Som rozcarovany z IT

huhu

Som rozcarovany z IT
« kdy: 19. 07. 2016, 21:31:19 »
Bol som 4 roky v korporate kde to bola po case nuda, potom som siel do malej firmy o 20 ludoch kde sa kazdy s kazdym poznal a nezostal som tam z osobnych dovodov a teraz som momentalne kontraktor v Prahe a robim sam na seba.

Neviem, ci som sa k celemu IT staval nejakym naivnym sposobom ale cim dalej tym viac ma cely tento obor stve. Uz mam co to odprogramovane a zacina ma totalne otravovat stale riesit rovnake, najma procesne, problemy.

Nie ze by som bol nejaky namysleny, ale hlavny problem ja vidim v tom, ze v IT je drviva vacsina ludi uplne neschopnych. Oni jednoducho nevedia co robia. Totalne a uplne vobec nemaju sajn. Co sa tyka metodiky prace, jej kvality, nejakych postupov ... uplne nula bodov. Rovnako je to aj s managementom, ja neviem ci to takto funguje v globale a bojim sa mysliet si ze hej, ale cim dalej tym viac vidim ze cele IT je jedna obrovska bublina.

Funguje to zhruba tak, ze personalna agentura ma nejakeho "head huntera" ktory otravuje otravuje az mu niekto sadne na lep a skasiruje za vas tri platy vlastne za nic.

Potom pridete do firmy, kde su neschopni a nekompetentni, asocialni programatori a cele to vedie nejaky "manager" ktoreho hlavny problem je aby bol dobre obleceny.

Potom sa ide robit projekt pre zahranicneho klienta, kde sa (doslova) zbucha projekt na zelenej luke, cely tim je distribuovany, nikto nevie poriadne co ma robit, kazdy to uplne odflakne, naprasi to, ludia nedokazu ani komitovat to repozitarov, nulova metodika, nestihaju sa terminy, na vsetko sa pouzivaju polovicate riesenia ohnute tri krat cez koleno "len aby to nejako islo" a "po mne potopa".

A najma tie projekty, na slajdoch to vyzera uplne super teda, ale v reale je ta kvalita (a sposob!) prevedenia uplne zalostny az mi to pride uplne absurdne na co sa to vlastne vsetci hraju. Dospeli ludia uplne odtrhnuti od reality ...

Ja tomuto nedokazem verit ze to takto vo vseobecnosti funguje a toto je moja praca na dalsich 20 rokov. Nemozem toto proste robit dlhsie lebo sa z toho zblaznim uplne a nemyslim si, ze to vyriesi zmena prace. Tu som uz menil dlhsie a vyskusal som si uz asi vsetky pozicie. Tester, QA manager, programator ... A vzdy je to viac menej na to iste kopyto. Vzdy mam z tej prace isty pocit zufalstva ze to vobec nefunguje, ze sa prasi, ze sa nestiha, ze nikto nevie nic ... Ved ono by to tak nemalo byt.

A najma je za tym strasny kus povrchnosti, vsetko na povrchu nablyskane a strasne pompezne, ale vnutornosti softverovych projektov su uplne prehnite a tento kontrast mi najviac bije do oci ake su to vsetko vlastne bludy.

Preto sa pytam, ci existuje z tohoto nejaka cesta von a ci existuje v IT nejaka disciplina alebo "pracovny model" ktory je proste najviac v pohode. Nemusim zarabat miliony, ide o to, aby som mal z tej prace dobry pocit pretoze mi pride uplne smutne ze to funguje takto.

Mne sa zda ze sa mi najlepsie pracuje samemu pretoze pracovat s ostatnymi je strasne vycerpavajuce a vo vysledku to trva dlhsie ako ked to robim sam. Ludia proste nevedia co a jak a mna to uz unavuje. Rozmyslam teda, ze budem "programator vlk samotar" ale neviem si predstavit, ako konkretne by som si mal zhanat zakazky a inak sa vsade pracuje len v tymoch.

Aky mate "exit plan" z IT vy?


