Hubnutí při sedavém zaměstnání

Jenda

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #120 kdy: 02. 01. 2017, 17:01:17 »
existuje na to uplne jednoduchy vzorec. ak prijmes viac kalorii ako spalis, tak jednoducho budes priberat. ak to bude opacne, tak budes chudnut. ziadna veda v tom nie je. a kludne mozes zjest aj ryzu, aj sladke, len proste musis vydat viac energie.

Záleží jak rychle se cukry dostanou do krve. Pokud moc rychle, může to být i málo kalorií, a stejně jdou do tuků, protože se nestačí použít. Obecně platí čím jednodušší cukry, tím rychlejší vstřebání, tím rychlejší ukládání.

Takže ne, není to vůbec, ale ani trochu, jednoduché.
Jako že se poruší zákon zachování energie a z 10 MJ jídla vyrobíš 9 MJ tepelné + 2 MJ mechanické energie a ještě se část přemění na tuk? Šlo by tento proces využít pro výrobu čisté energie?


AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #121 kdy: 02. 01. 2017, 17:29:31 »
existuje na to uplne jednoduchy vzorec. ak prijmes viac kalorii ako spalis, tak jednoducho budes priberat. ak to bude opacne, tak budes chudnut. ziadna veda v tom nie je. a kludne mozes zjest aj ryzu, aj sladke, len proste musis vydat viac energie.

Záleží jak rychle se cukry dostanou do krve. Pokud moc rychle, může to být i málo kalorií, a stejně jdou do tuků, protože se nestačí použít. Obecně platí čím jednodušší cukry, tím rychlejší vstřebání, tím rychlejší ukládání.

Takže ne, není to vůbec, ale ani trochu, jednoduché.
Jako že se poruší zákon zachování energie a z 10 MJ jídla vyrobíš 9 MJ tepelné + 2 MJ mechanické energie a ještě se část přemění na tuk? Šlo by tento proces využít pro výrobu čisté energie?

Jestli tohle má být diskuze, tak si to ještě jednou prosím přečti. Já mluvím o tom, že můžeš mít aktuálně (v daný moment) tolik cukrů, že je nestihneš použít. Což se s rychlým cukrem v určitým nevelkým množství může snadno stát.  Počítáme s rychlostí příjmu a výdaje, ne s jejich sumou.

Ono je  to mnohem složitější než dokážu já vysvětlit. Nejsem dietolog. Jen jsem chtěl naznačit obrysy kde se pohybujeme.

Přestaňte prosím používat kupecké počty, ano?

-K-

Zrzka

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #122 kdy: 02. 01. 2017, 18:49:18 »
Asi se budu v mnohém opakovat, vlákno jsem zběžně proletěl, ale třeba tě to nakopne ...

Long story short - 2 roky dřiny - bylo mi 36, od gymplu jsem se ani nehnul - 189cm, ze 120kg na 87kg. Měl jsem problém vyběhnout pár schodů, dneska dávám Beskydskou sedmičku pod 20h ve variantě long. Jde to, jen je to dřina.

To co bude následovat jsou obecné rady, které na tebe můžou nebo nemusí fungovat. Zároveň tě nebudu zatěžovat detailama (jak se spalují tuky, ...), to je nad rámec tohoto komentáře a vydalo by to na knížku :) Musíš hledat, zkoušet, číst, informovat se, ...

Nedívej se na jednotlivé části, ale dívej se na to jako na celek. Jedna část (třeba strava) bez druhé (třeba pohyb) nefunguje ... Nebo je mnohem méně efektivnější ... Nesnaž se řešit všechno hned, ale postupně.

1) Strava

* jím 5-6x denně
* vařím si sám, nosím si krabičky / svačiny na celý den
* pokud musím do restaurace, na meníčko, ... dám si cokoli, ale 1/2 přílohy nesním
* snažím se vyhýbat smaženým jídlům a podobným lahůdkám
* jím převážně maso, sýry, tvaroh, luštěniny, ... když víš jak, i z čočky se dá udělat dobré jídlo :)
* ořechy, apod. taky dobré
* ovoce a podobné cukr obsahující věci dopoledne
* žádné limonády, apod. piju jenom čaj a vodu
* pokud bych měl vypíchnout jednu jedinou věc - snažím se o to, abych za celý den neměl pocit hladu, to už je pozdě a tělo začne ukládat na horší časy

2) Pohyb

* nejdřív choď, třeba 10km denně, já teď chodím 5km denně do / z práce
* neřeš vzdálenost, ale čas, minimálně 40 minut, ideálně hoďka
* až začneš běhat, změř si tepovku a udržuj se v aerobní zóně (pokud chceš hubnout)
* pokud nemáš čím měřit, tak zkus říct souvětí, když to nedáš, zpomal
* nelekej se toho, že na začátku budeš mít aerobní zónu klidně i při rychlosti 7 min / km, časem zrychlíš
* až začneš běhat, choď dál
* běhej tak 2-3x týdně max, jinak se odrovnáš, odpočinek je stejně důležitej
* stejně jako u chůze, neřeš kilometry, ale čas
* přidej k tomu bazén, jednostranné zatížení (běh, chůze) není dobré, jako ajťák budeš mít vrchní polovinu těla v ...

