Proč mi Linux mění čas v BIOSu?

Martin

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #150 kdy: 30. 09. 2016, 23:24:27 »
jo vcera jsem cetl na fb prispevek jedneho zaka, ze si nainstaloval Fedoru jako druhej OS, popri windowsu. po instalaci Fedory videl uz jenom Fedoru a moznost vybrat windows zmizela, protoze instalaci Fedori se posral zavadec. tak chudak chlapec se musi trapit, aby opravil grub. :)
Pro lamy je Ubuntu, když chce Fedoru, tak se nejdřív musí něco naučit. Něco málo by stačilo...
Jo radsi uprednostnim funkcnej system ala windows, nez nefunkcnej linux ;)

Jo jasně, ten tvuj funkcnej system ala windows určitě nic takového, jako přepsání zavaděče jinému OS, neudělá...


Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #151 kdy: 01. 10. 2016, 01:57:39 »
Do verze 2.3 D nebylo jasné jak to používat, takže jak říkám, nepoužitelné do té doby.
Ne, to není to co jste tvrdil. Tvrdil jste následující: "UEFI definuje timezone až od verze 2.3 errata D"
http://forum.root.cz/index.php?topic=13899.msg180168#msg180168
A to zjevně není pravda, protože time zone je definovaná už ve verzi 2.0, možná dříve. Navíc kdybyste si tu specifikaci přečetl, tak byste věděl, že ta clarification říká jak spočítat offset v minutách mezi UTC a lokálním časem, a uvádí příklad. Tedy nic co by bránilo používat time zone před UEFI 2.3D.

Troll Lael prostě bude jen polopravdy uvádět, překrucovat fakta nebo je zatajovat či úmyslně vadně interpretovat, tak aby se mu to hodilo :D
IMHO LOL. Pokud jsem si všiml, tak tu zatím polopravdy a nesmysly převádíte vy. Naposledy když jste tvrdil, že UEFI definuje time zone až od verze 2.3 errata D, a pak jste se snažil překroutit obsah specifikace tak aby to vypadalo, že před 2.3D nešlo time zones používat. Takže když vy mluvíte o trollingu, polopravdách, překrucování, zatajování a "úmyslně vadné interpretaci", opravdu se musím smát :D

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #152 kdy: 01. 10. 2016, 02:44:37 »
Zajimave je, ze krome vas a MS snad vsichni lide z IT se shodnou na tom, ze RTC v lokalnim case je dementni napad, jaky muze pri zivote udrzovat jen MS.
Těmi "všemi lidmi v IT" je pár zdejších diskutér? Nebuďte až tak bohorovný :)

Kdyby PC mělo od začátku RTC v UTC, tak by to samozřejmě bylo lepší. Jenže v době příchodu IBM PC/AT (které přineslo na PC vestavěný RTC) byl počítač opravdu osobní, dual boot byl pravděpodobně neznámý pojem, a čas byl poměrně pochopitelně lokální. Od té doby to do příchodu UEFI nikdy nebyl tak akutní problém, aby se to řešilo na úrovni platformy. Na firemním serveru je to kupodivu celkem jedno, protože tam není dual boot, a navíc se čas stejně bere z AD domény. Firemní stanice opět berou čas z AD domény. Domácí stroje můžou mít problém v případě dual bootu s Linuxem, ale jde jen o pár uživatelů, kteří si navíc po chvíli nadávání svého tučňáka nastaví.

Nakonec takových suboptimálně řešených věcí musíte znát ze světa Unixů spoustu. Každý Unix za sebou táhne nákladní vlak zastaralého šrotu, který je sice dementní, ale nikdy to nebyl takový problém, aby se to vyřešilo čistěji. I když upřímně spíš nebyli výrobci různých Unixů schopni se na čemkoliv dohodnout, takže se vývoj Unixů před pár dekádami zastavil. Jako příklad bych uvedl terminálové sekvence (za mě nejednoznačnost kódu pro backspace vs. delete má WTF moment na úrovni japonské TV show), systém minor/major number pro adresování zařízení, vi se svým hjkl a nijak neindikovanými režimy, splatter horror jménem X11, absence API pro základní akce jako je přidání uživatele, správa servisů/daemonů a změna konfigurace síťového interface atd.

