Jaký operační systém pro mobil?

partizann

Re:Aky mobil s OS?
« Odpověď #15 kdy: 23. 09. 2016, 09:00:18 »
Z mobilnych OS najlepsie cyanogen - security je uplne inde ako na vecsine inych telefonov (selinux, rozsirena sprava prav pre app., nie je nutne mat telefon prespikovany google applikaciami, atd.), a je to stale krasne svizne a rychle kedze to nema daleko od vanila androidu. Ja ho pouzivam na dost starom HW - motorola moto-g LTE (peregrine), no aj na takom low HW bezi krasne plynulo.

Youda

« Odpověď #16 kdy: 23. 09. 2016, 09:29:29 »
Jednoznacne Android.
IOS je typicky vendor lock-in, nikomu nedoporucuju do nej spadnout.
 Wokna uz jsou mrtve, vyrobci SW na nej kali. Napriklad momentalni hype Pokemon Go pro wokna neni a Niantic primo rekl ze jej ani delat nebude. Momentalni market share 0.6% - ten system uz skoncil.

Takze otazka je jenom jaky android.
Android je momentalne nejmodernejsi a nejsviznejsi  mobilni OS, nevyhodou moderniho pojeti (nenativni java virtual machine) je, ze system zere o cca 25% vic pameti a CPU v porovnani s nativnimi wokny a IOS. Coz je dneska uz ale uplne jedno.
Je to uplne stejna pisnicka, jako kdyz Windos XP postupne nahradily Windows98. W98 byly na slabem HW rychlejsi, s narustem vykonu ale prevazily vyhody NT kernelu (mmj. HAL - hardware abstraction layer) a dnes je rada 9x historie.

Nejvetsim problemem Androidu je bloatware, ktery pridavaji vyrobci ve snaze se odlisit. Napriklad TouchWiz od Samsungu je absolutni peklo, ktere z vynikajiciho HW udela rozklepaneho starika.   

Takze pokud Android, pak bud Nexus/Pixel s cistym androidem, nebi alternativne odlehcenou ROMku postavenou nad AOSP - Xiaomi, Huawei, Oppo, OnePlus.

Osobne nyni pouzivam dvousimkac Xiaomi RedRice1 - tu uplne prvni nejstarsi verzi, od te doby vysly verze 1s, 2 a 3. Ten telefon nema bloatware, prisel pouze s predinstalovanym Google Play a i Gmail jsem si musel nainstalovat. Ten staricky telefon dodnes svizne funguje a nemam potrebu kupovat novy.

Pokud bych dnes kupoval tlf, sel bych to OnePlus 3 za 11000Kc.
Odlehcena ROM, 6GB RAM, 64GB flash, Snapdraho 820, Adreno 530.
V baleni 4A rychlonabijecka, co napije telefon na 100% za 68 minut.

Weapon of choice.

Daniel Kozak

« Odpověď #17 kdy: 23. 09. 2016, 10:03:33 »
Jednoznacne Android.
 Wokna uz jsou mrtve, vyrobci SW na nej kali. Napriklad momentalni hype Pokemon Go pro wokna neni a Niantic primo rekl ze jej ani delat nebude. Momentalni market share 0.6% - ten system uz skoncil.

Android je momentalne nejmodernejsi a nejsviznejsi  mobilni OS, nevyhodou moderniho pojeti (nenativni java virtual machine) je, ze system zere o cca 25% vic pameti a CPU v porovnani s nativnimi wokny a IOS. Coz je dneska uz ale uplne jedno.
Je to uplne stejna pisnicka, jako kdyz Windos XP postupne nahradily Windows98. W98 byly na slabem HW rychlejsi, s narustem vykonu ale prevazily vyhody NT kernelu (mmj. HAL - hardware abstraction layer) a dnes je rada 9x historie.

Nejvetsim problemem Androidu je bloatware, ktery pridavaji vyrobci ve snaze se odlisit. Napriklad TouchWiz od Samsungu je absolutni peklo, ktere z vynikajiciho HW udela rozklepaneho starika.   

Takze pokud Android, pak bud Nexus/Pixel s cistym androidem, nebi alternativne odlehcenou ROMku postavenou nad AOSP - Xiaomi, Huawei, Oppo, OnePlus.

Osobne nyni pouzivam dvousimkac Xiaomi RedRice1 - tu uplne prvni nejstarsi verzi, od te doby vysly verze 1s, 2 a 3. Ten telefon nema bloatware, prisel pouze s predinstalovanym Google Play a i Gmail jsem si musel nainstalovat. Ten staricky telefon dodnes svizne funguje a nemam potrebu kupovat novy.