3) Měřáky, iPody, ...

* klidně používej, ale nekoukej na to, akorát tě to rozptyluje
* pokud neumíš kontrolovat rychlost / tepovku, nepoužívej ani iPoda na hudbu, začne hrát rychlejší skladba a zrychlíš aniž bys chtěl
* soustřeď se na sebe, poslouchej tělo, vnímej okolí, přírodu, ... moderní gadgety jsou fajn, ale kromě čísel, hezkých grafů, ... ti to nic nepřinese
* běží se ti dobře? zkus zrychlit
* není to nic moc? stává se, klidně zpomal, jen se dál hýbej

4) Oblečení

* pořiď si dobré funkční hadry, potom můžeš běhat i v zimě, není nic horšího než vlk nebo odřené kozy ze špatných hadrů
* nohy máš jedny, investuj do bot
* každému sedí jiná bota, obecná rada neexistuje, musíš zkoušet
* připrav se na to, že ti třeba po prvních 50km nebudou sedět a půjdeš pro jiné, musíš zkoušet, běhací pás v prodejně to nemusí odhalit (že ti ne úplně dobře sedí)

5) Alkohol

* zapomeň
* pomalejší regenerace
* akorát z něho tloustneš
* když už, tak Martini Extra Dry, ale pomálu :)

Určitě jsem na spoustu věcí zapomněl, některé až moc zjednodušil, ... Ale to nejdůležitější - děláš to pro sebe a pro radost. Neexistuje zázračný recept, je to kombinace mnoha faktorů, dřiny a vytrvalosti. Pokud budeš mít špatný pocit z toho, že vypadáš blbě, že tě lidi pozorují, ... kašli na to. Každý nějak začínal, každý u toho vypadal blbě, ... A konečně - s rozumem, zdraví máš jen jedno.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #123 kdy: 02. 01. 2017, 19:11:47 »
Sakra, to uz by se clovek take mohl rovnou jit obesit....

javaman ()

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #124 kdy: 02. 01. 2017, 20:04:57 »
 ;D

S alkoholem souhlasím, to je stejně jen pro lopaty.


sads

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #125 kdy: 03. 01. 2017, 04:15:24 »
ridte se tym co ja na hubnuti/udrzani si stavu....
NEZER..... ale fakt NEZER....
max 300-500 gramov jidla za den.
vegetarianstvo + obmezeni jidla = nejlepsi dieta, staci mit silnou mysel.
uvidite rozdil.

Jenda

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #126 kdy: 03. 01. 2017, 05:26:14 »
Jestli tohle má být diskuze, tak si to ještě jednou prosím přečti.
Samozřejmě se stalo, i víckrát.

Já mluvím o tom, že můžeš mít aktuálně (v daný moment) tolik cukrů, že je nestihneš použít.
Jenže předřečník zjevně mluvil o dlouhodobém průměru.

Počítáme s rychlostí příjmu a výdaje, ne s jejich sumou.
Tak ještě jednou: jestli existuje nějaká kombinace rychlosti příjmu a výdeje, při které příjem < výdej, tak jsi potkal perpetuum mobile.

Jen jsem chtěl naznačit obrysy kde se pohybujeme.
V první řadě se všichni pohybujeme ve vesmíru, kde platí termodynamické zákony a zákon zachování energie.

Jenda

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #127 kdy: 03. 01. 2017, 05:28:46 »
max 300-500 gramov jidla za den.
To není moc dobrá rada ;). Například srovnej 300 gramů čokolády a zákusků a 700 gramů zelí. Naštěstí na obalech je napsaná využitelná energie, případně jde dohledat…

Mirek

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #128 kdy: 03. 01. 2017, 06:25:46 »

Počítáme s rychlostí příjmu a výdaje, ne s jejich sumou.
Tak ještě jednou: jestli existuje nějaká kombinace rychlosti příjmu a výdeje, při které příjem < výdej, tak jsi potkal perpetuum mobile.


Tak tomuhle opravdu nerozumím. Co je to "kombinace rychlosti příjmu a výdeje, při které příjem < výdej"?

Každý běžně štíhlý člověk má v tuku uloženu energii na mnoho a mnoho dnů. Ale pokud by jel jen na ni, tělo dost zásadně změní způsob svého fungování.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #129 kdy: 03. 01. 2017, 06:41:15 »
Jo, vím že to byla suma výdajů a příjmů dlouhodobě. To samozřejmě platí. Nikdo neříká, že neplatí zákony zachování.