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #153 kdy: 01. 10. 2016, 07:33:12 »
dual boot byl pravděpodobně neznámý pojem
Ale 3.14ču. Jakou disketu jsem do toho vrazil, takový systém jsem nabootoval (takže klidně hexaboot), teda pokud to byl trochu dražší model a neměl jen 16 KiB RAM a kazeták! Ty jsi takový ichtyl, že ani nevíš na čem to co tvrdíš běželo- tady si to můžeš vyzkoušet bez toho abys musel zvednout hemeroidy ze zapařené židle a jít do muzea: http://www.pcjs.org/

Jako příklad bych uvedl terminálové sekvence
Zpětná kompatibilita, neznáš? Máš jí plnou hubu, a v Excelu bug z roku 1979!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #154 kdy: 01. 10. 2016, 09:01:46 »
Zajimave je, ze krome vas a MS snad vsichni lide z IT se shodnou na tom, ze RTC v lokalnim case je dementni napad, jaky muze pri zivote udrzovat jen MS.
Těmi "všemi lidmi v IT" je pár zdejších diskutér? Nebuďte až tak bohorovný :)

Kdyby PC mělo od začátku RTC v UTC, tak by to samozřejmě bylo lepší. Jenže v době příchodu IBM PC/AT (které přineslo na PC vestavěný RTC) byl počítač opravdu osobní, dual boot byl pravděpodobně neznámý pojem, a čas byl poměrně pochopitelně lokální.

Byly doby, kdy auta mela riditka jako bicykl, letadla treba ctyri kridla nad sebou a motorky treci nahon na prednim kole. Jaksi se to tak uz nedela, i kdyz jsou to porad auta, letadla a motorky. Rika se tomu evoluce. Samozrejme, vzdy existuji ohniska zpatecnictvi, ktera se evoluci brani zuby nehty. Tak tu mame napriklad ptakopyska, latimerii podivnou, katolickou cirkev a islam a ... Microsoft.

BTW, me ve vi chodi sipky. Krome toho vi je na kazdem stroji z historickych duvodu, je to asi jediny editor, jehoz pritomnost je vicemene zarucena. Ale nic nebrani tomu, aby tam bylo nainstalovano nekolik dalsich editoru, abyste si vybral ten, ktery vam vic sedi. Samozrejme, nebude tam MS word, ten se pres ssh blbe tlaci.


nobody(ten pravej)

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #155 kdy: 01. 10. 2016, 10:38:31 »
Na firemním serveru je to kupodivu celkem jedno, protože tam není dual boot, a navíc se čas stejně bere z AD domény. Firemní stanice opět berou čas z AD domény. Domácí stroje můžou mít problém v případě dual bootu s Linuxem, ale jde jen o pár uživatelů, kteří si navíc po chvíli nadávání svého tučňáka nastaví.

Ty sasku z PR oddeleni Microsoftu, firemni servery neberou cas z AD domeny, ale z NTP serveru, bezi na nich totiz GNU/Linux, jen hlupak si nahodi ve firme na server Windows, bud proto ze je hloupej, nebo protoze skoci na PR kecy nejakeho saska z Microsoftu...

Jinak tech par uzivatelu na ktere mas porad trapne narazky je v absolutnich cislech velke mnozstvi a pokud se drzis procent tak je to jednoduche, podivej se na statistiku inteligence+vzdelanosti v populaci... vyjde ti ze pomer nevzdelanych/neinteligentnich lidi je zhruba mnozstvi jako uzivatelu Windows, a pomer vzdelanych/inteligentnich lidi je zhruba mnozstvi jako uzivatelu GNU/Linux + *BSD... to je vysvetleni proc ma Windows velkou uzivatelskou zakladnu, tem lidem je jedno co pouzivaji za smecko, nedochazi jim problemy pramenici z closedsource ani nechapou ze prichazi o soukromi, ani ze maji moznost volby a prechodu na kvalitni system...

