Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #150 kdy: 12. 01. 2017, 21:02:03 »
nevim proc to nezobrazi. zkusim to jako link:
https://www.instagram.com/p/BO8BI97lVUJ/?taken-by=jardap

Protože to neumíš, jako src pro image dáváš URL stránky a protože seš OT a lezeš nevhodně do soukromí a ještě to rozkřikuješ veřejně? :D


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #151 kdy: 12. 01. 2017, 21:05:55 »
JardaP:
no tahleta:


To nevim, musis se zeptat toho druheho JardyP

Martin Dressler

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #152 kdy: 12. 01. 2017, 21:50:50 »
Nevim jestli to bylo zmineno, ale tady je par veci ode me:

1) Aktualizace pod jednou strechou. To znamena jednim prikazem nebo spravcem balicku aktualizuju vse (zalezi na tom, jetli mate radi prikazovy radek, nebo vokynka). Moc dobre si pamatuju, co to bylo rucne stahovat veskery software a instalovat ho, jak id**t. A jak jsem u znamych nachazel roky stare programy, ale Windows, ten aktualizace mel :-).

2) Mam desktop, ktery ja chcu. To znamena okna, panely a jejich rozlozeni, ikony. XFCE, KDE, Unity a dalsi. Co se mi libi. Windows vzdy s novou verzi prisel s novym vzhledem a clovek ho musel prijmout ikdyby se postavil na hlavu. U linuxu se to nedeje a tomu rikam svoboda.

3) System souboru, ktery ma crc kontrolu dat a je to btrfs a zfs. Semtam se stava, ze hardware vykazuje chyby a nastroje pro NTFS neumi zjistit (alespon o tom nevim), ze doslo k naruseni uzivatelskych dat. Jako priklad je kopirovani dat na USB 3.0 disky pres nektere huby a levne kabely, kdy dochazi k resetum na sbernici a windows je potichu.

4) Fake microsd a usb flashky: Windows mi v pohode zkopiroval fotky na spatnou sdkartu. Na linuxu: system zacal mrznout uz pri vlozeni teto karty. To bylo prvni zanemni, ze je neco zle a v error logu vidim ze pred pripojenim karty se kernel kartu nejdrive snazil otestovat a zjistil problemy s par sektory, pri kterych karta prestala odpovidat.
 Davam kartu zpet na Windows na testy. Windows po vlozeni opet problem nema a jeste mi dovoli data na ni zkopirovat, znovu. Samozrejme ze byly necitelne a pokud toto udela bezny uzivatel, tak chudak ani nevi, ze data z pocitace nepresouva, ale vlastne maze :-). 
Tu kartu jsem pak dal na windowsech na testy pres specializovany software na detekci bad sektoru a vysledek byl takovy ze letela do kose.
Tuto zkusenost jsem mel asi pred 3 lety a pak se mi semtam znami sverili ze takhle na windowsech podobnym zpusobem splachli data do ha***u. Ono bezneho uzivatel asi tezko napadne, ze ma u takovych vyhodnych koupi data pri prvnim zapisu verifikovat anebo tyto datove uloziste nechat otestovat na vadne sektory pred prvnim pouzitim.

Unknown

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #153 kdy: 12. 01. 2017, 23:02:12 »
trochu offtopic/meta, ale nedá mi to
jsem jedinný komu přijde tohle vlákno vzhledem k tématu překvapivě racionální?

'racionalni' je nejakej novej eufemismus pro vzajemne poplacavani se po ramenou?

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #154 kdy: 25. 01. 2017, 01:55:44 »
rsync - zálohy na vzdálené úložiště.
Šlo řešit cygwinem, budilo značnou nedůvěru.

SW Raid - zdechne mašina, strčím je do druhé a jede se vesele dál.

Linux nemá brzdu Windows update a nepotřebuje antiviry, které někdy nadělají větší bordel jak ty berušky.
= předvídatelné systémové prostředky.
Netiká mi oko z neustálého hrabání disku(Win10 je za trest).

Linuxu se snažím vyhnout, ve firemním prostředí se jich pak špatně zbavuje - přebírat po někom linux server není nic veselého, je to "modulární" systém - luštění na 2 týdny, nejlépe přeinstalovat.  ...a někdy ani neseženete linux ZNALÉHO admina(WinServer pošéfuje každá trubka, jsou pořád stejné) 

...a to zabezpečení - obecně platí,že když tě chce někdo opravdu dostat, tak tě dostane.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #155 kdy: 25. 01. 2017, 11:25:21 »
WinServer pošéfuje každá trubka, jsou pořád stejné

A podle toho to pak vypada.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #156 kdy: 25. 01. 2017, 14:35:23 »
repozitare...ano, to je jedna z velkych vyhod, ale treba takovy yum na aptitude nema ani omylem, kazdopadne od W8 ma i MS repozitar, a stejne, pokud dany SW v repozitari neni, tak pokud je jen jako source, tak se musi instalovat pres kompilaci, zatimco Win si tyhle problemy s sebou netahaji
To je ale ošklivej kec.
- mnoho projektů má vlastní repozitář
- když nemají repozitář, tak mají alespoň balíček
- když nemají balíček (kretýnos), tak maj teda instalační script (něco jako exe ve win)
- a pak jsou ty tři aplikace, které se musí kompilovat

