Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?

Lama

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #165 kdy: 28. 07. 2016, 17:04:55 »
S tim toaleťákem, nebylo to díky tomu, že tehdy vyhořela fabrika na jeho výrobu? Možná by se to dalo najít v archivu. Ale když nevim aspoň přibližně který rok a nejlépe i měsíc, tak to je jak hledat jehlu v kupce sena.   Podobný případ byl před pár lety, když byla vytopena fabrika na harddisky. Těžko to svalovat na režim, takové věci se prostě stávají.

Kdyby tehdy vyhorela fabrika na toaletaky v Rakousku nebo Norsku... meli by nedostatek toaletaku?

To nevím, záleží kolik tam maj fabrik na papír. Mě šlo jednak o to, že nedostatek hajzláku nemusel být způsoben pouze cenovou politikou státu. A druhak o to, že centralizace výroby není pouze výsada (bývalého) socialismu - viz ty harddisky.

"Který idiot by do obchodů dodával zboží, které si ti lidi nebudou moci koupit?" - Takových idiotů je plno, samozřejmě, že plno jich pak zkrachuje. Nicméně, asi to bylo myšleno tak, že bude hodně lidí, kteří si to nebudou moc za tržní cenu koupit.

"...američané byli rádi, že konečně nevykořisťují děti. UNICEF pak zjišťoval, jak spokojené jsou ty holčičky - asi byly, dost se jich začalo živit prostitucí." - Tak ideální není asi ani jedno, že. Normálně by člověk řekl, že by ty holčičky měly chodit do školy a živit je jejich rodiče, které pak zaměstnali místo těch holčiček.      Každopádně tím vykořisťováním je míněno asi to, že ty děti pracují za nižší mzdu než dospělí, jinak by je asi nezaměstnávali. Kdyby měli stejné pracovní podmínky, tzn. standardní prac. dobu (ne 14 hodin denně), mzdu jako jinej dospělej, tak by mi to až tak nevadilo.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #166 kdy: 28. 07. 2016, 17:18:48 »
. Jednak se kapitalismus obejde i bez penez (ty jen redukuji vztah N:M na N:1), jednak je prirozenym usporadanim spolecnosti, coz se bolsevici pokusili nasilim zmenit interpretaci cloveka jako trubce bez individualnich ambic a motivace.

Jiste, kapitalisticka interpretace cloveka, jako individua, jehoz zivotnim cilem je konzumace picovin a sekani dluhu u bank, je zato naprosto prirozena.

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #167 kdy: 28. 07. 2016, 17:29:50 »
Kdyby tehdy vyhorela fabrika na toaletaky v Rakousku nebo Norsku... meli by nedostatek toaletaku?
To nevím, záleží kolik tam maj fabrik na papír.

Nezalezi.

karlik

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #168 kdy: 28. 07. 2016, 17:52:02 »
Takze bude muset levne rozprodat cely stat a tak, jako CR, bude mit ekonomiku, ktera se tvari, ze funguje, ale v praxi bude vse v rukach zahranicnich korporaci, ktere budou platit dane nekde na Kajmanech, tak jako v CR.

Pokud by v prvni rade po 48. bolsevici vyrobni prostredky podnikatelum neukradli a nasledne je inherentni neschopnosti centralniho rizeni neposlali do kytek, nemuselo by se nic levne prodavat. Trochu to chce vnimat kauzalni retezec.

Pokud by nas nasi zapadni spojenci v prvni rade pred 39. nedarovali Nemecku a potom po 45. titiz pratele nedarovali CCCP, nemuselo se nic levne prodavat. Skutecne to chce vnimat kauzalni retezec.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #169 kdy: 28. 07. 2016, 17:53:42 »
No tak by investovali zloději. V čem je problém? 

Treba v tom, ze jsou to zlodeji? Zlodeji jsou a zlodeji zustanou. Budou ovlivnovat politiku tak, aby nadale mohli krast a nikdo na ne nemohl. Vysledek muzete pozorovat v Rusku. Pokud zlodeji vlastni vetsinu bohatstvi spolecnosti, ta spolecnost nebude nikdy fungovat normalne.

Citace
Jaký výprodej státu? Co to je? Můžeš to blíž specifikovat? Takže máš zemi, která vcelku nic nemá, a pak "nastane výprodej státu" (který nic nemá??), někdo z ciziny tady za svý prachy postaví továrnu, aby z toho měl nějaký zisk - toaleťák je, on má zisk třeba na Kaymanech. A tobě se to nelíbí a je to špatně, protože bys to chtěl jinak (jako Maduro), a když to začneš (jako Maduro) dělat jinak, tak dopadneš jako Venezuela, ale rozhodně za to nebudou moci tvoje pravidla, ale spekulanti, veksláci, kapitalisti, neoliberálové, Klaus apod?

