejmenšího zla. Navíc i prostředí na Linuxu se dost dramaticky mění s novými verzemi, a nové verze bývají silně nedovařené. Koukněte se na KDE nebo Unity, to byla opravdu katastrofa.
https://www.root.cz/zpravicky/unity-proslo-testy-pouzitelnosti/

3) System souboru, ktery ma crc kontrolu dat a je to btrfs a zfs. Semtam se stava, ze hardware vykazuje chyby a nastroje pro NTFS neumi zjistit (alespon o tom nevim), ze doslo k naruseni uzivatelskych dat. Jako priklad je kopirovani dat na USB 3.0 disky pres nektere huby a levne kabely, kdy dochazi k resetum na sbernici a windows je potichu.
HW vykazuje chyby velmi vzácně. Checksumy má ReFS. Na USB klíčence bych Btrfs ani ZFS nepoužíval.

4) Fake microsd a usb flashky: Windows mi v pohode zkopiroval fotky na spatnou sdkartu.
Ve Windows stačí klíčenku před použitím zformátovat, u toho by se měl problém projevit. Upozorňuji že problém je v HW, a řešením je nekupovat si v Hong Kongu na ulici mezi krámky s nudlemi a čajem levný fake HW :)

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #169 kdy: 26. 01. 2017, 04:50:02 »
Hele a už je tu zase ten troll - tentokrát s certifikovanou myší od MS, která mu údajne funguje při skrolování jinak, než myši od všech ostatních (teda za podmínky, že se nainstaluje nějaký magický extra software). Všechno super. Akorát si chlapec nevšim', že téma diskuze je "Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?" a tak tu zase přišel trollit o Woknech a snaží se aspoň trochu zmírnit dopad diskuze v tom, že Windows jsou proti Linuxu jako šlapací autíčko vedle Ferrari :D


jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #170 kdy: 26. 01. 2017, 07:36:22 »
Hele a už je tu zase ten troll - tentokrát s certifikovanou myší od MS, která mu údajne funguje při skrolování jinak, než myši od všech ostatních (teda za podmínky, že se nainstaluje nějaký magický extra software). Všechno super. Akorát si chlapec nevšim', že téma diskuze je "Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?" a tak tu zase přišel trollit o Woknech a snaží se aspoň trochu zmírnit dopad diskuze v tom, že Windows jsou proti Linuxu jako šlapací autíčko vedle Ferrari :D
Linux a Ferrari? Tak to je dost naivna predstava :). Apropo, kde uzivatel "Lael.Ophir" trolluje v jeho prispevkoch nad vami? Vas posledny komentar je skor o trollingu ;)

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #171 kdy: 26. 01. 2017, 08:15:45 »
Apropo, kde uzivatel "Lael.Ophir" trolluje v jeho prispevkoch nad vami? Vas posledny komentar je skor o trollingu ;)

Srovnavat balickovaci system Linuxu s "balickovacim systemem" Widli a prezentovat je jako ze jsou na stejne urovni mi prijde jako trolovani.

Muj stav:
Kubuntu - skoro vsechen soft je z repa (ofic nebo neofic, a ano, i tu Oracli Javu mam z repa), pouze asi 3 veci jsou baliky
Widle - zadny soft neni z repa, vse se musi updatovat rucne, nebo si to se sebou pritahne aktualizator, ktery zatezuje neustale system a nahodne se aktualizuje nebo spamuje upozornenimi.

K tem registrum a rychlosti - ano, zpomaluje to start a vypinani OS i beh programu, protoze pod Widlema se bezne registry pouzivaji snad kazdym programem. Na Win XP to byla katastrofa (zrhuba jednou tak zpomaleni startu co rok -> nutne reinstally), pod 7 to uz nebylo tak dramaticke (ale je mozne, ze jsem jen tu pomalost Widli prebil silnejsim HW, pod Tuxem by pravdepodobne nebyl problem ani na mnohem slabsim zeleze).

