MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #15 kdy: 27. 12. 2016, 19:02:09 »
rpi a SD karty je prostě peklo, umírají po pár měsících, s lepšími kartami po roce, mám zkušenosti ze stovek ks.

Pokud hledáš vhodnou SD kartu, hledej hlavně průmyslovou SLC s ECC korekcí, MLC má o řád nižší životnost (ale poslední generace se lepší). Další možnost je upravit vše co tam běží a na disk nezapisovat tak často, jenže v případě db hrozí ztráta dat.

Osobně bych se pro tohle použití vyhnut rpi, to je pro hraní a testy, nikoliv pro produkční nasazení, provoz a údržba je u něho prostě příliš náročná. SD karta toho vydrží hodně, ale jakmile tam nacpeš plnohodnotý OS s dost diskově náročnou db, uvaříš jí.


Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #16 kdy: 27. 12. 2016, 19:03:07 »
BTW ty SSD disky jsou MLC stejně jako ta SD karta, tak nevím, čím by mi to pomohlo.

Treba v tom, ze SSD disk by mel mit vyresen wear levelling, cimz bych si u SD karty nebyl jist. Treba takove existuji, ale asi te nebudou ty ze supermarketu, ktere asi nejsou o nic lepsi, nez levny USB flash disk.
Třeba tahle ho zrovna vyřešený mít má:
https://www.mironet.cz/adata-industrial-micro-sd-karta-4gb-bulk-0-az-70c-33mbs-10mbs-bulk+dp232894/

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #17 kdy: 27. 12. 2016, 19:04:52 »
rpi a SD karty je prostě peklo, umírají po pár měsících, s lepšími kartami po roce, mám zkušenosti ze stovek ks.

Pokud hledáš vhodnou SD kartu, hledej hlavně průmyslovou SLC s ECC korekcí, MLC má o řád nižší životnost (ale poslední generace se lepší). Další možnost je upravit vše co tam běží a na disk nezapisovat tak často, jenže v případě db hrozí ztráta dat.

Osobně bych se pro tohle použití vyhnut rpi, to je pro hraní a testy, nikoliv pro produkční nasazení, provoz a údržba je u něho prostě příliš náročná. SD karta toho vydrží hodně, ale jakmile tam nacpeš plnohodnotý OS s dost diskově náročnou db, uvaříš jí.
Ta Sd karta, co jsem postnul nad tím má mít ECC.
A co bys mi poradil teda? Nějakej celeron integrovaný na desce? Mně výkonostně to raspberry i SD karta stačí.
Jde jen o to, aby to vydrželo běhat aspoň dva roky.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #18 kdy: 27. 12. 2016, 19:12:34 »
ano má, ale s touhle zkušenosti nemám, třeba bude OK, cenu má výbornou, my jsme kupovali za litr.

Osobně bych to stavěl nad něčím jako ESP8266, desek je na to halda, ale debian si nad tím nespustíš. RPi docela jede, pokud vyřešíš chlazení a zdroj, vydrží ti deska velice dlouho (zatím běží všechny), ale u SD karet to chce trochu experimentů a za mě to je slabý článek.


Jose D

  • *****
  • 856
    • Zobrazit profil
Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #19 kdy: 27. 12. 2016, 19:27:52 »
..
na kterém běží mariadb+uwsgi+nginx a ještě pár dalších věcí
..
jediné, oc by se mělo zapisovat, jsou data v db a logy.
...
Co si o tom myslíte vy?
...

Asi bych se snažil data v Rpi nenechávat. Osobně bych radši použil rpi jako chytrý senzor/aktuátor/UI prvek v terénu, ale data bych ukládal/stahoval přes síť, ať už u tebe doma, nebo nějaké základní VPS.

Pokud je to offline, tak SD bych použil pro téměř read/only OS image, a business data ukládal na USB storage - jednu ostrou, a druhou na týdenní (?) snapshoty.

Ale samozřejmě záleží, jestli s tím řídíš sondu na mars, nebo, jak tady kdosi zmiňoval, automatické splachování na kadibudce na chatě..


Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #20 kdy: 27. 12. 2016, 19:29:29 »
..
na kterém běží mariadb+uwsgi+nginx a ještě pár dalších věcí
..
jediné, oc by se mělo zapisovat, jsou data v db a logy.
...
Co si o tom myslíte vy?
...

Asi bych se snažil data v Rpi nenechávat. Osobně bych radši použil rpi jako chytrý senzor/aktuátor/UI prvek v terénu, ale data bych ukládal/stahoval přes síť, ať už u tebe doma, nebo nějaké základní VPS.

Pokud je to offline, tak SD bych použil pro téměř read/only OS image, a bussiness data ukládal na USB storage - jednu ostrou, a druhou na týdenní (?) snapshoty.

