Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?

Trubicoid2

Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #15 kdy: 31. 08. 2016, 13:08:35 »
Tuto otazku som vyriesil ;-) takto:

Kód: [Vybrat]
$ crontab -l
@daily                     export DISPLAY=:0; WID=`xdotool search "Mozilla Firefox" | head -1`; [ "$WID" != "" ] && { xdotool windowactivate --sync $WID && xdotool key --clearmodifiers ctrl+q; }
@daily                     export DISPLAY=:0; WID=`xdotool search "Mozilla Thunderbird" | head -1`; [ "$WID" != "" ] && { xdotool windowactivate --sync $WID && xdotool key --clearmodifiers ctrl+q; }
   0   7    *   *  Mon-Fri pgrep firefox || DISPLAY=:0 firefox &
   0   7    *   *  Mon-Fri pgrep thunderbird || DISPLAY=:0 thunderbird &

Vdaka tejto Garbage Collection sa uz narokmi na pamat nezaoberam (v minulosti sa mi stavalo ze PC zacalo swapovat jak diva svina... 12GB RAM...)

Zajímavý, co to dělá?


pedro

Re:Proc po delsi dobe narusta pouzita pamet u prohlizecu?
« Odpověď #16 kdy: 31. 08. 2016, 13:10:40 »
Z hlediska „spotřeby“ paměti vůbec nemá smysl zabývat se tím, kolik nějaký program využije paměti, když je jí dost – důležité je, co bude dělat, když dost volné paměti není. Tolik paměti přece nemáme v počítačích proto, aby se nepoužívala.

Tolik pameti mame proto, ze nam programy v pripade zmineneho nedostatku pameti nefungujou / fungujou pomalu. Mozna, ze ty osobne mas zajem na sve domaci sbirce RAM modulu, ale u vetsiny populace to asi nehrozi. Takze ta logika je ponekud obracena...

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #17 kdy: 31. 08. 2016, 13:13:45 »
Tuto otazku som vyriesil ;-) takto:

Kód: [Vybrat]
$ crontab -l
@daily                     export DISPLAY=:0; WID=`xdotool search "Mozilla Firefox" | head -1`; [ "$WID" != "" ] && { xdotool windowactivate --sync $WID && xdotool key --clearmodifiers ctrl+q; }
@daily                     export DISPLAY=:0; WID=`xdotool search "Mozilla Thunderbird" | head -1`; [ "$WID" != "" ] && { xdotool windowactivate --sync $WID && xdotool key --clearmodifiers ctrl+q; }
   0   7    *   *  Mon-Fri pgrep firefox || DISPLAY=:0 firefox &
   0   7    *   *  Mon-Fri pgrep thunderbird || DISPLAY=:0 thunderbird &

Vdaka tejto Garbage Collection sa uz narokmi na pamat nezaoberam (v minulosti sa mi stavalo ze PC zacalo swapovat jak diva svina... 12GB RAM...)

Zajímavý, co to dělá?

Jestli to čtu dobře, tak to 1x denně pošle CTRL+Q firefoxu a thunderbirdu (ukončí) a zase je to spustí :D

Re:Proc po delsi dobe narusta pouzita pamet u prohlizecu?
« Odpověď #18 kdy: 31. 08. 2016, 13:18:19 »
Z hlediska „spotřeby“ paměti vůbec nemá smysl zabývat se tím, kolik nějaký program využije paměti, když je jí dost – důležité je, co bude dělat, když dost volné paměti není. Tolik paměti přece nemáme v počítačích proto, aby se nepoužívala.

Tolik pameti mame proto, ze nam programy v pripade zmineneho nedostatku pameti nefungujou / fungujou pomalu. Mozna, ze ty osobne mas zajem na sve domaci sbirce RAM modulu, ale u vetsiny populace to asi nehrozi. Takze ta logika je ponekud obracena...

Takže podle vás by mělo být co nejvíc paměti v počítači nevyužívané? K čemu tam tu paměť potom máte?

Trubicoid2

Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #19 kdy: 31. 08. 2016, 14:02:10 »

Jestli to čtu dobře, tak to 1x denně pošle CTRL+Q firefoxu a thunderbirdu (ukončí) a zase je to spustí :D

A je v tom ctrl q něco lepšího než prostě starý osvědčený killall firefox?


