Živnostenský list při běžném zaměstnání

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #30 kdy: 23. 02. 2017, 09:34:20 »
Citace
Ja to mel taky tak, ale obcas jsem byl rad, ze se mi tam pripletla nejaka jina Faktura. Budes mluvit jinak az narazis na blbce at uz z FU nebo zivnostenskeho
toho se vubec nebojim, protoze zlomit ten fakt ze jde o velky projekt, ktery vyzaduje intenzivni praci nelze, a ja nejsem robot abych jen kvuli fakture od jineho zadavatele delal jeste v noci a obhajit to pujdu i klidne k soudu
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


jj

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #31 kdy: 23. 02. 2017, 09:43:54 »
problem ale nastava, ak chodis ku tvojmu objednavatelovi (zamestnavatelovi) v nejaky vymedzeny cas, robis si dochadzku a pouzivas jeho nastroje. To by uz problem bol. Otazne je, ako by to bolo dokazatelne

Franta_

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #32 kdy: 23. 02. 2017, 13:25:22 »
nechapeme sa. mna zaujima, ak vznikne vztah pravnicka osoba - pravnicka osoba, tak predsa nemoze ist o svarc. zavisla cinnost je iba medzi pravnickou osobou a fyzickou, nie medzi dvoma pravnymi subjektami

Tak on skrytý pracovní poměr je definován určitými znaky a rozhodující je jejich naplnění. Ale ano, mezi právnickými osobami to většinou skrytý pracovní poměr nebude. Jenže právnická osoba sama o sobě žádnou práci neodvede. Na to tam někde musí být fyzická osoba.

A Ty, jako fyzická osoba, která někde něco dělá, musíš mít k tomu dodavateli nějaký právní vztah. (Leda bys pracoval zadarmo jako altruista...) Takže buď Švarc posuneš o kus dál nebo pracovní poměr posuneš o kus dál. A i kdybys byl majitel/společník té dodavatelské právnické osoby, ne zaměstnanec a peníze pro osobní potřebu si vyplácel jako podíl ze zisku, stejně musíš z těch peněz zaplatit soc. a zdrav. pojištění. Takže tomu, proč vůbec se všechny tyhle kejkle dělají, stejně neunikneš.

jj

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #33 kdy: 23. 02. 2017, 14:23:11 »
ale tu vobec nejde o odvody. tu ide o ten svarc. vsak odvody sa daju optimalizovat.

To-je-jedno

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #34 kdy: 23. 02. 2017, 14:43:38 »
Leda bys pracoval zadarmo jako altruista...
Citace
to podstatě nelze, finančak tě stáhne o odvody a daň odvozenou ze zarucene(nikoliv minmalni)  mzdy.


anonym

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #35 kdy: 24. 02. 2017, 01:29:03 »
Ještě jsem na osvč nikdy nepracoval, pouze jako zaměstnanec, ale rád bych přešel na osvč, protože se domnívám, že z toho budu mít následující výhody:

  • Nebudu mít stravenky. Příjdou mi docela hloupé.
  • Nebudu mít kafeterii - tzn. část odměny nebude něco, co můžu použít pouze na něco. Raději bych místo toho chtěl peníze, ikdyž třeba míň.
  • Nebudu muset vyplňovat cesťáky a lepit jizdenky a dalsi veci na papir. Pokud budu muset občas cestovat, nechám si to proplatit vyšší dojednanou mzdou.
  • Nebudu muset řešit nemocenskou a neschopenku. Kdyz onemocnim sezoni virozou, proste zavolam sefovi, ze se tyden neukazu, protoze jsem onemocnel. Nebudu muset jit k doktoorovi, cekat skoro hodinu ve fronte, aby mi vypdal neshopenku.
  • Nebudu muset resit, jestli ma firma 1, 2, 3 nebo kolik sickdays.
  • Nebudu muset resit dvoumesicni vypovedni lhutu. Pokud bude neco neunosne, proste odejdu.
  • Nebudu se muset spolehat na nejake socialni jistoty. Pokud ztratim praci, nemusim jit na pracak, abych dostal podporu. Tzn. zodpovednost sam za sebe, clovek by mel mit nasetreno aby se zajistil.
  • Kdyz na to prijde, muzu delat na vice projektech zaroven a postupem casu nejaky preferovat, cimz mam sanci mit peknejsi praci.