Weapon of choice.

Tak ano pokud bych byl ochoten dat za telefon vic jak 4000 tak asi taky zvolim android, ale ja osobne chtel investovat max 4000 a tam mi spis vyhovovala lumia 650.

Pepe

« Odpověď #18 kdy: 23. 09. 2016, 10:06:28 »
Ja pujdu nejspis do Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE (umí hlavně 800,900LTE),
Premyslim jestli ho vzít za 6,5k u RedAndroidu nebo za čtyři v Cine.

Jde o to, že použity SoC v telefonu umí Vulkán bez Vulkanu už bych asi telefon nekupoval.
Alternativních romek je dost, akorát na kenzo model bez lte, ale dají se použít a stačí, když potom si tam flashnete modem  a muzete ficet na CM 13

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #19 kdy: 23. 09. 2016, 10:09:23 »
@Youda: A co updaty? Neni ten staricky telefon nahodou plny starickych der velikosti vrat od stodoly?

Jinak omlouvat nenazranost Androidu tim, ze stejne mame tlusty HW, je dost pochybny argument. Lidem by se treba libilo, kdyby telefony nebyly Tamagochi, co se musi denne nabijet a kolikrat nevydrzi ani ten den.

Daniel Kozak

« Odpověď #20 kdy: 23. 09. 2016, 10:34:40 »
Ja pujdu nejspis do Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE (umí hlavně 800,900LTE),
Premyslim jestli ho vzít za 6,5k u RedAndroidu nebo za čtyři v Cine.

Jde o to, že použity SoC v telefonu umí Vulkán bez Vulkanu už bych asi telefon nekupoval.
Alternativních romek je dost, akorát na kenzo model bez lte, ale dají se použít a stačí, když potom si tam flashnete modem  a muzete ficet na CM 13

Nevim vulkan je dost nova technologie, jeji hlavni vyuziti(nasazeni) bych tipoval spis az tak za dva tri roky. No ajelikoz menim telefon jednou do roka, nekdy i dvakrat, tak si telefon s vulkanem poridim az ho budu potrebovat (rozumej nikdy, hry nehraju ;))

spasitel

« Odpověď #21 kdy: 23. 09. 2016, 10:47:46 »
Jednoznacne Android.

Weapon of choice.
Jo to je nejdulezitejsi mit Pokemon Go na mobile. Tvl snad tazatel neni ovce. Kdyz ma vsechny appky, ktere potrebuje na windowsu, proc by mel jit na shitnej android? Vzdyt to je dira sama o sobe. Android neni vybec nejsviznejsi OS, mozna tak na mobilu za 15000kc i to se casem posere. Drzel jsem v ruce par shitu s Androidem, hruza. Bych chtel videt, dokdy budou na OnePlus davat update. Dlouhou zivotnost tady nevidim. Ja osobne mam lumii 950 a ta je uplne nekde jinde, nez shitnej droid. Co se kvality tyce, sviznej system. dela to paradni fotky.

Youda

« Odpověď #22 kdy: 23. 09. 2016, 11:03:39 »

Tak ano pokud bych byl ochoten dat za telefon vic jak 4000 tak asi taky zvolim android, ale ja osobne chtel investovat max 4000 a tam mi spis vyhovovala lumia 650.

To uz je prehnane skudleni.
Lumia 650 ma hodne mizerny HW a dost drsne se skube. Snapdragon 210 je vysmech
http://www.expertreviews.co.uk/mobile-phones/1404388/microsoft-lumia-650-review-great-design-terrible-chipset/page/0/1
result dve hvezdicky z peti
Cituji:
"This is such a shame, as this would have been a great Windows phone if only it had a decent processor inside it. "

4000 za smartphone je malo, dostanes se na spodni mizerny konec pomeru cena/vykon.
Za 6000 uz mas tady nekym zminovany Redmi Note 3 SE a to je krapet jina pisnicka - Snapdagon 650.

Jinak i za 4 klacky koupis pouzitelny Android, treba Lenovo VIBE P1m Onyx Black Dual SIM. Lepsi procesor, dvojnasobek RAM, odlehceny Android bude znacne sviznejsi nez ty wokna.

Ale doporucuju si priplatit na 6 litru, tam uz jsou lepsi kousky.

Navic wokna jou mrtve, momentalni market share 0.6% a vyrocni SW na nej kali. 