Lol Phirae

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #156 kdy: 01. 10. 2016, 10:55:52 »
Tak jsem přemýšlel, proč to vlákno má zčistajasna 150+ postů - a hle, opět jsem se nemýlil, agitační pošuk z Redmondu má opět diskusní pohotovost.  ::)

https://www.youtube.com/watch?v=ednKK8GlvwI

MP

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #157 kdy: 01. 10. 2016, 11:09:20 »
Na firemním serveru je to kupodivu celkem jedno, protože tam není dual boot, a navíc se čas stejně bere z AD domény. Firemní stanice opět berou čas z AD domény. Domácí stroje můžou mít problém v případě dual bootu s Linuxem, ale jde jen o pár uživatelů, kteří si navíc po chvíli nadávání svého tučňáka nastaví.

Ty sasku z PR oddeleni Microsoftu, firemni servery neberou cas z AD domeny, ale z NTP serveru, bezi na nich totiz GNU/Linux, jen hlupak si nahodi ve firme na server Windows, bud proto ze je hloupej, nebo protoze skoci na PR kecy nejakeho saska z Microsoftu...

Jinak tech par uzivatelu na ktere mas porad trapne narazky je v absolutnich cislech velke mnozstvi a pokud se drzis procent tak je to jednoduche, podivej se na statistiku inteligence+vzdelanosti v populaci... vyjde ti ze pomer nevzdelanych/neinteligentnich lidi je zhruba mnozstvi jako uzivatelu Windows, a pomer vzdelanych/inteligentnich lidi je zhruba mnozstvi jako uzivatelu GNU/Linux + *BSD... to je vysvetleni proc ma Windows velkou uzivatelskou zakladnu, tem lidem je jedno co pouzivaji za smecko, nedochazi jim problemy pramenici z closedsource ani nechapou ze prichazi o soukromi, ani ze maji moznost volby a prechodu na kvalitni system...

Jooo jasne, firemni servery bezi jen a jen na Linuxech...dejte si obklad na celo...

jdobry

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #158 kdy: 01. 10. 2016, 11:46:03 »
Panove, diskuse o tom, proc (ne)pouzivat lokalni cas v RTC je zcela zbytecna. O tom, ze je to pitomy napad nas kazdy rok presvedci nekolik vlad na svete. Naposled je to Turecko a rozhodnuti zustat u letniho casu.
Takze lokalni cas v RTC znamena automaticky hromadu problemu. Napriklad co se stane, kdyz je pocitac offline, prejde nespravne na "zimni" cas a pak aktualizuje data o zmene nastaveni timezony.
PS: zkuste nekdo spocitat, kolik hodin uplynulo napriklad od pristani cloveka na mesici do narozeni Linuse Thorvaldse bez meziprevodu na UTC. Hodne stesti!
Ostatne to, ze je to blby napad prokazatelne dokazal i Microsoft. Pristi mesic bude zmena z letniho casu na normalni. Mejte win pocitac prihlaseny do AD a po zmene casu ho zapnete az za mesic (simulace delsi dovolene). K posunuti casu a nastaveni DST uz ve win nedojde. Pocitac se do domeny uz nedostane, cas z domeny se tedy neaktualizuje a z NTP se kvuli velkemu rozdilu neopravi. Musite ho z letniho casu presunout rucne.
A ted si predstavte vsechny mozne scenare, se kterymi se pocitac musi vyrovnat pri zmenach TZ musi vyrovnat, kdy v ruznem poradi pojde k presunu do jineho pasma, zmene DST (kazde pasmo muze mit datum jindy), a zaroven zmene nastaveni pasma. Pokud je RTC vedene v UTC, je to snadne. Pokud ne, pak skoro nemozne.

nobody(ten pravej)

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #159 kdy: 01. 10. 2016, 13:30:38 »

[...]jen hlupak si nahodi ve firme na server Windows, bud proto ze je hloupej, nebo protoze skoci na PR kecy nejakeho saska z Microsoftu...