anonym

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #36 kdy: 24. 02. 2017, 01:32:47 »
Jo a jeste kdyz uz jsem u toho volani sefovi:
  • Nebudu mit sefa. Sef pro me neni sef, ale zakaznik. Budu sam svym panem.

Tomáš Roll

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #37 kdy: 24. 02. 2017, 02:02:57 »
A když zapíská úředník z berňáku, tak  do 5 kalendářních dnů přiběhneš, i kdybys byl na Maledivách.

jpu

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #38 kdy: 24. 02. 2017, 08:03:36 »
anonym:
To ze nemas 2 mesacnu vypovednu dobu, tak to nie je az tak pravda, ze si mozes odist kedy chces. V polke rozrobeneho projektu sa zoberies a odides, to tak nefunguje.

j

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #39 kdy: 24. 02. 2017, 08:52:45 »
2anonym: ...

...Nebudu muset vyplňovat cesťáky a lepit jizdenky a dalsi veci na papir ...
to budes, dokonce to budes muset 10 let skladovat. Teda pokud si to budes chtit davat do nakladu, coz jiste chtit budes, protoze jinak zaplatis na odvodech a danich nasobne vic, a zdanej se ti i prachy, ktery nemas

...Nebudu muset řešit nemocenskou a neschopenku ..
A taky nebudes muset resit, jestli ti nekdo neco zaplati, protoze ti nikdo nezaplati nic

...Pokud bude neco neunosne, proste odejdu.
To jiste ... a zaplatis veskery zpusobeny skody do vyse veskeryho majetku

...Pokud ztratim praci, nemusim jit na pracak
Tam nemusis chodit ani jako zamestnanec, ale jako OSVC ani nemuzes.

abc

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #40 kdy: 24. 02. 2017, 09:16:42 »
Ještě jsem na osvč nikdy nepracoval, pouze jako zaměstnanec, ale rád bych přešel na osvč, protože se domnívám, že z toho budu mít následující výhody:

  • Nebudu mít stravenky. Příjdou mi docela hloupé.
  • Nebudu mít kafeterii - tzn. část odměny nebude něco, co můžu použít pouze na něco. Raději bych místo toho chtěl peníze, ikdyž třeba míň.
  • Nebudu muset vyplňovat cesťáky a lepit jizdenky a dalsi veci na papir. Pokud budu muset občas cestovat, nechám si to proplatit vyšší dojednanou mzdou.
  • Nebudu muset řešit nemocenskou a neschopenku. Kdyz onemocnim sezoni virozou, proste zavolam sefovi, ze se tyden neukazu, protoze jsem onemocnel. Nebudu muset jit k doktoorovi, cekat skoro hodinu ve fronte, aby mi vypdal neshopenku.
  • Nebudu muset resit, jestli ma firma 1, 2, 3 nebo kolik sickdays.
  • Nebudu muset resit dvoumesicni vypovedni lhutu. Pokud bude neco neunosne, proste odejdu.
  • Nebudu se muset spolehat na nejake socialni jistoty. Pokud ztratim praci, nemusim jit na pracak, abych dostal podporu. Tzn. zodpovednost sam za sebe, clovek by mel mit nasetreno aby se zajistil.
  • Kdyz na to prijde, muzu delat na vice projektech zaroven a postupem casu nejaky preferovat, cimz mam sanci mit peknejsi praci.