Youda

« Odpověď #23 kdy: 23. 09. 2016, 11:18:03 »

Jo to je nejdulezitejsi mit Pokemon Go na mobile. Tvl snad tazatel neni ovce. Kdyz ma vsechny appky, ktere potrebuje na windowsu, proc by mel jit na shitnej android? Vzdyt to je dira sama o sobe. Android neni vybec nejsviznejsi OS, mozna tak na mobilu za 15000kc i to se casem posere. Drzel jsem v ruce par shitu s Androidem, hruza. Bych chtel videt, dokdy budou na OnePlus davat update. Dlouhou zivotnost tady nevidim. Ja osobne mam lumii 950 a ta je uplne nekde jinde, nez shitnej droid. Co se kvality tyce, sviznej system. dela to paradni fotky.
Heh.
Pokemon jsem zminoval jako prosty priklad, ze vyrobci SW na wokna kaleji. V pokemonu jsou dlouhe prachy, vyrobce se tedy logicky snazi pokryt vsechny relevantni platformy. Pricemz Niantic vyhodnotil wokna jako mrtve. A rozhodne neni sam. Pro wokna hromada SW vubec neni, a z toho zbytku co je je hromada zastarala a neupdatovana.

Cisty Android je s prehledem nejsviznejsi OS a to na HW od cca 6000Kc vyse. Problem jsou bloatware nadstavby, to jsem ostatne zminoval hned na zacatku. Staci si holt vybrat android bez bloatware (baj baj Samsung) a problem vyresen.

Lumie 950 ne nicim nezajimavy telefon stredni tridy. Ma prakticky shodny HW nako LG G4 kterou jsem koupil na jare manzelce za 130000 Kc, v porovnani s 950 ma G4 o chlup horsi procesor a lepsi fotak s lepsi svetelnosti. V te dobe vysla 650 za 16500, te cene jsem se zasmal. Vsak taky po chvili sla cena 950 pod uroven G4, coz odpovida realite.

Co se tyce dlouhodobych updatu, tam je nejlepsi cesta zvolit OS zalozeny na opensource distibuci (AOSP), coz u Woken neexistuje a vybrat dostatecne prodavany model, aby mel na XDA developers a CyanogenMod slusnou podporu. Coz je ostatne i pripad OnePlus. OnePlus zverejnil pro potreby CM kompletni kernel, ostatne Oxygen OS (OnePlus verze Androida) je na AOSP zalozen. Starsi verze OnePlus telefonu mely dokonce CyanogenMod primo by default z vyroby.

Ano, z pohledu long term supportu je OnePlus momentalne asi nejlepsi volba.

spasitel

« Odpověď #24 kdy: 23. 09. 2016, 11:20:03 »
co to meles ty vole. nejdriv si zjisti fakta. jo podil nemaji buhvi jakej, ale vyrocnej update dostali a dostavaji taky i update, kdyz jsi v Insider programu. protoze kdybys nebyl tupej linuxak, kterej vidi jenom jednim smerem a to linux, tak bys vedel, ze windows 10 je univerzalnej system, cili samotnej MS se nezameruje na konkretni devices, ale na samotnej windows. pokud vydaji update pro PC tak ten samej update je pro mobily. Venuji se vyvoji pro windows 10 a reci lidi, kteri nenavidi windows uz jenom z principu protoze windows, me dokazou akorat tak nasrat, kdyz ani nevedi, jak to funguje.

radsej nie

« Odpověď #25 kdy: 23. 09. 2016, 11:52:48 »
Aky OS v pripade mobilu by ste zvolili...

Ja to resil zrovna tri dny zpet, kdy jsem utopil svuj android (vodafone smart ultra 6). Nakonec jsem poridil lumii 650 a jsem velmi spokojen. Za necele 4000 mam telefon kterej vypada velmi dobre (i prodejce v o2 se divil, prvne me presvedcoval ze windows nebrat, ale jak to rozbalil tak byl unesen). Vydrz baterie je tak jeden az dva dny, takze o trochu lepsi nez jsem mel u toho vodafone.

Co se systemu tyce tak jsme nenarazil na zadnou nestabilitu, asi uz ty w10 docela odladili. CO se rychlosti tyce, tak je pravda ze ve srovnani s windows phone 8.1 (HTC 8s, kterej mel znacne slabsi HW) nevidim velky rozdil, cekal jsem asi trochu vic. Ale neni to nijak pomale.

Ohledne aplikaci tak ja jsem asi vyjimka, jelikoz nic nepotrebuji, teda krom mail klienta, www prohlizec a kdyz je aplikace pro twitter a jizdni rady tak mi to nevadi ;-) (ale mobilni web idosu a twitteru je dostacujici).

