MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #30 kdy: 27. 12. 2016, 22:46:58 »
Můžeš mi dát link? Já hledal asi tři týdny...
A našel jsem akorát poštoví váhu za 1500kč...


Kit

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #31 kdy: 27. 12. 2016, 22:51:06 »
Však to je dobře, že do toho kecáš. Proto jsem to tu psal.
Taky mě ten tablet napadl, ale nakonec jsem vybral právě variantu s raspberry, protože tam mám váhu, která je přes I2C na GPIO a stojí i s převodníkem kolem 150kč, kdežto klasická váha s usb stojí desetinásobek.

Převodník I2C na USB mě stál něco kolem 30 Kč. Je to vestavěno v tom konektoru USB a trčí z toho dráty I2C.

dustin

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #32 kdy: 27. 12. 2016, 23:10:08 »
Už si to nepamatuju, ale např. tahle bude uvnitř určitě podobná https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-APP-Kitchen-Scale-Bluetooth-Smart-Digital-Nutritional-Balance-For-IOS-For-Android-New-Arrival/32641637855.html

Ta, co jsem analyzoval, měla samostatný BT modul, takže se stačilo napíchnout na TX/RX dráty.

mac112

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #33 kdy: 28. 12. 2016, 12:09:06 »
Co jsem četl, tak MLC industrial mají pouze rozšířený teplotní rozsah. Počet zápisů je stejný jako do obyč.MLC
Pokud o něco jde tak zásadně SLC . I ten Mikrotik dává zásadně SLC a má sf Wear L.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #34 kdy: 28. 12. 2016, 14:24:33 »
A co třeba ethernet a další wifi adaptér?
tak to je to nejmenší, píchneš tam USB hub.. a USB síťovku, raspi to má, myslím, interně stejně.


Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #35 kdy: 28. 12. 2016, 17:04:43 »
Nooo, já dneska četl o MLC vs SLC teda pro SSDčka, ale počítám, že to bude podobné.
MLC může dosáhnout až stejně write cyklů jako SLC(bez ECC a wear-leveling managementu), pokud má dobrý ECC a wear-leveling management. To by mi mohlo stačit.

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #36 kdy: 29. 12. 2016, 02:05:40 »
Nezkoušel někdo F2FS na SD kartě s raspberry?

Kolemjdoucí

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #37 kdy: 29. 12. 2016, 02:49:15 »
Nezkoušel někdo F2FS na SD kartě s raspberry?

Ne, ale zkoušel jsem to na Androidu a životnost to nijak nezlepšilo. Chcípla jako tradičně po cca půl roce.

nobody(ten pravej)

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #38 kdy: 29. 12. 2016, 04:38:12 »
vim ze si psal ze to chces narvat do klasicke krabice, ale pro info, ja mam u RPi mSATA MLC SSD pres redukci do USB ;)

jinak ta industrialni microSD co si posilal link je asi po tebe idealni, tak ji zkus v praxi zatizit 700x tolik co by jinak sis zapsal za den a uvidis jesti vydrzi ty 2roky ;)
akorat ze s microSD na data/logy kdyz ti odejde tak prijdes o system, jestli by teda nebyli lepsi mit microSD na system v readonly a data/logy ukladat na USB industrialni flashku viz take ten odkaz hore :)

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #39 kdy: 08. 01. 2017, 01:53:18 »
Tak jsem týden hledal tu správnou SD kartu a konečně jsem našel!!!
http://cz.rs-online.com/web/p/karty-secure-digital/1249649/
A tady je porovnání superMLC/MLC/SLC:
https://www.transcend-info.com/Embedded/Essay-7
superMLC je spíš SLC a má 30k write cyklů s daleko lepší cenou než SLC!
« Poslední změna: 08. 01. 2017, 01:57:53 od Darkhunter »

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #40 kdy: 09. 01. 2017, 10:11:11 »
Když jde o SD karty, je třeba dohledat pořádné pdf. Pokud karta má alespoň nějaký wearleveling, tak se tam výrobce nezapomene pochlubit - alespoň heslovitě. Pokud pdf není, tak to karta pravděpodobně neumí, hlavně bacha na to že výrobci mají více řad karet a ne všechny mají stejné parametry :)
Alespoň základní Pdf se dají překvapivě sehnat u výrobců, případně v některých eshopech(farnel třeba).

Druhá věc je, že jednou za čas je potřeba data obnovit. U hloupých karet je třeba přepis, u lepších stačí data přečíst a karta si to případně obnoví sama. Samostatně to umí jen některé karty.
U všech je ale potřeba aby karta byla zapnutá. Pokud je karta rok vypnutá, tak je(v závislosti na počtu přepisů) velká šance že se nějaká data poškodí.

Obecně SLC vydrží víc, ale schopné MLC je levnější a pokud je zařízení trvale zapnuté a trochu se poladí, tak také postačí.