Proč mi Linux mění čas v BIOSu?

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #75 kdy: 28. 09. 2016, 20:11:25 »
Tak zrovna na true/false je potřeba umět počítat minimálně do dvou, protože to jsou dva stavy.
Nula a jedna, to jsou dva stavy. Nula, jedna a dvě jsou tři stavy. Fakt se to naučte, může se to hodit :)
Takže true/false, a co je ta dvojka? Jako že máš o dvě kolečka víc? Já tam vidím pouze nulu a jedničku, a samozřejmě si uvědomuji že u Mrdko$hitu je true -1, protože malý a měkký p[PÍP]s Vildy Branky se k jedničce nikdy nevyšplhal.

Možná by ti měl někdo konečně osvětlit, že PC je mnoho různých hardwarových platforem, existujících v průběhu několika desetiletí. Pokud máš na mysli ten bastl IBM-PC, tak na něm momentálně běží spousta různých operačních systémů, a POUZE ty maloměkké jsou tak debilní, že ukládají do RTC lokální čas. Všechny ostatní pracují s UTC.
PC se v kontextu rozumí stroj kompatibilní s IBM PC. Nedělejte tu z toho klauniádu.
PC se od začátku dodávají s MS OS, které nejspíš celou dobu mají cca 98-99% PC. Pouze pár zcela okrajových systémů je tak debilních, že do RTC ukládají čas jinak, než je na platformě zvykem.
Pouze v kontextu redmondských PR žvástů. Tenhle termín vznikl už v padesátých letech, zhruba v době kdy Vildu Branku fotr málem utřel do prostěradla. Holt předčasný ejakulát.

Nepřekvapuje mě, že je zcela mimo tvé možnosti chápání představa, že někdo třeba cestuje s notebookem po celém světě, a pro nastavení správného času mu stačí jen přepnout lokaci ve které se nachází (ono těch zón je totiž o dost víc než jen 24), a čas v RTC přitom zůstává stále stejný.
Jenže vám nedochází že to není žádný problém, i když čas v RTC nezůstává stejný. Nakonec jsem se s notebookem nacestoval po světě víc než dost.
A na každé té cestě jsi rozjebával BIOS. Tak to máš vážný problém, protože M$ přejde na UTC ještě před rokem 2038. A já tady budu, abych viděl co za lži budeš tvrdit potom. Stejně jako ty o skvělé budoucnosti Nokie v M$...

Lež! Je to přesně naopak, M$ OS jsou odjakživa vnucované s IBM-PC. A od doby kdy si počítače začali z komponentů stavět i školáci to už vůbec neplatí.
Jistě, a iPhone je vnucovaný s iOS, Mac s MacOS X a Samsung Galaxy Note 7 s Androidem. Fuj, ta nespravedlnost :)
Až bude IBM-PC vyrábět pouze M$ a nikdo jiný, ať si tam ty svoje crippleware klidně cpe.


Jakub Vaněk

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #76 kdy: 28. 09. 2016, 20:16:06 »
protože Linusovi se to tak líbí :)
Linus != *nix. Akorát tím ukazujete svůj omezený rozhled.
OpenBSD má default UTC. (https://www.openbsd.org/faq/faq8.html#TimeZone)
FreeBSD dává na výběr, pro BFU doporučuje localtime. (obrázky)
NetBSD nejspíš očekává UTC. (http://netbsd.gw.com/cgi-bin/man-cgi?mcclock+4+NetBSD-current)
OS X používá UTC. (https://www.tonymacx86.com/threads/fix-incorrect-time-in-windows-osx-dual-boot.133719/)

A když už jsme u desktopů, co takhle servery? Dle Wiki je váš oblíbený OS v minoritě. Je sice nepravděpodobné, že by někdo dualbootoval Windows a *nix na jednom serveru, ale i tak na serverech nejsou Windows ani defacto standardem. Mám tedy požadovat, aby Windows na serverech ukládaly do RTC čas v UTC?