Pokud bych mel hodnotit ze vsech telefonu co mi proslo rukama (cca 15 za psolednich par let, hodne je ztracim a likviduji :D), tak bych tento telefon zaradil do prvni 5ky.

Muj top seznam by byl asi tento (odnejlepsiho): Wave 3 (bada 2), Huawei P8 lite (emui 4.1), lumia 650, HTC 8S, Huawei G510

To sa za tri dni da overit stabilita,rychlost beznym uzivatelom?

Youda

« Odpověď #26 kdy: 23. 09. 2016, 12:15:01 »
co to meles ty vole. nejdriv si zjisti fakta. jo podil nemaji buhvi jakej, ale vyrocnej update dostali a dostavaji taky i update, kdyz jsi v Insider programu. protoze kdybys nebyl tupej linuxak, kterej vidi jenom jednim smerem a to linux, tak bys vedel, ze windows 10 je univerzalnej system, cili samotnej MS se nezameruje na konkretni devices, ale na samotnej windows. pokud vydaji update pro PC tak ten samej update je pro mobily. Venuji se vyvoji pro windows 10 a reci lidi, kteri nenavidi windows uz jenom z principu protoze windows, me dokazou akorat tak nasrat, kdyz ani nevedi, jak to funguje.

Ne uplne chapu, co ma tento vylev menit na prostem faktu, ze mobilni wokna jsou mrtve. Vyvoj za posledni rok je, ze market share spadnul na 1/3, na celkem 0.6%, pricemz i tento podil je dam MS akcemi, ktery svuj HW v ramci promote akci rozdava temer zadarmo. Posledni vydany telefon je Lumia 950, released November 2015, takze za mesic  a tyden uz bude mit rok. Od te doby nic, jenom vaporware zvane Surface, o kterem se vi jedine, ze letos to vydat nestihnou a ze cena ma byt na urovni iPhonu (BUHEHEHE, na to rikam ja).

A pokud zminujes tu "soujedinnost" woken na telefonu a na desktopu, pak ano, o tom vim. A idiotstejsi napad jsem uz dlouho nevidel a to od MS opravdu moc necekam. Trojkolka i buldozer maji mit zkratka stejny volant, kola i loziska, to je logicke. Jak dopadlo metro na desktopu vime vsichni dobre, byl to showstopper pro wokna 8.x a ve W10 (ktere pouzivam) je dovedne skryto, aby clovek na ten hnus snad nahodou nenarazil.

Ale chapu tvoji frustraci, musis delat v wokny. Ja se potykam s vyrobky mykosoftu od dob Windows 3.1 a moje celkove zkusenosti se daji shrnout terminem ABSOLUTNI PEKLO.
Scenar je vzdycky stejny:
- mykosofti soft ma slusny, nekdy od roku 2000 i vynikajici logicky navrh
- pak ale prijde fyzicky low level navrh a pak implementace, zrejme delana Indy a nastava to absolutni peklo

To jsou k videni veci:
-ze treba JScript dovede parsovat 3 typy datumu (ty tri, co Ind dostal v ramci UNIT testu) a obecny parametrizovatelny parser neexistuje.
-ze kdyz tomu parseru predhodim datum "4/12/8xx$#%^" tak funkce bez sebemensi chyby a zavahani vrati datum 12.4.1980 - protoze prvni dve cisla se podarilo vyparsovat a rok si to doplnilo z pocatku MS epochy 1.1.1980... - tomu se rika indicke mysleni...

Ano, chapu tvori frustraci, ze musus delat s MS zprasky. To jsme ale offtopic, tady se resi telefony.

Daniel Kozak

« Odpověď #27 kdy: 23. 09. 2016, 12:15:54 »
Aky OS v pripade mobilu by ste zvolili...

Ja to resil zrovna tri dny zpet, kdy jsem utopil svuj android (vodafone smart ultra 6). Nakonec jsem poridil lumii 650 a jsem velmi spokojen. Za necele 4000 mam telefon kterej vypada velmi dobre (i prodejce v o2 se divil, prvne me presvedcoval ze windows nebrat, ale jak to rozbalil tak byl unesen). Vydrz baterie je tak jeden az dva dny, takze o trochu lepsi nez jsem mel u toho vodafone.