Spatne to je, protoze ta zeme z toho ziska leda tak platy a dane z nich. To nemusi stacit ani na zaplaceni skolstvi. Investori neprichazeji konat dobre skutky, ale okousat zemi az na kost. Podivejte se treba, jak "investori" za Pinocheta vyhubili ryby v morich Chile. Zeme s takovymito investory bude leda tak prezivat, nikoliv rozvijet se.

BTW, nikde jsem nerekl, ze Madurova cesta je ta jedina spravna.

Citace
Jasně, a kdybys něco věděl o ekonomii, tak bys věděl, že čím víc tam takovýchhle sweatshopů budou mít, tak tím líp se budou mít. Ale to je samozřejmě čirá teorie, utopie.... Kdybys něco věděl o sweatshopech a podíval se na nějaké průzkumy, zjistil bys, že sweatshopy prakticky všude platí nadprůměrné mzdy a poskytují pracovní podmínky výrazně lepší, než poskytují ostatní v regionu. Zjistil bys, že tihle podnikatelé, kterým jde jenom o zisk, udělali pro tyhle regiony a tyhle lidi mnohem víc, než všichni ti, co proti sweatshopům protestují.

Hergot, ze to toho Klause nenapadlo. Mohli jsme nahnat deti do swetshopu a mohli jsme se mit uzasne.

Tak jsem hrabl do googlu a podival se, jak swethopy plati. Tak za pracovni dobu 14-16 hodin denne jsou platy od 1$ tydne az po napriklad 13$ denne. To druhe je ovsem vyjimkou. Treba zenske, ktere siji hadry v Bangladeshi, vydelaji £25 mesicne. Tak to je opravdu ekonomicky zazrak.

Citace
Ale to je úplně jedno, protože oni to dělají pro ZISK, platí jim MÁLO a to je prostě špatně.

Ne, oni to delaji pro zisk za kazdou cenu. Kdyby ty zenske v Bangladeshi platili £200 nebo i 500 mesicne, vyslo by je to porad levne  a rozlozeno na pocet kusu zbozi by to znamenalo nepodstatne zvyseni ceny, ktere by zapadniho kupujiciho nezabilo.

Citace
Kdyby jim měli platit víc, tak to radši postaví jinde je sice ekonomický fakt, ale to je ti úplně jedno, protože  důležité jsou hlavně pocity a ne nějaká teorie, ZISK je špatný a ti lidi jsou vykořisťovaní chudáci.

No tak v USA nebo Evrope by jim za napriklad desetiasobek toho, co plati v Bangladesi, nikdo 14-16 hodin denne nemakal.

Citace
Ale jistě, ono přijít někam s cílem nahrabat si maximum je prostě špatně, protože to prostě je špatně, protože se ti to nelíbí a víš mnohem líp, co dělat s cizími penězi. Byla na to moc hezká studie UNICEFu - tak 10-15 let dozadu. V Americe se zvedla jakási hysterie na téma "tyhle koberce vyrábějí malé holčičky". Tak firma, co to vyráběla, je vyhodila a místo toho zaměstnali nějaké dospělé švadleny. Všichni byli spokojení - američané byli rádi, že konečně nevykořisťují děti. UNICEF pak zjišťoval, jak spokojené jsou ty holčičky - asi byly, dost se jich začalo živit prostitucí.

Tak jiste. Kdyby ta firma najala misto holcicek rodice, dala jim jakztak slusnou mzdu, koberce by podrazily o dva dolary a holcicky by misto prostituce chodily do skoly.

Nicmene predstava jakztakz slusne mzdy je nocni mura investoru. Mohlo by nakonec dojit i k tomu, ze namisto aby zemi ohlodali do posledi flaxy a posledniho kousku prirodnich zdroju a nasledne zahodili a sli o zemi dal, tak by ta rozvojova zeme mohla prestat byt rozvojovou.

Citace
Tak jasně rozdíl mezi situacemi "jídlo není" a "90% lidí si jídlo koupí 10% na to nemá", není v podstatě vůbec žádný. Ale pryč od teorie, tady je praktický příklad, kdy tohle udělali v německu v roce 1948. Tehdejší poradci Erhardovi (cca. ministr financí) tvrdili totéž co ty, on to uvolnil a výsledky byly to, co se učí v učebnicích ekonomie.

A co rozdil situaci "jidlo neni" a "90% si jidlo nekoupi, protoze na nej nema"?

Citace
Jak moc jistý si jsi, že se nemýlíš?