Ale samozřejmě záleží, jestli s tím řídíš sondu na mars, nebo, jak tady kdosi zmiňoval, automatické splachování na kadibudce na chatě..
No klient si může nechat aktivovat zálohování databáze. To funguje tak, že databázi připojím jako master k naší slave databázi a dělají se denní dumpy.
Ty data tam potřebuju ukládat z důvodu, že jim může vypadnout net, tak aby mohli i tak pracovat.

dustin

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #21 kdy: 27. 12. 2016, 20:22:18 »
Hraju si s HP T5740 http://www.ebay.de/itm/HP-ThinClient-T5740-Atom-1-66GHz-2GB-Flash-2GB-RAM-ink-Adapter-Standfus-ohne-OS-/381762365508 . Sice jenom Atom 1.6GHz (single core s HT), ale 2GB RAM (+ volný druhý slot na další DIMM), 2GB PATA flash disk na OS, on-board SATA konektor s napájením, přičemž 2.5"  disk se do casu přímo vejde http://www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t5740/mods.shtml . Čtení SSD jsem naměřil 200MB/s. Na desce je i mini PCI-e slot a má plošky pro neosazený druhý SATA konektor s napájením (mám již na cestě, chci přiletovat a otestovat pro případný raid1).

Možnost osadit USB wifi mimo vnitřní plechový case - má to na to přípravu.

Na německém ebayi jsou jich delší dobu stovky, aktuálně  s cenou pod 25 eur s dopravou bez německého DPH. Kvalitní adaptér, profi case se stojánkem. Spotřeba uváděná okolo 12W. IMO je to lepší, než se mořit s RPi bez pořádných periférií.

Kit

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #22 kdy: 27. 12. 2016, 20:30:03 »
Asi bych se snažil data v Rpi nenechávat. Osobně bych radši použil rpi jako chytrý senzor/aktuátor/UI prvek v terénu, ale data bych ukládal/stahoval přes síť, ať už u tebe doma, nebo nějaké základní VPS.

... nebo, jak tady kdosi zmiňoval, automatické splachování na kadibudce na chatě..

To nejsou aplikace pro RPi, ale pro Arduino. RPi má mnoho zajímavých použití, ale pokud nejsou využity GPIO, tak se výhoda jeho univerzálnosti poněkud ztrácí. Je lepší si najít jinou desku, na které už budou všechny potřebné komponenty.

Kit

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #23 kdy: 27. 12. 2016, 20:36:42 »
Hmmm, máš odkaz na nějakou takovou desku? Něco takového by bylo fakt super, ale pochybuju, že něco tkaového najdu. Všechny ty desky mají MLC eMMC.

I kdybych měl rozebrat svůj tablet, vyjde to levněji, než konstrukce z RPi a mnoha dalších komponent. Předpokládám, že nepotřebuješ displej, tak ho odpojíš. Baterku tam asi necháš kvůli výpadkům elektřiny.

Už jsem ten tablet provozoval jako webserver s PHP a databází. Jede to v pohodě, ani jsem ho nemusel rozebírat.

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #24 kdy: 27. 12. 2016, 20:44:40 »
Já počítám s použitím GPIO. Chci na něj napojit minimálně váhu.
Navíc tam chci připojit kameru.
Ono si to využití najde.

Kit

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #25 kdy: 27. 12. 2016, 20:47:57 »
Já počítám s použitím GPIO. Chci na něj napojit minimálně váhu.
Navíc tam chci připojit kameru.
Ono si to využití najde.

Váhu připojíš přes USB, kamery mám na tabletu dokonce dvě.

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #26 kdy: 27. 12. 2016, 20:55:17 »
A co třeba ethernet a další wifi adaptér?
Myslím, že i pro klienty je lepší to mít v raspberry.
Navíc jsem schopnej sehnat při větším odběru rpi 3ku za 700Kč, což se mi už zdá o dost lepší než ty tablety.

Kit

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #27 kdy: 27. 12. 2016, 21:29:02 »
A co třeba ethernet a další wifi adaptér?
Myslím, že i pro klienty je lepší to mít v raspberry.
Navíc jsem schopnej sehnat při větším odběru rpi 3ku za 700Kč, což se mi už zdá o dost lepší než ty tablety.

Tablet obvykle ethernet nemá, ale zase ho běžně mívají routery včetně WiFi. Stačí ten router nakonfigurovat do režimu bridge.

Promnezamne, klidně si to udělej s RPi. Sice si nemyslím, že to uděláš levněji, ale jdi do toho a dokaž mi, že nemám pravdu. Je to tvůj projekt a já ti do něj jen kecám.

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #28 kdy: 27. 12. 2016, 22:08:59 »
Však to je dobře, že do toho kecáš. Proto jsem to tu psal.
Taky mě ten tablet napadl, ale nakonec jsem vybral právě variantu s raspberry, protože tam mám váhu, která je přes I2C na GPIO a stojí i s převodníkem kolem 150kč, kdežto klasická váha s usb stojí desetinásobek.

dustin

Re:MLC vs SLC sd karta/usb pro raspberry PI jako server
« Odpověď #29 kdy: 27. 12. 2016, 22:43:07 »
Přesně takovou váhu (klasický HX711) jsem připojoval přes arduino micro pro za 3 dolary jako klávesnici k tabletu. Triviální program na pár desítek minut práce i s testováním. Androidí tablet byl základní požadavek, ale daleko lepší (myšleno spolehlivější) by byl komp se sériovým portem a arduino mini pro za necelé dva dolary. IMO pro pár GPIOs nemusí být RPI požadavkem. Jinak váha (5kg) s normálním sériovým protokolem přes modrý zub stojí i v čechách pár stovek, analyzoval jsem v jedné takové formát toho protokolu.