Ivan Nový

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #1 kdy: 19. 07. 2016, 21:45:29 »
Dříve takový stav byl motivace založit si vlastní firmu, tak vznikl například Intel, Apple, Microsoft, SAP :-))) Ostatní obory jsou ještě nudnější. To si nepomůžete.

javaman

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #2 kdy: 19. 07. 2016, 21:54:30 »

Nie ze by som bol nejaky namysleny, ale hlavny problem ja vidim v tom, ze v IT je drviva vacsina ludi uplne neschopnych. Oni jednoducho nevedia co robia. Totalne a uplne vobec nemaju sajn. Co sa tyka metodiky prace, jej kvality, nejakych postupov ... uplne nula bodov.

Sou to všechno lopaty. Bohužel jsou všude. Také to řeším :(

javaman

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #3 kdy: 19. 07. 2016, 22:02:16 »
Jinak jediná šance je nebýt s lopatama. To znamená nástup tak 150 a pravidelné zvedání. Všechny levnější pozice jsou normální low-cost, který je jako oblečení od stánku. Taky nepůjdeš do Lacoste s tisícovkou, že se chceš trochu nadrůměrně oblíct.

Ivan Nový

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #4 kdy: 19. 07. 2016, 22:04:20 »
Jinak jediná šance je nebýt s lopatama. To znamená nástup tak 150 a pravidelné zvedání. Všechny levnější pozice jsou normální low-cost, který je jako oblečení od stánku. Taky nepůjdeš do Lacoste s tisícovkou, že se chceš trochu nadrůměrně oblíct.
Od dob co se přestaly nosit na míru šité žakety, se už ani u Lacoste nadprůměrně neoblečete :-)))


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #5 kdy: 19. 07. 2016, 22:12:22 »
Tohle eni problem IT, ale problem obecny. Nikdy neni cas na to, aby se cokoliv udelalo poradne, vsechno musi byt co nejdrive, vcera bylo pozde. Takze ti barak postavi snad za mesic, ale za deset se ti tak rozklizi, ze mas strach, ze ti spadne na hlavu. Proc by to melo byt v IT jinak?

Spider

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #6 kdy: 19. 07. 2016, 22:32:54 »
Jako zakladni logicky faul vidim autorem dane rovnitko mezi IT a programovani...

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #7 kdy: 19. 07. 2016, 22:53:56 »
Jako zakladni logicky faul vidim autorem dane rovnitko mezi IT a programovani...

+1

A dále... nechci se (zatím) autora původního příspěvku nějak dotknout, ale jestli jsou všichni špatní, neschopní a prostě blbci a on jediný je ten nejlepší, má problém spolupracovat s ostatními a raději by dělal sám, nemůže být problém tak nějak na druhé straně, než je popisováno?

hu

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #8 kdy: 19. 07. 2016, 22:55:00 »
Jako zakladni logicky faul vidim autorem dane rovnitko mezi IT a programovani...

To je pravda, alternativne je mozne se realizovat reinstalaci woken a vymenou mysi.

Cek

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #9 kdy: 19. 07. 2016, 23:07:36 »
Jako zakladni logicky faul vidim autorem dane rovnitko mezi IT a programovani...

To je pravda, alternativne je mozne se realizovat reinstalaci woken a vymenou mysi.

Jasně, a celé zemědělství je pěstování řepky olejné nebo uklízení hoven od pštrosů ;-) Bože, do čehos to duši dal....

P.S. Už vím odkud má javaman ty lopaty!!!!! To vždycky když se dostane k ověření příspěvku :-))))
Doplňte nástroj k vyhazování hlíny (l.p.ta)...:

j

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #10 kdy: 19. 07. 2016, 23:12:13 »
Tohle eni problem IT, ale problem obecny. Nikdy neni cas na to, aby se cokoliv udelalo poradne, vsechno musi byt co nejdrive, vcera bylo pozde. Takze ti barak postavi snad za mesic, ale za deset se ti tak rozklizi, ze mas strach, ze ti spadne na hlavu. Proc by to melo byt v IT jinak?
Pan je optimista ... barak se ti zacne rozpadat driv, nez ti ho stihnou predat ... Jestli chces barak, postav si ho sam. Bude te to stat min penez, casu a predevsim nervu.

A dále... nechci se (zatím) autora původního příspěvku nějak dotknout, ale jestli jsou všichni špatní, neschopní a prostě blbci a on jediný je ten nejlepší, má problém spolupracovat s ostatními a raději by dělal sám, nemůže být problém tak nějak na druhé straně, než je popisováno?
Technicky ani ne ...