Ja? Ja nikde nerikam, ze cesta, kterou nasadil Maduro, je ta spravna. Ja pouze rikam, ze situace v podstate nema reseni. Venezuela prosrala prilezitost vybavit se ze zavislosti na rope jako jedineho zdroje prijmu. Jakekoliv reseni ted zvoli, bude to stat za hovno.


andy

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #170 kdy: 28. 07. 2016, 19:27:03 »
Tahle debata mě fascinuje. Jakmile se s někým začnu bavit o něčem co souvisí s politikou, tak jakákoliv logika na druhé straně jde totálně mimo. Druhá strana má nějaký "názor", který hodlá "bránit", a začne vytahovat další a další totálně nesouvisející "špatnosti", hlavně pokud možno hodně emotivní - místo aby to byla otevřená debata ve stylu "pojďme se zamyslet nad tím, jak to vlastně je". Takže se pak debat z nějakého primitivního ekonomického problému rozplizne na něco od šumavy k tatrám.

Treba v tom, ze jsou to zlodeji? Zlodeji jsou a zlodeji zustanou. Budou ovlivnovat politiku tak, aby nadale mohli krast a nikdo na ne nemohl. Vysledek muzete pozorovat v Rusku. Pokud zlodeji vlastni vetsinu bohatstvi spolecnosti, ta spolecnost nebude nikdy fungovat normalne.
Problém zněl: nelze sehnat peníze na investice, protože je nikdo nemá, akorát lidi, kteří si za režimu třeba nakradli. Moje odpověď: tak mohou investovat tito lidé. Tak bych očekával například uznání, že problém sehnat investice není. To je prostě normální otázka a normální odpověď. Ale ne, celé je to "špatně", vůbec se nebudeme zabývat otázkou "lze sehnat peníze na investice", místo toho je potřeba hlavně ukázat, že to je prostě celé špatně, a kdyby se sehnat daly, tak je to celé špatně a je nutné kolem toho vyhrabat spoustu totálně nesouvisejících věcí, které hodně emotivně ukážou, že to je špatně.

Je tak těžké vést diskuzi systémem "tvrzení" - ano/ne, proč?

Od šumavy k tatrám: vymahatelnost práva (Rusko) nemá s tímhle celkem nic společného a vykrádat vlastní investici je s prominutím totální kravina.

Citace
Spatne to je, protoze ta zeme z toho ziska leda tak platy a dane z nich. To nemusi stacit ani na zaplaceni skolstvi. Investori neprichazeji konat dobre skutky, ale okousat zemi az na kost. Podivejte se treba, jak "investori" za Pinocheta vyhubili ryby v morich Chile. Zeme s takovymito investory bude leda tak prezivat, nikoliv rozvijet se.

Záměnou "vývozu zisků" s "neschopností státu spravovat přírodní zdroje" se snažíte dokázat co? Jinak vývoz zisků je docela dobře definován, viz platební bilance.

Citace
Citace
Kdybys něco věděl o sweatshopech a podíval se na nějaké průzkumy, zjistil bys, že sweatshopy prakticky všude platí nadprůměrné mzdy a poskytují pracovní podmínky výrazně lepší, než poskytují ostatní v regionu.
Tak jsem hrabl do googlu a podival se, jak swethopy plati. Tak za pracovni dobu 14-16 hodin denne jsou platy od 1$ tydne az po napriklad 13$ denne. To druhe je ovsem vyjimkou. Treba zenske, ktere siji hadry v Bangladeshi, vydelaji £25 mesicne. Tak to je opravdu ekonomicky zazrak.
Snažíš se dokázat, že nechápeš co to je průměr?

Citace
Citace
...Kdyby jim měli platit víc, tak to radši postaví jinde je sice ekonomický fakt...
Ne, oni to delaji pro zisk za kazdou cenu. Kdyby ty zenske v Bangladeshi platili £200 nebo i 500 mesicne, vyslo by je to porad levne  a rozlozeno na pocet kusu zbozi by to znamenalo nepodstatne zvyseni ceny, ktere by zapadniho kupujiciho nezabilo.
Je dost pravděpodobné, že v momentě, kdy by měli platit o trochu víc, tak se jim víc vyplatí nějaká jiná varianta, např. použít místo lidí složité stroje a místo 100 bangladéšanů tady vzít nějakého vysoce kvalifikovaného evropana.

Cenová elasticita konečných spotřebitelů je jen jeden z mnoha faktorů, které mají na toto rozhodnutí vliv, v tomto případě na to možná ani vliv nemá. A z tvého argumentu mám pocit, jako kdybys to nevěděl. Fakt to tak vypadá.

Citace
Tak jiste. Kdyby ta firma najala misto holcicek rodice, dala jim jakztak slusnou mzdu, koberce by podrazily o dva dolary a holcicky by misto prostituce chodily do skoly.
Oni místo těch holek zaměstnali dospělé. Pravděpodobně jim museli platit víc (proč by jinak předtím zaměstnávali děti...). Přesto ty holky skončily na prostituci. Takže si můžeš udělat ekonomické cvičení, proč to tak je.