Podle tech bodu je videt, ze jsi nebyl osvc, nebot ti pribude vice penez ale i daleko vice povinosti.

TVL

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #41 kdy: 24. 02. 2017, 09:42:31 »
Ještě jsem na osvč nikdy nepracoval, pouze jako zaměstnanec, ale rád bych přešel na osvč, protože se domnívám, že z toho budu mít následující výhody:

  • Nebudu mít stravenky. Příjdou mi docela hloupé.
  • Nebudu mít kafeterii - tzn. část odměny nebude něco, co můžu použít pouze na něco. Raději bych místo toho chtěl peníze, ikdyž třeba míň.
  • Nebudu muset vyplňovat cesťáky a lepit jizdenky a dalsi veci na papir. Pokud budu muset občas cestovat, nechám si to proplatit vyšší dojednanou mzdou.
  • Nebudu muset řešit nemocenskou a neschopenku. Kdyz onemocnim sezoni virozou, proste zavolam sefovi, ze se tyden neukazu, protoze jsem onemocnel. Nebudu muset jit k doktoorovi, cekat skoro hodinu ve fronte, aby mi vypdal neshopenku.
  • Nebudu muset resit, jestli ma firma 1, 2, 3 nebo kolik sickdays.
  • Nebudu muset resit dvoumesicni vypovedni lhutu. Pokud bude neco neunosne, proste odejdu.
  • Nebudu se muset spolehat na nejake socialni jistoty. Pokud ztratim praci, nemusim jit na pracak, abych dostal podporu. Tzn. zodpovednost sam za sebe, clovek by mel mit nasetreno aby se zajistil.
  • Kdyz na to prijde, muzu delat na vice projektech zaroven a postupem casu nejaky preferovat, cimz mam sanci mit peknejsi praci.

V první řadě si rozmysli, co chceš dělat.
1) Chceš být na volné noze, freelancer. V tom případě opravdu platí velká část toho, co jsi napsal. Nicméně je to úplně jiný styl práce a v podstatě i styl života.

2) Chceš dělat na švarc - tzn. papírově jsi OSVČ, ale fakticky děláš pro jednu firmu (pro další firmy děláš třeba 10, 20 % svého celkového pracovního času).

Nicméně v obou případech ti opravdu ubyde administrativa směrem k zaměstnavateli. A bude nahrazena administrativou směrem ke státu. A také - administrativou ke svému zákazníkovi.
Tak třeba ten cesťák - když někam pojedeš jako zaměstnanec, tak musíš vyplňovat cesťák. Hrozný opruz. Jako OSVČ ho vyplňovat nemusíš, skvělé. Akorát, že tam pak jedeš zadarmo. Takže pokud chceš, aby ti tu cestu někdo zaplatil, tak ji musíš doložit svému zákazníkovi, aby ti potom tu fakturu s tou cestou nehodil pod stůl. Někdy to bývá velmi podobný formulář jako cesťák :-) A samozřejmě potom to musíš vykazovat finančáku jako náklady. Což je ještě větší opruz.
Naprostá většina firem tě bude tlačit do toho, aby se fakturovaly skutečné náklady. Takže i když uděláš nabídku, že pojedeš na 3 dny do města x za y peněz, tak potom po tobě bude chtít doložit, kolik to bylo km a kolik jsi platil za hotel.
Situace, že nastoupíš na projekt, kde se hodně cestuje a necháš si jenom vyplácet vyšší hodinovou cenu sice existuje, ale pokud je firma ochotna to fakturovat takhle, tak počítej, že na tom celkově budeš dost finančně bit.

Nemoc? Jestli myslíš, že jako švarczaměstnanec nebudeš podléhat žádné vnitropodnikové administrativně, tak na to zapomeň. Jestli onemocníš, jak freelancer, tak nezapomeň, že jsi podepsal nějakou smlouvu, že odvedeš nějakou práci, do nějakého data.

