Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?

Unknown

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #45 kdy: 11. 01. 2017, 01:55:40 »
Tak slusna Win "vychytavka" je ze jsou 'case insensitive', presne tak jak jsou lide zvykli v beznem jazyce: Velikost pismena nemeni vyznam slova. System se zde prizpusobil lidem, nikoliv naopak (jako v nekterych takysystemech)....


molly

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #46 kdy: 11. 01. 2017, 03:36:59 »
Ja to ted moc neresim... souhlasim s tim, co zde bylo napsano ... ale jen dodam: Protoze Linux jede. Ma zkusenost s poslednimi Win 10 je takova, ze kdyz jsem to prvne (legalne) nainstaloval na muj stroj (cista instalce), tak to celkem dobre jelo a byl jsem i spokojeny. Kdyz nepocitam bezne nesmysly, jake Win bezne delaji. Pak prisel velky update a pokakalo se to v nekonecne instalovaci smycce. Tak nic ... znovu cista instalace a jedeme dal. Zase spousta problemu, ktere zde nebudu vyjmenovavat. Pak se to dokakalo uplne (a to ja opravdu nejsem zase tak bezny BFU abych si dokakaval system hromadou srac...). Tak zase cista instalace z noveho ISO z webu MS.

Po prvnim startu se zacnou automaticky instalovat ovladace ... vcetne AMD Catalyst a na tech to zmrzne ... restart ... a jedeme v nekonecne smycce. Pokusy presvedcit system "ze si to nainstaluji radsi manualne" (stejne instaluje 2 roky zastaralou verzi, kterou hned odinstalujete a date si novou) selhaly. Se starsimi AMD kartami ma tento problem vice lidi. Taky ta vecna logika... ze abych zprovoznil DX11, ktere v systemu uz jsou (respektive DX11 hry), tak musim nejdriv nainstalovat DX9 (ale z verze stazene od MS se to nezprovoznilo). Takze jsem to vzdycky vyresil tak... ze jsem nainstaloval WoT (instaluje si "ty sprane" :o DX9). a hle ... najednou mi jedou vsechny hry bez problemu.

Takze asi tak... nebyt nekdy nutkani hrat hry (tak to ma spousta lidi), tak bych si na Win ani nevzpomel a mam se celkem dobre.

Lemming

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #47 kdy: 11. 01. 2017, 07:05:18 »
Největší vychytávky Linuxu?

1) Nešmíruje mě

2) Funkční souborový systém, který neodmítne smazat soubor jen proto, že ho má někdo otevřený

3) Skvělý systém aktualizací, který funguje pro drtivou většinu programů, nerestartuje počítač kvůli každé blbosti a aktualizuje když mu to já dovolím a ne kdy se mu zachce

A nádavkem:

sOUBorOVý SyStÉm cO Je CasE SeNSiTivE pROToŽe nA VeliKOSTi pÍsmEn zÁlEŽí A Ne ŽE nE.

Rcz

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #48 kdy: 11. 01. 2017, 07:14:59 »
Tak slusna Win "vychytavka" je ze jsou 'case insensitive', presne tak jak jsou lide zvykli v beznem jazyce: Velikost pismena nemeni vyznam slova. System se zde prizpusobil lidem, nikoliv naopak (jako v nekterych takysystemech)....
Tak tady mě třeba pobavilo Visual Studio - diffoval jsem dvě verze kódu, lišily se jen ve velikosti dvou písmenek. Hádejte co diff ve VStudiu zobrazil? Ano správně - žádná změna! Jistě to půjde někde nastavit, ale nemělo by to být v defaultu jinak, zvlášť když je to pro jazyk kde na velikosti záleží?