Kdyby jste nebyl omezený, postižený a pořád diskutující nenapadal, hezky si početl pořádně diskuzi a třeba se slušně zeptal, jak to řeším já (či jiní), tak by jste se to dověděl, nikde jsem netvrdil, že to řeším(e) jak popisujete, tak si běžte laskavě z vody vařit někam jinam - toto chování a výše uvedené vás vylučuje z normální diskuze. Tak se nedivte.
Nevkládejte mi do úst co jsem neřekl. Vás z normální diskuse vylučují vaše argumenty. Například když MS cca 32 let udržuje na PC RTC v lokální časové zóně, tak se od vás člověk dozví, že MS "zneužívá dominanci" a "přiohnul si věci tak, aby byly nekompatibilní". Když píšete nesmysly, tak se nedivte, že na to někdo upozorní.
Ale, jak elegantně jste to vytrhl z kontextu. Podívejme se, na co to byla reakce.
Problemy ovsem minimalne 2x za rok nastanou i kdyz obe verze OS predpokladaji, ze v RTC je lokalni cas. Vy argumentujete de fakto tim, ze kdyz tupci v mrkvosoftu nechteji pouzivat mozek, nesmi to udelat ani nkdo jiny. Blahopreji.

Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)
Kdyby jste nebyl omezený, postižený a pořád diskutující nenapadal, hezky si početl pořádně diskuzi a třeba se slušně zeptal, jak to řeším já (či jiní), tak by jste se to dověděl, nikde jsem netvrdil, že to řeším(e) jak popisujete, tak si běžte laskavě z vody vařit někam jinam - toto chování a výše uvedené vás vylučuje z normální diskuze. Tak se nedivte.
Nevkládejte mi do úst co jsem neřekl. Vás z normální diskuse vylučují vaše argumenty. Například když MS cca 32 let udržuje na PC RTC v lokální časové zóně, tak se od vás člověk dozví, že MS "zneužívá dominanci" a "přiohnul si věci tak, aby byly nekompatibilní". Když píšete nesmysly, tak se nedivte, že na to někdo upozorní.
No, alespoň mně se nabízí jasné řešení – co kdyby všechny OS používaly RTC v UTC? Problem solved.

Jakub Vaněk

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #77 kdy: 28. 09. 2016, 20:24:31 »
K *BSD OS: už 386BSD 0.1 ukládalo čas v UTC: 386BSD/clock.c/CMOS-Time:
Citace
X        has a settable option RTC_LOCALTZ which allows it to satisfy the
X                needs of 386BSD and DOS (386bsd wants GMT; DOS wants
X                localtime in the CMOS).
X                WARNING: This option is not recommended unless you know
X                exactly what you are doing ! (see README.localtz for details)

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #78 kdy: 28. 09. 2016, 20:42:43 »
PC se od začátku dodávají s MS OS, které nejspíš celou dobu mají cca 98-99% PC. Pouze pár zcela okrajových systémů je tak debilních, že do RTC ukládají čas jinak, než je na platformě zvykem.
Vzhledem k tomu, ze MS DOS nemel vubec tuseni co je to casova zona, natoz aby dokazal prepocitavat UTC cas do lokalniho (a u jeho starsich verzi ani nevedel co je to RTC) tak nas to neprimo tlaci k tomu, ze RTC musel byt pro MS v localtime az do WinME (u Win9x pocas bootu nabiha porad jeste DOS a je blbost mit kvuli tomu dvoji cas).
WinNT umely pracovat s casovyma zonama uz driv, ale protoze byla nutnost mit bezproblemovy dualboot do MS DOS, tak jej take ukladaly v localtime.
Kazdopadne od zacatku to byla berle, to musi uznat i MS pozitivni. To ze se toho drzi jeste dnes, to je spis uz fail.

Strucne: MS uklada do RTC lokalni cas, protoze MS DOS neumel TZ.