PS: Zrovna vcera me Widle zase vytocily. Po nekolikate jsem zakazoval Defender a zase byl spusteny, vytezoval narazove procesor na max. Ty Widle ani to pousteni her moc nezvladaji (na nic jineho je uz nemam). Doufam, ze s tim novym Wínem se brzy dockame DX 11 a/nebo se zacnou veci ve velkem psat pro Vulcan, pak nebude treba rozbitych oken uz vubec.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #172 kdy: 26. 01. 2017, 08:32:22 »
Srovnavat balickovaci system Linuxu s "balickovacim systemem" Widli a prezentovat je jako ze jsou na stejne urovni mi prijde jako trolovani.
MS sa uz snazi tlacit aplikacie do MS storu, ktory riesi aj pripadne updates aplikacii. Aplikacie od tretich stran, ktore nie su medzi balickami v linuxoch alebo v ms store, tak je logicke, ze tam to nebude s aktualizaciami rovnake.

Pavel-Potocek

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #173 kdy: 26. 01. 2017, 08:43:15 »
  • Btrfs copy-on-write filesystem. Mohu mit napr. stejne fotky v jedne slozce setridene, v druhe nesetridene.
  • Agresivni kesovani souboru: kdyz se napr. podivam na film z pomale flesky a pak ho zkopiruju do PC, kopie trva par sekund.
  • Je mozne se koukat na film zatimco se stahuje. Na Windows jsou s tim porad problemy (napr. pri dokonceni stahovani se prehravani vypne, nebo vubec nejde prehrat kdyz je soubor *.part modifikovan).
  • Spolehlivy SW wifi hotspot. Jeste jsem nenasel freeware na windows ktery funguje jak ma.
  • Je bezne pouzivat regularni vyrazy vsude. Tusim napr. MS Office, Notepad atd. neumi nahrazovat s regexp. Ale treba se zmenilo, nvm.


mikrom

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #174 kdy: 26. 01. 2017, 08:48:43 »
No a dalsi problem je, ze vo Windows po par rokoch tak nabobtnaju registry, ze sa Win spomalia a uplne sa rozoseru, ze ich bude treba len znova preinstalovat. Za tie generacie Windows sa v tomto nic nezmenilo. Mam v praci na notebooku W10 a tie tiez pri upadatoch vyzaduju restart. Skratka Win stale vyzaduju pozornost uzivatela :)

Mohl bych se zeptat jak konkrétně "nabobtnání registry" zpomalí počítač? Zpomaluje vám snad Linux "nabobtnání /etc" nebo "nabobtnání home adresáře"?
Registry su databaza.  A vyhladavat v databaze kde je 1000 zaznamov, alebo 100.000 zaznamov je rozdiel.

mikrom

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #175 kdy: 26. 01. 2017, 08:54:50 »
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? Ve Widich do okna musim kliknout a nejen do okna, ale i do konkretni casti, kterou chci skrolovat, jako treba v pripade Widlous Exploreru. Tohle se srasne hodi, kdyz si pisu poznamky do failu a pod Leafpadem si skroluju v browseru, aniz bych se do nej musel prepnout.

Nevím jak u vás, ale u mě při točení kolečka myši scrolluje to okno (a jeho část), nad kterou je kurzor myši. Mám za to že ve WinXP to takhle fungovalo po instalaci dodatečného SW k myši, od Visty dál se mi tak myš chovala pokud si pamatuji vždycky.
Ja to teraz skusam v praci na W7. Je to presne tak jak pise JardaP. Ked dam kurzor mysi nad okno ktore nie je aktivne a tocim koleckom mysi scroluje sa mi vzdy iba aktivne okno. V Linuxe sa scroluje okno nad ktorym je kurzor mysi.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #176 kdy: 26. 01. 2017, 08:57:58 »
ono mam pocit, ze ti, ktori sa tu casto vyjadruju a casto negativne na adresu windowsu, tak neboli dlho v kontakte s najnovsimi windowsami. prave som skusil rolovanie mysou na W10 a ked mam dve okna nad sebou, tak sa skroluje prave to, nad ktorym je myska, cize nie aktivne okno. Uvadzate tu niekedy dezinformacie, ktore uz nemusia davno platit  8)