Pokud je něco neúnostné, tak prostě odejdeš? To ses asi spletl, ne? Snadno odchází zaměstnanec - a výpovědní lhůta je drobný detail.
Jako OSVČ budeš podepisovat nějakou smlouvu o dílo. A bude platit to, co si tam dohodnete. A to pro tebe může být dost tvrdé. Pokud budeš chtít dělat nějaký dobře placený projekt pro větší firmu, tak počítej, že v podstatě strčíš hlavu do smluvní oprátky.
Jako zaměstnanec odejdeš nejpozději za pár měsíců (a ještě se to dá řešit neschopenkou) a v nejhorším s placením škody ve výši 4,5násobku platu. A každý soud bude na tvé straně - jsi slabší strana.
Jako OSVČ odejdeš za podmínek, které jsi podepsal, nebo budeš platit pokutu, kterou jsi podepsal. A možná budeš ještě roky držet záruku za svou práci, kterou jsi taky podepsal. A v nejhorším případě ručíš za škodu celým svým majetkem. A u soudu se na tebe bude hledět jako na rovnocenou stranu sporu, na kterou nelze brát žádné ohledy.

Osobně mě dost vyděsilo, že se někdo rozhoduje o tom, jestli bude OSVČ a na první místo napíše něco tak ukrutně nepodstatného, jako jsou stravenky...

To-je-jedno

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #42 kdy: 24. 02. 2017, 12:56:38 »
Teda pokud si to budes chtit davat do nakladu, coz jiste chtit budes, protoze jinak zaplatis na odvodech a danich nasobne vic, a zdanej se ti i prachy, ktery nemas

Fakr se někomu jako programátor na volné noze vyplatí náklady?

Příjem řekněme nějak 80 tis. Platím net, mobil, jednou za dva roky notebook, jednou za měsíc někam vyrazit k zákazníkovi (prostě fa na 1MD), dejme tomu ještě coworking . By mě zajímalo jak tam někdo náskrabe 60% výdajů aby se mu to vyplatilo.

Jo a ještě jeden podstatný detail v mém případě: 10let paušál = 0 kontrol z FU (není co kontrolovat)

TVL

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #43 kdy: 24. 02. 2017, 13:20:58 »
Teda pokud si to budes chtit davat do nakladu, coz jiste chtit budes, protoze jinak zaplatis na odvodech a danich nasobne vic, a zdanej se ti i prachy, ktery nemas

Fakr se někomu jako programátor na volné noze vyplatí náklady?

Příjem řekněme nějak 80 tis. Platím net, mobil, jednou za dva roky notebook, jednou za měsíc někam vyrazit k zákazníkovi (prostě fa na 1MD), dejme tomu ještě coworking . By mě zajímalo jak tam někdo náskrabe 60% výdajů aby se mu to vyplatilo.

Jo a ještě jeden podstatný detail v mém případě: 10let paušál = 0 kontrol z FU (není co kontrolovat)

Pokud nejsi jenom programátor a dodáváš ke své službě i nějaký HW, tak je to najednou jinak.

Tommm

Re:Živnostenský list při běžném zaměstnání
« Odpověď #44 kdy: 24. 02. 2017, 16:12:05 »
Krvacej mi oci. Vazne. Ten vas Svarc. Vetsina tady ani nevi co to je a jake to musi naplnit znaky. Videl sem o tom max 2 rozumne komentare.
Pokud bude delat na ICO i kdyby pro jednoho zakaznika, tak se nejedna o "svarc". Musi se naplnit jeste spousta dalsich veci, aby slo o tomto smluvnim vztahu rict, ze je to mimo zakon.

Pokud nema naklady, jako ze IT clovek je vetsinou moc nema, tak si uplatni pausal 60%.

Atd. atp.

Tazateli, precti si zivnostensky zakon a vsechny veci k tomu "prilepene". Objevis tam uzasne veci a nebudes muset cist bludy na rootu.