Jakub Vaněk

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #79 kdy: 28. 09. 2016, 20:46:43 »
PC se od začátku dodávají s MS OS, které nejspíš celou dobu mají cca 98-99% PC. Pouze pár zcela okrajových systémů je tak debilních, že do RTC ukládají čas jinak, než je na platformě zvykem.
Vzhledem k tomu, ze MS DOS nemel vubec tuseni co je to casova zona, natoz aby dokazal prepocitavat UTC cas do lokalniho (a u jeho starsich verzi ani nevedel co je to RTC) tak nas to neprimo tlaci k tomu, ze RTC musel byt pro MS v localtime az do WinME (u Win9x pocas bootu nabiha porad jeste DOS a je blbost mit kvuli tomu dvoji cas).
WinNT umely pracovat s casovyma zonama uz driv, ale protoze byla nutnost mit bezproblemovy dualboot do MS DOS, tak jej take ukladaly v localtime.
Kazdopadne od zacatku to byla berle, to musi uznat i MS pozitivni. To ze se toho drzi jeste dnes, to je spis uz fail.

Strucne: MS uklada do RTC lokalni cas, protoze MS DOS neumel TZ.
Podrobně: http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/mswish/ut-rtc.html


ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #80 kdy: 28. 09. 2016, 20:48:39 »
K *BSD OS: už 386BSD 0.1 ukládalo čas v UTC: 386BSD/clock.c/CMOS-Time:
Citace
X        has a settable option RTC_LOCALTZ which allows it to satisfy the
X                needs of 386BSD and DOS (386bsd wants GMT; DOS wants
X                localtime in the CMOS).
X                WARNING: This option is not recommended unless you know
X                exactly what you are doing ! (see README.localtz for details)

To jsem už mu psal, že pouze MS systémy to mají jinak od zbytku světa a když jsem to udělal začal být nepříčetný :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #81 kdy: 28. 09. 2016, 20:51:39 »
Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

No tak to spis ke spokojenosti uzivatele vyresil MS. BTW, jakpak asi ukladal cas Xenix?

https://en.wikipedia.org/wiki/De_facto_standard

Pozoruhodne je, jak ma vyraz de facto na vas ruzne ucinky podle situace. Kdyz se rekne, ze RTC cas v okalnim case na IBM compatible PC je de facto  stanard, tak je to, jako by to ISO do sutru vytesalo. Je-li rec o de facto monopolu MS, tak pochopitelne je to vymysl a MS zadny monopol nema.

Citace
PC jsou odjakživa dodávané s MS OS.

Coz jednak neni pravda - minimalne v zacatcich existoval PC/M pro PC a tusim i neco jineho, jednak to neni duvod k setrvavani na neprakticke zvyklosti, ktera se prezila minimalne v okamziku, kdy MS prisel s radou NT.

Citace
Protože původní PC bylo řekněme chytřejší verzí psacího stroje, a zabývat se časovými zónami nemělo vzhledem k jeho určení žádný smysl. Později byla důvodem ta zmíněná zpětná kompatibilita.

A jaky smysl ma zachovavat kompatibilitu s chytrejsim psacim strojem u novych OS od MS?

Citace
Aha. Když uživatel vidí že má někde zadat čas, tak si na prvním místě vzpomene kolik je právě hodin v Londýnu, a tohle nastaví.

Tak timto zpusobem jsou problemy reseny v Redmondu. U normalnich lidi se treba instalator zepta, jestli chce user udrzovat RTC v UTC nebo lokalnim case a pri nastavovani casu da vybrat zadani casu lokalniho nebo UTC.

Jenže vám nedochází že to není žádný problém, i když čas v RTC nezůstává stejný. Nakonec jsem se s notebookem nacestoval po světě víc než dost.

Joj, to musi byt p​r​d​e​l, kdyz admin musi cist logy firemniho obchodniho cestujiciho, ktery prave vykonal cestu kolem sveta za 80 dni.

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #82 kdy: 28. 09. 2016, 20:56:46 »
Kazdopadne od zacatku to byla berle, to musi uznat i MS pozitivni. To ze se toho drzi jeste dnes, to je spis uz fail.