Kit

Re:Proc po delsi dobe narusta pouzita pamet u prohlizecu?
« Odpověď #20 kdy: 31. 08. 2016, 18:08:53 »
Z hlediska „spotřeby“ paměti vůbec nemá smysl zabývat se tím, kolik nějaký program využije paměti, když je jí dost – důležité je, co bude dělat, když dost volné paměti není. Tolik paměti přece nemáme v počítačích proto, aby se nepoužívala.

Tolik pameti mame proto, ze nam programy v pripade zmineneho nedostatku pameti nefungujou / fungujou pomalu. Mozna, ze ty osobne mas zajem na sve domaci sbirce RAM modulu, ale u vetsiny populace to asi nehrozi. Takze ta logika je ponekud obracena...

Takže podle vás by mělo být co nejvíc paměti v počítači nevyužívané? K čemu tam tu paměť potom máte?

Tak proč prohlížeč tu paměť nedokáže využívat, když je celá zaplněná? Proč tu paměť nevyužívá ke zvýšení rychlosti, ale ke zpomalení až pádu?

ark

Re:Proc po delsi dobe narusta pouzita pamet u prohlizecu?
« Odpověď #21 kdy: 31. 08. 2016, 18:32:43 »
Z hlediska „spotřeby“ paměti vůbec nemá smysl zabývat se tím, kolik nějaký program využije paměti, když je jí dost – důležité je, co bude dělat, když dost volné paměti není. Tolik paměti přece nemáme v počítačích proto, aby se nepoužívala.

Tolik pameti mame proto, ze nam programy v pripade zmineneho nedostatku pameti nefungujou / fungujou pomalu. Mozna, ze ty osobne mas zajem na sve domaci sbirce RAM modulu, ale u vetsiny populace to asi nehrozi. Takze ta logika je ponekud obracena...

Takže podle vás by mělo být co nejvíc paměti v počítači nevyužívané? K čemu tam tu paměť potom máte?

!!!!!!!!!!!!!!! ty ses odkud? Od vyrobce HW nebo?!?!?!?! Jak tohle muzes vubec napsat! Ja vim uz vim! Ty ses snad Javista!!! Vic pameti v pocitaci mame, aby se vyuzivala a pouzivala, ale neni tam od toho, aby ji zabral celou jeden program. OMFG.

j

Re:Proc po delsi dobe narusta pouzita pamet u prohlizecu?
« Odpověď #22 kdy: 31. 08. 2016, 19:08:59 »
Diky za odpovedi... O Task Manageru v Chrome a Memory ve Firefoxu samozrejme vim, ale stejne mi to jak tu nekdo psal prijde jako memory leaky. Jde o to, ze at clovek dela, co dela, casem to proste roste. To je tak, kdyz se dnes dela software co nejrychleji, hlavne aby to uz bylo hotove a neslo to prachy misto kvality. Mozna se pletu, ale takoveto chovani deterministickeho programu, ktere se deje vicemene vsem (jak predpokladam) mi prijde podivne.
Nevim co resis, zcela 100% za to muze neschopnost autoru. Protoze i kdyz zcela cistej browser jen pustis, a neotevres v nem vubec zadnej web, tak bude proste bobtnat a bobtnat az preleze adresovatelnej prostor (v pripade 32bit pomerne brzo) a chcipne.

Takové očekávání není přehnané, je nesmyslné. ...
Jasne ze je to picovina, protoze to pisou podobny trotlove jako ses ty. Cache se dneska nepouziva prakticky vubec, a browser stejne chte nechte musi vsechno postahovat znova, protod dmenti tobe podobny uz nepisou weby, ale javascriptovy slataniny.

!!!!!!!!!!!!!!! ty ses odkud? Od vyrobce HW nebo?!?!?!?! Jak tohle muzes vubec napsat! Ja vim uz vim! Ty ses snad Javista!!! Vic pameti v pocitaci mame, aby se vyuzivala a pouzivala, ale neni tam od toho, aby ji zabral celou jeden program. OMFG.
Toho neres, to je Jirsak ...

Re:Proc po delsi dobe narusta pouzita pamet u prohlizecu?
« Odpověď #23 kdy: 31. 08. 2016, 19:40:25 »
!!!!!!!!!!!!!!! ty ses odkud? Od vyrobce HW nebo?!?!?!?! Jak tohle muzes vubec napsat! Ja vim uz vim! Ty ses snad Javista!!!
Hm...