Většina mejch kolegů, kteří programuje ve windows ani netuší, že existuje něco jako msi. A na mé zvědavé dotazy se tvářili dost nechápavě.
O repozitáři pro Windows jsem neslyšel. Existuje jen ten od MS. Zajímalo by mě, zda něco takového existuje.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #157 kdy: 25. 01. 2017, 15:01:24 »
no jo a opet nejakej specifickej argument pro specifickou oblast. co takhle se bavit normalne, to znamena, ze clovek majici linux na notasu si jen tak neupravuje kernel, jak se mu zamane.
No, ono to není tak docela špatnej argument.
Pokud chci počítač čistě jen jako user, tak si koupím (a taky jsem tak učinil) Apple.
Pokud chci s počítačem dělat náročnější věci, tak chci co největší prostor. Nikdy nevíš, kam tě tvůj vývoj zavede. Takže v takovém případě je Linux jasná volba.
Windows je v tomto ani ryba, ani rak. Nemám pro něj využití. Na domácí počítač je moc nespolehlivej, a na develop zase nespolehlivej a omezující.

nobody(ten pravej)

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #158 kdy: 25. 01. 2017, 15:06:44 »
O repozitáři pro Windows jsem neslyšel. Existuje jen ten od MS. Zajímalo by mě, zda něco takového existuje.
WindowsStore od MS je jen takovej vtip ;) Windows nepouzivam (nepocitam pracovni veci pripravy na deploy) takze z praxe nevim, ale je uz nejakou dobu a u nejak naplnenej 3rd "repositar" https://chocolatey.org

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #159 kdy: 25. 01. 2017, 15:16:34 »
to stahovanie packageov ma zabudovane aj Visual Studio a je to velmi dobra vec. Cez nuget stiahnete co potrebujete a mozte pracovat :)
Pokud se ošklivě nepletu, tak NuGet není package manager ve smyslu aplikací, ale ve smyslu knihoven pro vyvíjenou aplikaci. Takže IMHO dost něco jiného.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #160 kdy: 25. 01. 2017, 16:13:45 »
ono pouzivanie linuxu je dost casto spojene s pouzivanim google, pretoze inak si neskrtnete, aspon nie ako normalny user. ked som fungoval isty cas pod linuxom, tak jediny moj pomocnik bol google a bolo to stylom, najst, pouzit a zabudnut
To by mohl být ten problém.

Ony se pak ty znalosti kumulují. A po nějaké době zjisíte, že ty programy mají parametre, které mají určitou logiku, a většinou se to dá snadno dohledat úplně stejně jako v GUI dohledáváte, co tak asi znamená tato položka menu.

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #161 kdy: 25. 01. 2017, 23:00:12 »
Zrovna dnes som svedkom inštalácie wydle 7 na relatívne výkonný notebook:
  • Inštalácia cca 45 minút (ISO s rôznymi aktualizáciami z roku 2015)
  • Inštalácia 72 updates cca 90 minút (100MBit linka, HDD sa vrtel ako šialený, čakal som kedy vypadne z notebooku)
  • Reštart wydlí cca 30min, vlastne tie reštarty boli tuším 3
  • Ďalších 37 updates..
To už som nevydržal a odišiel, potom i tak skončia s holým systémom, ktorý akurát dokáže stiahnuť internetový prehliadač aby mohli sťahovať všetky ostatné potrebné programy - ďalšie hodiny či skôr dni čakania.

Keby nemám v chladničke fľašku rulandského šedého, tak sa im na to hneď v zárodku vyseriem a idem domov spať.
Porovnám to s inštaláciou obyčajného blbuntu na oveľa slabšom železe:
  • inštalácia trvala 20 minút
  • počas nej sa stiahli aktualizácie
  • systém bol okamžite pripravený k práci a na rozdiel od wydlí mám hneď internetový prehliadač, office, prehliadač obrázkov, videí..
Jasné, operačný systém sa neinštaluje každý deň, ale u wydlí je bežná prax preinštalovať ten nezmysel keď sa niečo poserie, pretože celá tortúra popísaná vyššie trvá kratší čas ako hľadanie problému..a serie sa to furt

Moje Gentoo mám nainštalované už 12 rokov. Na ňom nemusím riešiť problémy, na ňom proste pracujem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #162 kdy: 25. 01. 2017, 23:36:23 »

mikrom

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #163 kdy: 25. 01. 2017, 23:57:24 »
Zrovna dnes som svedkom inštalácie wydle 7 na relatívne výkonný notebook:
   
  • Inštalácia cca 45 minút (ISO s rôznymi aktualizáciami z roku 2015)
  • Inštalácia 72 updates cca 90 minút (100MBit linka, HDD sa vrtel ako šialený, čakal som kedy vypadne z
            ...
No a dalsi problem je, ze vo Windows po par rokoch tak nabobtnaju registry, ze sa Win spomalia a uplne sa rozoseru, ze ich bude treba len znova preinstalovat. Za tie generacie Windows sa v tomto nic nezmenilo. Mam v praci na notebooku W10 a tie tiez pri upadatoch vyzaduju restart. Skratka Win stale vyzaduju pozornost uzivatela :)

mikrom

Re:ma linux nejakou vychytavku, fci, app ... ktera na win platforme neni ?
« Odpověď #164 kdy: 26. 01. 2017, 00:01:31 »
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? Ve Widich do okna musim kliknout a nejen do okna, ale i do konkretni casti, kterou chci skrolovat, jako treba v pripade Widlous Exploreru. Tohle se srasne hodi, kdyz si pisu poznamky do failu a pod Leafpadem si skroluju v browseru, aniz bych se do nej musel prepnout.
Diky za tip ! Toto som si doteraz nesimol, ze vo Win to nefunguje.