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #177 kdy: 26. 01. 2017, 09:16:22 »
ono mam pocit, ze ti, ktori sa tu casto vyjadruju a casto negativne na adresu windowsu, tak neboli dlho v kontakte s najnovsimi windowsami. prave som skusil rolovanie mysou na W10 a ked mam dve okna nad sebou, tak sa skroluje prave to, nad ktorym je myska, cize nie aktivne okno. Uvadzate tu niekedy dezinformacie, ktore uz nemusia davno platit  8)

Dezinformace neuvádějí. U Windows 10 jsem to zkoušel naposled (opět) včera. Musel jsem to totiž ukazovat uživateli jak to (blbě) funguje. Uživatelé Windows běžně používají raději posuvníky, za které tahají místo kolečka, protože jim to právě často nefunguje nebo jim to funguje blbě = točí na určitou částí okna a posunuje se jim jiná část okna a buď nevědí, že mají nejdříve kliknout do té dané části okna nebo to vědí, ale raději to nepoužívají, protože to kliknutí do té části okna také znamená, že zároveň musejí hledat neaktivní část toho okna, u které kliknutí nezpůsobí ještě nějakou jinou akci, kterou nechtějí. U Linuxu je to přesně opačně, roluje se přesně to místo nad kterým je kurzor nebo se ani nemusí rolovat, fungují takto běžně i jiné prvky - typicky třeba ovládání hlasitosti nad ikonou v systrayi a to i nad jinými než nad mixérem, třeba přehrávač hudby Amarok, ale i další věci, třeba widget přepínače plochy, karty v prohlížeči, okna spuštěných programů, když se točí kolečkem nad panelem se správcem úloh atd. ap.

mikrom

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #178 kdy: 26. 01. 2017, 09:23:58 »
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? Ve Widich do okna musim kliknout a nejen do okna, ale i do konkretni casti, kterou chci skrolovat, jako treba v pripade Widlous Exploreru. Tohle se srasne hodi, kdyz si pisu poznamky do failu a pod Leafpadem si skroluju v browseru, aniz bych se do nej musel prepnout.

Nevím jak u vás, ale u mě při točení kolečka myši scrolluje to okno (a jeho část), nad kterou je kurzor myši. Mám za to že ve WinXP to takhle fungovalo po instalaci dodatečného SW k myši, od Visty dál se mi tak myš chovala pokud si pamatuji vždycky.
Ja to teraz skusam v praci na W7. Je to presne tak jak pise JardaP. Ked dam kurzor mysi nad okno ktore nie je aktivne a tocim koleckom mysi scroluje sa mi vzdy iba aktivne okno. V Linuxe sa scroluje okno nad ktorym je kurzor mysi.

Teraz som zapol notebook s W10 a tam to uz funguje tak isto ako v Linuxe.

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #179 kdy: 26. 01. 2017, 09:30:23 »
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? Ve Widich do okna musim kliknout a nejen do okna, ale i do konkretni casti, kterou chci skrolovat, jako treba v pripade Widlous Exploreru. Tohle se srasne hodi, kdyz si pisu poznamky do failu a pod Leafpadem si skroluju v browseru, aniz bych se do nej musel prepnout.

Nevím jak u vás, ale u mě při točení kolečka myši scrolluje to okno (a jeho část), nad kterou je kurzor myši. Mám za to že ve WinXP to takhle fungovalo po instalaci dodatečného SW k myši, od Visty dál se mi tak myš chovala pokud si pamatuji vždycky.
Ja to teraz skusam v praci na W7. Je to presne tak jak pise JardaP. Ked dam kurzor mysi nad okno ktore nie je aktivne a tocim koleckom mysi scroluje sa mi vzdy iba aktivne okno. V Linuxe sa scroluje okno nad ktorym je kurzor mysi.

Teraz som zapol notebook s W10 a tam to uz funguje tak isto ako v Linuxe.

Zatočte prosím kolečkem nad ikonou mixéru v systrayi, aniž by jste na ni předtím klikal a focus má jiné okno. A takových příkladů, kdy to nefunguje v různých aplikacích a nebo se to chová různě podle toho, jaký program máte k myši/touchpadu doinstalovaný je hromada.