Ano, Windows se tváří jako case-insensitive, ale už párkrát jsem se setkal s tím, že to není úplně striktně pravda... Na další příklady si však nevzpomenu...

arnost

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #49 kdy: 11. 01. 2017, 08:09:19 »
vychytavka linuxu? temer zadny original driver na grafickou kartu, kterej by taky fungoval, problemy s tiskarnou a hafo dalsich vychytavek :)


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #50 kdy: 11. 01. 2017, 08:17:08 »
pracovni shrnuti z dosavadnich prispevku:

mocny shell, spojovani rourami, scriptovani obecne
raw socket - proc, jak a k cemu to pouziju ?
----
2) file interpreter na zacatku skriptu (#!) - tim specialnim oznacenim na zacatku se urcue ktery shell se k vykonani skriptu pouzije ?
3) mount a jeho -o loop, pripadne jednoducha podpora jakychkoliv FS (a muzem pokracovat az po fuse) - slo by uvest priklady jak se pouziva, nejlepe na konkretnich modelovych situacich, konkretnich prikladech ?
----
Co treba takova malickost, ze ke skrolovani v okne koleckem mysi staci dat kurzor nad to okno? - asi nevim presne o co jde a v cem je vyhoda oproti win, holt jsem nejak zvykly z win a ani mi neprijde ze to jde i jinak a asi lepe, holt nepouzivam
----
Dale si muzu u okna nastavit, ze ma porad plavat na povrchu a tak muzu ty poznamky delat i pomoci select & paste - asi nevim presne o co jde a v cem je vyhoda oproti win, holt jsem nejak zvykly z win a ani mi neprijde ze to jde i jinak a asi lepe, holt nepouzivam
----
Všechno je soubor. Zálohovat flash disk? dd if=/dev/sdc of=zaloha - a co kdyz usb flash neni sdc, jak zjistim ze usb je prave sdX, jina zarizeni (a jejich pripadne partisny) maji jaka oznaceni ?
----
Rolování nad lištou programu zaroluje okno do lišty.- asi nevim presne o co jde a v cem je vyhoda oproti win, holt jsem nejak zvykly z win a ani mi neprijde ze to jde i jinak a asi lepe, holt nepouzivam

Když jednou za pět let přeinstalovávám systém na nový, /home připojený na vlastním oddílu se mi zachová - pri zachovani /home na vlastnim oddilu pri preinstalaci OS ale musim nejak nove instalovanemu systemu rict kde je /home, jak ?
----
Schránka pod kolečkem myši - ok uzitecne
----
přístup na síťové složky přes drtivou většinu protokolů bez nutnosti instalace aplikací třetích stran.
SAMBA, WindowsShare, WebDAV, SCP, SSH, FTP, etc a to přímo v defaultních file manažerech - ok uzitecne
----
4K mám (28") a většina aplikací si s tím - na 28"vsechno ujde, mne zajima opravdu hiDPI cili treba 4K na 15"
----
Návody na konfiguraci linuxových aplikací se dělají zveřejněním konfiguračního souboru s komentáři. - velmi uzitecne, v tomhle win se zapisy do registru a ruzne do adresaru \Program Files   \Program Files (x86), \ProgramData, Documents and Settings\User\Appdata\Local (Roaming)  a jinam je to nekdy tezke zjistit kam si konkretni program vsude zapisuje a kde hledat pripadny konfigurak
----
2) Funkční souborový systém, který neodmítne smazat soubor jen proto, že ho má někdo otevřený - ok uzitecne

3) Skvělý systém instalaci, aktualizací, - centralizovany system aktualizaci je urcite velmi pohodlny, apt-get update(upgrade), apt-get install, tohle je holt realita ze win aplikace nemaji centralni repozitar (treba nejaky Microsoft store kam by to autori zadarmo davali a bylo tam temer vsechno)
----

lojzik

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #51 kdy: 11. 01. 2017, 08:22:06 »
Tak tady mě třeba pobavilo Visual Studio - diffoval jsem dvě verze kódu, lišily se jen ve velikosti dvou písmenek. Hádejte co diff ve VStudiu zobrazil? Ano správně - žádná změna! Jistě to půjde někde nastavit, ale nemělo by to být v defaultu jinak, zvlášť když je to pro jazyk kde na velikosti záleží?