Co se systemu tyce tak jsme nenarazil na zadnou nestabilitu, asi uz ty w10 docela odladili. CO se rychlosti tyce, tak je pravda ze ve srovnani s windows phone 8.1 (HTC 8s, kterej mel znacne slabsi HW) nevidim velky rozdil, cekal jsem asi trochu vic. Ale neni to nijak pomale.

Ohledne aplikaci tak ja jsem asi vyjimka, jelikoz nic nepotrebuji, teda krom mail klienta, www prohlizec a kdyz je aplikace pro twitter a jizdni rady tak mi to nevadi ;-) (ale mobilni web idosu a twitteru je dostacujici).

Pokud bych mel hodnotit ze vsech telefonu co mi proslo rukama (cca 15 za psolednich par let, hodne je ztracim a likviduji :D), tak bych tento telefon zaradil do prvni 5ky.

Muj top seznam by byl asi tento (odnejlepsiho): Wave 3 (bada 2), Huawei P8 lite (emui 4.1), lumia 650, HTC 8S, Huawei G510

To sa za tri dni da overit stabilita,rychlost beznym uzivatelom?

Ano da :), narozdil od nekterych androidu mi to za ty tri dny jelo sveze bez zaseku a stabilne. To se o nekterych android telefonech rict neda. Ale zase na druhou stranu jsou odladenejsi verze androidu (nadstaveb) jako je treba emui od huawei na p8 lite, tam jsem za celou dobu (neco pres rok) nezaznamenal zadnej problem. Jinak tri z mych kolegu co ma WP10 delsi dobu tak maji stejne zkusenosti

Daniel Kozak

« Odpověď #28 kdy: 23. 09. 2016, 12:20:09 »

To uz je prehnane skudleni.
Lumia 650 ma hodne mizerny HW a dost drsne se skube. Snapdragon 210 je vysmech
http://www.expertreviews.co.uk/mobile-phones/1404388/microsoft-lumia-650-review-great-design-terrible-chipset/page/0/1
result dve hvezdicky z peti
Cituji:
"This is such a shame, as this would have been a great Windows phone if only it had a decent processor inside it. "

4000 za smartphone je malo, dostanes se na spodni mizerny konec pomeru cena/vykon.
Za 6000 uz mas tady nekym zminovany Redmi Note 3 SE a to je krapet jina pisnicka - Snapdagon 650.

Jinak i za 4 klacky koupis pouzitelny Android, treba Lenovo VIBE P1m Onyx Black Dual SIM. Lepsi procesor, dvojnasobek RAM, odlehceny Android bude znacne sviznejsi nez ty wokna.

Ale doporucuju si priplatit na 6 litru, tam uz jsou lepsi kousky.

Jo jenze me ten telefon vydrzi tak maximalne rok (spis mene), takze proc vyhazovat dalsi 2000, kdyz to umi vse co potrebuji a jeste se mi libi vic jak spousta telefonu za 6000.

Jinak lenovo nebrat, nekolik mi jich proslo rukama a vetsinou des a hruza a to i ty v hodnote okolo 7000. Vecne se to kouse, nekolikrat se to restartuje, spatne me slysela druha strana. Vetsina techto chyb se na vetsine lenov objevila behem prvniho roku.

Youda

« Odpověď #29 kdy: 23. 09. 2016, 12:36:56 »
Jo jenze me ten telefon vydrzi tak maximalne rok (spis mene), takze proc vyhazovat dalsi 2000, kdyz to umi vse co potrebuji a jeste se mi libi vic jak spousta telefonu za 6000.

Jinak lenovo nebrat, nekolik mi jich proslo rukama a vetsinou des a hruza a to i ty v hodnote okolo 7000. Vecne se to kouse, nekolikrat se to restartuje, spatne me slysela druha strana. Vetsina techto chyb se na vetsine lenov objevila behem prvniho roku.

To dava smysl.
Ja to resim jinak, koupim telefon s momentalnim nejlepsim pomerem cena/vykon, dva roky jede velice slusne, pak programy zacnou bobtnat (pisou se pro aktualni HW). Pak nainstaluju alternativni ROMku nebo jiny tweak (treba Link2SD, kdyz uz uloziste nepostacuje) a prodlouzim zivot o dalsi cca 2 roky.
Moje Xiaomi RedRice1 je uz ve finalni fazi, ma posledni alternativni ROMku (dalsi uz nebudou, varici ROMek uz vari pro novejsi telefony) Link2SD odkazuje data programu na SD (protoze do 2GB prostoru pro programy se uz nyni ani omlylem nevlezou). Na jare, po povanocnich vyprodejich poridim zas neco noveho.