Jooo jasne, firemni servery bezi jen a jen na Linuxech...dejte si obklad na celo...

klidek chlapce :) jasne sem psal ze Windows servery bezi u hloupejch (nemysleno adminu, ale tech co o tom rozhodli) ;)

zaba v mixeru

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #160 kdy: 01. 10. 2016, 14:15:54 »
Pro puvodniho tazatele: kazdy snadno nahledne, ze bezobsazne plky LameroPhirera nemohly nic zmenit na faktu, ze sdilet na jednom pocitaci vice operacnich systemu bez rozhozeni casu lze jen zpusobem, jakym se k casu chova linux.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #161 kdy: 01. 10. 2016, 14:44:13 »
Jakkoli to může být nevýhodné řešení (diskutující to již rozebrali), jde použít local time (Ubuntu to ve výchozím nastavení při detekci Windows dělá). Odpověď #3:
Tady jsem ukázal, jak to udělat opačně, tzn. Linuxu říct, aby nastavoval do RTC lokální čas:
forum.ubuntu.cz/index.php?topic=76256.msg545930#msg545930
Případně pro Ubuntu bez systemd: wiki.archlinux.org/index.php/time#UTC_in_Ubuntu (ale obráceně, tzn. UTC=no)
Pro jiné distribuce si musí OP zagooglit (bez uvozovek):
[jméno distribuce] rtc local time“
nebo
[jméno distribuce] [verze distribuce] rtc local time“.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #162 kdy: 01. 10. 2016, 14:46:52 »
... pyjjár žvásty ...

Nechceš už jít do ...?

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #163 kdy: 01. 10. 2016, 14:56:21 »
... Jako příklad bych uvedl terminálové sekvence (za mě nejednoznačnost kódu pro backspace vs. delete má WTF moment na úrovni japonské TV show), systém minor/major number pro adresování zařízení, vi se svým hjkl a nijak neindikovanými režimy, splatter horror jménem X11, absence API pro základní akce jako je přidání uživatele, správa servisů/daemonů a změna konfigurace síťového interface atd.

To tu opravdu nemůže být téma, kam by ses neve..al a kde bys nezvracel ty svoje žvásty, které ani s tématem moc nesouvisí?!

Lael.Ophir

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #164 kdy: 02. 10. 2016, 13:54:33 »
Ale 3.14ču. Jakou disketu jsem do toho vrazil, takový systém jsem nabootoval (takže klidně hexaboot), teda pokud to byl trochu dražší model a neměl jen 16 KiB RAM a kazeták! Ty jsi takový ichtyl, že ani nevíš na čem to co tvrdíš běželo- tady si to můžeš vyzkoušet bez toho abys musel zvednout hemeroidy ze zapařené židle a jít do muzea: http://www.pcjs.org/
Co to plácáte? Řeč byla o PC/AT, které na rozdíl od předchozích modelů mělo vestavěný RTC a dodávalo se s 20MB HDD. Takže žádných 16kB RAM a kazeťák. A sice jste mohl zabootovat z diskety, ale co byste asi tak bootoval? Jinou verzi DOSu, která opět používá RTC v lokální časové zóně?

Jako příklad bych uvedl terminálové sekvence
Zpětná kompatibilita, neznáš? Máš jí plnou hubu, a v Excelu bug z roku 1979!
[/quote]
Zpětná kompatibilita nijak nebrání uvedení nových a lepších API. Primární problém vidím v té neschopnosti dohody mezi různými vendory.
Mimochodem je dost odvážné hovořit o zpětné kompatibilitě třeba u Linuxu, na kterém se balíčky vydávají pro konkrétní verze konkrétního distra.