Osobne se treba nepovazuju za programatora, nezivim se tim ... presto vim, ze programuju lip nez lecos, co se programatorem zove. To neznamena, ze proste semo tamo neco nenaprasim "aby to nejak delalo co potrebuju", ale taky to nikde nikomu neprezentuju ... ;D. Prave proto ze dobre vim, ze takhle by to vypadat nemelo.

Potiz je ale v tom, ze prevazne mas na obou stranach negramotny polodementni managory. Ti si vymenej nejaky barevny omalovanky, poplacaj se po zadech jak je to uzasny, a  pak to predhodej programatorum s tim, ze to ma bejt zejtra hotovy. A spousta z nich pak proste rezignuje, protoze vedi, ze kvalitu jim stejne nikdo nezaplati, zato kdyz se v tom budou moct pristich 10 let nipat, protoze porad neco nebude fungovat, tak minimalne maji na 10 let praci.

To je pravda, alternativne je mozne se realizovat reinstalaci woken a vymenou mysi.
Tak jestli mas predstavu, ze IT je bud prgani sragor v C# nebo vymena mysi, tak bez delat pokladni ke kase, to je vetsi zabava, to je fakt.


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #11 kdy: 19. 07. 2016, 23:12:17 »
To je pravda, alternativne je mozne se realizovat reinstalaci woken a vymenou mysi.

Databáze, správa systémů, bezpečnost, aplikační podpora, HW... zapoměl jsem na něco velkého?

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #12 kdy: 19. 07. 2016, 23:30:10 »
Osobne se treba nepovazuju za programatora, nezivim se tim ... presto vim, ze programuju lip nez lecos, co se programatorem zove. To neznamena, ze proste semo tamo neco nenaprasim "aby to nejak delalo co potrebuju", ale taky to nikde nikomu neprezentuju ... ;D. Prave proto ze dobre vim, ze takhle by to vypadat nemelo.

tak já jako spusta lidí v IT s programováním začínal, ale díky brzkým zkušenostem se "zákaznickými požadavky" jsem usoudil, že tím se živit nebudu. Mám celkem radikální názory - všechno je zbytečně přeobjektovaný, framework je zbytečnej bordel, optimalizace v programu je lepší, než kupovat nový HW, java je největší šmejd atd. Jinak si taky naprogramuju co potřebuju, jednoduchý kraviny řeším v bashi, na složitější je tu perl, na větší věci, kde je potřeba i výkon C a na web PHP. Pokud potřebuju někde něco opravit, zatím jsem neměl nikdy problém pochopit jazyky od cobolu až po nevím co a udělat, co je potřeba. Taky se tím radši nikde moc nechlubím, v minulosti jsem dělal nějaký drobný úpravy v linuxovým kernelu, především pro HW, kterej mi nefungoval jak měl a něco dokonce i prošlo, ale na to už nemám nervy a raději kupuju HW, kterej s Linuxem funguje.

tom2222

Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #13 kdy: 19. 07. 2016, 23:42:05 »
Zda se, mi ze vetsinu casu travite na "projektech", takze z definice neco co se splaca a proda. Tim, ze jste kontraktor je to jeste zvyrazneny, protoze proste pristup "splacam to a uz to nikdy neuvidim". Takze se musite zamerit na (firmy co delaji) "produkty". Tj neco co nevyvijeji pro nejakyho jednoho zkaznika (i kdyz to pak treba prodaj dalsim 5), ale co delaj obecne pro trh. Z tech produktu idealne neco s delsi historii a jeste lepe open source. Pak mate dobrou sanci na neco smysluplnyho. Necekejte ale nikdy dokonaly kod, kazdy takovy projekt ma za sebou nejakou historii a nejhorsi pristup je, ze je to spatne a cely se to musi prepsat :)

Samozrejme to neplati obecne, jen radim kde se rozhlizet.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Som rozcarovany z IT
« Odpověď #14 kdy: 19. 07. 2016, 23:54:15 »
Databáze, správa systémů, bezpečnost, aplikační podpora, HW... zapoměl jsem na něco velkého?

Psychiatricka podpora uzivatelu Widli, socialni zabezpeceni vdov po uzivatelich Widli, kteri zemreli v boji s timto uzasnym OS....