Vic pameti v pocitaci mame, aby se vyuzivala a pouzivala
Aha, takže nakonec tvrdíte to samé, co já.

ale neni tam od toho, aby ji zabral celou jeden program. OMFG.
Což tu nikdo netvrdil.

Bohužel v tomhle vývoj snad všech nejpoužívanějších systémů zaspal dobu, protože jádro systému nemá jak požádat aplikace, aby uvolnily paměť, kterou nutně nepotřebují. V Linuxu se experimentuje s balónovými ovladači, ale to je jak drbat se levou rukou za pravým uchem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #24 kdy: 31. 08. 2016, 19:49:35 »
Pro FF/Pale Moon existuje rozsieni Restartless Restart (jsou i jine podobne). Ma nadefinovany hotkey, jeho stisk vyvola restart prohlizece. Kdyz to selze, protoze prohlizec chcipe, obvykle jeste chodi polozka v menu. Clovek tak nemusi resit nejake cronjoby a jednoduse restartuje, kdyz se mu zda, ze uz ma prohlizec moc nahamtano.

BTW, existuje nejake rozsireni, ktere by spustilo na pozadani nejaky garbage collector?

Ivan Nový

Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #25 kdy: 31. 08. 2016, 20:56:16 »
Pro FF/Pale Moon existuje rozsieni Restartless Restart (jsou i jine podobne). Ma nadefinovany hotkey, jeho stisk vyvola restart prohlizece. Kdyz to selze, protoze prohlizec chcipe, obvykle jeste chodi polozka v menu. Clovek tak nemusi resit nejake cronjoby a jednoduse restartuje, kdyz se mu zda, ze uz ma prohlizec moc nahamtano.

BTW, existuje nejake rozsireni, ktere by spustilo na pozadani nejaky garbage collector?

Ve Firefoxu zkuste tento odkaz about:memory, tam je tlačítko na vynucení GC

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #26 kdy: 01. 09. 2016, 08:24:21 »
Ve Firefoxu zkuste tento odkaz about:memory, tam je tlačítko na vynucení GC

To znam. Me spis slo o to, aby clovek mel tlacitko dostupne nekde na liste nebo aby se to obcas automaticky spustilo, kdyz se browser dusi.

BTW, ted jsem to schvalne zkusil pustit. Pamet se nejak neuvolnila, ale pokleslo vyuzivani CPU.

Ivan Nový

Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #27 kdy: 01. 09. 2016, 08:49:14 »
Ve Firefoxu zkuste tento odkaz about:memory, tam je tlačítko na vynucení GC

To znam. Me spis slo o to, aby clovek mel tlacitko dostupne nekde na liste nebo aby se to obcas automaticky spustilo, kdyz se browser dusi.

BTW, ted jsem to schvalne zkusil pustit. Pamet se nejak neuvolnila, ale pokleslo vyuzivani CPU.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/empty-cache-button/?src=search

Ivan Nový

Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #28 kdy: 01. 09. 2016, 08:52:02 »
Ve Firefoxu zkuste tento odkaz about:memory, tam je tlačítko na vynucení GC

To znam. Me spis slo o to, aby clovek mel tlacitko dostupne nekde na liste nebo aby se to obcas automaticky spustilo, kdyz se browser dusi.

BTW, ted jsem to schvalne zkusil pustit. Pamet se nejak neuvolnila, ale pokleslo vyuzivani CPU.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/re-start/?src=collection&collection_id=0eda840e-3a54-48e8-be74-449967e336d0

molly

Re:Proč po delší době narůstá použitá paměť u prohlížečů?
« Odpověď #29 kdy: 01. 09. 2016, 09:34:29 »
Treba ted jsem udelal maly testik. Vcera nez jsem sel spat jsem nechal spusteny Chromium jen se tremi taby po cistem spusteni. Taby byly celkem jednoduche, zadne videa atd. Dnes jsem vstal a Gnome system monitor ukazoval 3.3 GiB fyzicke pameti a 82.7 MiB swapu. Vypnul jsem Chromium s temi tremi a taby a znovu ho s temi tremi taby spustil (mam nastaveno spousteni kde jsem zkoncil). Najednou je to 2.2 GiB fyzicke pameti a 32.1 MiB swapu. Takze k cemu alokoval tolik pameti navic, kdyz jsem s nim behem spanku ani nepracoval?