V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?

PedroKV

V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« kdy: 02. 10. 2016, 16:56:12 »
Zeptám se raději tady, než ve Vývoji. Mám na domě USB kamerku+usb barometr/teploměr a připojené je to k PC. Na web to každou minutu posílá snímky a data, do snímků jsou naměřené hodnoty vkládány. Chtěl bych tuhle, vcelku triviální záležitost, nahradit Raspberry Pi+BME280+IP kamerou. Rpi si stáhne snímek z IP kamery (dá se přes http://ipadresa/obrázek.jpg), zmenší ho na požadovaný rozměr, dále si zjistí hodnotu z čidla a zapíše ji do snímku. Snímek pošle na web a uloží ho do adresáře jako rok/měsíc/den/číslo snímku.jpg, či jinak. Naměřené hodnoty dále pošle na wunderground.

Nějaké malé zkušenosti s programováním mám, kdysi dávno basic, turbo pascal, php, pak jsem si upravoval nějaké už hotové programy ve Visual Basicu, C#, Delphi, ono je to víceméně furt to samé, jen se to liší syntaxí.

Teď jsem si pořídil Rpi,bme280 a ještě senzor intenzity osvětlení (to by mohlo být zajímavé z pohledu plánované instalace solárů). Zatím se rozkoukávám, linux jsem nikdy neměl. Chtěl bych poradit, v čem ten program na meteostanici napsat. Trošku jsem si o tom přečetl, nejvíc by se mi líbil asi C/C++, protože ten se zkompiluje rovnou do spustitelného souboru, narozdíl od Pythonu či C#, kde je potřeba runtime, i když pro tyto účely to asi nevadí. Pro Python asi hovoří to, že bude možná k dispozici více modulů, které pro můj účel budu potřebovat-díky tomu se s tím nebudu tolik trápit. Programováním se živit nebudu, chci spáchat tohle a to mi ke štěstí stačí. :-)

Nechci založit flamewar, spíš bych potřeboval nakopnout správným směrem. Samozřejmě jsem nejdřív googlil-nejdřív meteostanice, jenže žádná se moc nepodobá té mé, tak i programovací jazyky a zda už někdo nepoložil tuto otázku-nenašel jsem.

Děkuji


v

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #1 kdy: 02. 10. 2016, 17:18:41 »
určitě python, umí co potřebujete, je tam doma, je k němu hromada dokumentace a je celkem jednoduchý

javaman ((

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #2 kdy: 02. 10. 2016, 17:23:56 »
Javu máš nejlepší.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #3 kdy: 02. 10. 2016, 18:43:23 »
Pokud chceš hw urychlené filtrované zmenšení obrazu, použij C++ a OpenGL.

gl

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #4 kdy: 02. 10. 2016, 19:06:38 »
Pokud chceš hw urychlené filtrované zmenšení obrazu, použij C++ a OpenGL.

jasně. Proč něco dělat jednoduše když to jde složitě.


Radovan.

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #5 kdy: 02. 10. 2016, 19:15:24 »
Pro Raspberry je Python něco jako byl pro osmibitové počítače BASIC, takže celkem jednoduchá volba. Koukni do magazínu: https://www.raspberrypi.org/magpi/issues/

Ondrej


PedroKV

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2016, 09:20:10 »
všem díky za odpovědi, asi tedy Python. A díky za link na astromik.org, vypadá to inspirativně ;-)

igor

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #8 kdy: 08. 10. 2016, 09:30:05 »
Pre rapsberry je c# najlepsia volba. Sracky typu python nikto nepouziva

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #9 kdy: 08. 10. 2016, 10:18:12 »
všem díky za odpovědi, asi tedy Python. A díky za link na astromik.org, vypadá to inspirativně ;-)
Python pro toto stačí, a kdyby to mělo být nativně kompilovatelné, tak C++(14), Go nebo Swift. Možná ještě Rust, ten je ale okrajový. C# je sice pro vývoj i běh v pohodě, ale zbytečně vyžaduje těžkotonážní instalaci. Java je na Linuxu nad ARM tragédie.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2016, 10:41:19 »
Javu máš nejlepší.

Ano, urcite. Jestli nejaka java pro ARM existuje, tak je nejlepsi pouzit tu. At se to co nejdele spousti a co nejvice se ucpe pamet a ojede SD karta.

Pre rapsberry je c# najlepsia volba. Sracky typu python nikto nepouziva

Jiste, neni na C#. Uplne nativni, lze najit v kazde Linuxove instalaci. A pokud ne, mame Mono, pro ktere plati vicemene asi vse, co jsem napsal vyse javamagorovi.

Mirek

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2016, 10:59:42 »
Ano, urcite. Jestli nejaka java pro ARM existuje, tak je nejlepsi pouzit tu. At se to co nejdele spousti a co nejvice se ucpe pamet a ojede SD karta.

To by ses divil pro co všechno Java existuje. A docela by mně zajímalo, jak souvisí "ojíždění" SD karty s Javou. Předpokládám že čtení tím nemyslíš.

Radovan.

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2016, 11:32:44 »
Ano, urcite. Jestli nejaka java pro ARM existuje, tak je nejlepsi pouzit tu. At se to co nejdele spousti a co nejvice se ucpe pamet a ojede SD karta.

To by ses divil pro co všechno Java existuje. A docela by mně zajímalo, jak souvisí "ojíždění" SD karty s Javou. Předpokládám že čtení tím nemyslíš.

Žeby swap? Ona meteostanice v assembleru na jednočipu zabere pár set bajtů, zatímco v Javě na Malině pár set mega!

Jenda

Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2016, 11:43:30 »
Je to asi tak 5 příkazů v bashi. Upřímně naprosto nechápu, proč ti tady někdo nabízí C(++) nebo dokonce s OpenGL akcelerací. OMG.

Rpi si stáhne snímek z IP kamery (dá se přes http://ipadresa/obrázek.jpg)
wget http://ipadresa/obrázek.jpg

zmenší ho na požadovaný rozměr, dále si zjistí hodnotu z čidla a zapíše ji do snímku.
convert z balíku imagemagick -- umí zmenšovat, skládat obrázky a přidávat text.

Snímek pošle na web a uloží ho do adresáře jako rok/měsíc/den/číslo snímku.jpg, či jinak.
cp soubor `date +%y`/`date +%m`/`date +d`/číslo.jpg

Naměřené hodnoty dále pošle na wunderground.
Tohle neznám, ale čekal bych, že budou vyžadovat wget --post-data="něco".

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V čem naprogramovat meteostanici na Raspberry Pi2?
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2016, 12:58:21 »
To by ses divil pro co všechno Java existuje. A docela by mně zajímalo, jak souvisí "ojíždění" SD karty s Javou. Předpokládám že čtení tím nemyslíš.

Nedivil, me je to jedno. Java je nenazrane svinstvo a vubec by me nenapadlo neco takoveho shanet pro RPi. Ale mozna, ze tazatel si rad koupi posledni RPi, s vetsi pameti a vice jadry, aby si mohl napsat super mega cool aplikaci v Jave a ta mu neuswapovala SD kartu k smrti, protoze je to mnohem dustojnejsi pro drsneho borce, nez nekolik radku v bashi, jak zmineno jinde. Akorat tedy si nejsem jist, jestli kdyz to ma bezet kazdou minutu, jestli se to v Jave za tu minutu stihne a neprosvihne se termin pro dalsi beh. Zejmena, pokud by to spoustel pokazde znovu cron. To to za tu minutu nejspis ani nenabehne.