zvláštní, schválně jsem to zkusil a v default nastavení diff ve VS tu změnu velikosti písmena zobrazil.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #52 kdy: 11. 01. 2017, 08:24:31 »
Existuje windows store. Dokonca uz od window 8. Takze centralizacia aplikacii je uz aj u windowsu.

jpu

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #53 kdy: 11. 01. 2017, 08:25:46 »
Tak tady mě třeba pobavilo Visual Studio - diffoval jsem dvě verze kódu, lišily se jen ve velikosti dvou písmenek. Hádejte co diff ve VStudiu zobrazil? Ano správně - žádná změna! Jistě to půjde někde nastavit, ale nemělo by to být v defaultu jinak, zvlášť když je to pro jazyk kde na velikosti záleží?

zvláštní, schválně jsem to zkusil a v default nastavení diff ve VS tu změnu velikosti písmena zobrazil.
to je tak, ked niekto nevie pouzivat VS, ma tam ponastavovane rozne veci, ktorym ani sam nerozumie, a potom neustale nadava, ake je to VS nah*vno :)

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #54 kdy: 11. 01. 2017, 09:18:53 »
Existuje windows store. Dokonca uz od window 8. Takze centralizacia aplikacii je uz aj u windowsu.

tam nic neni to je k nicemu, musel by byt centralni repozitar s miliony temer vsech aplikaci pro win

MP

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #55 kdy: 11. 01. 2017, 09:21:28 »
Nechce se mi to citovat...

ale dat mezi vyhody linuxu napr. "samba, winshare, ftp"...sorry, ale tohle je by default primo ve windows
dale, shell a roury...roury umi cmd (nevim od kdy), kazdopadne ohledne shellu, objektovy powershell je v mnohem vyrazne lepsi nez text-based linux shell...zkuste si treba zjistit username z "ps", pokud username ma 8+ znaku...budete se divit
repozitare...ano, to je jedna z velkych vyhod, ale treba takovy yum na aptitude nema ani omylem, kazdopadne od W8 ma i MS repozitar, a stejne, pokud dany SW v repozitari neni, tak pokud je jen jako source, tak se musi instalovat pres kompilaci, zatimco Win si tyhle problemy s sebou netahaji
BSOD, no, kernel panicu jsem videl nepocitane
funkcnost bez GUI...od urcite verze jsou serverove Win taktez k dispozici bez GUI

Hlavni killer feature linuxu je zatim stale nulova cena za licence k OS a vetsine SW.

MP

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #56 kdy: 11. 01. 2017, 09:24:12 »
Existuje windows store. Dokonca uz od window 8. Takze centralizacia aplikacii je uz aj u windowsu.

tam nic neni to je k nicemu, musel by byt centralni repozitar s miliony temer vsech aplikaci pro win

Hm, ukazte mi repozitar libovolne distribuce, kde budou vsechny miliony aplikaci pro linux. Hm, Oracle si z toho nenainstaluju, hm, pg_top si z toho nenainstaluju.
Takovyhle repozitar ma v tuto chvili jen Google a Apple, ani jedno neni standardni linuxova distribuce.

v

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #57 kdy: 11. 01. 2017, 09:38:24 »
Hlavni killer feature linuxu je zatim stale nulova cena za licence k OS a vetsine SW.
a ví o tom v suse a redhatu?
P.S. http://askubuntu.com/questions/523673/ps-aux-for-long-charactered-usernames-shows-a-plus-sign

Unknown

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #58 kdy: 11. 01. 2017, 09:41:14 »
pROToŽe nA VeliKOSTi pÍsmEn zÁlEŽí A Ne ŽE nE.

naopak, prinasi to jen same problemy.... 

v

Re:Má Linux nějakou vychytávku, která není ve Windows?
« Odpověď #59 kdy: 11. 01. 2017, 09:45:24 »
raw socket - proc, jak a k cemu to pouziju ?
vy asi k ničemu :)) já to používám k implementaci komunikačních protokolů na linkové vrstvě