Kdybys jim tam v té době poslal peníze, tak by ty holky taky mohly chodit do školy. Neudělal jsi to - takže za to můžeš ty. Co ty na to? Ty firmy mají s těmahle lidma společného asi totéž co ty - vůbec nic. Peníze, které jim platí "navíc" jim platí v konečném důsledku investoři ze svého zisku. Stejně tak ty je můžeš platit ze svého platu, což je zase tvůj "zisk".

Citace
Nicmene predstava jakztakz slusne mzdy je nocni mura investoru. Mohlo by nakonec dojit i k tomu, ze namisto aby zemi ohlodali do posledi flaxy a posledniho kousku prirodnich zdroju a nasledne zahodili a sli o zemi dal, tak by ta rozvojova zeme mohla prestat byt rozvojovou.
Ano, chápu, že nenávidíš velké firmy, investory, kapitalismus a zisk a neopomineš jedinou příležitost to nějakým způsobem kritizovat...
Citace
A co rozdil situaci "jidlo neni" a "90% si jidlo nekoupi, protoze na nej nema"?
To není případ Venezuely. http://www.bbc.com/news/world-latin-america-36818030
A vzhledem k tomu, že cenová regulace typicky znamená i likvidaci výroby, tak se dá očekávat, že odstranění regulace by zase umožnilo nastartování výroby. Takže docela dobrý, nemyslíš?

Citace
Ja? Ja nikde nerikam, ze cesta, kterou nasadil Maduro, je ta spravna. Ja pouze rikam, ze situace v podstate nema reseni. Venezuela prosrala prilezitost vybavit se ze zavislosti na rope jako jedineho zdroje prijmu. Jakekoliv reseni ted zvoli, bude to stat za hovno.
Já tvrdím, že pokud by se Maduro vybodnul na cenovou regulaci všeho možného, zestátňování všeho možného apod., tak dneska i přes pokles cen ropy Venezuela funguje normálně. Třeba trochu v krizi, třeba chudě, ale normálně funkčně - lidi by normálně pracovali, kupovali si jídlo atd. Ano, když máš zlatou husu, tak socialismus fungovat může. Ale argument ve stylu "oni měli husu snášející zlatá vejce, ta chcípla, takže jsou v háji" - když většina zbylého světa žádnou husu nemá a funguje docela slušně - mi fakt připadá docela chucpe.

Citace
Jiste, kapitalisticka interpretace cloveka, jako individua, jehoz zivotnim cilem je konzumace picovin a sekani dluhu u bank, je zato naprosto prirozena.
No nevím, co je "kapitalistická interpretace", ale jestli tím myslíš něco ve stylu těch ekonomicko-liberálních směrů... ano, opravdu jsi příkladem aktivisty, který nenávidí velké firmy a plamenně se vyjadřuje k věcem, o kterých neví vůbec nic. Mně by docela potěšila diskuze s někým, u koho by z první odpovědi nebylo jasné, že o tématu ví akorát to, co se říká v televizi...

javaman (ten nejlepší)

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #171 kdy: 29. 07. 2016, 11:15:38 »
Tak co, lopaty!? Už jste pochopili, že to není žádná pyramida a že dokumenty a knihy píšou podobné lopaty jako vy a není to pravda?

jurdo

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #172 kdy: 29. 07. 2016, 13:08:28 »
my sme pochopili, ze ty si kokot :)

čumil

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #173 kdy: 29. 07. 2016, 14:31:21 »
Až nějaká lopata umlátí lopatou javamana, třeba pochopí že ten život stojí za piču ať si lopata a nebo ne.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #174 kdy: 29. 07. 2016, 14:43:04 »
Až nějaká lopata umlátí lopatou javamana, třeba pochopí že ten život stojí za piču ať si lopata a nebo ne.
Ale prdlajs, život je krásnej a jestli ti tak nepřipadá, tak za to můžou nekvalitní drogy :)

javaman (ten nejlepší)

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #175 kdy: 29. 07. 2016, 17:40:08 »
my sme pochopili, ze ty si kokot :)

OK, to se nedivím, když banky jsou pro vás pyramida :D

čumil

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #176 kdy: 29. 07. 2016, 18:00:03 »
my sme pochopili, ze ty si kokot :)

OK, to se nedivím, když banky jsou pro vás pyramida :D
Sám si pyramida trotle...

javaman (ten nejlepší)

Re:Už jste někdy opustili práci kvůli ostatním zaměstnancům?
« Odpověď #177 kdy: 29. 07. 2016, 18:02:37 »
Dyť to tu ty lopaty fakt tvrdily.