Lael MS pozitivní je (a být pozitivní v tomto případě je stejně na houby jako být pozitivní u AIDS), ale uznat to nemůže, protože téma diskuze je "Proč mi Linux mění čas v BIOSu?", jeho prací je obhajovat MS řešení jako správná a plivat na Linux jako na špatný, přestože je to fakticky zrovna opačně, takže v diskuzi s takovým tématem nemůže říct, že Linux je v tom nevinně a že to je celou dobu fail MS u Windows :-D

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #83 kdy: 28. 09. 2016, 21:03:36 »
Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

No tak to spis ke spokojenosti uzivatele vyresil MS. BTW, jakpak asi ukladal cas Xenix?

Xenix samozřejmě předpokládá UTC čas v RTC. ;)

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #84 kdy: 28. 09. 2016, 21:48:18 »
Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

No tak to spis ke spokojenosti uzivatele vyresil MS. BTW, jakpak asi ukladal cas Xenix?

Xenix samozřejmě předpokládá UTC čas v RTC. ;)
Tak on Xenix vlastně ani nebyl M$, koupili ho od AT&T a když přestal sypat, zase se ho rychle zbavili. Přešoupli ho do Santa Cruz Operation, a jak to bylo potom se SCO a Linuxem už všichni dobře víme...

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #85 kdy: 28. 09. 2016, 22:08:29 »
Zato když máte jeden OS který předpokládá RTC v UTC, a druhý v lokální časové zóně, tak máte problém při každém rebootu z jednoho OS do druhého, nejen dvakrát do roka. Blahopřeji, vyřešil jste to k plné spokojenosti uživatele :)

No tak to spis ke spokojenosti uzivatele vyresil MS. BTW, jakpak asi ukladal cas Xenix?

Xenix samozřejmě předpokládá UTC čas v RTC. ;)
Tak on Xenix vlastně ani nebyl M$, koupili ho od AT&T a když přestal sypat, zase se ho rychle zbavili. Přešoupli ho do Santa Cruz Operation, a jak to bylo potom se SCO a Linuxem už všichni dobře víme...

Tak on DOS taky nebyl MS, Gates koupil QDOS (Quick and Dirty Operating system) aka 86-DOS od Seattle Computer Products (SCP) a přejmenoval jej. NT taky bylo původně projektem MS a IBM, měl z toho vzniknout OS/2 3.0, ale pak si to MS rozmyslel, přenesl na něj API z 16 bit Windows a IBM podtrhl :D. Takže to že Xenix nebyl původně jejich vůbec o ničem nevypovídá.

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #86 kdy: 28. 09. 2016, 22:17:11 »
ByCzech: To je také pravda. Tak sakra existuje vůbec něco co je čistě M$, kromě toho mizerného BASICu neodpovídajícího standardům, který ten obrýlený panic nabastlil v ukradeném strojovém čase na školním počítači?
I když ty matematické rutiny do něj vlastně také koupil od spolužáka, sám nedokázal správně naprogramovat ani vyplňování plochy barvou :o

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #87 kdy: 28. 09. 2016, 22:17:41 »
BTW. OS/2 také počítá, že v RTC je UTC čas ;).

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #88 kdy: 28. 09. 2016, 22:19:08 »
ByCzech: To je také pravda. Tak sakra existuje vůbec něco co je čistě M$, kromě toho mizerného BASICu neodpovídajícího standardům, který ten obrýlený panic nabastlil v ukradeném strojovém čase na školním počítači?
I když ty matematické rutiny do něj vlastně také koupil od spolužáka, sám nedokázal správně naprogramovat ani vyplňování plochy barvou :o

Jo, čistě MS je BSOD ;D ;D

Radovan.

Re:Proč mi Linux mění čas v BIOSu?
« Odpověď #89 kdy: 28. 09. 2016, 22:28:19 »
BSOD? Aha. Tak to je ale fakt vážný důvod mít v RTC local time, s tím se prostě nedá nic dělat ;D

No, já jsem tenhle problém kdysi v Dapperu vyřešil tak, že jsem si nastavil časovou zónu na Island. To jsem měl ještě dualboot s W98, než vyhnil. Teď už mě nic takového netrápí.