Jenže ty nejíš např. energetickou tyčku den. Jíš jí v daných 5 minutách, vstřebaný je za 15-30 minut?. Když je aktuální příjem energie větší než aktuální výdej (v daném okamžiku), energie se ukládá (do tuků). Tuky se pak při hladovění odbourávají pomaleji než svaly. ¨
Proto je rada "sněz méně než vydej, je jedno co jíš" špatná.

-K-

sads

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #130 kdy: 03. 01. 2017, 08:18:13 »
max 300-500 gramov jidla za den.
To není moc dobrá rada ;). Například srovnej 300 gramů čokolády a zákusků a 700 gramů zelí. Naštěstí na obalech je napsaná využitelná energie, případně jde dohledat…

A proč bys měl jít 300 gramů čokolády??????
Ja si dám tak 200 g sýra/chleba, max 100 g čokolady.
Když mi chybí energie, dám si kafe.
A to byla rada na hubnutí, né na zachování svalú, práca v sedavém zaměstnaní nevyžaduje svaly.
Takže nech si tělo klidňe spotřebuje tuky a svaly, já shubnu.
Takhle žiju pár mesícú a má to effekt.
I postranní effekt - nemám takovej zájem o jídlo. Raz za 12 hodín 150 gramu a konec.

sads

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #131 kdy: 03. 01. 2017, 08:25:55 »

Počítáme s rychlostí příjmu a výdaje, ne s jejich sumou.
Tak ještě jednou: jestli existuje nějaká kombinace rychlosti příjmu a výdeje, při které příjem < výdej, tak jsi potkal perpetuum mobile.


Tak tomuhle opravdu nerozumím. Co je to "kombinace rychlosti příjmu a výdeje, při které příjem < výdej"?

Každý běžně štíhlý člověk má v tuku uloženu energii na mnoho a mnoho dnů. Ale pokud by jel jen na ni, tělo dost zásadně změní způsob svého fungování.

u mne telo davno zmenilo spusob fungovani... nepriberam, zhubnul jsem 15 kg nejmene, nejsem hladnej, kdyz jsem dam si max do 300g za den a funguju dal. PS: vitaminove doplnky abych nezkonal....

Jenda

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #132 kdy: 03. 01. 2017, 09:08:53 »
Tuky se pak při hladovění odbourávají pomaleji než svaly. ¨
Proto je rada "sněz méně než vydej, je jedno co jíš" špatná.

Tohle už je správně. V prvním příspěvku to tak nevypadalo.

max 300-500 gramov jidla za den.
To není moc dobrá rada ;). Například srovnej 300 gramů čokolády a zákusků a 700 gramů zelí. Naštěstí na obalech je napsaná využitelná energie, případně jde dohledat…

A proč bys měl jít 300 gramů čokolády??????
Protože to splňuje tvoji (příliš volnou) podmínku a já jsem vyhledal protipříklad?

Zrzka

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #133 kdy: 03. 01. 2017, 09:11:13 »
A proč bys měl jít 300 gramů čokolády??????
Ja si dám tak 200 g sýra/chleba, max 100 g čokolady.
Když mi chybí energie, dám si kafe.
A to byla rada na hubnutí, né na zachování svalú, práca v sedavém zaměstnaní nevyžaduje svaly.
Takže nech si tělo klidňe spotřebuje tuky a svaly, já shubnu.
Takhle žiju pár mesícú a má to effekt.
I postranní effekt - nemám takovej zájem o jídlo. Raz za 12 hodín 150 gramu a konec.

Njn, člověk je zvláštní tvor, z extrému do extrému ... O dalších postranních efektech tohoto způsobu života si povíme za pár let ...

Mirek

Re:Hubnutí při sedavém zaměstnání
« Odpověď #134 kdy: 03. 01. 2017, 11:02:04 »

Počítáme s rychlostí příjmu a výdaje, ne s jejich sumou.
Tak ještě jednou: jestli existuje nějaká kombinace rychlosti příjmu a výdeje, při které příjem < výdej, tak jsi potkal perpetuum mobile.


Tak tomuhle opravdu nerozumím. Co je to "kombinace rychlosti příjmu a výdeje, při které příjem < výdej"?

Každý běžně štíhlý člověk má v tuku uloženu energii na mnoho a mnoho dnů. Ale pokud by jel jen na ni, tělo dost zásadně změní způsob svého fungování.

u mne telo davno zmenilo spusob fungovani... nepriberam, zhubnul jsem 15 kg nejmene, nejsem hladnej, kdyz jsem dam si max do 300g za den a funguju dal. PS: vitaminove doplnky abych nezkonal....

Tak to rozhodně neděláš dobře, časem se objeví (nejen) zdravotní problémy.